Чому каблуки більше не в моді

2017-й приніс повне розчарування взуттьовикам, які роблять туфлі на високих підборах. Купувати такі стали набагато рідше, ніж їх більш «приземлених» побратимів.

Так, за даними маркетингової компанії NPD Group's Retail Tracking Service, продажу туфель в минулому році впали на 11 відсотків, в той час як покупки кросівок підскочили на 37, принісши тільки американським виробникам 20 мільярдів доларів.

«Потреба в комфорті стає першорядним у споживача, адже все дуже зайняті і постійно знаходяться в русі. Бренди, які спеціалізуються на зручному взутті, зараз успішніше, тому що комфорт - це те, чого хочуть жінки різного віку », - пояснила статистику виконавчий директор NPD Бет Голдштейн.

Каблукова ігнор

Бунтарі прорвалися навіть у таку ретельно оберігається цитадель шпильок, як гламур. Поп-діви, телезірки, моделі, актриси і просто дами, приємні у всіх відносинах, наввипередки позують в спортивному взутті, приходять в ній на світські заходи і навіть - о жах! - дефілюють на низьких підборах по червоних килимових доріжках (а це, вважай, уже фешен-злочин). Тож не дивно, що найбільше продається річчю травня стали так звані татові кросівки - громіздкі чоботи, які користувалися в 1990-і попитом у поважних батьків сімейств (звідси і назва).

Ну з гламуром-то все ясно - йому що на дефіле покажуть (а там, до речі, шпильок все менше), в то й обряди. Але ось інша жіноча маса, не настільки ласа на закидони модних дизайнерів, теж все активніше демонструє тягу до простоти і зручності. Причому демонстрація іноді набуває вельми бойові форми. Два роки тому соцмережі активно співчували двом жертвам дрес-коду - канадської офіціантці, яка в кров стерла ноги від каблуків і отримала догану, коли перевзулася в туфлі на плоскій підошві, і лондонської секретарці, яку звільнили за відмову змінити балетки на шпильки. Жінки в усьому світі масово підтримали бідолах, а петиція звільненої Миколи Торп з вимогою скасувати Каблукова дрес-код за пару днів зібрала понад 150 тисяч підписів і була розглянута в британському парламенті - на користь жінок.

Настільки демонстративна відмова від шпильок, який спостерігається зараз по всьому світу, чимось нагадує бунт, піднятий в XIX столітті феміністками проти корсетів. Тим більше, що в обох випадках жінок підтримали медики.

Натоптиші, набряки, тромбофлебіт, бурсит великого пальця (так звана шишка), деформація кісток, поперечна плоскостопість, артрит, артроз, варикоз, зміщення хребців і внутрішніх органів, остеохондроз, травми - ось лише неповний перелік того, чим відгукується фанаток шпильок їх взуття. «Я не бачу жодної причини, чому я повинна терпіти цю пекельну біль, - пояснювала свого часу актриса Емма Томпсон, публічно викинула свої Лубутен куди подалі. - Я прийшла отримувати «Золотий глобус» при повному параді, в плаття і на шпильках, у мене не по-людськи нили ступні, і я подумала: я доросла жінка, я феміністка, якого біса я повинна мучитися заради того, щоб невідомі мені люди обговорювали мій наряд і туфлі? Заради кого я це роблю? І я зняла туфлі прямо на сцені. І викинула їх геть. Це був найкращий момент в моєму житті ».

Вічний поклик

Питання: «Заради кого?» - насправді, напевно, ключовий. «На підборах я відчуваю себе впевненіше, красивіше, бажанішим, вищий на зріст, нарешті», - таке стандартне пояснення любительок шпильок. Тобто в наявності компенсація захованих кудись глибоко в підсвідомість комплексів, адже фразу: «Це дуже зручно», - не промовляє ніхто.

- Часи змінилися, - пояснила «ВМ» психолог Ірина Бенетт. - Жінки дійсно стали більш незалежними, особливо на Заході. У нас ситуація дещо інша. У нас все ще превалює психологічна установка на те, що гроші може заробляти тільки чоловік. І ця формула, коли жінка не впевнена в своїх силах і хоче покладатися тільки на людину, яка забезпечить їй майбутнє, змушує її піднімати свій зовнішній рейтинг - для того, щоб вибрали її. На Заході жінкам доводиться займатися цим рідше. Тому що там вистачає «якісних» чоловіків - які займаються спортом, реалізовані, не п'ють, не б'ють, добре заробляють і т.д. У Росії набагато більше пияцтва, і це дуже сильно знижує популяцію нормальних чоловіків.

З психологом погодився і історик моди Олександр Васильєв:

- Каблук дозволяє жінці створити ілюзію довгої, стрункою високою ноги. Його відсутність робить її присадкуватою, побутової. Як правило, каблуки подобаються незаміжнім дівчатам. І нашим - особливо. Тому що у нас жінок 54%, а на Заході - 45%. І тому західна жінка на вулиці ніколи не намагається звернути на себе погляди чоловіків, на відміну від росіянки. Тому що погляди чоловіків на вулиці звертає на себе тільки представниця найдавнішої професії. Там - моветон знайомитися на зупинці, в метро, ​​в кафе або на дискотеці. А у нас це головні місця знайомства. І каблук тут на допомогу.

Про те, що піднесена над асфальтом п'ята може включати у самців відповідні емоції, знають не тільки нічні метелики (завдяки яким російська мова навіть збагатився новим словом «шлюхотуфлі»), а й вчені. Наприклад, дослідники з Університету Портсмута у Великобританії довели, що високі підбори додають при ходьбі жіночим стегнах додаткову амплітуду. Що, природно, розцінюється багатьма як конкретний заклик.

Вчені з Університету Мердока в Австралії дійшли висновку, що каблуки створюють у жінок прогин в попереку, що може cчітиваться людськими самцями як «готовність до спаровування» і, можливо, є еволюційним сигналом, що дістався нам від приматів (самка з таким прогином більше підходить для того, щоб тягати на собі дитинчат).

А міжнародний журнал Psychology Today опублікував результати багатоступінчастого французького дослідження, яке підтвердило всі ці висновки на практиці. У чотирьох різних містах психологи поставили скромно одягнених (біла блузка, чорна спідниця і піджак) дівчат перед входами в магазин. Кожній вручили папку і попросили залучити до нудно з опитуванням проходять повз самотніх чоловіків. Кожні 10 хвилин дівчина повинна була перевзуватися в інші туфлі. Підсумок був вельми красномовний: на плоску підошву спокусилися 47% чоловіків, туфлі на середньому підборі заманили 63%, а поспілкуватися з дівчиною на шпильках захотіли 83% чоловіків. Потім досвід повторили з перехожими-жінками. Підсумок: 32%, 37% і 30% відповідно. Тобто взуттєвої девайс явно надихнув лише сильна стать.

Він же в наступній серії експериментів змушував чоловіків повернути дівчині «випадково» загублений рукавичку (плоска підошва - 62%, середня - 78%, високий каблук - рекордні 93%).

Ну а досвід в барі йшов на швидкість. Одну і ту ж дівчину в спідниці і облягаючому топі відправляли в три різних бару: 6 раз в середу і 6 разів в суботу з 20:30 до опівночі. Дівчина повинна була сісти за барну стійку і схрестити ноги так, щоб всі бачили її туфлі. З'ясовувалося, як швидко до неї підійдуть чоловіки, щоб зав'язати розмову. Чи варто дивуватися, що стара добра шпилька і тут не підвела, змусивши реагувати найвразливіших вже через 7 хвилин. Середній каблук показав результат в 11 хвилин, а балетки - в 14.

Середній каблук показав результат в 11 хвилин, а балетки - в 14

Продажі туфель в минулому році впали на 11 відсотків, в той час як покупки кросівок підскочили на 37

Чекати чи прощатися?

Схоже, високий каблук давно і міцно поділив жінок на дві категорії - тих, хто готовий жертвувати зручністю і здоров'ям заради того, щоб «обслуговувати» чоловічі погляди, і тих, для кого свобода, яку дарує комфортне взуття, набагато важливіше. І останній вибір деяким ох як не подобається:

- У мене є відчуття, що вироджується не підбори, а люди, які стають нездатними його носити і взагалі робити якісь зусилля над собою заради стилю, - вважає аналітик моди Андрій Аболенкін. - Тому що для мене завжди мода була пов'язана з намаганням і зусиллями. Але люди абсолютно не готові зараз йти на ці щоденні жертви заради моди. А адже багато століть поспіль престижність положення людини визначалася саме тим, що він міг носити незручний одяг і знав, як це робити. Загалом, те, що ми зараз розуміємо під модою, називається нею швидше за інерцією. А що стосується комфорту, я б не став ставити автоматично знак рівності між зручністю і тим, що пропонують зараз дизайнери в якості альтернативи шпильок. Особливо для нових підошов, які з'являються з минулого року. Наприклад, гучні туфлі- "копита" зручними явно не назвеш ...

Але з тим, що каблуку говорить «Прощай!» Все більше число жінок, аналітик не міг не погодитися:

- Якщо переглянути взуттєві тренди цього і наступного сезонів, відсутність високого каблука відзначається особливо. Ну, тобто моделі такі є, але вони не визначають обличчя новинок. І, звичайно ж, дуже швидко зростає ринок спортивного взуття. По суті, зараз відбувається ієрархічна підміна: те, що раніше було нагорі піраміди престижності - незручна, непрактична в своїй елітарності одяг і взуття, - тепер замінюється лімітованими спортивними речами. Можна сказати, що кросівки стали новим годинником або нової «сумкою сезону» в цій ієрархії. Ну, і не варто забувати, що спортивний ринок зростає ще й тому, що йому є куди рости. Ринок взуттєвої класики досяг своєї стелі, йому розвиватися більше нікуди.

Взуттьовики бачать в новий тренд ще й виробничі мотиви:

- Ми в Росії теж відчули різке зниження інтересу до взуття на високих підборах і підвищена увага до спортивної та околоспортивной, - підтвердив тенденцію Іван Татарчук, заступник директора по виробництву взуттєвої фабрики «Паризька комуна». - Я це пояснюю тим, що «натуральний сектор» важче регулюється і менш передбачуваний, ніж «хімічний». У випадку з першим треба постійно взаємодіяти з сільгоспвиробниками, тваринниками, цілим циклом шкіряного виробництва, залежатиме від маси випадкових речей на зразок погоди або якості кормів. У випадку з другим все програмується на роки вперед.

Впливає на жіночий вибір, виявляється, і світова закуліса:

- Давно помічено, що певні світові процеси викликають зміни в моді. Наприклад, гостра політична ситуація або гонка озброєнь провокує, навпаки, тягу до свободи, комфорту і розкріпачення в одязі та взутті. Згадайте, який сплеск отримала культура хіпі в роки в'єтнамської війни. Зараз в світі теж спостерігається певна напруженість, так що все закономірно. Але взагалі, моя думка - високий каблук в тому вигляді, в якому ми всі його знаємо, стрімко йде в розряд атавізмів. Є речі, які померли безповоротно. Мало хто користується зараз самоварами або Личаними личаками. Шпильки, думаю, з цього ж числа. Можливо, мода ще зробить в цьому сенсі виток-другий, але все одно ця амплітуда вже загасаюча.

Чи означає це, що всім фанаток ходи навшпиньках доведеться назавжди спуститися на грішну землю?

- Ні ні і ні! - не погодився з взуттьовиком Олександр Васильєв. - В історії моди вже були епохи повної відмови від каблуків. Наприклад, періоди директорії, консульства та імперії у Франції, коли все дами хизувалися в туфельках, що нагадують балетні. На повернення каблука пішло приблизно 50 років. У нинішній ситуації, думаю, він повернеться років через 25. Але це вже буде не стара добра шпилька, обтягнута натуральною шкірою. Пресинг екологів в цьому сенсі буде тільки наростати. Нас чекають каблуки з пластмаси, поліуретану і всяких інших продуктів хімічної промисловості. Ну, а поки штучні матеріали ще не повністю захопили цей світ, запрошую всіх на мою виставку в Музеї моди на ВДНГ - подивитися, так би мовити, на класику жанру: взуття, яку робили не бездушні машини, а живі і дуже талановиті люди.

Натисніть на зображення для переходу в режим перегляду

Натисніть на зображення для переходу в режим перегляду

ВИТОКИ

Каблуки знали ще в Стародавньому Єгипті. Таке взуття одягали селяни, йдучи в поле, - каблук створював упор, і рухатися по оранці було зручніше. «Височить» взуття була відома і в Греції. Актори театру часто виступали на котурнах (прообраз високої платформи). Чим вище були котурни, тим більше знатного і значного персонажа зображував актор. Щось схоже носили потім і в Європі: наприклад, венеціанські чопіни були до 60 см у висоту і не тільки підкреслювали статус їх власниці, а й захищали і плаття від бруду. Перші підбори, схожі на сучасні, з'явилися у східних вершників XII століття: спеціальні наліпки в районі п'яти допомагали краще тримати стремена. Моду на жіноче взуття з більш високим (близько 5 см) каблуком ввела в 1533 році низькоросла Катерина Медічі. Людовик XIV (зріст 163 см) пішов далі: мало того що ходив на 10-сантиметрових підборах, так ще й забороняв придворним такі ж.

А ХТО У НАС ПАПА?

За право називатися батьком шпильок боролися як мінімум три дизайнера: французи Андре Перуджа (патент на каблук-стилет 1951 роки) і Роже Вівьє, який створив в 1952-му «човники» з тонким 10-сантиметровим каблуком, а також італієць Сальваторе Феррагамо, який активно використовував шпильки з 1953 року, а в 1955-му взув в них Мерилін Монро у фільмі «Сверблячка сьомого року» (саме там був відомий епізод з вентиляційною сіткою, роздмухують плаття головної героїні). Втім, можливо, тато був інший, так як в подібних туфлях позувала фотографам ще знаменита французька співачка і актриса Містенгет (1875-1956).

ЦИФРА

87% всіх операцій по корекції набутих деформацій стопи припадають на жінок

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Чому москвички відмовилися від туфель на підборах

Заради кого я це роблю?
Чи означає це, що всім фанаток ходи навшпиньках доведеться назавжди спуститися на грішну землю?
А ХТО У НАС ПАПА?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация