Чому не треба переслідувати «Свідків Єгови»

  1. Чи треба вітати переслідування єретиків Сергій Худієв Дійсно, вчення «Свідків Єгови» - важка єресь,...
  2. Держава, яка переслідує єретиків, тим самим засвоює собі повноваження вирішувати, хто тут єретик.
  3. Людська совість належить Богу, а не державі
  4. Жандарм, який з чобітьми лізе в верующее серце, виробляє зворотний ефект - він лише зміцнює людей у...
  5. Знати вчення Церкви і бути готовими пояснити оману

Чи треба вітати переслідування єретиків

Сергій Худієв

Дійсно, вчення «Свідків Єгови» - важка єресь, що спотворює апостольське сповіщення до повного невпізнання. В їх химерної богословської системі Ісус не є ні Богом, ні людиною - це, по їх доктрині, Архангел Михайло, який тимчасово сприйняв (а потім відклав) людське тіло. Саме Архангел, а не Бог, виступає в ролі нашого Спасителя, саме йому засвоюється роль Господа і Судді. Втім, розбір фантастично антибіблійною побудов «Керівною корпорації», як називає себе керівництво «Свідків Єгови», не входить в завдання цієї статті.

Питання, який ставлять перед нами дії Мін'юсту, полягає в іншому. Чи повинні ми вітати, коли держава переслідує єретиків?

Відповідь, який у багатьох з нас вискакує «за замовчуванням»: «Ну звичайно! Єретики - вороги істинної віри, це добре, що держава на них наїде. Давно пора". Досвід, однак, показує, що відповіді «за замовчуванням», особливо коли вони продиктовані ворожістю до кого-то, майже завжди виявляються неправильними. Ми живемо в занепалий світі, де, за влучним висловом Річарда Нибура, «зло заражає будь скальпель, яким його намагаються вирізати». Заходи, що вживаються для викорінення якогось зла, можуть самі по собі бути ще гіршим злом. Так буває дуже часто - побічні ефекти ліків вбивають хворого швидше за саму хворобу.

Прості рішення - взяти і заборонити - можуть бути жахливо невдалими. Згадаймо, наприклад, досвід сухого закону в США - алкоголізм був і залишається тяжкою соціальної виразкою практично скрізь, здається, потрібно просто проявити рішучість і заборонити це зло. Але на жаль - заборона призвела тільки до розквіту самогоноваріння, контрабанди і злочинних синдикатів, які торгують алкоголем, в результаті його довелося скасувати.

Церкви теж можна приписати «екстремізм»

Переслідування «Свідків Єгови» породжує ряд важких побічних ефектів. І перший з них - це фактичне згортання свободи віросповідання. Ця свобода означає, що людина може бути єретиком - і на його відносинах з державою це не відіб'ється ніяк. Держава не втручається в релігійне життя громадян. Всі вільні вірити або не вірити, як вважають правильним.

Чому така свобода необхідна? З цілої низки причин. Я почну з найпростішої і грубої.

Держава, яка переслідує єретиків, тим самим засвоює собі повноваження вирішувати, хто тут єретик.

Багато православних мученики постраждали від християнських імператорів Східної Римської імперії, коли імператори - зазвичай за своїми політичних міркувань - вирішували підтримати єресь.

Так, сьогодні склалися цілком доброзичливі відносини між Церквою і державою. Подібно до того, як у Йосипа були чудові стосунки з фараоном. Але потім «повстав інший цар, який не знав Йосипа», і народ Божий зіткнувся з переслідуваннями. Там, де безпека Церкви залежить від особистої доброзичливості могутніх осіб, все може змінитися самим раптовим чином.

Приписати «екстремізм» Церкви можна рівно з тим же успіхом, що й єресі. Церква рішуче наполягає на унікальній істинності свого вчення, критикує інші вчення як помилкові (я і почав цю статтю з критики), підтримує практики, які можна оголосити «екстремістськими» - наприклад, чернецтво. Варто противникам проявити зовсім трохи винахідливості, і ми почуємо, що Церква загрожує життю і здоров'ю своїх членів - наприклад, вихваляючи жінок, які не стали робити аборт за медичними показаннями.

А вже знайти якісь окремі випадки дурниць або зловживань - наче який-небудь старця, який «не благословляє» операцію або хіміотерапію, завжди можна, як можна і розкрутити їх в ході медійної кампанії. Механізми недобросовісної полеміки, на жаль, вже відпрацьовані, і немає нічого простішого, ніж скористатися ними проти Церкви.

Як і механізми юридичного переслідування - ми все з вірою в унікальність Христа тут екстремісти, і нас не приваблюють тільки тому, що зараз у нас хороші відносини з державою. Але це зараз. Немає ніякої гарантії, що це не зміниться. Тому дуже важливо відстоювати свободу совісті - нікого не можна переслідувати за його релігію. Нікому не можна забороняти вірити так, як він вважає правильним. Церква буде перебувати в найбільшій безпеці - і в найкращих умовах для свого служіння, коли в суспільстві і законодавстві буде міцно вкорінений принцип релігійної свободи.

Друге - розмивання поняття «екстремізм» саме по собі небезпечно. Мені нічого не відомо про вчинені СІ терактах або організованих ними заколотах; ні в якому насильство, яке вимагало б припинення з боку держави, вони помічені не були. Якщо можна оголосити «екстремістом» людини, який і не думає ні про які лиходійствах і заколотах, а просто має дивні богословські погляди, то саме поняття «екстремізму» стає універсальним кистенем, яким можна прибити кого завгодно. Завжди краще жити під законом, а не під кистенем.

Фото: dvnovosti.ru

Людська совість належить Богу, а не державі

Інша, більш важлива причина, по якій важлива свобода совісті - це твердження панування Бога. Людська совість належить Богу, а не державі. Людина відповідає за свою віру (або невіра) перед Богом. Помиляється він - перед Богом помиляється. Виправляється чи - перед Богом виправляється. Його віра - предмет таємничого промислу Божого, того шляху, яким Бог веде саме цю душу, і тут поява жандарма з вказівками «ти повинен вірити не так, а інакше» просто жахливо недоречно. Тут доречно поява людини церковного, мирянина або священика, м'яко і з любов'ю допомагає людині на його шляху до істини.

Жандарм, який з чобітьми лізе в верующее серце, виробляє зворотний ефект - він лише зміцнює людей у їх переконанні.

У Біблії написано, що істинно віруючі будуть переслідувані? Багато разів. Ми гнані і ненавидіти? Так, ось нові підтвердження. Отже - робиться висновок - ми і є істинно віруючі, все в нашому житті відбувається за Писанням. Звичайно, ця логіка хибна - люди можуть переслідувати один одного по різним питанням, в тому числі не пов'язаних з істиною. Але емоційно, якщо людина зіткнулася з ворожістю, з відкиданням, з несправедливими звинуваченнями, він шукає собі психологічної компенсації в тому, що він страждає за правду. Його прихильність вченню, через якого у нього виникли неприємності, тільки зростає. Чим більше ворожості людина бачить від зовнішнього світу, тим більше він цінує атмосферу тепла, прийняття і підбадьорення, яке він знаходить у своїй громаді.

Є відома шотландська казка про те, як вітер і сонце посперечалися, хто швидше змусить подорожнього зняти плед. Як не надривався вітер, подорожній тільки сильніше кутався. Він зняв плед, тільки коли пригріло сонце. Намагатися примушувати совість людей - і морально погано, і контрпродуктивно.

Фото Інги Швецової / pravdasevera.ru

Знати вчення Церкви і бути готовими пояснити оману

«Свідки Єгови» - люди, безсумнівно, помиляються. І їх діяльність - виклик для Церкви. Але правильна реакція на цей виклик - не в тому, щоб радіти, що на них наїде держава. Правильна реакція в тому, щоб знати священне Писання і вчення Церкви, і бути готовими м'яко пояснити людям, у чому саме вони помиляються - і чому Церква права. І, що не менш важливо, являти у своєму житті ті плоди Святого Духа, про які говорить Апостол: «любов, радість, мир, довготерпіння, лагідність, доброта, вірність» (Гал. 5:22).

Багато рядові «Свідки Єгови» - це люди, щиро і сильно шукають Бога і бажаючі бути Йому любими. І якщо це їх, само по собі прекрасне, устремління збилося з шляху, потрібно м'яко і з повагою допомагати їм знайти шлях, а не душити саме прагнення. Як говорить 35-й відповідь з «Відповідей преподобних Варсонофія і Іоанна на запитання учнів", "не примушуй произволения, але цей (слово) з надією. Господь наш не примушував нікого, але благовістив; і хто хотів, той слухав ».

Чи повинні ми вітати, коли держава переслідує єретиків?
Чому така свобода необхідна?
У Біблії написано, що істинно віруючі будуть переслідувані?
Ми гнані і ненавидіти?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация