Чорнобиль: чи все ми знаємо про аварію на ЧАЕС та її наслідки

  1. Недомовленість породжує підозрілість

Фото: Іван Гайванович

Те як СРСР повів себе по відношенню до країн-союзників, теж постраждали від Чорнобильської катастрофи, заслуговує на окрему згадку. Частина інформації на цю тему починає публікуватися, однак поки, по більшій частині, лише в англомовних джерелах.

Наприклад, го тому були опубліковані перші дані про те, як Москва, намагаючись приховати масштаб того, що сталося усіма можливими способами, що не забезпечила своїх постраждалих союзників навіть базовою інформацією про те, що трапилося.

В результаті, будучи формально однієї з країн Варшавського договору, Румунія в 1986 році пішла на безпрецедентний крок, звернувшись за допомогою до США.

Маючи власну розвідкою, Бухарест дізнався про те, що в Чорнобилі щось пішло не так, протягом декількох годин після аварії. Однак ніякого брифінгу про те, що трапилося з радянської сторони не було. На третій день румунський МЗС відправив офіційні запити до Москви про суть проблем, що виникли, проте всі вони або залишилися без відповіді, або були зустрінуті тотальним запереченням трагедії як такої. Тому керівництво країни почало вирішувати проблему своїми силами.

згідно опублікованими даними , 30 квітня 1986 року міністр оборони Румунії генерал Василе Міля повідомив про перехоплення радянських військових радіопередач. Вони показали, що виникло в результаті Чорнобильської катастрофи радіоактивна хмара цезію-137 і Йода-31 досягла території Фінляндії, Швеції, Норвегії та північної Польщі, а радянська влада вжили заходів для евакуації жителів в районі ядерного об'єкту.

Фото: www.larrylwatts.blogspot.com

Зони радіоактивного ураження, документ міноборони Румунії

Тим часом США створили міжвідомчу групу для інформування громадськості та запропонували створити міжнародну комісію для вивчення наслідків аварії.

На наступний ранок Чаушеску повідомив про зміну вітру, в результаті якого в повітрі рівень радіації різко збільшився в районах Сучава, Ясси, Тулча, Тиргу-Муреш і Галац. Чаушеску знову звернувся до СРСР. Його прохання як і раніше залишилася без відповіді. Румунські фахівці не знали, як впоратися з небезпечним рівнем забруднення, але їх радянські колеги вперто не надавали ніякої допомоги. Протягом п'яти днів, поки тривали переговори з СРСР, радіоактивна хмара вже досягло Румунії.

В результаті керівництво країни безпосередньо звернулося до США з проханням направити одну з груп підтримки ядерної безпеки Департаменту енергетики США, що складається з учених, техніків і інженерів з метою оцінити безпосередній вплив Чорнобильського інциденту на території Румунії. Як зазначає колишній в той час американським послом в Румунії Роджер Кірк, таке звернення було «дуже незвичайним для члена Варшавського договору в 1986 році» та «інтригуючим» для США.

Команда з США прибула протягом п'яти днів з моменту отримання запиту і ефективно допомогла румунам при проведенні моніторингу. Однак перші, найнебезпечніші дні після катастрофи вже були упущені.

Фото: larrylwatts.blogspot.com

Напрямку вітру станом на 1 травня 1986 року

Особисто мені відомий приклад дівчини, яка емігрувала до США з Румунії в чотирирічному віці. Будучи дворічному дитиною, вона виявилася на зараженій території. Наслідки хвороби проявлялися потім протягом всього її життя в США, а зараз дівчина страждає на важку форму лейкемії. І це - лише один з багатьох прикладів, неврахований статистикою.

Недомовленість породжує підозрілість

Згодом з'являються спроби по-іншому подивитися на версії причин аварії. Одна з них - умисна диверсія на ЧАЕС.

Версія, що аварія сталася за наказом чиновника з Москви, висувається, зокрема, у фільмі « російський дятел »Американського режисера Чеда Граса.

Фото: http://masterok.livejournal.com

Чорнобиль-2: загоризонтної РЛС "Дуга"

Головний герой фільму, київський художник Федір Олександрович провів власне розслідування, в результаті чого прийшов до висновку: аварія була необхідна, щоб приховати від майбутньої перевіряє комісії той факт, що побудована поруч з АЕС радянська загоризонтної радіолокаційна станція «Дуга» не виконувала своїх функцій. Саме «Дуга» була відома в усьому світі як «російський дятел» - через характерний стуку, виробленого в ефірі. Головне дітище радянського міністра зв'язку Василя Шамшина, що коштувало величезних грошей і призначене для перехоплення американських повідомлень, зі своїм завданням не впоралося, і, за версією авторів фільму, вибух на АЕС знадобився чиновнику, щоб «замести сліди» своєї невдачі.

Зрозуміло, що цей фільм - суто суб'єктивний погляд на події тих років, хоча і заснований на реальних фактах. Але він - яскрава демонстрація того, що чим далі від дати аварії - тим більше буде з'являтися альтернативних версій події. Тим більше, що сприяти цьому буде встановлений ще СРСР режим секретності навколо події.

До того ж, аварія на ЧАЕС - далеко не перший і не останній раз, коли СРСР заради приховування своїх катастроф чи злочинам ставив під загрозу життя людей. Яка оголосила себе наступником Радянського Союзу Росія успадкувала також і суть радянської системи - готовність знищити тисячі людей в ім'я реалізації своїх неоімперських цілей.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация