Чорна субота

  1. На початку були дзвінки, в кінці - некрологи
  2. Відповідь готовий, але він поки під великим питанням
  3. Дніпропетровські хроніки ліквідації
  4. Будь-який політик є багато обіцятиме інвестору
  5. У кожної істини две особини

Тишу суботнього ранку 13 жовтня на дніпропетровському житловому масиві Перемога-1, порушується лише монотонним шелестом дощу, розкололи майже одночасно кілька потужних вибухів в будинках по вулицях Мандриківська, 127, 128 і Набережна Перемоги, 58, 44. Два під'їзди з чотирьох десятиповерхового будинку по вулиці Мандриківська , 127 були практично повністю зруйновані. Під уламками опинилися десятки людей. Крім того, постраждали або частково пошкоджені вибуховою хвилею і пожежами ще 10 житлових будинків, в тому числі приватні. У всіх будинках житлового масиву відключили газ, воду і електрику.

На початку були дзвінки, в кінці - некрологи

Причина вибухів - НЕ тероризм, не забув перекрити погаслий газовий пальник закурили алкаш, не розвага дитини. Різке зростання тиску в газових трубах і як наслідок запах в квартирах газу жителі десятків будинків відчули ще в п'ятницю.

За словами багатьох жителів, вони дзвонили з раннього ранку в службу газу за телефоном 04. У одних випадках телефон мовчав, в інших дзвонив рекомендували провітрювати приміщення. Усе! Аварійні служби, за свідченням очевидців, на виклики не виїжджали.

О восьмій ранку 13-го Марія Островерхая, що живе на вулиці Набережна Перемоги, 58, поставила на плиту варити суп.

- Раптом як пахнуло, загорілися відразу чотири конфорки. Полум'я було з півметра висотою. Я розгубилася, побігла до сусідки. Та здогадалася перекрити газ, - ледь не плачучи говорить жінка. - Потім ми відразу вибігли на вулицю.

Аналогічна картина повторювалася в декількох десятках будинків на Перемозі-1. Запах газу поширювався, за свідченням очевидців, по всій окрузі. Дивом вціліла жителька знищеного вибухом під'їзду Анна Корюк стверджує, що протягом години вона не могла додзвонитися по телефону 04: «Те зайнято, то трубку ніхто бере».

Трагедія ускладнилася ще й тим, що злива змусила багатьох людей в суботу сидіти вдома. На жаль, в кілька квартир на Мандриківській, 127 до своїх друзів прийшли однокласники. Всі вони залишилися під уламками. Неможливо передати горе батьків, які пережили своїх дітей ...

Наталія Іскра жила з трьома дітьми на 9-му поверсі. «Старший син відчув запах газу. Я підхопила наймолодшу і кинулася до дверей, але не встигла. Вибухом нас завалило меблями. Слава Богу, пожежники виявилися на висоті і нас всіх спустили вниз по пожежній драбині ».

Житель сусіднього будинку Роман описує загибель будинку: «Мені здавалося, я дивлюся голлівудський трилер - стіни і перекриття плавно, як картковий будиночок, складалися і руйнувалися вниз». Так само, десять років тому, на житловому масиві Тополя, внаслідок зсуву, пішли 6 червня 1997 року за землю школа і житловий будинок. Тоді, на щастя, ніхто не загинув.

Пожежний Олег Якименко ПП прокоментував коротко: «Я за 16 років служби такого не бачив».

Деякі мешканці раннім суботнім ранком спостерігали дивну картину: троє молодих людей в чорних шкіряних куртках вийшли з «Міцубісі» і «щось чаклували» на газорозподільному пункті (ГРП). Крім того, у всіх під'їздах виявилися до упору відкритими вентилі газоподачі.

Відповідь готовий, але він поки під великим питанням

Незрозуміло чому, відповідаючи на здивовані запитання журналістів про злиднях наданої інформації, про відмову пресі в присутності на зборах потерпілих мешканців з владою, заступник голови урядової комісії міністр МНС Нестор Шуфрич заявив, «що ми не дозволимо з трагедії робити сюжети». Повноті, жодне регіональне ЗМІ не дозволило собі ні словом, ні телерепортаж кого-небудь звинуватити чи образити.

Тому 80% вище і нижчевикладеного кореспондент «2000» отримав з власних джерел, що ще раз підтверджує аксіому: «Якщо ви все розумієте, значить, вам не все говорять».

В інтерв'ю корпоративній газеті «Газекс-Україна» 25 червня 2007 року виконавчий директор компанії Віталій Дем'янюк підкреслював: «Найважливішою складовою діяльності ТОВ« Газекс-Україна »є безперебійне, безпечне та безаварійне газопостачання регіонів, експлуатація газових мереж, їх технічне обслуговування та попередження можливості аварійних ситуацій ».

Через добу після аварії генеральний директор ВАТ «Дніпрогаз» Ігор Іванков назвав передбачувану причину вибуху газу - несправність газорозподільного пункту.

Хоча цей самий ГРП, як випливає з журналу технічних робіт, обстежили 11 жовтня в 15.00 і зробили запис про його технічну справність.

Крім того, Ігор Михайлович підкреслив, що всі телефонні дзвінки на 04 фіксуються комп'ютером на жорсткий диск, а неможливість додзвонитися за вказаним номером він пов'язує з недавньої установкою Укртелекомом схожих номерів - 101, 103, 104.

До того ж пан Іванків заявив, що в будинку, мовляв, старі газові шланги у не менш допотопних плит. Саме з цієї причини вони не витримали стрибка тиску.

Ну, по-перше, Укртелеком номера міняв кілька місяців тому. По-друге, дому всього 15 років і за визначенням плити і шланги постаріти ніяк не могли.

По-третє, як стало відомо кореспонденту «2000» від джерела в прокуратурі, технічне обслуговування ГРП, яке обов'язково один раз в два місяці, не проводили близько двох років, а записи в журналі робіт робили «для галочки».

Об'єктивності заради проте варто зауважити, що в разі отримання диспетчером газової служби дзвінка про запах газу в квартирі він завжди радить провітрити приміщення, а потім висилає бригаду. Останнє, як вже говорилося вище, диспетчер в п'ятницю не зробив.

За словами Ігоря Іванкова, перше повідомлення про запах газу і тотальному займанні газових плит газова служба отримала в 09.47. «Аварійка» спочатку відключила споживачів газу від одного ГРП, потім іншого, а на третій просто не встигла. Але невже не можна було надіслати одночасно відразу кілька бригад?

Не можна, оскільки в суботу на чергуванні була тільки одна, та й то незаправлений паливом машина. Саме Ігор Іванков, головний інженер «Дніпрогазу» Сергій Бачурін, ще один співробітник компанії і були тими самими людьми в чорному, які за півгодини до трагедії намагалися щось зробити з автоматикою ГРП, поки «аварійка» заправлялася пальним і відключала в авральному режимі подачу газу на Перемозі-3 і 2.

Помилка жителів у визначенні виробника прибула суботнім ранком іномарки дозволила гендиректору «Дніпрогазу» з чистою совістю стверджувати, що аварійні бригади виїжджають до місця НП в спецодязі із зазначенням на ній «Дніпрогаз», тому що приїжджали не могли бути співробітниками компанії. Крім того, ні службових, ні особистих «Міцубісі» в компанії і у її співробітників немає. Є, правда, «Ніссан» ...

Тому про свою особисту участь в спробі запобігти вибуху Ігор Михайлович на прес-конференції скромно промовчав. Промовчав він і про те, що ні диспетчеру «04», а безпосередньо черговому «Дніпрогазу» дзвонив один із співробітників компанії, який проживав в 127-му будинку, і вимагав прислати негайно аварійну бригаду: «запах газу заповнив квартири і під'їзди».

«Відкриті до упору під'їзні вентилі газоподачі в квартири, - вважає Ігор Іванков, - явище нормальне, оскільки тиск газу регулюється автоматикою ГРП» «Відкриті до упору під'їзні вентилі газоподачі в квартири, - вважає Ігор Іванков, - явище нормальне, оскільки тиск газу регулюється автоматикою ГРП».

Можливо, причина високого тиску у іншому. З добре поінформованих джерел автору цих рядків стало відомо, що в Дніпропетровську мають місце несанкціоновані врізки в газову магістраль. Принаймні в нинішньому році фахівці «Дніпрогазу» виявили та припинили 15 випадків крадіжок газу.

Ще одна можлива причина вибуху - знос газорозподільних труб. За свідченням Віталія Дем'янюка, «від 30 до 40% газорозподільних мереж в Україні мають ступінь зношеності понад 75%».

Тим часом термін експлуатації газових труб становить 40 років, а в Дніпропетровську їх прокладали 50 і більше років тому. З іншого боку, за твердженням авторитетних фахівців, в радянські часи газові труби ізолювали «із запасом», який дозволяє не змінювати їх 60-80 років.

Прокуратура вже вилучила жорсткий диск комп'ютера, на якому записані переговори диспетчера, всю документацію «Дніпрогазу» і опечатала ГРП. Паралельно створена державна комісія розглядає ряд версій несправності газорозподільного пункту: заводський дефект встановлених в ГРП приладів, людський фактор, втручання третіх осіб в систему газопостачання.

Порушено кримінальні справи стосовно співробітників «Дніпрогазу» відразу за трьома статтями КК України: 196 (Необережне знищення або пошкодження майна, що спричинило загибель людей), 270 (Порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, що спричинило загибель людей), 367 (Службова недбалість).

Створена з двох десятків досвідчених професіоналів оперативно-слідча бригада вже справила опис майна компанії на 10 млн. Гривень. Прокуратура в понеділок затримала Сергія Бачуріна та першого заступника генерального директора Максима Сорокіна.

Довідка «2000». Навесні 2007 року на газовому ринку України з'явилося ТОВ «Газекс-Україна», яке входить в російський газорозподільний холдинг «Газекс».

«Газекс» в свою чергу є дочірньою компанією КЕС-холдингу (Комплексні енергетичні системи), підконтрольного власникові групи «Ренова» Віктора Вексельберга.

Загальна чисельність працюючих в «Газекс-Україна» - 10 тис. Чоловік. У бізнес-контур ТОВ «ГАЗЕКС-Україна» входять 5 українських газорозподільних компаній: ВАТ «Харківгаз», «Харківміськгаз», «Донецькміськгаз», «Криворіжгаз» та ВАТ «Дніпрогаз», в якому:

- ЗАТ «Комплексні енергетичні системи» - здійснює контроль;

- Sagacity Limited - володіє 22,57% акцій;

- Eriswell Trading Limited - володіє 22,57% акцій;

- Sodeman Limited - володіє 19,45% акцій;

- НАК «Нафтогаз України» - володіє 1,2% акцій;

- ТОВ «Газекс-Україна» - управляє.

Газорозподільні мережі Дніпропетровська, які знаходяться під управлінням «Дніпрогазу», належать ФДМУ.

Дніпропетровські хроніки ліквідації

До місця трагедії вже через 10 хвилин прибули рятувальники і пожежники, які працювали без перерв всю ніч. З метою ліквідації наслідків аварії було залучено 23 аварійно-рятувальних розрахунку ГУМНС (283 працівника), спеціальна техніка (34 одиниці). Крім того, - 135 працівників гірничорятувальних загонів і 16 одиниць спецтехніки Міністерства вугільної промисловості. В авральному режимі працюють 600 співробітників «Дніпрогазу».

Завали розбиралися вручну, щоб не травмувати що знаходяться під ними людей. Для пошуку похованих під уламками будівлі жителів були задіяні 95 фахівців і спеціально навчені собаки.

Для надання допомоги та забезпечення охорони громадського порядку гарнізон Дніпропетровського міськуправління УМВС був відразу піднято по тривозі.

Щоб уникнути мародерства напівзруйнований будинок, який може в будь-яку хвилину остаточно впасти, оточили внутрішні війська. Всім співробітникам міліції і військовослужбовцям внутрішніх військ вручили аптечки з набором ліків для надання першої медичної допомоги потерпілим від вибуху і ліквідаторам наслідків аварії.

Всього до охоронних заходів залучили 600 працівників РВВС, 50 військовослужбовців внутрішніх військ МВС України та 12 екіпажів ДАІ.

Тих, хто залишився в живих 150 жителів розселили в семи готелях міста. Решта 340 чоловік і 56 дітей отримали тимчасове житло в здаються в оренду городянами квартирах.

Щоранку переселенців привозять в штаб в довколишню школу № 76, яка одночасно служить штабом по ліквідації аварії і їдальнею для потерпілих. Крім того, один з класів школи влади і жителі сусідніх будинків завалили теплими добротними речами для буквально роздягнених і роззутих людей. Учнів цього навчального закладу відправили на тижневі канікули.

Паспортна служба Дніпропетровського МУ УМВС в області видала 140 довідок потерпілим від вибуху для отримання матеріальної допомоги, а саме жителям першого під'їзду - 36 довідок, другого - 40, третього - 31, четвертого - 28, а також п'яти власникам приватних будинків.

Міськвиконком надав матеріальну допомогу 325 потерпілим (мешканцям 128 квартир) на загальну суму 162 500 грн.

За інформацією з місця подій, число загиблих до 16 жовтня досягла 16 осіб (2 - в будинках приватного сектора), з них дітей - 6. Під завалами ще перебувають, за даними рятувальників, 9 осіб, знайти яких живими «буде дивом».

До лікувальних установ Дніпропетровська звернулися за медичною допомогою 25 осіб, з яких госпіталізовано 17.

На місці трагедії триває розбирання зруйнованих конструкцій (вивезений 91 вантажівка з їх елементами, близько 910 тонн). Розбираючи завали, рятувальники знайшли 99 тис. 500 грн. і 20 тис. доларів США, які заактували і до встановлення власника помістили на зберігання в касу Дніпропетровського МУ УМВС.

Вже виконані роботи по відновленню вікон в будинках по вул. Набережна Перемоги, 58 і 60. «Зеленбуд» займається обрізанням дерев навколо постраждалого будинку, а «Міські електричні мережі» налагодили освітлення місця надзвичайної ситуації в темний час.

У присутності власників 8 квартир при супроводі представників міліції та МНС, міського житлоуправління 15 жовтня обстежений перший під'їзд будинку № 127. Власникам дозволили забрати речі першої необхідності (документи і цінності).

Знята вся апаратура і обладнання ГРП на всіх п'яти житлових масивах Перемога, де подача газу припинена в 5200 будинків. І поки газівники з міліцією не обстежують всі квартири, поки не обладнають ГРП новою апаратурою, десятки тисяч людей будуть готувати їжу мало не на гасницях. За запевненням місцевої влади, остаточно відновлять подачу газу і електрики до 20 жовтня.

Будь-який політик є багато обіцятиме інвестору

Практично відразу після повідомлення про вибух всі керівники міста та області, включаючи прокурора регіону, начальника УМВС, депутати всіх рівнів вже перебували на місці трагедії.

Через кілька годин в суботу прилетів міністр з надзвичайних ситуацій Нестор Шуфрич, трохи пізніше прем'єр-міністр Віктор Янукович з міністром ПЕК Юрієм Бойком, заступник генпрокурора Тетяна Корнякова і Юлія Тимошенко, віце-прем'єр Андрій Клюєв, міністр регіонального розвитку та будівництва дніпропетровець Володимир Яцуба. Президенту, мабуть, формування коаліції здавалося важливіше, тому він попрямував в Дніпропетровськ на п'ятий день після трагедії, оголосивши 16 жовтня вдень національного трауру.

Віктор Янукович 13 жовтня підкреслив, що бажаючі можуть взяти необхідну для покупки житла суму вже в понеділок, 15-го. Дивно, але прем'єр з якихось причин відмовився особисто підписати з постраждалими гарантійний протокол про зобов'язання уряду, «перевівши стрілки» на одного з членів держкомісії.

Втім, Віктор Янукович повідомив, що меру Дніпропетровська Івану Куліченко «доручено придбати нові квартири або квартири на вторинному ринку всім без винятку мешканцям будинку в районах, де вони побажають. В цьому будинку жити ніхто більше не буде ».

Слова прем'єр-міністра підтвердив тимчасово виконуючий обов'язки губернатора Віктор Бондар, підкресливши, що ОДА збирається викупити цілий будинок, якщо на те буде воля колишніх жителів 127-го.

У свою чергу дніпропетровська влада виділили три з половиною мільйона, а облдержадміністрація поки один. За словами голови облради Юрія Вілкула, цією сумою область не обмежиться.

Нова громадська організація «Громадська сила» запропонувала всім потерпілим тимчасово переселитися в сдаваемое городянами житло, сплативши при цьому всі витрати.

Міська влада взяли на себе всі витрати по організації похорону загиблих. За словами Івана Куліченка, ховати будуть на кладовищах, які вкажуть родичі і близькі.

Через дві доби, 15 жовтня, Нестор Шуфрич заявив про виділення урядом додатково 94 млн. Гривень для всіх 160 постраждалих квартир. Всього Кабміном, облдержадміністрацією, обл.- і міськрадою на потреби жителів виділено 104 млн. Грн., Не рахуючи приватних пожертвувань, які складають 10 млн. Гривень. До слова, за скромними підрахунками самих постраждалих, для повної компенсації втраченого майна і житла необхідно 16 млн. Доларів.

За словами міністра МНС, постраждали запропоновано: самим вирішувати, що робити з грошима: розпорядитися на власний розсуд (купити квартири на вторинному ринку з розрахунку 1,5 тис. Дол. За кв. Метр) або вселитися в придбане владою житло; нарешті, жити в одному будинку, який влада побудує для них протягом року.

Жителі 140 квартир з 158 (дві сім'ї вже справили новосілля) 16 жовтня зупинилися на останньому варіанті, зажадавши, щоб будинок був побудований в центрі Дніпропетровська, де за визначенням ніде будувати ...

Далі за всіх в своїх обіцянках пішла Юлія Тимошенко. Лідер БЮТ заявила, що вже створено 11 бригад, які вставлять нові рами і скла в усі без винятку постраждалі від вибухів будинку. Юлія Володимирівна теж цілком резонно вказала на неможливість реконструкції та відновлення постраждалого будинку, оголосивши, що візьме під особистий контроль забезпечення постраждалих житлом.

У кожної істини две особини

Ліквідація наслідків вибухів, порятунок людей, в яких рятувальники і пожежники МНС показали високий професіоналізм, мужність і самовідданість, виявила одночасно абсолютну неготовність, гірше того - злочинну недбалість міської влади.

У Дніпропетровську, де вже зведено і будуються десятки будівель підвищеної поверховості (25-30 поверхів. - Авт.), Немає пожежної машини з драбиною, за допомогою якої можна рятувати людей вище 10-го поверху.

Крім того, корупція, яка проникла в усі пори міської ради різних скликань, безкарність чиновників дозволила бізнесменам тотально і абсолютно незаконно з точки зору архітектурно-будівельної комісії забудовувати прилягають до житлових будинків території магазинами, кафе і залами ігрових автоматів.

В результаті багато під'їзні шляхи до багатоповерхівок опинилися заблоковані для в'їзду пожежних машин. Але навіть якщо шлях вільний, то немає ніякої гарантії знайти пожежний кран для під'єднання системи гасіння.

Лікарі, які зробили все для порятунку доставлених до них постраждалих, до сих пір в шоці від дій деяких своїх, вибачте на слові, колег. Світлана Гаврилюк, чий чоловік потрапив в реанімацію, плачучи розповідала: «Мені лікар виписав рецепт і відправив в аптеку за ліками, за які мені довелося викласти 400 гривень».

На жаль, ця скарга не одинична. І це при тому, що область виділила на лікування постраждалих таку суму, на яку, за заявою і. о. губернатора Віктора Бондаря, «можна місяць лікувати всю область».

Із завидною оперативністю кілька ескулапів-здирників з двох міських лікарень було звільнено «з вовчим квитком» протягом одного дня, а головні лікарі цих медзакладів отримали по суворому догані.

Це зараз мешканці будинку живуть в прийнятних умовах. Але першу ніч після трагедії 35 осіб відвезли, за свідченням очевидців, «в якесь страшне гуртожиток, звідки ми через годину вночі втекли назад в штаб».

Трагедія на Перемозі наочно проілюструвала, «кому війна, а кому мати рідна».

Уже ввечері 13 жовтня співробітник прес-служби «Газ України» Олена Мельник зробила заяву, що «причиною вибуху став недостатній ремонт і модернізація газорозподільних мереж компанії« Дніпрогаз »і для більшої переконливості додала, що« газорозподільні мережі, які вибухнули в суботу, перебувають на обслуговуванні «Дніпрогазу», де частка «Нафтогазу України» становить всього 1,2% », і зробила висновок про те, що збільшення часток володіння на користь НАК« Нафтогаз України »до величини більше 50% призведе до безаварійної роботи».

Вибачте, але з урахуванням багатомільйонних боргів перед «Дніпрогаз» дочірньої компанії «Нафтогазу», трагедії сотень людей заява звучить, м'яко кажучи, некоректно.

Тим часом провину у великій аварії 2 лютого 2006 року о Луганську, мала дуже схожі наслідки (в результаті вибухів газу були зруйновані 2 житлових будинки, 8 людей загинули, а 17 отримали поранення. - Авт.) Урядова комісія поклала на «Газ України».

Треба віддати належне керівництву компанії, яке тоді чітко визначило причини, що призводять вже не один рік до вибухів побутового газу в будинках: «причину вибуху слід шукати не тільки в технічних причинах, але і системних. Трубу, яка розірвалася, заклали в 1961 році. При цьому на заміну даної труби і ще 60 відсотків їй подібних немає коштів. У зв'язку з цим необхідно ставити питання про підвищення тарифів для населення. Якщо ж підвищення тарифів для населення держава не забезпечить, газовики пропонують субсидіювати переоснащення мереж з бюджету. В іншому випадку подібних небезпечних газових труб буде ставати все більше ».

Сьогоднішні реалії вимагають не демонстрацію подвійної моралі, пошук крайніх, а гостру необхідність системного підходу у вирішенні питань змісту газорозподільних мереж і забезпечення безпечного газопостачання регіонів України. Цю проблему повинні вирішувати на урядовому рівні, фахівці і керівники всіх галузевих організацій: міськ-, облгази, «Газ України», «Нафтогаз», «Мінпаливенерго» та інші учасники ринку газу.

ВИБУХИ ГАЗУ. СТАТИСТИКА

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Але невже не можна було надіслати одночасно відразу кілька бригад?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация