Чому б Богу не вбити диявола?

Ми можемо відчувати правоту своєї віри, але не завжди можемо її пояснити або довести людині невіруючому, особливо тому, у кого наш світогляд чомусь викликає роздратування. Розумні питання атеїста можуть поставити в безвихідь навіть самого щиро віруючого християнина. Про те, як і що відповідати на поширені аргументи атеїстів розповідає наш постійний автор Сергій Худієв в проекті "Діалог з атеїстами: православні аргументи". Дивіться черговий прямий ефір на сторінці «Фоми» в Facebook по вівторках о 20.00, під час якого ви зможете поставити свої запитання.

Часто в результаті свого гріха людина йде на страждання оточуючих, які не винні в його виборі. Чи не варто було б запобігти хоча б ці наслідки? Чому Бог дозволяє страждання безневинних?

Бог створив світ як гармонійне єдність, люди покликані до спілкування між собою, з Богом і з ангелами. Ми, люди, за своєю природою, існуємо в різних відносинах один з одним - і це Божий задум. Ми можемо любов'ю служити один одному, і навіть в цьому грішному світі так буває - генії мистецтва або науки діляться своїми відкриттями і творіннями з іншими, мудрі люди допомагають іншим стати мудрішими, ми постійно стикаємося з тими чи іншими проявами доброти і служіння з боку інших - хлібороби вирощують для нас хліб, пекарі його випікають, водії розвозять його по магазинах, двірники підтримують чистоту і т.д.

Але гріх теж може використовувати цю взаємопов'язаність - злі люди можуть поширювати неправдиві і згубні ідеї, шахраї - обманювати, вбивці - вбивати, і взагалі люди можуть проявляти несправедливість по відношенню один до одного. У світі, де вільні істоти покликані виявляти любов і турботу по відношенню до свого ближнього і зростати в мудрості, вони можуть відмовитися від любові і мудрості і чинити відповідно до ненависті і суперництва.

Чи можна припинити цю несправедливість? Зрештою Бог це і зробить, і для цього треба буде якось ізолювати тих, хто творить зло, вилучити їх зі світу - «відокремити злих від праведних», як каже Писання. Ми називаємо цю подію страшним Судом , І ми називаємо місце цієї ізоляції пеклом.

Бог міг би зробити Суд в цю саму хвилину, але тоді всі, хто не відгукнувся на Його заклик до покаяння і віру, залишаться зовні. Бог терпить злих - навіть коли вони заподіюють зло безневинним - тому що очікує їх покаяння.

Але яким чином ми можемо бути винними в Падінні - подію, яка відбулася задовго до нас і без нашої участі?

Падіння - це не тільки подія, яка мала місце колись в минулому. Розповідь в третьому розділі книги Буття описує і наш досвід теж - і ми самі слухаємо змія, а не Бога, а коли він згрішить, перекладаємо відповідальність на інших, як Адам на Єву (і побічно на Бога), а Єва - на змія. Ми є не тільки спадкоємцями, а й активними учасниками Падіння.

Чому Бог не може або не хоче змінити людину відразу, як тільки він попросить - наприклад, від поганих звичок буває дуже важко позбутися?

Тому що людину неможливо переробити моментально, не зруйнувавши. Це б означало, що Бог знищив людини, і на його місце просто створив когось іншого. Прохання «Господи, зроби мене доброчесним, але так, щоб я не брав в цьому участі» - це прохання «Господи, зроби мене не мною».

Виправлення нахилів, характеру, звичок, уподобань - це довгий процес духовного і морального зростання, в якому неможливо обійтися без волі самої людини.

Це процес, який здійснює благодать Божа, але робить зсередини, через волю самої людини. Наприклад, моя лінь або безглуздого - це мої риси, частина мене, це те, що можу змінити тільки я, прийнявши для цього допомогу Божу.

Християни кажуть, що за злом світу стоїть диявол, який «бореться з Богом». Але як він міг би боротися зі всемогутнім Богом? Чому Бог не покінчить з дияволом, в такому випадку?

Дійсно, за злом світу варто первомятежнік - могутній дух, що повстав проти Бога на зорі світобудови і захопила за собою безліч інших духів, яких ми називаємо «бісами». Слово «сатана» означає «противник», а диявол (грец. «Діаболос») - наклепник. Уже в третьому розділі книги Буття він з'являється в образі змія, підбурюючи прабатьків порушити заповідь Божу. Люди грішать по своїй волі, але диявол виступає в якості ошуканця, наклепника і підбурювача. Наприклад, «диявол ... укинув у серце синові Симона Юді зрадити [Ісуса]» (Ін 13: 2) або Ананії - збрехати Духу Святому (Дії 5: 3), саме сатана «зваблює» тобто обманює народи (Об 13: 4) , саме він стоїть за гоніннями на Церкву і богоборческими ідеологіями, він діє в світі через спокушених і обдурених ним людей.

Сатана не подає візитної картки, і його навіювання досягають нас у вигляді приходять нам думок (в аскетичній традиції такі думки називаються підступами) або через інших людей.

Однак кожна людина сама несе відповідальність за свій вибір: він може слухати чи не слухати підбурювання сатани, він сам вирішує - охоче захопитися гріхом чи противитися йому.

Диявол у разі перестав бути таким собі «протівобогом», він всього лише творіння, і йому на небесах відповідає не Бог, а архангел Михаїл. Диявол існує тільки тому, що Бог дозволяє йому існувати.

Питання «чому Бог не вбити диявол, щоб не було зло», який в знаменитому романі п'ятницю ставить Робінзону, має відразу кілька відповідей.

По-перше, диявол це не стільки особистість, скільки посаду - якщо знищити даного духу, його місце внизу пекельної ієрархії тут же займе хтось із його товаришів по падінню. Винищити же всіх полеглих істот, які коли-небудь були неслухняні Богові, означало б викорінити з світобудови вільну волю як таку.

По-друге, це не було б перемогою. Перемога, до якої Бог бажає привести людей - це перемога через добровільний розрив з сатаною і возз'єднання з Богом. Якщо, наприклад, дитина зв'язався з поганою компанією, стурбований батько може її перестріляти, але поверне він цим любов і довіру дитини? Скоріш за все ні. Свобода людини означає, що він сам вирішує, з ким водити компанію, навіть якщо ця компанія дуже погана. Бог бореться з сатаною нема за ресурси або території - це було б безглуздо, сатана всього лише творіння - а за душі людей. Просте насильство - взяти і зачинити сатану - тут неефективно.

По-третє, ми можемо звернутися до ще одного способу конфлікту між Богом і дияволом, який ми знаходимо в Писанні - образу судового процесу. Бог перемагає, стверджуючи правду, а не силу.

Людям надана честь бути активними учасниками космічної битви між силами добра і зла - і ця битва розгортається, перш за все, в їх душах.

Як говорить книга Одкровення, «І скинений був змій великий, вуж стародавній, що зветься диявол і сатана, що зводить усесвіт, скинутий на землю, і ангели його скинуті з ним. І почув я гучний голос на небі, який говорив: Тепер настало спасіння, і сила і царство Бога нашого і влада Христа Його, бо скинений той, хто братів наших скаржив на них перед Богом нашим день і ніч. Вони перемогли його кров'ю Агнця та словом свого засвідчення, і не полюбили життя свого навіть до смерті »(Об'явл 12: 9-11).

Ми бачимо тут не перемогу, здобуту насильством, а перемогу, здобуту кров'ю (тобто жертовної смертю) Ісуса Христа і вірним, до смерті, свідченням мучеників про істину.

Як сказав один подвижник, ми можемо прославляти Бога через хороші речі, коли приймаємо їх з подякою, і через погані, коли ми їх рішуче відкидаємо.

Можливість сказати «ні» пострекательствам сатани - це можливість духовного виправлення і зростання. Ми ніби опиняємося в ситуації Едемського саду, коли змій підбурює нас порушити заповідь, і говоримо йому «ні».

Сергій Худієв

ХОМА

Чи не варто було б запобігти хоча б ці наслідки?
Чому Бог дозволяє страждання безневинних?
Чи можна припинити цю несправедливість?
Але яким чином ми можемо бути винними в Падінні - подію, яка відбулася задовго до нас і без нашої участі?
Чому Бог не може або не хоче змінити людину відразу, як тільки він попросить - наприклад, від поганих звичок буває дуже важко позбутися?
Але як він міг би боротися зі всемогутнім Богом?
Чому Бог не покінчить з дияволом, в такому випадку?
Якщо, наприклад, дитина зв'язався з поганою компанією, стурбований батько може її перестріляти, але поверне він цим любов і довіру дитини?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация