ЧОМУ ЛЕНІНА НЕ ПОХОВАЛИ ВІДРАЗУ І ЩО ЧЕКАЄ НА ВОЖДЯ У 2016 ОМ?

  1. Історичні факти про смерть Леніна
  2. церемонія похорону
  3. Хто вирішив зберегти тіло Леніна?
  4. Відносини родичів Леніна до його бальзамування
  5. Чому Ленін не поховали: версія про останню волю вождя
  6. Незвичайні похорони як елемент створення міфу про Леніна

Всі ми пам'ятаємо відому пропагандонскую на весь союз фразу, вирвану з «Комсомольской пісні» Маяковського: «Ленін - жив, Ленін живий і буде жити». У всякому разі, ті, хто родом з СРСР, зрозуміють про що це я.

Минуло 92 роки з дня смерті вождя. Майже ювілей. 2016 рік, передбачалося, повинен був бути особливим і значущим для ікони всіх комуністичних представників і послідовників вождя в Росії. Але - не сталося. Як завжди - поговорили і вирішили нічого не робити. Виходячи зі створеного пресою громадського напруження, тема перепоховання Леніна, мабуть, і в 2017-му буде знову бити рекорди в заголовках самих топових вітчизняних ЗМІ ...

Сьогодні ім'я Леніна знову на слуху - про нього говорять політики, історики, вчені. Чи не погребував і сам президент - хоч і філософськи, але цілком відкрито заявив про своє особисте ставлення до головному революціонеру Росії.

Якщо не вимовляти вголос моя особиста відраза до головного режисера перевороту в Царській Росії і спробувати охарактеризувати ніж саме запам'ятався Володя Ульянов для більшості з нас, то виглядати це буде досить шаблонно: Ленін - це головний більшовик, марксист, ідеолог і організатор компартії Росії. Перебував при владі 5 років. А якщо копнути глибше:

Якщо ще простіше, то можна просто обмежитися скромним визначенням Володимира Путіна в вищевказаному ролику ...

Однозначно, 92 роки тому помер чоловік, який змінив хід російської історії в минулому столітті. Той, якого одні люди звеличують як бога, а інші - проклинають. Але до сих пір не замовкають суперечки про те, чому Ленін не поховали? І настане переосмислення найближчим часом?

Долі цих суперечок у вітчизняній історії і присвячена ця стаття.

Всі ми пам'ятаємо відому пропагандонскую на весь союз фразу, вирвану з «Комсомольской пісні» Маяковського: «Ленін - жив, Ленін живий і буде жити»

В. І. Ленін на III конгресі Комінтерну (праворуч художник І. І. Бродський). Москва, червень-липень 1921 року

Історичні факти про смерть Леніна

Володимир Ульянов (Ленін) помер у віці 53 років в січні 1924 року. Перед смертю лідер молодої радянської держави важко хворів і був фактично паралізований. Доглядала за ним його дружина - «вірний друг і соратник» (як напишуть історики пізніше) - Н. К. Крупської.

Смерть сталася на дачі Леніна в Горках (це один з районів Підмосков'я). Рік смерті Леніна збігся з початком переділу влади між його соратниками, який закінчився беззастережною перемогою Сталіна.

церемонія похорону

Через два дні після смерті - 23 січня - тіло вождя було привезено до Москви. Став вирішуватися питання про похорон. В результаті 27 січня забальзамоване тіло Леніно було покладено в наспіх створеному мавзолеї. Реакція сучасників на такі незвичайні похорони була неоднозначною.

Безумовно, сам Ленін неодноразово висловлювався про те, що пролетарська революція змінить усі сфери життя: мову, релігію, сім'ю, традиції. Виходить, що і його незвичайні похорони були частиною нової системи.

Але про все по порядку ...

Хто вирішив зберегти тіло Леніна?

Спогади соратників Леніна по-різному повідомляють нам про те, хто був ініціатором даного рішення. Так, Троцький вважає їм Сталіна. Він свідчить, що Сталін ще в 1923 році на засіданні Політбюро говорив про необхідність збереження тіла вождя за прикладом збереження мощей святих у православному християнстві.

Троцький, Каменєв і Бухарін (за спогадами самого Троцького) тоді виступили проти цієї ідеї Сталіна.

Однак якщо брати до уваги люту ненависть Льва Давидовича до вигнав його з країни Сталіну, то потрібно з обережністю ставиться до його висловлювань з цього питання.

Навряд чи варті довіри і версії деяких істориків про те, що Ленін і Сталін були об'єднані однією ідей: Сталін хотів запропонувати своєму народові нову релігію, де Ленін б став богом, а він - царем.

Є версії, згідно з якими на питання, чому Ленін не поховали, а забальзамували, відповідь звучить так:

Відносини родичів Леніна до його бальзамування

Дружина лідера більшовиків - видна представниця цієї партії - Н. К. Крупської, судячи з її власними спогадами, пручалася подібного способу поховання свого чоловіка. Вона намагалася довести необхідність звичного поховання. Однак слова вдови ніхто не почув. Також не були почуті протести брата і сестер Леніна, які також мали вагу в партії більшовиків.

Крупської було наказано видати речі чоловіка, що вона зі сльозами на очах і зробила.

Пізніше вона так і не змогла сходити в мавзолей. Але це зважився молодший брат Леніна - Дмитро Ульянов. Однак і він довго не витримав сумного видовища і, побачивши мавзолей Леніна всередині, вийшов звідти зі сльозами. Бачити свого брата у вигляді млявої ляльки Дмитро Ілліч не міг.

Бачити свого брата у вигляді млявої ляльки Дмитро Ілліч не міг

Тіло Володимира Ілліча Леніна в Мавзолеї на Красній площі. Фото: Олексій Бойцов / РІА Новини

Чому Ленін не поховали: версія про останню волю вождя

В кінці 80-х рр. минулого століття, коли слава Леніна померкла в серцях радянських громадян, стали з'являтися версії про те, що він сам хотів бути похованим поруч зі своєю матір'ю - Марією Олександрівною (зараз на цьому місці поховані дві незаміжні сестри Леніна).

Автором цієї версії був А. Артюнов. Він вважав, що більшовики, по-своєму розпорядившись тілом вождя, фактично порушили волю вмираючої людини. Рік смерті Леніна був важким для країни, в пресі тоді було опубліковано багато листів «простих радянських людей» про необхідність збереження тіла вождя. Однак історик вважав, що не громадяни, а сам Ленін мав право вирішувати про те, чи бути йому забальзамованим або все-таки удостоїться звичайного цвинтарного спокою.

Але сьогодні ця версія не витримує критики тому, що не збереглося ніяких письмових свідчень ні самого Леніна, ні його близьких, які б давали ясно зрозуміти, що В. І. Ульянов хотів бути похований з матір'ю.
Можливо, будучи атеїстом, Ленін взагалі не надавав значення місцю свого поховання.

Незвичайні похорони як елемент створення міфу про Леніна

Відразу ж після Жовтневої революції, захопивши телеграф і ЗМІ, більшовики поставили перед собою завдання широкої агітації своїх ідей. Ця діяльність їм вдавалася на славу. Багато людей повірили в комуністичні мрії завдяки налагодженій системі пропаганди.

Багато людей повірили в комуністичні мрії завдяки налагодженій системі пропаганди

Варламов Олексій Григорович. Ленін і діти.

Відразу ж преса, що входить в сферу впливу партійних діячів, стала створювати образ грізного вождя - незламного Володимира Ілліча, одного народу і мужнього борця за його свободу.

Подібне звеличення образу Леніна тривало всю його життя. Максиму Горькому приписують висловлювання, згідно з яким нова радянська Росія потребувала нової віри, нової релігії, і образ Христа і зайняв образ Леніна - борця і мученика за народне щастя. Тому і Ленін мав бути безсмертним, він повинен вміти воскреснути з мертвих.

Свідомо чи несвідомо, але члени партії більшовиків дуже багато зробили в створенні міфу про вождя. Коли тіло Леніна не було віддане землі, міф про нього став лише сильнішим.

До слова сказати, коли через багато років помер І. ​​В. Сталін, його також забальзамували і поклали в мавзолеї. Правда, Ленін і Сталін лежали разом недовго: після викриттів Хрущова тіло Сталіна було таємно поховано близько Кремлівської стіни.

Сьогодні мавзолей і лежить в ньому тіло вождя досі викликає гострі суперечки серед сучасників. Багато з них уже й не можуть відповісти на питання про те, чому Ленін не поховали? Але сам образ Мавзолею їх дратує. Інша ж частина населення країни належить до мавзолею зі змішанням почуттями: від цікавості до висловлювання поваги до пам'яті вождя.

Що буде з Мавзолеєм далі? Чи знайде Ленін останній спочинок у землі або буде вічно предметом візуального ознайомлення роззяв і іноземних туристів - сказати сьогодні важко.

Чи заслужив вождь такої долі? Теж не зовсім зрозуміло. Але смію припустити, що проблема поховання Леніна і саме обговорення в суспільстві, з року в рік піднімається в своїх рейтингах, досягне свого апогею в 2016. Поживемо - побачимо.

За участю автора: Людмили Грицай

Рекомендуємо:

ФАННІ КАПЛАН І ЗАМАХ НА ЛЕНІНА

ЛЮБИТИ І НЕНАВИДІТИ РАДЯНСЬКИЙ СОЮЗ

КИМ НАСПРАВДІ БУВ ФЕЛІКС ДЗЕРЖИНСЬКИЙ?

КУДИ ПРОПАЛО РОСІЙСЬКЕ ЗОЛОТО? КРАЇНИ-БОРЖНИКИ

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть лівий Ctrl + Enter.

Але до сих пір не замовкають суперечки про те, чому Ленін не поховали?
І настане переосмислення найближчим часом?
Хто вирішив зберегти тіло Леніна?
Багато з них уже й не можуть відповісти на питання про те, чому Ленін не поховали?
Що буде з Мавзолеєм далі?
Чи заслужив вождь такої долі?
КУДИ ПРОПАЛО РОСІЙСЬКЕ ЗОЛОТО?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация