Чому рязанський герой Евпатий Коловрат в новому фільмі «Легенда про Коловрате» зовсім не такий, як в народному переказі

Похід монгольського хана Батия на Русь стала однією з найбільших трагедій в історії нашої країни. Аж до гітлерівського вторгнення ми не знали такого масштабного руйнування і знищення. Світлих плям в тій війні не було, але в літописах і народних переказах залишилися героїчні моменти, які трохи скрасили пам'ять про монгольську навалу для майбутніх поколінь. Одним з таких моментів вважається подвиг рязанського витязя євпаторія Коловрат і його сподвижників. Новий російський блокбастер « Легенда про Коловрате »Обіцяє історію богатиря, але екранний Евпатий мало схожий на героя« Повісті про розорення Рязані Батиєм ». У чому відмінності між ними і чим вони пояснюються? У цьому варто розібратися.

Навала Батия на Русь почалося зі знищення Рязані. Саме з знищення, а не з завоювання. Столиця Рязанського князівства була спалена дотла, а все її захисники і жителі були вбиті. Місто було настільки зруйнований, що він так і не був відновлений. Нинішня Рязань - це місто Переяславль-Рязанський в 50 км від Старої Рязані, який в XVIII столітті був перейменований в Рязань.

Згідно з переказами з давньоруської «Повісті про розорення Рязані Батиєм», під час облоги і спалення міста брат рязанського князя Юрія Інгвар Інгоревіча знаходився в Чернігові. У його свиті був воєначальник Евпатий Коловрат. Коли Евпатий дізнався, що на Рязань напали, він разом зі своєю дружиною помчав до рідного міста і знайшов його вже зруйнованим. Не гаючись, Евпатий зібрав врятувалися рязанських воїнів (тих, хто не був у столиці під час облоги) і кинувся наздоганяти монгольське військо. Він наздогнав Батия в Суздальській землі і напав, коли монголи розташувалися на відпочинок.

Подальші події «Повість» описує в чудових тонах. Евпатий і його дружинники так люто і відважно билися, що монголи зазнали величезних втрат, і навіть сам Батий був не на жарт наляканий. Зрештою, не зумівши перемогти воєводу у відкритому бою, монголи розстріляли Евпатия і його ратників з стінобитнихзнарядь. Коли богатир був нарешті убитий, Батий перейнявся до нього такою повагою, що відпустив взятих в полон російських витязів і дозволив їм поховати Евпатия з відповідними його рангу почестями.

Ця історія не підтверджується ніякими документами і літописами, і історики вважають «Повість» записаним народним переказом - тобто вигаданої історією, покликаної вгамувати біль від розорення Рязані. Проте Евпатий Коловрат увічнений в безлічі книг і пісень, в мультфільмі 1985 року й навіть у трьох пам'ятках в Рязанській області. Тепер йому присвячений ще й Блокбастерний фільм Джаника Файзієва і Івана Шурховецкого «Легенда про Коловрате».

Героїчний флер часто заступає очі і не дозволяє тверезо оцінювати поведінку людини або персонажа. Тому давайте на час забудемо все, що було сказано і написано з приводу Евпатия після твори «Повісті», і відповімо на непросте питання: «Чому Евпатий зробив те, що він зробив, і чому автор або автори" Повісті "зобразили це як подвиг? »

Справді, зі стратегічної точки зору Евпатия було б розумніше спробувати обійти армію Батия і приєднатися до однієї з поки ще не розгромлених княжих армій, яким тільки належало битися з монголами. З «Повісті» очевидно, що у загону Евпатия не було шансів проти гігантської армії Батия і що він міг завдати куди більшу шкоду, якби бився в союзі з представницької княжої армією. А ще краще - в союзі з коаліцією князів. Окремо взятий монгольський воїн був слабшим окремо взятого російського дружинника XIII століття, і сила монголів була в їх чисельності та єдиному керівництві. Тому після розорення Рязані треба було думати про те, як протиставити силі рівноцінну силу, а не про те, як допомогти монголам перемолоти руські дружини поодинці. Евпатий же зробив саме це - дозволив «поганим» добити залишки рязанської армії.

З «Повісті» ясно, що її творці розуміли силу єдності та слабкість розділеності. Однак у вчинках Евпатия вони не бачили нічого поганого. Навпаки, на їх погляд, богатир повівся як справжній герой і як доблесний і заслуговує наслідування воєвода. У чому ж справа?

У середньовічній логіці і системі цінностей. Евпатий керувався не міркуваннями стратегії, а міркуваннями аристократичної честі (а він був саме аристократом, «рязанським вельможею», за словами «Повісті») і честі християнського воїна. По-перше, для нього було краще загинути в бою, ніж виживати в завойованому язичниками краю. По-друге, він, як воєвода загиблого рязанського князя, мав спокутувати кров'ю «гріх» того, що ні бився поруч зі своїм паном і не прийняв смертні муки разом з ним. По-третє, бій з багаторазово переважаючими силами противника робило його загибель особливо героїчної і почесною. Ідеальний російський воїн повинен був бути молодцем, а не мислителем.

Звичайно, в реальній історії князі і воєводи діяли куди боягузливіше і цинічніше. Але на то «Повість» і літературний твір, щоб зобразити «витязя без страху і докору» - справжнього аристократичного богатиря. Який не тільки вселяє страх в серце Батия, а й змушує безжального монгола проявити милосердя до полонених. Для християнського читача це натяк на те, що на мить Батий став майже християнином. У цьому чи не головний богатирський подвиг Евпатия з точки зору середньовічного погляду на світ.

Що важливо, Евпатий описаний як велетень і кінний воїн, що розрубує монгольських вершників до сідла. У його загоні також суцільно кавалеристи - піші витязі не змогли б наздогнати монгольську армію, основою якої були кінні лучники і загони кінного ближнього бою. Взагалі, в описуваний час піхота на Русі не котирувалася. Піші воїни брали участь лише в обороні міст. Похідні дружини складалися з кавалеристів і возів зі спорядженням, припасами і слугами.

Такий Евпатий «Повісті». Кого ж ви побачите в «Легенді», коли на цьому тижні стрічка вийде в прокат? Аж ніяк не велетня-аристократа. Новий Евпатий - всього лише рязанський десятник, і габарити у нього не видатні. Ні в які походи він не їздить, а живе в місті і вчить воїнів фехтування на мечах. За своїм достатку цей Коловрат належить до середнього класу. І хоча скакати на коні він вміє, бореться він пішим. Так само як і його товариші, яких в сто разів менше, ніж в «Повісті». Там у Евпатия був загін у 1700 чоловік, тут - близько дюжини.

Проте новий Евпатий намагається мислити і діяти стратегічно. Він розсилає гінців в найближчі князівства, намагається організувати коаліцію, неодноразово атакує монголів з вигадкою і нишком ... І кульмінаційний бій він дає не для того, щоб героїчно загинути, а для того, щоб хоч трохи затримати Батия у вузькому місці до підходу очікуваних російських армій.

Порівняння двох Евпатия вельми виразно. На думку авторів фільму, колишній Евпатий з його аристократичними цінностями і фізичної унікальністю нинішнім глядачам був би чужий і незрозумілий. Новий Евпатий - простий міський хлопець і скромний професіонал, а також менеджер нижчої ланки. Який, однак, мислить державними категоріями, а не дбає про свою честь. У нового Евпатия більше спільного з героями фільмів про Велику Вітчизняну війну, ніж з його прототипом з «Повісті». Що до відсутності бойового коня, то це, зрозуміло, бюджетне та постановочне обмеження. Знімати рукопашні сутички куди простіше, ніж кавалеристського бойові сшибки.

На жаль, таке переосмислення євпаторія Коловрат виявляється натягуванням сови на глобус і дає дуже сумнівні художні результати. Хоча б тому, що неможливо повірити, що Батий міг злякатися дрібного менеджера з десятком піших підручних, як би добре вони не махали мечами. Тоді як 1700 вершників - це значна сила по будь-якими мірками. Але, принаймні, видно, що автори фільму намагалися думати про глядацьких запитах і глядацьких реакціях. Це мислення в правильному напрямку. Залишилося навчитися приходити до вірних висновків ...

Залишайтеся з нами на зв'язку і отримуйте свіжі рецензії, добірки і новини про кіно першими!
Похід монгольського хана Батия на Русь стала однією з найбільших трагедій в історії нашої країни Яндекс Дзен | Instagram | Telegram | Твіттер

У чому відмінності між ними і чим вони пояснюються?
У чому ж справа?
Кого ж ви побачите в «Легенді», коли на цьому тижні стрічка вийде в прокат?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация