Далай-лама XIV: Я - марксист

Це вже стало доброю традицією: напередодні Нового року журналістам «Нашої Версії» надають честь бути запрошеними на аудієнцію до його святості Далай-ламі XIV. Парадокс: найстаріший на планеті духовний лідер, надзвичайно мудрий і миролюбний по своїй суті людина, яка згідно буддистським віруванням 500 років являє собою земне втілення Будди Співчуття, в році, що минає зазначив сумний ювілей. Півстоліття тому він був змушений покинути захоплений Китаєм Тибет і донині проживає у вигнанні на території Індії. Втім, його святість спокійно ставиться до збігів, парадоксів, навіть якщо вони стосуються таких тонких матерій, як релігійні переконання.

Це вже стало доброю традицією: напередодні Нового року журналістам «Нашої Версії» надають честь бути запрошеними на аудієнцію до його святості Далай-ламі XIV. Парадокс: найстаріший на планеті духовний лідер, надзвичайно мудрий і миролюбний по своїй суті людина, яка згідно буддистським віруванням 500 років являє собою земне втілення Будди Співчуття, в році, що минає зазначив сумний ювілей. Півстоліття тому він був змушений покинути захоплений Китаєм Тибет і донині проживає у вигнанні на території Індії. Втім, його святість спокійно ставиться до збігів, парадоксів, навіть якщо вони стосуються таких тонких матерій, як релігійні переконання. «Є священики, які вважають мене добрим християнином», - сміється Далай-лама, якщо мова заходить про взаємини буддизму з іншими конфесіями. У бесіді з журналістами з Росії і з України він висловив свою точку зору на проблему економічної кризи, відносин двох держав і дав свій рецепт щастя на всі часи.

-Похоже, що делегація з Росії привезла з собою сніг. Вчора йшов сніг, він йде і сьогодні. Погода змінюється. Зазвичай в ці зимові дні вже повинен йти сильний снігопад. Але в останні роки снігу випадає все менше і менше ... Я вже називав причину, чому мені так радісно зустрічатися з людьми з Росії, а сьогодні - і з України. Протягом декількох століть в Росії існували буддійські республіки. Нас, тибетців, століттями пов'язували тісні узи з жителями цих регіонів Росії. Багато видатних філософів Тибету, знавці тибетського буддизму в дійсності були родом з цих місць - з Калмикії, Бурятії, Тиви і Монголії ...

Крім того, сьогодні ми стаємо свідками нового періоду в історії Росії і України - ці країни знаходять новий досвід. З такими етапами неминуче пов'язані труднощі і перешкоди. І я відчуваю абсолютно природний інтерес до того, що відбувається в цих країнах. Зараз, коли ви здобули свободу і встали на шлях демократичних принципів, я незмінно бажаю, щоб демократія принесла вашим країнам процвітання і гармонію.

Всі ми, людські істоти, однакові. Всі ми в рівній мірі володіємо інтелектом і здатністю проявляти рішучість. Коли ми проходимо важкий період, дуже важливо спокійно і правильно використовувати свій інтелект, зберігаючи тверду рішучість і оптимізм.

Візьмемо, наприклад, мене. Останні 50 років я живу в статусі біженця. Це важко. Особливо якщо враховувати те, що відбувається всередині Тибету. У світлі подій 10 березня нинішнього року і тих труднощів, які випали на долю тибетців, дуже важко перебувати в щастя. Але ми завжди зберігаємо тверду рішучість, намагаємося спокійно застосовувати свій інтелект. Дякуємо. Тепер питання. У мене немає особливих новин.

По темі

Це вже стало доброю традицією: напередодні Нового року журналістам «Нашої Версії» надають честь бути запрошеними на аудієнцію до його святості Далай-ламі XIV

+1445

Міністр економічного розвитку Росії Максим Орєшкін повідомив про ведення в відомстві роботи з підготовки нових заходів, покликаних легалізувати самозайнятих громадян. Попередні ініціативи не дали очікуваного результату.

- Як я розумію, з вашим візитом до Росії і отриманням російської візи пов'язані великі труднощі. Що ви відчуваєте не як людина, але як духовний лідер однієї з чотирьох традиційних релігійних конфесій Росії, що не має можливості зустрітися зі своїми послідовниками?

- Причина тут проста. Китайський уряд описує мене не тільки як людини духовного, а й як політика-реакціонера. А також розкольника-сепаратиста. А також ворога народу. А також демона. Краще таку людину в інші країни не пускати.

Зрозуміло, я бував в Радянському Союзі, а також в Росії, коли вона стала демократичною країною. Два-три рази мені довелося там побувати. Я дуже добре пам'ятаю свій перший візит, це було в 1979 році. Тоді країна ще називалася Радянський Союз - учитель Китайської Народної Республіки. Але тоді учень і вчитель злегка посварилися, і мене запросили в Радянський Союз. Я прямував тоді в Монголію, і Радянський Союз з радістю приймав мене в Москві.

Потім я приїжджав в 1991, 1992, 1994-му і останній раз я відвідав Калмикії в 2004 році.

Кілька разів мені випадала можливість відвідати цю частину світу. Але в останні роки відносини Росії із Заходом певною мірою ускладнилися, і Росія, природно, стала зближуватися з Китаєм. І тоді мої візити стали викликати кілька хворобливу реакцію. Це зрозуміло. Я ні для кого не хочу створювати труднощі. Іноді я відчуваю печаль, коли бачу обличчя калмицьких, бурятських і тувинських буддистів. Коли нам вдається зустрітися і я бачу сльози у них на очах, звичайно, мені стає сумно.

- Початок XXI століття жахає своїми подіями. Все частіше ми чуємо про тероризм, про локальні конфлікти в різних кінцях світу, про глобальну фінансову кризу. Ваша порада, як зберегти внутрішню силу і не втратити можливість бути щасливим. У чому полягає ваша філософія щастя?

- У певні періоди життя нам може супроводжувати удача, але немає ніякої гарантії, що так буде тривати вічно. Моменти щастя завжди змінюються більш складними періодами. Вони завжди чергуються - таке життя.

І в XVIII, і в XIX, і в XX століттях спостерігалися подібні перепади. У XXI столітті світ населяють все ті ж людські істоти. І тому злети і падіння чергуватимуться. Якщо, переживаючи успіх, ми перебуватимемо в надмірної ейфорії і дозволимо собі думати, що так буде тривати завжди, то зробимо помилку.

У 70-80-х роках мені довелося побувати в Японії, в той час ця країна переживала істотне економічне зростання ... Інший приклад - Америка. Коли економіка цієї країни неухильно йшла в гору, я попереджав, що так не може тривати вічно. Рано чи пізно ви зіткнетеся з труднощами, тому краще підготуватися до цього на внутрішньому рівні.

Але, з іншого боку, якщо, проходячи важкий період, ми втрачаємо будь-яку надію і сповнюємося песимізму, це теж невірно.

Тероризм - це, звичайно, велика новина для нашого часу, але він робиться руками лише жменьки людей. Але жменька людей, які поводяться неналежно, знайдеться завжди. Просто сьогодні, з розвитком сучасних технологій, діяти їм стало набагато простіше. А взагалі, такого роду люди зустрічалися і три-чотири століття тому. Навіть за часів Будди в Індії знаходилися люди, які вели себе неналежним чином. Були вони і серед буддистів. Чимало їх було і за часів Ісуса Христа. Йому самому довелося постраждати від їх рук.

Але якщо подивитися на картину в цілому, то прагнення людей до миру зараз відчувається набагато сильніше. Коли американці напали на Ірак, «звільнили» Ірак, то мільйони людей, від Австралії і до Сполучених Штатів, активно протестували проти військових дій. Інший приклад - війна в Косово. Скільки людей виступили проти неї! Це дуже явна ознака того, що люди більше не хочуть насильства незалежно від того, яка мета змушує його застосовувати. Мені здається, що це ознака оздоровлення ситуації в світі.

- Починаючи з 1999 року ви стверджуєте, що ваше нинішнє втілення може виявитися останнім. Кілька разів в газетах також можна було прочитати ваше пророкування про те, що ця реінкарнація може бути останньою. Чи означає це, що ви перейдете на зовсім новий рівень буття? Або ваша місія як Далай-лами буде закінчена?

По темі

949

За інформацією преси, Кремль дав регіональним властям установку провести президентські вибори, які відбудуться 18 березня, як свято. У президентській адміністрації розраховують, що це допоможе підвищити явку виборців.

- З точки зору буддизму Тибету інститут далай-лами не має визначального значення. Інституту далай-лами близько 500 років, а тибетському буддизму - понад 1000 років. Це вірно і для тибетців як нації. Згідно з археологічними розкопками тибетської нації 8-9 тис. Років, а деякі називають цифру 30 тис. Років.

Інститут далай-лами виник за певних умов і при певних умовах може припинити своє існування. Ще в 1969 році в одному зі своїх офіційних заяв я з усією визначеністю підкреслив, що сам тибетський народ повинен визначити, чи буде продовжений інститут далай-лами, чи ні.

Тому я завжди кажу, що якщо більшість тибетців вирішить, що їм більше не потрібен інститут далай-лами, то він припинить своє існування. В цьому випадку я буду останнім Далай-ламою. Але це не означає, що моє нинішнє життя буде останньою. Я буду перероджуватися і надалі. Зрозуміло, у мене немає якихось особливих здібностей, що дозволяють мені контролювати своє майбутнє. У мене немає таких здібностей, але є рішучість ... Моя улюблена молитва звучить так:

Поки триває простір,

Поки живі живуть,

Нехай у світі і я залишусь

Страждань розсіювати темряву.

Це моя улюблена молитва. Я завжди підношу її, і вона стає для мене джерелом сили і внутрішньої рішучості. Вся ця всесвіт може зникнути, але їй на зміну прийде нова всесвіт, і я буду там.

Якщо міркувати з буддійської точки зору, то всіх нас чекають нові переродження. З'явиться новий всесвіт, і там вже не буде ні Росії, ні Тибету, але нові місця з новими назвами, нові нації ... Може бути, навіть форма тіл у істот буде інша. Але все це будуть ті ж самі живі істоти з тими ж самими емоціями. Їх свідомість буде продовженням їх теперішнього свідомості. Як і раніше їм буде притаманне прагнення до щастя і бажання уникати страждань.

- У чому все-таки полягає ваша філософія щастя?

- Під щастям я розумію глибоке задоволення ... спокій ... У цьому, на мій погляд, основа щастя, радості. Часом виконувана нами важка робота може супроводжуватися тілесними стражданнями, але на рівні внутрішньому, ментальному ми все одно відчуваємо задоволення. Буває так, що дуже важкі, болючі переживання стають джерелом щастя.

Задоволення, щастя, які ми відчуваємо на чуттєвому рівні, - це поверхневі переживання. Але є більш глибокий рівень - щастя, яке ми переживаємо на рівні внутрішньому, ментальному.

Якщо брати фізичний рівень, наше тіло, то тут межі страждання і болю чітко окреслені. Це вірно і для тваринного світу. Але якщо ми беремо рівень ментальний, то поняття «біль» і «задоволення» багато в чому виявляються суб'єктивними. Все залежить від нашого погляду на речі. Поняттям «добро» і «зло» неможливо дати чітке і об'єктивне визначення. Все залежить від нашого світогляду.

Буддійська психологія, на мій погляд, досить корисна для збереження спокою розуму. В останні десятиліття багато відомих західні вчені, що працюють у відповідних областях, проявляють щирий інтерес до роботи з емоціями. Деякі вчені займаються такими дослідженнями вже майже 30 років. Спочатку я сам був ініціатором діалогу між буддистами і науковими колами. Сьогодні це вже взаємодія на рівні інститутів.

Я зазвичай кажу, що буддизм можна розділити на три частини: буддійську науку, буддійську філософію (або буддійські концепції) і буддійську релігію. Буддійська релігія і філософія не мають прямого відношення до сучасної науці. Це області виключно буддійські. Буддійська ж наука, будучи наукою, має дуже багато спільного з сучасною. І сьогодні йде дуже серйозний діалог між буддійської і сучасною наукою. Сучасна наука досягла великих висот в області вивчення матерії і частинок. У плані ж дослідження функціонування розуму і внутрішнього світу людини буддійська наука значно випередила сучасну. Поглиблення діалогу між буддійської і сучасною наукою має обопільну користь. Нам необхідні знання про матерію, про частки. Хоча буддійська наука згадує про це, їй все ж не вистачає детального викладу. Сучасна ж наука, вдаючись до вимірювань і обчислень, домоглася тут високоточних результатів. Її знання вельми і вельми корисні. У тому ж, що стосується науки про функціонування свідомості, буддійська наука може виявитися дуже корисною для сучасної.

По темі

2047

Онук королеви Великобританії Єлизавети II принц Гаррі і його наречена Меган Маркл дали інтерв'ю каналу ВВС. Пара розповіла історію свого знайомства і поділилася планами на майбутнє.

- Питання про довіру ... Ми, люди, будуємо відносини перш за все на довірі. Що потрібно робити, щоб довіри між людьми стало більше?

- Чесність, правдивість - ось основа довіри. Тут також є прямий зв'язок з добросердям. Адже добросердя має на увазі турботу про благополуччя інших істот. Якщо ви щиро піклуєтеся про благополуччя інших, то не залишається місця для нечесності, утисків інших чи спроби їх обдурити.

Це предмет моєї першорядної турботи. Ми ведемо колективний спосіб життя. Не важливо, якої сили і влади досяг та чи інша людина, його майбутнє, його щастя в значній мірі залежать від решти людської спільноти. Решта людства - основа його благополуччя, його майбутнього. Коли ми обманюємо і пригноблюємо інших, то тим самим підточуємо основи свого власного майбутнього.

У всіх вас є досвід життя при тоталітарному режимі, де часом є місце лицемірства. Говориться одне - робиться інше. Це руйнує основні людські цінності. Хоча мені подобається марксизм ... Я як і раніше говорю людям: я - буддист, але в тому, що стосується економічної теорії, я - марксист. Але я не леніністів, тому що головним завданням Леніна була боротьба за владу, утримання влади. А це вже диктатура, і мені це не до душі. Марксистська ідеологія провалилася, тому що занадто великий акцент робився на владі, підозри, недовіру. Я так вважаю. Може бути, я помиляюся, тоді ви мене поправте.

- Здається, що релігія втрачає своє значення в сучасному світі. Віруючих стає все менше, але більше тих людей, які захищають права інших людей, виступають проти насильства, дбають про екологію. Може бути, в сучасному світі змінити світ на краще, врятувати світ може вже не релігія, а альтруїстичне, гуманістичний рух?

- Це дуже хороше запитання. В цілому, як я говорив вище, ключовим фактором є добросердя і турбота про благополуччя інших. Якщо взяти це за основу, то політика стає конструктивною, а бізнес - більш надійним. І це в кінцевому підсумку призвело до обвалу.

Будь-яка дія, в основі якого лежить добросердя, турбота про благополуччя інших, буде носити конструктивний характер. Якщо ж при відсутності такої мотивації ми візьмемося, скажімо, викладати релігійне вчення, то така релігія стане брудною релігією. Політика буде брудною політикою. Економіка - брудною економікою. Чи не так? Погляньте на корупцію. Корупція приносить людям збагачення, але це брудний метод.

Отже, добросердя і чесність є ключовими факторами. Тепер питання: як нам розвивати добросердя в світі? Я зазвичай кажу, що існує кілька способів. Перший - розвиток співчуття за допомогою теїстичних релігій. Другий - використання підходу, пропонованого нетеїстичною релігіями; застосування закону причинно-наслідкового зв'язку: будеш поступати добре - ізвлечёшь користь; станеш надходити погано - будеш страждати. Такий закон причинно-наслідкового зв'язку. Обидва ці методи пов'язані з релігійними традиціями. Але повинен бути і третій метод, адже існує так багато людей, які по суті своїй є невіруючими. Повинен існувати секулярний спосіб просування цих цінностей.

І ще один дуже важливий момент. Останні наукові дослідження показують, що добросердя і співчуття допомагають зміцнити нашу імунну систему, а гнів, ненависть насправді «пожирають» нашу імунну систему. Такі відкриття сучасної науки. Взявши їх за основу, розкажіть людям: добросердя, співчуття приносять користь і нам самим, і іншим.

Я часто відвідую різні країни, різні місця ... Де б я не був, я завжди особливо підкреслюю важливість цих цінностей. Я не кажу про релігію. Я буддист, але я ніколи не беру на себе місію поширення буддизму. Ніколи. Я завжди намагаюся ділитися з людьми тим, що мені відомо про загальнолюдські цінності, звертаючись до методів секулярним. Ви задали дуже і дуже хороше запитання.

- Що, на вашу думку, важливіше у відносинах між людьми - борг або любов?

- І ті и інше. Якщо ми хочемо вижити - потрібно працювати, і тут необхідно почуття відповідальності, почуття обов'язку. Почуття відповідальності грає дуже важливу роль. Однією любові недостатньо. Потрібно об'єднати любов і почуття відповідальності, спертися на добросердя і людський розум. Розум, інтелект в значній мірі пов'язані з почуттям відповідальності.

- Тобто почуття відповідальності важливіше любові?

- Без любові відповідальність часом набуває руйнівну силу.

- Росія історично завжди йшла серединним шляхом, коливаючись між практицизмом Заходу і духовністю Сходу. Що б ви могли сказати про майбутнє Росії, про духовний шлях?

- Це дуже велике питання. Занадто великий. Я не є фахівцем ... Зауважу лише, що російський уряд визнає чотири традиційних віросповідання, в число яких входить і буддизм. Насправді деякі республіки в Російській Федерації є буддійськими. У Росії також є православ'я, мусульманство і іудаїзм. Таким чином, в цілому Росія є міжконфесійним співтовариством. У цьому сенсі вона схожа на Індію, де також багато релігій. У такої країни набагато більше можливостей досягти гармонії у відносинах між релігіями. Це одна з переваг Росії.

Крім того, за своїм географічним положенням Росія служить мостом між Заходом і Сходом. Росія має великий потенціал, оскільки у неї є нафта, газ та інші природні ресурси.

Перехідний період, який сьогодні проходить Росія, на мій погляд, є життєво важливим, визначальним періодом у її розвитку. Для того щоб визначити, який шлях найкращим чином підходить Росії, росіяни повинні більше думати, досліджувати, експериментувати. У Росії величезний потенціал, але, щоб розкрити його повністю, необхідна мудрість.

Зазвичай я кажу людям: якщо ми хочемо пізнати дійсність, то нам потрібно навчитися дивитися на неї під різними кутами, виявляти все її вимірювання. Одного виміру недостатньо - так реальної картини світу побачити. Потрібно спробувати побачити два виміри, три виміри, шість вимірювань ... Це дуже важливо.

Росія - велика країна, і сьогодні, коли вона проходить через складний перехідний період, дуже важливо приймати будь-яку подію спокійно, розглядати його під різними кутами.

- Відповідно до теорії карми тривалість життя кожної людини вже визначена або залежить від кожного з нас?

- Деякі параметри, наприклад зростання тіла і місце народження, зумовлені. Але майбутнє багато в чому залежить від тих дій, які ми здійснюємо сьогодні, а також від нашої мотивації.

Відповідно до закону причинно-наслідкового зв'язку під «кармою» розуміються причини. Хто створює карму? Ми самі. Тому в кінцевому підсумку все в наших руках.

Прес-конференція організована з ініціативи Верховного лами Калмикії Тело Тулку Рінпоче

Що ви відчуваєте не як людина, але як духовний лідер однієї з чотирьох традиційних релігійних конфесій Росії, що не має можливості зустрітися зі своїми послідовниками?
У чому полягає ваша філософія щастя?
Чи означає це, що ви перейдете на зовсім новий рівень буття?
Або ваша місія як Далай-лами буде закінчена?
У чому все-таки полягає ваша філософія щастя?
Що потрібно робити, щоб довіри між людьми стало більше?
Може бути, в сучасному світі змінити світ на краще, врятувати світ може вже не релігія, а альтруїстичне, гуманістичний рух?
Чи не так?
Тепер питання: як нам розвивати добросердя в світі?
Що, на вашу думку, важливіше у відносинах між людьми - борг або любов?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация