Чому письменник-сатирик М. Є. Салтиков-Щедрін звертається до жанру казки? [Приклад виконання завдання 17.2 на ЄДІ з літератури]

Жанр народної казки користувався популярністю у багатьох письменників - попередників М.Е.Салтикова-Щедріна. Вони відтворювали народні судження про світ, а часом служили сатиричним відображенням існуючого ладу. Салтиков-Щедрін звертається до жанру Жанр народної казки користувався популярністю у багатьох письменників - попередників М казок не без причини. В рамках посилилася цензури видання казок не викликати підозр можновладців по відношенню до сатирика. Казки написані з метою викриття політичного ладу і моралі, властивих суспільству.

У «Казках для дітей неабиякого віку» міститься критика самодержавства, вони служать знаряддям боротьби з ним. В основу його деколи нереальних і потворно-комічних образів закладений істинно народний погляд на порядки і спосіб життя правлячого класу. Фантастика, притаманна казці, в союзі з гротеском стає справжньою господинею написаних творів Салтикова-Щедріна. На такій основі визначається головне якість щедрінського таланту - здатність поєднати в єдиному образі непоєднуване.
Теми казок різноманітні і широкі: письменник викриває як аморальність самодержавства ( «Ведмідь на воєводстві», «Богатир»), але і виступає проти дворянського владолюбства ( «Дикий поміщик»). Піддаються жорсткій критиці і висміювання погляди прихильників лібералізму ( «Карась-ідеаліст»), проти байдужості і черствості чиновників спрямована казка «Дозвільний розмова».

У книзі представлені найрізноманітніші образи: від поміщиків до царів. Автор показує їх безпорадність, дурість, зарозумілість. Наприклад, в «Повісті про те, як один мужик двох генералів прогодував», використовуючи їдку іронію, Салтиков-Щедрін говорить: "Служили генерали в якийсь реєстратурі ... отже, нічого не розуміли. Навіть слів ніяких не знали ". І ми розуміємо, що горезвісні генерали - трутні, які звикли жити чужою працею і до того ж не відрізняються розумом. І не потрап російський мужик разом з генералами на острів, пропали б бідолахи з голоду. А мужик - розумниця. Все він вміє: і полювати, і їжу в жмені готувати. Чи не нарікає мужик, всім задоволений: сам в'є мотузку, якою його прив'яжуть до дерева. Вибравши для себе кисле яблуко із зібраних для генералів стиглих, він радіє тому, що панове "його, дармоїда, шанували і мужицьким працею його не гребували". Натяк письменника зрозумілий: поміщики жорстоко експлуатують працю селян. Все, що вони мають, відібране у народу, в тому числі і свобода. Казка відрізняється швидкою зміною подій, динамікою сюжету.

Ідея казки «Ведмідь на воєводстві» в тому, що в тяжкому становищі народу винен самодержавний лад в цілому, а не окремі його представники Ідея казки «Ведмідь на воєводстві» в тому, що в тяжкому становищі народу винен самодержавний лад в цілому, а не окремі його представники. Ведмідь незліченними погромами довів селян до крайності: вони садять його на рогатину і здирають шкуру. Основний прийом, використовуваний Салтикова-Щедріна в казках, алегорія. Символічна розправа з Ведмедем. Так автор закликає народ до боротьби за свою свободу.

Ще одна казка «Коняга» також піднімає тему народу і його покірності, небажання боротися. Від інших казок вона відрізняється тим, що в ній немає руху. Казка «Коняга» вважається одним з найпотужніших творів, що зображують кабальну становище селянства в монаршої Росії. Збірний образ коняги-трудівниці уособлює закабалення і безправний народ. Трагедія мільйонів мужиків знайшла відображення в казці. «Замучений, побитий, вузькогрудого, з випнутими ребрами і обпаленими плечима, з розбитими ногами» - такою постає коняка перед читачами. У кожному рядку читається співчуття і скорботу про безправне народі. Автор глибоко переживає, для нього нестерпно боляче усвідомлювати, що майбутнє і доля народу підвладні правителям-самодура.

За допомогою фантастичних елементів, алегорій, прийомів фольклору і сатиричного гротеску Салтиков-Щедрін піднімає найважливіші політичні проблеми і теми, що стосуються майбутнього країни. Будучи захисником передових ідеалів свого часу, сатирик виступає і захисником інтересів народу. Він збагатив сюжети народних казок іншим змістом і додав жанру казки виховний акцент, пропагуючи громадянські почуття і пошану до людини-трудівника. Твори письменника актуальні і в наш час. Не дарма через п'ятдесят років після появи «Казок» найбільший народний письменник М. Горький високо оцінив спадщина Салтикова-Щедріна, сказавши: «Необхідно знати історію міста Глупова - це наша російська історія; і взагалі неможливо зрозуміти історію Росії в другій половині XIX століття без допомоги Щедріна - самого правдивейшего свідка нашої духовної убогості і нестійкості ... »

Читайте також інші приклади творів на ЄДІ з літератури

Матеріал підготувала Довгомеля Лариса Геннадіївна

на Ваш сайт.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация