ЦВК не вірить, що президента «намалювали»

Спостерігачі підрахували, скільки відсотків могли «домалювати» на президентських виборах в Петербурзі. За оцінкою активістів, які озброїлися копіями протоколів з УІКов, а потім порівняли їх з даними системи ГАС «Вибори», кандидату N1 додали зайвих 6,5 відсотків. У реальності, як кажуть спостерігачі, ця цифра ще більше. Як помітили «Фонтанці» аналітики з ініціативної групи «Право вибору», вивчивши надійшов масив даних, вони прийшли до висновку, що Путін в Північній столиці чи переступив 50-відсотковий бар'єр.

Спостерігачі підрахували, скільки відсотків могли «домалювати» на президентських виборах в Петербурзі. За оцінкою активістів, які озброїлися копіями протоколів з УІКов, а потім порівняли їх з даними системи ГАС «Вибори», кандидату N1 додали зайвих 6,5 відсотків. У реальності, як кажуть спостерігачі, ця цифра ще більше. Як помітили «Фонтанці» аналітики з ініціативної групи «Право вибору», вивчивши надійшов масив даних, вони прийшли до висновку, що Путін в Північній столиці чи переступив 50-відсотковий бар'єр.

За словами Юлії Мурашова, учасника ініціативної групи «Право вибору», ще до виборів вони домовилися з громадськими організаціями, які направили на голосування спостерігачів, і штабами кандидатів, щоб в ніч з 4 на 5 березня вони надсилали їм здобуті після підрахунку голосів в УІКах копії протоколів. Матеріали надали асоціація «Спостерігачі Петербурга», «Громадянин спостерігач», партія «Яблуко» і «Справедлива Росія». «Ми були впевнені, що зберемо 80 відсотків таких документів, - сказала Юлія Мурашова. - Однак, на жаль, поки в нашому розпорядженні всього 30 з невеликим відсотків ».

Олександр Карпов, який є також учасником «Права вибору», сказав, що, швидше за все, ця цифра вже не збільшиться. За словами експерта, причина в тому, що голови виборчих дiлянок 4 березня змогли видалити більшу частину опозиційно налаштованих спостерігачів і членів комісій з правом дорадчого і навіть вирішального голосу. «Тим, хто якимось дивом залишився на роботі, копії протоколів просто не видали», - продовжив Карпов.
У розпорядження аналітиків ініціативної групи в результаті потрапило 566 копій протоколів. Для того щоб картина була повною, їм бракує даних ще з 1278 дільниць. На сайті групи derjivora.org можна подивитися альтернативні цифри за Путіна - 52,26 відсотка. Це результат, який вийшов у експертів після математичних дій з цифрами з копій протоколів. Найближчим часом на ресурс викладуть дані копій і ті результати, що занесені в систему ГАС «Вибори». За даними міськвиборчкому, Володимир Путін офіційно отримав в Петербурзі 58,77 відсотка голосів виборців.

За словами Мурашова, назвати навіть ці копії «справжніми» документами, що відображають істинний результат голосування, складно. «Багато спостерігачів говорили, що їх навіть близько не підпускали до столу, де йде підрахунок, - продовжила Юлія Мурашова. - Деякі помічали, що голови хапали пачки бюлетенів і тікали з ними в підсобку, а звідти виходили вже з підсумковим протоколом. Я вже не кажу про вкидання і "каруселі" ».
Антоніна Єлісєєва, координатор «Живого міста», на виборах була членом ДВК № 427 (вулиця Фаворського, 16) з правом дорадчого голосу. Вона розповіла, що голова, коли сортували бюлетені, зробив все, щоб їй і іншим спостерігачам не було видно, чи дійсно в них стоїть галочка за Путіна чи ні. За словами Єлісєєвої, в протокол голова заніс 814 голосів за кандидата № 1. «Склали і підписали протокол, - сказала Антоніна Єлісєєва. - Голова його взяв і кудись забрав. І пропав. Повернувся з копіями. Я подивилася в одну з них, а там - інші цифри. За Путіна - 1418 голосів ».
Голови намагалися урезонити і не дати йому виїхати в ТВК № 17 з таким протоколом, але не вийшло. 5 березня координатор «Живого міста» побачила, що в ГАС «Вибори» занесені «поліпшені» дані.

У експертів «Права вибору» 20 копій протоколів з постійних УІКов, в яких спочатку аномально високі відсотки за переможця. «У них такі ж позамежні цифри, як і по тимчасовим ділянкам, - пояснила Мурашова. - Наприклад, по ділянці № тисяча шістсот дев'яносто п'ять в протоколі стоїть цифра 90,5 відсотка ». Цей ДВК закріплено за тиком № 29 Фрунзенського району і знаходиться на вулиці Димитрова, 10, корпус 3 (школа № 205).

Згідно з іншими протоколами, на дільниці № 1363 (пеньки-2, Санкт-Петербурзьке шосе, 130) ТВК № 8 Петродворцового району за Путіна 87 відсотків голосів. На дільниці № 474 (Школа № 156, Меншіковскій проспект, 15, корпус 3), який числиться при ТВК № 17 Калінінського району, кандидат № 1 отримав 78,9 відсотка голосів виборців. У ДВК № 1117 (5-й Предпортовий проїзд, 6, корпус 1, школа № 544) ТВК № 27 Московського району прем'єр-міністр отримав 79,84 відсотка голосів.

Як зазначила Юлія Мурашова, навіть 566 копій протоколів досить, щоб оцінити масштаб стався в неділю і понеділок. За її словами, багато хто з документів, який їм прислали спостерігачі, був підправлений в ТВК. Однак є і протоколи, в яких показники за кандидата № 1 були поліпшені за рахунок збільшення числа виборців. У підсумку в системі ГАС «Вибори» цифри по УІКам за прем'єр-міністра виросли від 5 до 13 відсотків.

Група «Право вибору» розсортувала отримані копії протоколів по належності їх до тієї чи іншої територіальної виборчої комісії. «На жаль, у нас немає копій з семи ТВК, тому неможливо сказати, що відбувалося на цих територіях, - зауважила Мурашова. «Але сам факт того, що ми не змогли отримати жодного документа звідти, вже говорить багато про що», - вважає вона. Експерти не знають, як йдуть справи з ТВК № 3 (Кіровський район), № 13 (Курортний район), № 14 (Виборзький район), № 15 (Кронштадтський район), № 20 (Пушкінський район), № 21 (Колпинский район) , № 26 (Красносельський район).

Завантажити таблицю Microsoft Excel (XLS), 30,5 КБ   таблиця, складена ініціативною групою Право вибору
Завантажити таблицю Microsoft Excel (XLS), 30,5 КБ
таблиця, складена ініціативною групою "Право вибору"

Найбільш безстрашними виявилися десять територіальних виборчих комісій. Там, на думку експертів, у переможця з'явилося більше восьми додаткових відсотків. Серед відзначилися - ТВК № 30 Центрального району (48,01 відсотка в протоколі і 61,95 відсотка в ГАС «Вибори»), ТВК № 27 Московського району (51,86 відсотка і 65,35 відсотка), ТВК № 22 (41, 46 відсотка і 52,81 відсотка).

Як розповіла Юлія Мурашова, в ДВК № 806 (проспект Ентузіастів, 46, корпус 3, школа № 187) у кандидата № 1 з'явилося 423 «свіжих» голоси - 621 бюлетень за Путіна перетворився в 1044. У ТВК № 25 Красногвардійського району «відкусили» голоси виборців від Прохорова, Миронова і Зюганова. Мабуть, один з членів територіальної комісії виявився фанатом Жириновського, тому що додав своєму кандидатові 8 голосів (було 52, стало 60).

Протокол виборчої дільниці № одна тисяча вісімсот тридцять дві (Прудковскій провулок, 1/8, гімназія № 166) також зазнав істотних змін в ТВК № 30 Центрального району. Замість 585 голосів за Путіна в ГАС «Вибори» ввели 735. відняли у Прохорова. Інших не чіпали.
З документами ДВК № 87 (Великий проспект В.О., 65) ТВК № 2 попрацювали грунтовно. Путіну додали 270 голосів (було 672, а стало 942). Показники за кандидата № 1 поліпшили за рахунок Прохорова. За протоколом у бізнесмена було 306 голосів, а стало 36.

Зміни торкнулися і протоколу з ДВК № 1311 (вулиця Миру, 4, школа № 86). У ТВК № 18 Петроградського району у Путіна додалося 300 голосів. У ГАС «Вибори» ввели НЕ 523 голоси, а 823. За рахунок збільшення виборців, які прийшли на дільницю.

Приписки виявилися не скрізь. Не було їх, наприклад, в ТВК № 8 і № 9 Петродворцового району, а також № 28 Приморського району. Ніяких розбіжностей між даними у копіях протоколу і в ГАС «Вибори» фахівці не помітили. Є побоювання, що до чесних головам УІКов і ТВК можуть застосувати будь-яке адміністративний тиск. Як це було після 4 грудня минулого року - вважають експерти.

Подібний аналіз копій протоколів, крім «Права вибору», провела громадська організація «Ліга виборців». В рамках проекту «Зведений протокол» активісти збирають документи з ділянок по всій країні. Всього їм поки вдалося отримати 5 тисяч протоколів. З Петербурга в «Лігу» прийшов 291 документ з ділянок. Після порівняння даних з результатами, занесеними в ГАС «Вибори», виявилося, що зміни зазнав 41 протокол.

За словами аналітика проекту «Зведений протокол», в усіх цих копіях за кандидата № 1 було не більше 50 відсотків, а стало 65 відсотків голосів. У «Лізі виборців» сказали, що сподіваються отримати з Петербурга ще кілька протоколів - їх повинні надіслати, зокрема, комуністи. Експерти помітили, що, в порівнянні з іншими регіонами, Петербург в трійці лідерів по «художньої прірісовке» даних. Поряд зі Ставропольським краєм і Московською областю.

Як би активісти громадських організацій не старалися підтвердити факти фальсифікацій під час голосування, ЦВК дала зрозуміти, що питання щодо голосування «закритий» - вибори легітимними, перегляду результатів не буде, які б «докази їм не пред'являли». 6 березня на брифінгу Леонід Івлієв, заступник голови центральної виборчої комісії, заявив, що вибіркова перевірка 22 протоколів, наданих «Лігою виборців», ніяких маніпуляцій з цифрами не виявила.

«Ми порівняли дані паперових протоколів з даними ГАС« Вибори »- вони повністю збігаються один з одним», - заявив Івлієв. Цим твердженням заступник голови ЦВК не обмежився, перейшовши в наступ: «У« Лізі »зібралися відомі люди. Навіщо ви дозволяєте брехати, навіщо ви робите так, щоб деформувати суспільну свідомість виборців ».
Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков, в свою чергу, в інтерв'ю «Інтерфаксу» сказав, що «всі оцінки виборів вже дано, питання закрите». У штабі Путіна, коментуючи підсумки виборів президента, сказали, що у них немає сумнівів у чесності минулого голосування. «Якщо і були якісь порушення, то вони ніяк не могли вплинути на загальний результат», - підкреслили в штабі.

Тіна Канделакі, керівник Громадської ради Корпус спостерігачів «За чисті вибори», члени якого представляли на ділянках інтереси Путіна, сказала, що в координаційний центр надійшло дуже мало повідомлень про порушення. «У країні понад 90 тисяч виборчих дільниць, а повідомлень до нас прийшло всього 2 тисячі, - зауважила вона. - Тому, звичайно, вибори були чесними і чистими ».

А Володимир Путін на зустрічі з журналістами 7 березня заявив, що, якщо порушення і були, то незначні - в межах 1%.

Денис Аксьонов,
Фонтанка.ру

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация