Чому в школах перестали викладати логіку?

Логіка - це наука про те, як треба думати. Однак в нашій системі освіти думати заборонено. Можна тільки читати і запам'ятовувати те, що написано в підручниках і затверджено програмою освіти. Якщо хто-небудь забув, то він зобов'язаний знову заглянути в підручник і вивчити. Тому в дану систему освіти наука логіка не вписується.

Є дані, що це предмет, вивчають в сучасних школах. А ось посилання на підручники з логіки та років.

Наскільки важлива формальна логіка. Формальна логіка - це цемент, який скріплює всі інші знання. Логіка насправді "вчить вчитися" .Тоді чому логіку, незважаючи на всю її феноменальну корисність, не викладають в школах і ВУЗах.

На це питання існує логічна відповідь.

Логіку не викладають з тих же причин, за якими рабам не можна володіти вогнепальною зброєю. Небезпечно. Адже на чому будується вся ідеологія сучасної школи? На авторитеті. Дітей вчать не доводити свої твердження, а "обґрунтовувати" їх як на зоні.

Дітей вчать не доводити свої твердження, а обґрунтовувати їх як на зоні

Виходить два конкуруючих методу аргументації. Перший через логіку. Другий через авторитет (написано в підручнику або так сказав учитель). З точки зору логіки доказ через авторитет - це логічна помилка. Ось як це виглядає в житті. "Так ти хто такий, щоб сперечатися зі мною, кандидатом наук!" Для сучасної російської науки це варіант норми.

Навіть, якщо вчитель захоче, щоб його учні логічно думали, йому цього не зробити. Наприклад, у фізиці так багато нелогічного, непослідовного, заплутаного і помилкового. І все це затверджено програмою освіти. Учень зобов'язаний це вивчити, відповісти і отримати оцінку. Думати в такому процесі заборонено. Яка вже тут індивідуальність. А роль учителя зводиться лише до того, щоб все, що затверджено програмою освіти, учні добре визубрили. А на іспиті ЄДІ це буде перевірено.

Люди в масі своїй перестали доводити, просто тому, що послідовно мислити вже не вміли. Та й потреби в цьому давно вже не було. Все було затверджено програмою освіти. Якщо забув вивчене, то необхідно знову взяти підручник і вивчити.

Така ситуація в освіті виникла як мінімум з початку 20 століття. Результат - майже всі розучилися думати. Більшість думає, що вони думають. Деякі думають, що, віддавши в престижну приватну школу або ВУЗ свою дитину, яка хоче вивчати фізику, вони уникнуть негативу. Нічого подібного. Підручники з помилками залишилися ті ж самі, затверджені програмою освіти. І нічого нового при їх вивченні це не дасть.

Подумайте, над, ніж він буде думати?

Відсутність логіки в числі шкільних предметів - як не можна більш опукло показує, що навчання в сучасній школі - це скоріше дорога клоунада, ніж отримання знань.

Спочатку потрібно зрозуміти, про яку з логік йдеться: логіка - як частина філософії - наука про методи правильного мислення, і логіка - розділ математики, т.зв. Булева алгебра.

1) Логіка, як наука про методи мислення, неявно викладається через багато шкільні дисципліни - математику, в якій доводиться аналізувати кожен приклад, і шукати найбільш просте і ефективне його рішення, і, наприклад, літературу, де школярі займаються всіма нелюбимим аналізом творів.

2) Булева алгебра же викладається в необхідному (ймовірно) обсязі в курсі інформатики.

Існує думка:

А навіщо? Вчити правильному мисленню потрібно на різних предметах, втягуючи учня в процес продуктивного роздуми. Тим більше, що в різних областях знань вимоги до логічної переконливості різні. Здається, після війни, коли був узятий курс на зближення радянської школи з дореволюційної гімназією, логіку вчили. Не чув, щоб це давало великий ефект.

Проклятий Сталін, замість того, щоб займатися в школі підготовкою кваліфікованого споживача, що безумовно свідчить про те, що ніякого зростання споживання не передбачалося, забивав голову радянським школярам всякої абсолютно зайвою для аборигенів нісенітницею: всякої там фізикою, математикою і для чогось навіть логікою, що безумовно не тільки заважає просуванню на ринок прогресивних бавовняних робочих штанів замість старорежимних чистошерстяних костюмів, але, що набагато важливіше, ліквідує саму можливість для недренія навіть такої базової цінності, як ліберально-демократична та й нацистська промивка мізків.

Хай живе Микита Сергійович Хрущов, негайно скасував викладання логіки в школі і тим самим наблизив день приходу до влади Великого Торговця піци (ВТП) М. С. Горбачова і не менш Великих Національних Алкоголю (ВНА) Б.Н. Єльцина!

ЦК ВКП (б) в постанові «Про викладання логіки і психології в середній школі» від 3 грудня 1946 року визнав абсолютно ненормальним, що в середніх школах не вивчається логіка і психологія, і визнав за необхідне ввести протягом 4 років, починаючи з 1947/48 навчального року, викладання цих предметів у всіх школах Радянського Союзу. Відповідно до цієї постанови в 1947-1949 роках викладання психології було введено в 598 середніх школах ... Тоді ж, в 1947 році, був випущений підручник Б.М. Теплова «Психологія», призначений для старших класів середньої школи. У 1956 році з'явився ще один підручник для школярів, підготовлений Г.А. Фортунатова і А.В. Петровським.

Але ... Логіка і психологія перестали бути потрібними в 1959 році. В тому числі, завдяки інструктор відділу ШКІЛ ТА ОСВІТИ І СТУДЕНТА ... Колумбійського УНІВЕРСІТЕТЕА І БАТЬКА ПЕРЕСТРОЙКИ Олександр Миколайович Яковлєва.

трохи передісторії

Після приходу наприкінці 1917 року до влади партії більшовиків мало хто припускав, як далеко вони готові зайти у втіленні в життя своїх марксистських звітів. У своєму «Інтернаціонале» більшовики співали: «Весь світ насильства ми зруйнуємо до основанья. А потім ми наш, ми новий світ побудуємо ». При такій постановці питання під каток червоною революції потрапляло все - закони формальної логіки в тому числі.

Карл Маркс і Фрідріх Енгельс працювали на стику філософії, соціології та економіки. Основоположники доктрини комунізму схилялися до того, що їм вдалося створити всеосяжне вчення, що пояснює закони історичного розвитку. Багато їх послідовники поступово перетворювали навіть недомовки і іносказання в роботах основоположників марксизму в догми на кшталт релігійним. Далі всіх зайшли в цьому починанні більшовики, що захопили цілу державу. Марксистська філософія отримала сильний аргумент на свою користь - державний апарат насильства, створений більшовиками в ході революції і громадянської війни.

Основа марксизму - діалектика. Цей філософський метод заснований на дослідженні суперечностей в реальності. В рамках марксизму був розроблений діалектичний матеріалізм, який стверджував примат матерії над свідомістю. Більшовицька філософія вчила, що розвиток світу - це продукт формування або розв'язання суперечностей.

У такій ситуації логіка, наука про правила мислення, як частина філософії виявилася не до місця в державі переміг марксизму-ленінізму

У такій ситуації логіка, наука про правила мислення, як частина філософії виявилася не до місця в державі переміг марксизму-ленінізму

Адже закони і методи логіки дозволяють виявляти протиріччя в будь-якому «єдино правильному навчанні». Вже з кінця 1910-х років логіку стали називати не інакше як цитаделлю метафізичного мислення, несумісною з діалектикою. Логіку звинувачували в її буржуазної природі, яка вступає в протиріччя з пролетарською наукою. Сучасний філософ Олександр Карпенко влучно зауважив, що логіка терору не залишала місце для логіки.

На початку 1920-х років більшовики остаточно вирішили «філософське питання». Всіх неугодних гуманітарних вчених було запропоновано вислати з країни. У 1922 році відбувся «філософський пароплав» - серія організованих більшовиками акцій по видворенню з країни філософів, богословів, соціологів і літераторів.

Будь-яке філософське вчення і напрямок, які не вписуються в рамки діалектичного матеріалізму, тих людей. «З новин, приголомшливих розум, можу повідомити, що Надією Крупської і якимось М. ​​Сперанським заборонені для читання Платон, Кант, Шопенгауер, Володимир Соловйов, Ніцше, Лев Толстой», - писав Максим Горький в 1923 році. На кілька десятиліть філософія в Росії практично припинила своє існування.

З середини 1920-х і аж до кінця 1950-х років марксизм-ленінізм міцно утримував свої позиції в радянській філософії. Поза його просто не можна було зробити кар'єру - в СРСР ніякої іншої філософії не існувало.

Але «воскресив» філософію в СРСР той, хто її до цього і поховав - «корифей усіх наук» Йосип Сталін. І що показово, відродження філософії почалося з формальної логіки. Не можна сказати, що вона повністю зникла з університетських кафедр в 1920-1930-і роки. Але ті, хто ще в 1920-і роки займався логікою в відкриту, в наступне десятиліття мав писати в стіл. На початку 1940-х років Сталін несподівано згадав про існування логіки. За попередні роки в країні пронеслися колективізація, індустріалізація, «Великий терор», мільйони людей переїжджали в міста.

За попередні роки в країні пронеслися колективізація, індустріалізація, «Великий терор», мільйони людей переїжджали в міста

Країна потребувала ефективному сталінському розумінні та управлінні. Мабуть, навіть сам Сталін розумів, що одними розстрілами в цій справі всіх питань не вирішити

На початку 1941 року в Кремль викликають професора МГУ Валентина Асмуса. У роки революції він був вражений історичними змінами, які принесла революція, тому на деякий час зосередився на спробах поєднати марксистську діалектику і формальну логіку. Результатом стала книга «Діалектичний матеріалізм і логіка».

Але до кінця 1930-х років він повністю зосередився на вивченні давньогрецької естетики - порівняно безпечною сферою знання в СРСР. У Кремлі Сталін поскаржився Асмус, що його комісари «не вміють думати», тому необхідно організувати курси логіки для викладання управлінцям різних рівнів. Але початок Великої Вітчизняної війни не дозволило цим курсам відбутися.

Однак, Сталін думка про логіку не відпустив. Але після війни він вирішив піти ще далі - «вождь усіх народів» зібрався навчити думати правильно всіх радянських громадян. Наприкінці 1946 року ЦК ВКП (б) приймає постанову «Про викладання логіки і психології в середній школі». До цього моменту не існувало навчальних програм, логіка і психологія були зруйновані приматом діалектичного матеріалізму. Але Сталіна ці проблеми не бентежили.

«ЦК ВКП (б) визнав за необхідне ввести протягом чотирьох років, починаючи з 1947/48, навчального року викладання психології і логіки в випускних класах середньої школи. Логіка і психологія повинні викладатися кваліфікованими викладачами, які отримали спеціальну підготовку в галузі психології та логіки », - наголошувала постанова, опублікована 4 грудня 1946 року в« Учительській газеті ». Експеримент передбачалося провести в найбільших містах РРФСР: Москві, Ленінграді, Горькому, Саратові, Свердловську, Куйбишеве, Новосибірську та інших.

Союзним республікам пропонувалося розглянути питання про введення логіки в школах у всіх містах, де є кваліфіковані викладачі

Діяти пропонувалося, як і належало в сталінському СРСР, ударними темпами. К1 березня 1947 року наказали видати підручник логіки для вищих навчальних закладів, до 1 липня - підручник для шкіл. Пропонувалося створювати кафедри логіки і психології в університетах. А в 1951 році очікувався перший випуск вчителів логіки і психології.

Це було несподіване рішення. Уже в наступному номері «Учительській газети» його довелося пояснити: «Величезне значення для дисциплінування нашого мислення має логіка. Як наука про закони правильного мислення, логіка встановлює ті принципи, дотримуючись яких ми можемо уникнути помилок в наших думках і висновках і прийти до правильних, логічно обгрунтованим доказам ... Вивчення логіки мислення є необхідним ступенем для вивчення діалектичної логіки ». Шкільні вчителі тут же стали писати листи про те, що учням не вистачає вміння логічно міркувати.

Загалом, вся радянська школа почала втілювати рішення в життя. А формальна логіка при цьому була повністю реабілітована

Кінець 1940-1950-х років в історіографії названий часом «високого сталінізму». В цей час диктатура Сталіна досягла свого апогею. У науці придушувалися спроби будь-якого запозичення у західних вчених. Були розгромлені генетика та кібернетика. Меч висів і над квантовою фізикою, але тільки необхідність її використання в створенні атомної бомби врятувала цю область знання від розгрому.

Меч висів і над квантовою фізикою, але тільки необхідність її використання в створенні атомної бомби врятувала цю область знання від розгрому

Тільки на такому тлі повернення логіки, відомої ще з Античності, здавалося інтелектуальним проривом. І дійсно, він не змусив себе чекати. Наказ вождя про відродження логіки і психології, про їх включення до шкільних програм потягнув за собою всю філософію. У радянському гуманітарному знанні стали виникати сфери, на які вже не могла впливати ідеологія так, як раніше. Це дозволило радянським філософам заявити про себе як про повноцінні мислителів, здатних розмовляти зі своїми західними колегами однією мовою.

Шість років логіки

Але у шкільних логіки і психології справи були гірші. Як предмети вони в радянських школах проіснували трохи довше, ніж головний ініціатор запровадження додаткових мит. Після смерті Сталіна в 1953 році проект про впровадження цих предметів в школі поступово став згортатися.

Проте за шість років його реалізації вдалося зробити багато важливих напрацювань. Були створені підручники для вузів і шкіл. Підручник психології написав професор Б. М. Теплов, який довгий час читав лекційний курс «Історія психології». С. Н. Виноградов і А. Ф. Кузьмін написали підручник логіки.

На початку 1950-х років логіка і психологія викладалися в більш ніж 600 радянських школах. В інших школах вчителі математики стали впроваджувати в свій предмет правила формальної логіки.

Після смерті Сталіна на логіку так само, як і в 1920-1930-і роки, обрушилася критика діалектиків. Після внутрішньокремлівської боротьби до влади приходить Микита Хрущов, вірний революційним ідеалам, тому доля «буржуазних» логіки і психології в школах були вирішена. При цьому вона виключалася з більшості вузівських програм. Під питанням стояло і її викладання для математиків. Вважалося, що логіка не здатна вирішити спірні ситуації в математиці - на це здатний тільки діалектичний матеріалізм.

У 1959 році обов'язково викладання логіки і психології в радянських школах було повністю згорнуто. Спроби деяких ентузіастів повернути їх до шкільної програми до сих пір ні до чого не привели. Однак фактично всі сучасні російські соціальні науки зобов'язані цим шкільних предметів тим, що в кінці 1940-х вони відкрили пролом в радянській дійсності для всіх інших форм вільного гуманітарного знання.

Завантажити підручник логіки: Старі радянські підручники

Адже на чому будується вся ідеологія сучасної школи?
Подумайте, над, ніж він буде думати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация