Чому на Північному Кавказі зберігається особлива модель шлюбу

  1. Що «консервує» сімейний уклад
  2. Дотримується «старшинство» чоловіка
  3. Дагестан: на шлюби молоді впливають батьки
  4. Карачаєво-Черкесія: на шлюби впливають освіту і робота
  5. Яка ситуація на «ярмарку наречених»

Молодь в Дагестані і Карачаєво-Черкесії чтет традиції і будує сім'ю майже так само, як старші покоління.

Молодь в Дагестані і Карачаєво-Черкесії чтет традиції і будує сім'ю майже так само, як старші покоління

автори дослідження:

Костянтин Казенін, керівник Центру регіональних досліджень і урбаністики Інституту прикладних економічних досліджень РАНХиГС.

В останні десятиліття молоді люди одружуються і народжують дітей пізніше, ніж їхні батьки. Число дітей в сім'ї рідко перевищує рівень простого відтворення, коли на зміну двом батькам приходять двоє спадкоємців (див. Людство вибирає низьку народжуваність ). Ця демографічна «уніфікація» торкнулася і республіки Північного Кавказу. Навіть в тих з них, де народжуваність вище загальноросійської (в республіках Північно-Східного Кавказу), вона за останні 30 років знизилася принаймні в півтора рази. Зате зберігається значно більший, ніж в Росії в цілому, віковий розрив між чоловіком і дружиною.

Ці «числові» відмінності супроводжуються збереженням традиційного укладу сім'ї. За «підбір» нареченого чи нареченої там часто відповідають старші родичі. Помітна частина жінок, особливо в сільській місцевості, обмежуються роллю домогосподарки. Про це Козлов і Казенін розповіли в доповіді «Які соціальні чинники підтримують демографічний" консерватизм "Північного Кавказу?».

Що «консервує» сімейний уклад

«Традиційна сім'я» - багатодітна, з раннім материнством, з жорсткими гендерними ролями (чоловік - глава сім'ї, годувальник; жінка - мати і дружина, берегиня сімейного вогнища) - у багатьох країнах пішла в минуле. Сімейний уклад модернізувався. Сім'ї створюються в більш пізніх віках, в них менше дітей. Гендерні «амплуа» різноманітніші. У жінок більше можливостей самореалізуватися поза сім'єю - в професії і хобі.

Однак така модернізація не тотальна. У багатьох країнах вона охоплює не всі регіони. Так, в національних республіках Північного Кавказу багато в чому зберігаються колишні моделі сім'ї. Зокрема, жінки народжують первістка в більш ранньому віці, ніж в середньому по Росії. У Дагестані - в 23,5 року, в Росії в цілому - в 23,7 року, з'ясували дослідники.

Дослідження допомогло виявити умови, в яких відмінності Північного Кавказу від Росії в цілому по сімейним характеристикам проявляються найяскравіше:

  • збереження гендерних ієрархій, які обмежують самореалізацію жінок за межами будинку - отримання освіти і роботи;
  • дію поколенческих ієрархій: «батьки» вершать долю «дітей» - так вони впливають і на укладення шлюбу;
  • строгість проходження мусульманським практикам (релігійне виховання дітей, пост, молитви та ін.).

«Не у всіх північнокавказьких регіонах і, зрозуміло, не у всіх сім'ях всередині одного регіону ці явища присутні в однаковій мірі, - уточнюють дослідники. - Але там, де вони явно виражені, більш імовірна і "особливість" шлюбно-репродуктивної поведінки ».

Дотримується «старшинство» чоловіка

Крім числа дітей і віку, в якому жінка народжує первістка, особливістю Північного Кавказу, як і раніше залишається відчутна різниця у віці чоловіка і дружини.

У Дагестані чоловік в середньому старший за дружину на 4,9 років, а в Карачаєво-Черкесії - в середньому на 5,6 років, з'ясували вчені в польовому дослідженні, проведеному в 2016 році в сільській частині республік Північного Кавказу. Для порівняння: загальноросійська різниця у віці чоловіка і дружини - 2,5 років. У Дагестані було опитано 936 заміжніх жінок у віці від 16 до 39 років, в Карачаєво-Черкесії - 602 жінки того ж віку *. На цей віковий проміжок, в основному, і доводиться укладення шлюбів.

Численні дослідження показали, що контрасти в віковому розриві між подружжям в різних країнах світу не можуть пояснюватися лише ситуацією на «шлюбному ринку» - диспропорцією жінок і чоловіків різних поколінь. Північний Кавказ тут не виняток. На віковий розрив там явно впливають і такі соціокультурні чинники, як охоплення жінок шкільною освітою і організація сім'ї за жорстким патрилинейной принципом, коли дружина входить в сім'ю чоловіка, але не навпаки.

В цілому більший віковий розрив між чоловіком і дружиною пов'язаний з більш залежним соціальним становищем жінки - з жорсткістю дії гендерних ієрархій в соціумі, пояснили вчені.

Дагестан: на шлюби молоді впливають батьки

Дослідники вивчили зв'язок вікового розриву між чоловіком і дружиною і компонентами традиційного сімейного укладу в Дагестані і Карачаєво-Черкесії.

Віковий розрив розглядався як залежна змінна. Незалежними змінними були різні соціокультурні характеристики сім'ї. Серед них Козлов і Казенін виділили, наприклад, спосіб знайомства майбутнього подружжя (самі познайомилися або за допомогою родичів) і прийняття рішення про укладення шлюбу (самостійне чи ні).

У Дагестані вікову різницю між подружжям підвищували такі соціокультурні чинники, як:

  • «Заочне» сватання - відсутність знайомства між подружжям до укладення шлюбу;
  • знайомство подружжя між собою за ініціативою родичів;
  • прийняття молодими людьми рішення про шлюб за участю батьків нареченої.

Крім того, «що збільшує» вплив на віковий розрив надає факт державної реєстрації шлюбу пізніше мусульманської весілля. Така черговість подій - спочатку мусульманське одруження, потім похід в загс - «пов'язана з дотриманням у родині жінки основних релігійних практик (поста, релігійного виховання дітей і т. Д.)», Пояснює Володимир Козлов.

Дослідники також проаналізували динаміку соціокультурних чинників, значущих для вікової різниці між подружжям. Експерти брали п'ятирічні вікові групи - наприклад, 20-24 роки, 25-29 років - і до 35-39 років.

Від тридцятирічних до двадцятирічним жінкам в Дагестані убуває лише частка незнайомих зі своїм чоловіком до весілля. За іншими параметрами помітних контрастів між поколіннями немає. «Ті ознаки сімейного укладу, з якими пов'язаний великий віковий розрив між подружжям, не зникають від покоління до покоління, - каже Козлов. - Це дозволяє припустити, що в сьогоднішньому Дагестані особливості сімейного укладу сприяють стійкості великого вікового розриву між подружжям ».

Карачаєво-Черкесія: на шлюби впливають освіту і робота

У цій республіці набір соціокультурних особливостей, що визначають розрив у віці між подружжям, виявився іншим.

На відміну від Дагестану, в Карачаєво-Черкесії для вікової різниці значимі освіту жінки і її праця за межами дому та не значима ступінь релігійності. При цьому, так само як і в Дагестані, в Карачаєво-Черкесії зберігаються ознаки залежності від старшого покоління в прийнятті рішень.

Динаміка соціокультурних особливостей в цій республіці виявилася різноспрямованою по поколінням. Число жінок, на шлюб яких вплинули старші родичі, від покоління до покоління зменшується. «Не були знайомі з чоловіком до весілля, з майбутнім чоловіком познайомили родичі - у старших поколінь в Карачаєво-Черкесії таких випадків більше, ніж у молодших, - розповів Володимир Козлов. - А ось число жінок, які навчалися після школи, а також зайнятих або тільки планують працевлаштуватися, навпаки, зменшується до більш молодим поколінням ».

Яка ситуація на «ярмарку наречених»

Таким чином, на прикладі Дагестану видно, що молодь на Північному Кавказі в значній мірі наслідує приклад старших поколінь, дотримується впливових соціокультурних традицій в сім'ї (тут слід обумовити, що опитування проводилося тільки в сільській місцевості; в міському середовищі Дагестану попередні спостереження дозволяють припускати більш помітний відхід від традиційного сімейного укладу). Цим і пояснюється консерватизм сім'ї та шлюбу в регіоні. У Карачаєво-Черкесії є ознаки модернізації поведінки молоді: «заочних» знайомств нареченого і нареченої і сватання за допомогою батьків менше.

«На цьому тлі той факт, що в Карачаєво-Черкесії середній віковий розрив між подружжям виявився вищим, ніж в Дагестані, представляється несподіваним», - зауважив Володимир Козлов. Спроби пояснення з'являться в ході подальших досліджень. «Альтернативою соціокультурного пояснення вікового розриву може бути« питома вага »різного віку чоловіків і жінок на шлюбному ринку», - резюмував експерт.

* Опитування в формі структурованих усних інтерв'ю проводився в сільській місцевості і охопив респонденток всіх ключових етносів даних регіонів.

Див. також:

Традиційна сім'я переживає ренесанс

З чого починається доросле життя

Чому жінки рідко стають начальниками

Молодь стала пізніше відділятися від батьків

Шлюбів стане менше

Про це Козлов і Казенін розповіли в доповіді «Які соціальні чинники підтримують демографічний" консерватизм "Північного Кавказу?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация