ЧОРНО-БІЛО-РОСІЙСЬКЕ ЗОБРАЖЕННЯ

Коли в Білорусії чують про нові факти утиску свободи слова в Росії, то промовляють: «У нас це вже було». Сьогодні телебачення в сусідній республіці без напівтонів. Білоруська реальність - це наше минуле чи майбутнє?
Коли в Білорусії чують про нові факти утиску свободи слова в Росії, то промовляють: «У нас це вже було»

Н е впевнена, чи є в камері недавно заарештованого колишнього керівника головного білоруського каналу Єгора Рибакова телевізор. Якщо є, Рибаков, звичайно, бачить, що канал і без нього продовжує залишатися «найголовнішим інструментом ідеологічного впливу». Так він уявляв собі телебачення і, очоливши пару років назад Національну державну телерадіокомпанію, почав створювати головний інформаційний канал країни. Який призначив його президент Лукашенко поставив завдання - «завоювання білоруської аудиторії вітчизняним телебаченням», а то «в інформаційному просторі країни домінують російські телеканали: вони набагато багатше, разворотливости, розв'язніше».

Прокуратура порахувала, що, завойовуючи аудиторію, Рибаков і сам став набагато багатше: він підозрюється у зловживанні службовими повноваженнями, розкрадання і отриманні хабарів, що загрожує йому позбавленням волі на строк від 7 до 15 років.

Білоруське телебачення втратило свободи дещо раніше і, судячи з усього, аж ніяк не на менший термін.

НА «ЛАД» ДИХАЄ

У тому, що росіяни і білоруси - брати, я переконалася, як тільки включила телевізор. На екрані сидів чоловік, чимось схожий на Сергія Доренка, і голосом російського журналіста вів інформаційно-аналітичну програму «В центрі уваги». Як з'ясувалося пізніше, на білоруському телебаченні є ще журналіст, який коментує події не тільки в дусі Михайла Леонтьєва, але і з тими ж інтонаціями.

Білоруське телебачення (БТ) - це державний канал на кшталт «Росії». Крім нього є напівдержавні ОНТ ( «Загальнонаціональне телебачення») і СТВ ( «Столичне телебачення»). Обидва канали вважаються білоруськими, хоча ОНТ віщає на основі програм нашого Першого каналу (вкраплюючи в нього свої передачі і новини), а СТВ - на основі REN TV. Причому якщо в останньому випадку це робиться офіційно, то в першому - піратським чином: ОНТ, не укладаючи ніякого договору з Першим каналом, ретранслює сигнал.

З осені з'явився новий канал - «Лад». Він, як і БТ, входить в Белтелерадіокомпанії. Канал пропагує «сімейне щастя, любов і повагу один до одного, відповідальність і гордість за свою країну, відмовляється від демонстрації агресії, насильства і пропаганди культу шкідливих звичок». Від однієї шкідливої ​​звички - дивитися «Культуру» - «Лад» глядачів вже відучив: він з'явився замість відключеного російського каналу.

Ще в Мінську є місцевий 8-й канал. За словами тележурналіста Леоніда Миндлина, канал цей багатостраждальний: як тільки починається якась політична кампанія, його вирубують. Перший раз це сталося ще при Кебіча, оскільки влада боялася, що канал буде використовувати альтернативний кандидат Лукашенко. «І Лукашенко дійсно отримував ефір, - говорить Леонід Аронович. - Журналісти тоді тулилися в підвалі, і Лукашенко сказав, що, коли прийде до влади, дасть їм велике приміщення і взагалі буде свобода для всієї преси. Зараз у каналу забрали частоту і передавач, а на виробництво новин у нього немає грошей ».

НОВИНИ - ЇХ ОБОВ'ЯЗОК

НОВИНИ - ЇХ ОБОВ'ЯЗОК

Щоранку Білоруське телебачення починається з державного гімну. Таке відчуття, що в зйомках цього кліпу знялася половина населення країни - люди різного віку, багато в національних костюмах, співають «Вічно квітни і живи, Білорусь!». Мабуть, гімн змушує білорусів вставати в 7 ранку - незручно ж якось при його виконанні лежати.

Белтелерадіокомпанія є державною установою і підпорядковується президенту республіки. Мовлення головного каналу країни (як, втім, і інших) ведеться російською мовою. Лише окремі сюжети і прогноз погоди звучать по-білоруськи.

З цього сезону БТ виходить з випуском новин щогодини.

- Новини для нас - головне, - говорить генеральний продюсер каналу Володимир Максимков. - У нас найпотужніша новинна служба - ми створили спеціальне Агентство телевізійних новин. Крім того, ми - члени Європейської мовної спілки. І світові новини у нас часом з'являються раніше, ніж в новинах російських каналів.

З світовими новинами справа дійсно йде добре. Розбуджена гімном, я стала дивитися місцеві «Навiни» ( «Новини»). Перші три повідомлення стосувалися Америки і лише четверте - Білорусії.

Америка тут, судячи з усього, - головний противник. Увечері того ж дня їй дісталося від вищезгаданого місцевого Леонтьєва, порушеної торговим конфліктом між США і Євросоюзом. Однак не всі в Америці погано. Живе, наприклад, там професор одного з університетів Григорій Іоффе, дослідженням якого був присвячений сюжет у програмі «Панорама».

Професор, за словами кореспондента програми, вважає, що Захід засновує свою інформацію про Білорусію на думці опозиціонерів і упереджених емігрантів. І не знає Захід про те, що Білорусь за індексом розвитку ООН випереджає інші пострадянські країни, займаючи 1-е місце по виробництву на душу населення м'яса, картоплі, молока і масла, випускаючи в межах СНД 70 відсотків усіх автобусів, третина вантажівок, чверть взуття і половину телевізорів. Причому, на погляд професора (в переказі кореспондента), ці телевізори в самій республіці показують все, не ущемляючи свободи слова. «Громадяни Білорусі мають вільний доступ до опозиційних і російським засобам масової інформації, які не просто критикують, а насміхаються і принижують Лукашенко», - говорилося в репортажі.

- У будь-якій країні інформаційне мовлення ґрунтується на політичних інтересах країни, - каже генпродюсер БТ Володимир Максимков. - І зрозуміло, що державне телебачення виконує державні завдання і ідеологічні установки.

телеглядачів ЛУКАШЕНКО

телеглядачів ЛУКАШЕНКО

Слово «ідеологія» стало в Білорусії опорним. В кінці лютого навіть вийшов указ президента Лукашенка «Про вдосконалення кадрового забезпечення ідеологічної роботи в Республіці Білорусь». Згідно з указом в організаціях (причому не тільки в державних) один з відтепер заступників відповідатиме за ідеологічну роботу. Завдання тепер - підготувати кваліфіковані кадри. Адже не все професіонали до цих славних часів дожили.

Навчання, до речі, відбувалося й до цього указу. Мені до рук потрапила роздруківка постійно діючого семінару керівних працівників республіканських і місцевих державних органів по темі: «Про стан ідеологічної роботи і заходи щодо її вдосконалення». У минулому році на ньому виступав ще не заарештований голова Білтелерадіокомпанії Єгор Рибаков, а після нього ситуацію на телебаченні коментував президент Лукашенко. Обидва виступи заслуговують того, щоб їх процитувати.

- З чим ми порівнюємо наше національне телебачення, - говорив Єгор Рибаков. - З найбільшими світовими компаніями - РТР, НТВ, ОРТ ... Московське телебачення - це лакмусовий папірець на що відбуваються в Росії процеси розподілу влади і власності ... Скандали на головних каналах Росії багато в чому дискредитували професію журналіста, викликали в суспільстві розчарування і настрій протесту щодо влади. На цьому тлі наше телебачення при всіх очевидних недоліках виглядає все ж більш гуманним і громадянські ... Наше телебачення є телебаченням стабільного і впевненого в собі держави.

Лукашенко погодився з Рибаковим:

- Нічого в цьому плані нам на російське телебачення дивитися. Не дай бог, нам в Білорусі таке телебачення ... - вимовив президент, після чого зробив визнання. - Повірте, я більше вас займаюся телебаченням, більше будь-якого з тих, хто тут присутній. Я відстежую буквально всі канали, які можна приймати.

Важка все-таки робота у глави держави. Через зустрічей на вищому рівні то серіал, то ток-шоу пропустиш ...

Головний ідеологічний момент на семінарі був пов'язаний з опозицією.

- Відсутність опозиційних ораторів на телеекранах - наслідок їх ординарности, - заявив Рибаков. - Журналістам просто нецікаво з ними спілкуватися. Штучна ж політизація і ажіотаж нам ні до чого.

Але тут президент Лукашенко дав корисну пораду:

- Не треба боятися виставляти опозицію на екран ... Опозиція хоче бачити себе в лідерах. Вони собі хочуть створити імідж, а ми їм дутий імідж не повинні створювати. Реальне обличчя їх покажіть, «борців за народ», які мають по 10 структур, мільйони доларів кладуть в кишеню ...

Радою Лукашенко - показати доходи і особняки опозиціонерів - журналісти скористалися. Так, під час мого перебування в Мінську програма «В центрі уваги» БТ з насолодою показувала будинок керівниці однієї правозахисної організації (з лазнею та більярдом) і конеферму її чоловіка. У репортажі розповідалося і про відпочинок в горах керівника однієї опозиційної партії з коментарем: «І як тільки часу вистачає на боротьбу за демократію і права людини?»

Журналіст стверджував, що опозиціонери, здається, не проти програти парламентські вибори, інакше доведеться розраховуватися з західними кредиторами і працювати: «надприбуткові лавочка під назвою« боротьба за демократію »прикриється».

Для прикриття цієї лавочки дещо в Білорусії робиться владою.

- Інформаційне поле Білорусі, інтегроване в світові інформаційні потоки, піддається зовнішньому впливу, - говорив на семінарі Єгор Рибаков. - Тому поряд з іншими викликами перед нами постає необхідність ефективного захисту наших ідеологічних інтересів ... Ми, журналісти, повинні зробити ідеологію зрозумілою для телеаудиторії.

ГОЛИ, ОЧКИ, окулярника

На другому місці за важливістю після інформаційних програм на телебаченні в Білорусії варто спорт. На БТ цей напрямок називається «спорт високих досягнень». Канал тяжіє до біатлону. Мабуть, не випадково. На тому ж ідеологічному семінарі Лукашенко зауважив:

- Спорт багато значить. Якщо біатлоністи добре провели сезон, так в світі все знають, що є така країна.

Якщо біатлоністи добре провели сезон, так в світі все знають, що є така країна

Правда, подробиці про цю країну знають у світі не все. Хоча «Наші новини» каналу ОНТ радісно повідомили про чудовому починанні влади Гродненської області. Чиновники взяли на себе витрати на вітаміни і медичні добавки для місцевих спортсменів - можливих переможців Олімпійських ігор в Афінах. Можна не сумніватися, що зробили вони це абсолютно добровільно. Самі заради успіхів Батьківщини готові страждати авітаміноз.

Мабуть, в найближчому майбутньому чиновникам доведеться розщедритися ще на бутерброди і тістечка для кінорежисерів і акторів - в Білорусії стали відроджувати телефільми. Ще в минулому році на науково-практичній конференції «Республіка Білорусь: реформа ТВ і радіо - вимога часу» говорилося: «Віддавши перевагу« інформаційним »програмами і багаторазово посиливши відповідні служби економічно і технічно, влада фактично зруйнували інші сфери мовлення: літературно-драматичне, музичне. Уже два роки не працює білоруський «Телефільм», не розвивається школа білоруського кінодокументалізма, що мала багаті традиції і чималі творчі досягнення ».

Виправляючи положення, канал ОНТ зняв і став показувати перший білоруський серіал (як його анонсують) «Готель здійснення мрій». Правда, на каналі-конкуренті - БТ - сумніваються, що серіал перший, і називають ще як мінімум три, знятих в колишні роки, в тому числі спільно з російськими каналами. На самому БТ планують влітку розпочати зйомки «першого народного серіалу», для чого протягом року в форматі реального шоу «Моя країна» проводять кастинг серед молоді.

У Білорусі не стануть заперечувати, що місцеві канали програють конкуренцію російським


НАЇЗД НА СВОЇХ ДВОХ

Минулий рік став роком сформованого ринку електронних ЗМІ в Білорусії, вважають на Білоруському телебаченні. «Національна державна телерадіокомпанія Республіки Білорусь втратила свої монопольні позиції, але в той же час вона як і раніше залишається провідною структурою як в галузі телерадіомовлення, так і в області продакшн», - йдеться в прес-релізі компанії.

Арешт свого колишнього керівника на БТ коментувати відмовляються, посилаючись на те, що самі дізнаються інформацію тільки зі ЗМІ. Без диктофона одні кажуть про Рибакова:

- Брав багато.

Інші додають:

- Але і зробив чимало.

Зауважимо, що ставленик Лукашенко Рибаков начебто робив саме те, що потрібно президенту, - слухняне телебачення. Тоді за що його?

- Час від часу такого роду скандали президенту потрібні, - каже голова Білоруської асоціації журналістів Жанна Литвина. - Він демонструє, що у нього немає особистих пристрастей і свободою можуть поплатитися навіть люди, які йому вірно служать. Напевно, робить він це за принципом: «Бий своїх, щоб чужі боялися». І все це дійсно породжує страх і нещирість.

Через пару тижнів після арешту Єгора Рибакова (а до нього було затримано керуючий справами президента Галина Журавкова) Лукашенко видав указ про те, що Білорусь підпише конвенцію ООН проти корупції. «У Білорусі жорстко присікаються будь-які прояви корупції, - говорилося в новинах каналу ОНТ. - За даними міжнародних експертів, країна характеризується низьким рівнем корупції ».

КАБЕЛЬНЕ ЗНАРЯДДЯ

У Білорусі не заперечують, що місцеве телебачення все ще програє в конкуренції залишилися в ефірі російських каналів.

- У нас телебачення використовується як бойова отруйна речовина, яким обприскують населення з метою придушення його волі та інтелекту, - говорить заступник голови Білоруської асоціації журналістів Едуард Мельников. Едуард Рудольфович проаналізував методи, які телевізійники в Білорусії використовують для психологічної обробки населення. І привів один із прикладів:

- Ведуча програми «Панорама» одного разу почала випуск так: «Росія готується до теракту, Грузія - до безладів, Білорусь - до свята». Без зайвих слів вибудовується стереотип країни - оплоту спокою і благополуччя в непередбачуваному світі.

Вихід із ситуації Едуард Мельников бачить у створенні в Білорусії громадського телебачення, він навіть розробив проект концепції.

Але до громадського телебачення ще далеко. А поки люди самі шукають альтернативні джерела інформації: успішно розвивається кабельне телебачення (можливість для білоруського глядача бачити російські канали без місцевих вставок) і очікується «тарілочний» бум.

Важко сперечатися з співробітниками БТ - дійсно державне телебачення має виконувати державні завдання. І дорікати канал в тому, що він такий же, яку державу, безглуздо. Погано, що іншого - приватного і незалежного від президента - телебачення в Білорусі немає. А три наявних каналу дають приблизно однакові місцеві новини.

У музеї Белтелерадіокомпанії варто чорно-білий телевізор «КВН" 1955 року випуску. Через лупу він показує один-єдиний канал (більше не вміє) - Білоруське телебачення. І, загалом-то, він має рацію.

Юлія ЛАРІНА

У матеріалі використані фотографії: НАДАНІ ПРЕС-СЛУЖБОЮ Белтелерадіокомпанії

Білоруська реальність - це наше минуле чи майбутнє?
У репортажі розповідалося і про відпочинок в горах керівника однієї опозиційної партії з коментарем: «І як тільки часу вистачає на боротьбу за демократію і права людини?
Тоді за що його?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация