Чому німці боялися тувинців більше смерті

  1. Загальна війна
  2. Лижі, кожушки, коні
  3. Чорна смерть

Маленька незалежна республіка вступила у війну з Гітлером відразу після СРСР

Яка країна в Велику Вітчизняну війну першою надала підтримку Радянському Союзу? Так, звичайно називають Великобританію. Але за 11 годин до того, як по радіо виступив Черчілль зі своїм увійшов в історію заявою, фашистської Німеччини оголосив війну державу, про яку Гітлер до цього ніколи не чув. Це була Тувинская народна республіка.

Загальна війна

Тува стала частиною Російської імперії ще в 1914 році; тоді ж почали будувати нову столицю краю - Белоцарск (в честь російського імператора - «білого царя»). Однак після революції 1917 року все стало активно змінюватися.

Однак після революції 1917 року все стало активно змінюватися

Пам'ятна монета Банку Росії, присвячена входженню Туви до складу Російської імперії. wikipedia

Спочатку час в Туві господарювали білогвардійці - загони Колчака і Унгерна, проте в кінці літа 1921 року їхня звідти вигнали червоноармійці. Нове радянська держава включати в себе Туву не поспішала - проте активно брало участь в її житті. Коли і з білими, і з царем було покінчено, столиця Туви отримала назву Кизил ( «Червоний місто»), а сама Тува перетворилася в республіку. У 1923 році з Туви пішли радянські війська, але прорадянські настрої нікуди не поділися.

Тувинський ескадрон проводжають на фронт. Кизил, 1943. wikipedia

Коли Німеччина напала на Радянський Союз, в Туві тут же була оголошена мобілізація. Тувинські арати послали лист Сталіну, в якому оголосили: «Це і наша війна».

Розповідали, що Гітлер після звістки, що якась Тува збирається протистояти йому, лише розсміявся; йому навіть не спало на думку відшукати цю країну на глобусі. За іншою версією, Гітлер карту все-таки спромігся переглянути, але ніякої Туви виявити не зумів.

Читайте також: Як радянська школярка Тонька стала німецьким катом >>

Лижі, кожушки, коні

Тува оголосила війну Німеччині 25 червня 1941 року. Майже відразу ж ця порівняно небагата країна передала СРСР свій золотий запас і доходи від видобутку золота. В СРСР вирушили ешелони з теплими кожухами, рукавицями і валянками, з березовими лижами, борошном, медом, маслом, консервованими ягодами і м'ясом.

В СРСР вирушили ешелони з теплими кожухами, рукавицями і валянками, з березовими лижами, борошном, медом, маслом, консервованими ягодами і м'ясом

Пам'ятник Арату біля Кизила. Agilight / wikimedia

Восени 1942 року в СРСР було вирішено брати на військову службу добровольців з Монголії і Туви. У травні наступного року 11 тувинців вступили в 25-й окремий танковий полк. У вересні ж 1943 року в склад 8-й кавалеристського дивізії зарахували ще 206 воїнів-тувинців; їх завданням стали рейди по тилах фашистів і битви з бандерівцями.

Протягом Великої Вітчизняної на стороні СРСР боролися близько восьми тисяч тувинців.

Чорна смерть

Спочатку тувинці наганяли на німців страх одним лише обличчям. Аж до початку 1944 року ці фірми одягалися в національне вбрання, перед кожним боєм навішували на себе буддистські амулети, озброювалися кривими шаблями, сідали на своїх кошлатих витривалих коней і в такому вигляді сміливо нападали на ворога.

Фашистські воїни, що потрапили в полон, зізнавалися, що «ці варвари», що викликають асоціації з полчищами гунів під проводом самого Атілли, вселяли жах і позбавляли гітлерівців боєздатності.

У 1944 році радянське командування звернулося до тувинців з проханням одягатися в військову форму червоноармійців. Але це не зробило їх менш грізними бійцями. Билися тувинці люто й нещадно. Вони не вважали за потрібне брати німців в полон, не боялися смерті, рвалися в бій навіть при значному перевазі супротивника - і перемагали в таких ситуаціях, коли, здавалося б, поразка була неминуче.

Вони діяли на полі бою як бойові машини, вони не відали страху і вводили ворогів в стан крижаного жаху. Der schwarze Tod, або «Чорна смерть» - так стали фашисти називати тувинських воїнів в 1944 році, після битви на заході України під Дуражно.

Чурго-оол Намгаевіч Хомушку, Герой Радянського Союзу. wikipedia

80 українських сіл тувинські добровольці звільнили від фашистських окупантів.

У війну і після неї 5500 бійців з Туви отримали нагороди. 20 з них заслужили орден Слави, а тувинців по імені Хомушку Чурго-оол присвоїли звання Героя Радянського Союзу.

У 1944 році Тува увійшла до складу Радянського Союзу, як Тувинская автономна область, частина РРФСР. Сьогодні Республіка Тива (Тува) - суб'єкт РФ.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация