Чому в Архангельську білі ночі?

  1. Ночі є, а бренду - немає!

Марія УГЛОВАЯ

Далеко не кожен зможе чітко відповісти на це питання. Але ніколи не пізно виправити прогалини у шкільній освіті, що ІА «Регіон 29» із задоволенням і робить.

Зміна часу доби відбувається через обертання планети навколо Сонця. Але через те, що вісь обертання Землі нахилена, на поверхні планети є території, де літньої ночі світло майже як удень.

Білі ночі можна спостерігати на всіх територіях поблизу полярних кіл в дні сонцестояння. У північній півкулі влітку, в південному - взимку. По-науковому вони називаються прозаїчно - сутінки.

Фахівці розрізняють цивільні і навігаційні сутінки. Під час громадянських сонце опускається за горизонт лише на шість градусів, і зірки в цей час не видно. А якщо сонце опускається на сім і більше градусів, то це вже навігаційні сутінки, коли можна чітко спостерігати зірки і орієнтуватися по них. Астрономи називають ніч повного, якщо сонце опустилося за обрій на 18 градусів. Тому проміжок між вночі і навігаційними сутінками називаються сутінками астрономічними. Чим ближче місцевість до полюса, тим білі ночі яскравіше і триваліше.

Чим ближче місцевість до полюса, тим білі ночі яскравіше і триваліше

Без нахилу осі обертання Землі не було б ні зміни сезонів, ні білих ночей

Так, наприклад, в Санкт-Петербурзі можна спостерігати 23 білі ночі, в день літнього сонцестояння сонце не заходить 18 годин 51 хвилину. А в Архангельську - 77 діб з білими ночами. Найдовший день у нас триває 21 годину 31 хвилину, а в Северодвінську - вже 21-й годині 33 хвилини.

За кордоном білі ночі спостерігаються на території Фінляндії, Ісландії, Антарктиди, островів Гренландія, Норвегії, Швеції. У меншій мірі білі ночі виражені в Естонії, Канаді, США і Великобританії.

Білими ночами можна милуватися і пару тижнів до і після настання полярного дня. На всіх територіях за полярним колом, починаючи з 66 градусів широти, в цей час сонце зовсім не заходить за горизонт. Найкоротший полярний день триває майже дві доби, а найдовший - півроку.

У Росії білі ночі, нехай навіть короткі і не дуже яскраві, можна спостерігати на досить великій території, а список міст, де сонце не заходить всі 24 години обмежиться декількома десятками. Серед них - Мурманськ, Нарьян-Мар, Воркута, Кандалакша, Норильськ, Мезень, Тіксі.

Концерт в музейному дворику Концерт в музейному дворику. Фото Миколи Карнеевіча

Ночі є, а бренду - немає!

Коли згадуєш про білих ночах в компанії іногородніх, тут же чуєш: так, мовляв, бачили в Петербурзі, дуже красиво. Але є що розповісти про цю пам'ятку і жителів Архангельська. Адже ще Степан Писахов дивовижно і з гумором розповів про те, як змінюється ритм життя мешканців півночі в ці два з половиною місяці.

Хоча сьогодні психологи і відзначають, що в цей період багато стали страждати на безсоння, нам здається, що отримують задоволення від північного літа набагато більше.

У кожному місті, де літні ночі світлі, обов'язково є і «тематичні» заходи. З них, мабуть, найвідоміше у світі - Марафон опівнічного сонця в Норвегії, в місті Тромсе (Midnight Sun Marathon). Старт на традиційну дистанцію в 42 кілометри 195 метрів дають о 20:30, а напівмарафон стартує о 22:00.

А ось в Архангельську, на жаль, немає жодного заходу, який проходить в білі ночі. Ні тобі романтичних річкових прогулянок, як в тому ж Пітері, ні джазових вечірок до ранку. Напевно, єдині, хто на повну котушку використовує унікальну атмосферу світлої північної ночі - організатори фестивалю «Тайбола» і фестивалю електронної музики в борах. Тут можна повною мірою насолодитися і музикою, і природою. Кажуть, на «Тайбола» навіть зі столиці люди згодні їхати «волонтерів» безкоштовно, з любові до мистецтва і заради білих ночей. Однак в цьому році «Тайбола» не буде. На жаль.

Фестиваль «Тайбола» - кращий спосіб побачити білі ночі Півночі у всій красі Фестиваль «Тайбола» - кращий спосіб побачити білі ночі Півночі у всій красі. Фото Маргарити Якобі

Так чому ж, говорячи про необхідність підвищення туристичної привабливості Помор'я, ми до сих пір не в повній мірі задіяли таке унікальне «космічне» перевага рідного краю? Напевно, хоча б в цьому можна врахувати досвід наших російських і європейських сусідів.

Знайшли помилку? Виділіть текст, натисніть ctrl + enter і відправте її нам.

Знайшли помилку?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация