Чотири бірманські скульптури на виставці «Сакральний дар божеству ...»

  1. Приборкання Буддою слона Налагірі (Будда Налагірі)
  2. Будда, вкривають змієм-нага (Будда Мучалінда)
  3. Царевич Сіддхартха, обрізає волосся ( «Обрізання волосся»)
  4. Вішну Гарудасана (Вішну на Гаруда)

Є країни і навіть цілі регіони, які для Росії історично перетворилися в terra incognita. З ними наша країна ніколи не мала особливих зв'язків (за рідкісними і, як правило, пізніми винятками), не вела торгівлі або воєн. В результаті за межами нашого культурного уваги залишаються цікаві регіони з багатою і своєрідною історією і культурою. Одним з таких регіонів є Південно-Східна Азія. Безумовно, в наші дні Таїланд, що називається, на слуху в якості одного з найпопулярніших туристичних маршрутів. Але за межами усталених стереотипів про цю країну і відпочинку в ній - в нашій свідомості знову біла пляма. Що вже говорити про інші країни цього регіону: Індонезії, Лаосі, Камбоджі або Бірмі.

Виставка скульптури Південно-Східної Азії з колекції Державного Ермітажу в таких умовах стає тим більш цікава. Безумовно, експонати, представлені на ній, в поєднанні з фотографіями архітектурних пам'яток зазначених країн, здаються російському глядачеві екзотикою. Цікаво буде зупинитися на деяких рідкісних і значущих пам'ятках мистецтва тієї країни, яка нині «за звичкою» багатьма зветься Бірмою.

Крім ранніх політичних утворень, перший значний держава на території Бірми виникло в XI столітті - це було царство, що виникло навколо міста Паган. Це сама блискуча сторінка в історії і культурі країни. У самій столиці за два століття були побудовані приблизно дві з половиною тисячі храмів різної величини.

Чотири скульптури колекції Ермітажу, про які піде мова, належать саме до мистецтва Пагана. Вони були привезені з Бірми в Берлін в 1894-1895 рр. д-ром Фрітцем Нётлінгом, німецьким геологом і палеонтологом, залученими Геологічної Службою Індії в 1887 р до розробки нафтових родовищ Бірми, де він служив до 1903 р Як з'ясувалося пізніше, Нётлінг протягом усіх років служби в Бірмі таємно вивозив десятки пам'ятників древнебірманского мистецтва , були вивезені і згадані кам'яні скульптури, що відбуваються з храмів Пагана. Три з них відтворюють бодавін, сцени із земного життя Будди Шак'ямуні, четверта представляє Вішну, одного з головних божеств індуїзму.
Згадані буддійські скульптури відображають три події життя Будди: «Обрізання царевичем Сіддхартха волосся», «Будда, що охороняється змієм Мучаліндой», «Приборкання Буддою слона Налагірі». Згідно з відомостями Нётлінга, вони відбуваються з буддійського храму Нагайон, в центрі Пагана, побудованого за часів короля Чанзітте в кінці XI ст.

Приборкання Буддою слона Налагірі (Будда Налагірі)

«Будда Налагірі» - назва сюжету, пов'язаного з одним з епізодів земного життя Будди Шак'ямуні під час його численних мандрівок: в околицях Раджагріхі, столиці царства Магадха, на Будду кинувся розлючений сп'янілий слон, підісланий його двоюрідним братом Девадатта з метою вбити його. Але хвиля любові і доброти утихомирила слона, і він опустився перед Просвітленим на коліна, а Будда гладив його рукою і заспокоював; цей сюжет відомий з тексту «Лалітавістари» (канонічний текст, що викладає життєпис Будди Шак'ямуні від перебування на небі Тушита до Просвітлення).

Приборкання Буддою слона Налагірі   (Будда Налагірі)   Бірма, період Пагана   Паган, храм Нагайон, кінець XI ст
Приборкання Буддою слона Налагірі
(Будда Налагірі)
Бірма, період Пагана
Паган, храм Нагайон, кінець XI ст.
Вапняк, чорний лак, позолота


Будда стоїть на п'єдесталі, піднята на рівень грудей ліва рука тримає складки одягу, права опущена вздовж тіла. У правої ноги Будди - уклінний слон, з боків від Будди - два учня в однакових позах, тільки з нахилами голів в протилежні сторони. За їх спинами рівна гладка плита у вигляді загостреною арки. У всіх трьох подовжене стилізоване тіло з невеликою головою і короткою шиєю; вуха торкаються плечей - це найважливіші іконографічні відмінності скульптури паганского часу. Також характерні і круглі особи з великими подовженими очима і важкими повіками, і щільно стиснуті губи невеликого рота, трохи випнуті вперед, і дрібні завитки волосся, що утворюють м'який вигин в центрі невисокого чола. «Прилип до тіла» одяг описує стрункий торс з тонкою талією з м'яко позначених животом і текучої лінією вигину стегон. Розходиться на грудях Будди пучок складок верхній частині його одягу, так само як і облягаючий щільно його ліву руку зовнішній її край, що звисає вниз до щиколоток хитромудрим «візерунком складок» - це стильова «візитна картка» скульптури Пагана. Нерівні обриси цих «складок», більш виражені з його лівого боку внизу, ніж з правого, умовно передають рух Будди в цю сторону. Навколо голови невеликий рельєфний німб з великими гострими трикутними виступами над плечима, що символізують енергію, що випромінюється Буддою. Другий німб, від якого видно тільки верхня частина, оточує всю фігуру.
Фігура Будди набагато вище його супутників - цим підкреслюється його сакральне значення.

Будда, вкривають змієм-нага (Будда Мучалінда)

Сюжет, що відображає подія, яка мала місце в шостий тиждень після Просвітлення: під час медитації Будди під деревом Бодхі на березі великого озера вибухнула негода, що тривала сім днів; повелитель змій-нага Мучалінда, що мешкав в цьому озері, обвився сім разів навколо Будди, захищаючи його від дощу і вітру, а своїм капюшоном прикрив йому голову; ця історія з невеликими варіаціями наводиться в різних буддійських джерелах на палі і санскриті.

Будда, вкривають змієм-нага (Будда Мучалінда)   Бірма, період Пагана,   Паган, храм Нагайон (
Будда, вкривають змієм-нага (Будда Мучалінда)
Бірма, період Пагана,
Паган, храм Нагайон (?), Середина-друга половина XI ст
Вапняк, різьблення

Будда сидить в ваджрасане (сидяча поза: ноги схрещені, ступні на стегнах, п'яти вивернуті назовні); п'єдесталом йому служить згорнуте кільцем тулуб змія, ще три кільця видно з боків з обох сторін. П'ять голів змія розташовуються віялом над його головою, виступаючи високим рельєфом на тлі плити з напівкруглим завершенням за спиною Будди. Фігуру Будди оточує ореол, типовий для раннього паганского мистецтва: він обрамляє голову, трохи загострюючись в центрі, і розширюється від плечей вниз, слідуючи контуру тіла.

Царевич Сіддхартха, обрізає волосся ( «Обрізання волосся»)

Покинувши таємно вночі палац з наміром пізнати Вищу Істину і виїхавши верхи за міські стіни, царевич Сіддхартха зняв свою царську одяг і прикраси і обрізав мечем своє довге волосся в знак того, що він повністю розірвав зв'язок з минулим і ступив на шлях аскетизму і пошуку істини. Він також віддав свого улюбленого коня Кантхака конюху Чанна, який супроводжував його до міських стін.

Царевич Сіддхартха, обрізає волосся ( «Обрізання волосся»)   Бірма, період Пагана   Паган, храм Нагайон, кінець XII-початок XIII ст
Царевич Сіддхартха, обрізає волосся ( «Обрізання волосся»)
Бірма, період Пагана
Паган, храм Нагайон, кінець XII-початок XIII ст.
Вапняк, різьблення, чорний і червоний лак

Сіддхартха сидить, схрестивши ноги, прямо на п'єдесталі, без підстилки або лотосові престолу. Верхня частина тіла оголена, одяг закриває тільки стегна до колін. Лівою рукою, відповідно до тексту, він тримає розпущене волосся, а правою - короткий меч, яким зсередини пучка обрізає волосся. У Сиддхартхи широке, майже квадратне обличчя, вуха практично торкаються плечей.

Брахманізм і буддизм мирно уживалися в Індокитаї, і брахманістські боги Брахма і Індра як шанувальники Будди були дуже рано включені в буддійський пантеон; так само і в мистецтві Індокитаю їх можна часто зустріти при зображенні різних епізодів з життя Будди (найхарактерніший приклад - спуск Будди з неба Таватімса). Ось і на даному рельєфі праворуч від Сиддхартхи - трёхлікій Брахма, зліва - Індра.

На вцілілому фрагменті високого п'єдесталу збереглися опущена голова коня і три уклінні фігурки, хто молиться. У першого в руках букет бутонів лотоса, у останнього - бутон лотоса на довгому стеблі. У середнього - незрозумілий предмет (музичний інструмент?). Це залишки сцени прощання з конем Кантхака; судячи з розмірів відбитої частини, за спиною коня міг бути присутнім і конюх Чанна.

Вішну Гарудасана (Вішну на Гаруда)

Ця скульптура зображує одного з верховних божеств індуїстського пантеону - Вішну, який сидить верхи на Гаруда. Гаруда - один з найпопулярніших героїв індуїстської міфології, крім того, особливу популярність він знайшов саме в Південно-Східній Азії. Це напівлюдина-полуорёл, який був народжений винищувачем змій. Його мати Віната і її сестра Кадру були дружинами Кашьяпа, прабатька богів. Каш'япа, задоволений дружинами, запропонував їм вибрати собі синів. І Кадру побажала тисячу могутніх синів, а Віната - двох, які змогли б перемогти синів Кадру. У Кадру народилися сини-змії, а у ВИНАТ - Аруна і Гаруда. Аруна став візником бога сонця Сурьі, а Гаруда - переможець змій, який звільнив свою матір з рабства. Для того щоб здолати змій, Гаруда довелося перемогти у великій битві всіх богів на чолі з царем богів Индрой і відібрати у них священний напій амриту. Втім, згодом Гаруда запропонував Індрі дружбу, яку той з радістю прийняв. Один лише Вішну зумів приборкати Гаруду - і запропонував тому союз. Гаруда став його Вахане - тобто їздовим тваринам (такі супроводжують всім головним індуїстським богам). Викликаний такий союз з тим, що Гаруда спочатку був тісно пов'язаний з солярним культом, а Вішну також пов'язаний з сонцем.

У Пагане серед кількох тисяч буддійських храмів був один індуїстський - Нат-Лаун-Джауна. Саме з нього і відбувається ермітажна скульптура.

Вішну Гарудасана (Вішну на Гаруда)   Бірма, період Пагана   Паган, храм Нат-Лаун-Джауна, середина - друга половина XI ст
Вішну Гарудасана (Вішну на Гаруда)
Бірма, період Пагана
Паган, храм Нат-Лаун-Джауна, середина - друга половина XI ст.
Сірий піщаник, різьблення

Чотирирукої Вішну сидить на троні у вигляді «подвійного лотоса», який несе на собі Гаруда, його вахана (їздова тварина); проте руки Гаруди не підтримують трон, а виставлені вперед. Тому Гаруда виконує роль Ваха швидше символічно.

Голову Вішну прикрашає корона з п'ятьма гострими зубцями (видно тільки три), над якою височить висока вигадлива зачіска джатамакута. По боках майорять стрічки, а вниз по плечах спускаються пишні грона, прикріплені до корони. Його груди прикрашають намиста і складні перев'язі; на плечах і зап'ястях різні браслети. В руках Вішну тримає свої атрибути: у верхній правій - диск чакра, у верхній лівій - раковина Шанкх, в нижній лівій - кийок. Нижня права кисть відбита; але, мабуть, в ній Вішну тримати не лотос, що в Індії традиційно служить йому четвертим атрибутом, а махи - грудочку землі, символ богині Землі; це характерно саме для країн Південно-Східної Азії.

Гаруда представлений в змішаному вигляді: верхня частина тулуба антропоморфна, але у нього пташині лапи і крила за спиною, а також пташиний дзьоб. Він присів у кілька скорченої, напруженої позі; а лапами вчепився в тулуб змія, свого антипода і заклятого ворога, притискаючи його до землі. Його голова прикрашена діадемою, над якою височить вузька гладка Макута, а над нею - кругле завершення на підставі у вигляді «подвійного лотоса».

У цій скульптурі є кілька незвичайних іконографічних деталей. По-перше, це джатамакута, яку в мистецтві і Індії, і Пагана носить не Вішну, а Шива або Брахма. По-друге - поза божества - падмасана - завжди супроводжує буддійським персонажам, перш за все Будді, але ніколи - брахманістскіх. Крім того, край його нижньої одягу спускається зі щиколоток вниз на трон у вигляді напівкруглого фестони, що характерно не для брахманистской скульптури, а для зображень Будди. Можна припустити, що цього Вішну зробив майстер, більш знайомий з буддійським каноном, ніж з брахманістскіх. Дана скульптура виникла явно на перехресті різних художніх впливів, настільки характерному для мистецтва Індокитаю.

Період Пагана був періодом найвищого культурного розквіту Бірми. За приблизно два століття були створені головні скарби бірманської культури. Пізніше бирманское мистецтво, також представлене на виставці, не дивлячись на те, що в ньому зустрічаються прекрасні зразки, все ж не має того виразного своєрідності, яке характерно для мистецтва зазначеного періоду. В Ермітажі в даний час зберігається найбільша, за межами Бірми, колекція мистецтва Пагана.

До виставки підготовлений фільм «" Сакральний дар божеству ... ". Скульптура Південно-Східної Азії VII-XX століть в зборах Ермітажу ».

Музичний інструмент?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация