Далекобійники і попутники, або Спойлери протесту

Політичні партії намагаються осідлати бунт водіїв вантажівок

Фото: Євген Фельдман / «Нова газета»
Фото: Євген Фельдман / «Нова газета»

Страйк далекобійників в передвиборний рік змусила російські партії вишикуватися в чергу під гаслом «Ми з народом». Найбільше тут відзначилася КПРФ, де чи то отримали мандат Старій площі на освоєння народного гніву, чи то вирішили згадати славні часи, коли комуністи серйозно боролися за владу. Другий сценарій виглядає малоймовірним - не згадувати про своє славне минуле намагається в останні роки сам Геннадій Зюганов. З іншого боку, «посткримскій консенсус», коли представники всіх парламентських партій злилися воєдино в підтримці зовнішньополітичного курсу держави, оголосивши інші проблеми вторинними і перетворивши тим самим парламент на своєрідний інститут вивчення геополітики, може бути небезпечний для всієї електоральної машини в циклі 2016-2018 років . Виборець може усвідомити, нарешті, що голосувати «за будь-яку іншу партію» безглуздо, а невдоволення в цьому випадку прийме зовсім вже внеелекторальние форми. Що, власне, і відбувається зараз в випадку з далекобійниками, першим масовим прикладом нового соціального і економічного протесту.

КПРФ вже деякий час займається відбудовою своєї нової «інакшості» і фрондує. Наприклад, в нинішньому році Зюганов самим зухвалим чином відмовився святкувати День народної єдності 4 листопада разом з представниками інших партій. Тепер партійні сайти комуністів наповнені закликами підтримати протестуючий на дорогах народ з фурами. Комуністи в останні роки підтримали всі ключові рішення влади і навіть пропонували їх творчо розвивати і посилювати, але напередодні виборів згадали, що вони насправді далекобійники. Цей старий фокус полягає в тому, щоб багато років служити кишеньковою опозицією, але в останній момент очолити народний бунт і привласнити його собі. Уже з'являються новини на кшталт «комуністи і далекобійники виступили проти уряду».

Крім КПРФ з'явилися й інші бажаючі набрати політичні очки разом з «Платоном». Сергій Гуляєв, забутий нині попутник Олексія Навального і Захара Прілепіна (втрьох вони створювали націонал-демократичний рух «Народ» в 2007 році), записує звернення до водіїв, піднімає їх на боротьбу і сам представляється пресі як член якогось «координаційної ради далекобійників», який до того ж «ховається від поліції». У переговори з далекобійниками намагалися вступити демократичні партії, в тому числі «Парнас» і «Яблуко», але до них ставлення у людей за кермом насторожене - немає взаємної довіри, чужий електорат.

Якщо криза навколо «Платона» буде розвиватися далі, варто очікувати і інших захисників народних прав, включаючи ЛДПР і есерів, болісно визначаються зі своєю ідентичністю напередодні виборів 2016 року. Більш того, в російській політсистема, схильної до цинізму, в прихильники далекобійників можуть записатися і зовсім несподівані організації - наприклад, Загальноросійський народний фронт.

Ця тактика вже випробувана на більш скромних мішенях і довела свою ефективність. Влада, з одного боку, вводять нові заборони, наприклад, прирівнюють автопробіг до мітингу, а з іншого - ізолюють найбільш помірну і конформістську частину протестувальників і садять їх за стіл переговорів під егідою ОНФ. Не варто забувати - деякі нинішні представники нашої політеліти на кшталт віце-спікера Думи єдинороса Сергія Неверова самі починали шлях у політику з робочих протестів кінця 80-х.

Слідкуйте за темою: Слідкуйте за темою:

Далекобійники проти «Платона»

Цікаво при цьому, що найгірше до акцій далекобійників, здається, відносяться правопопулісти з російської «Партії війни». Вони до цих пір б'ються на українських фронтах і закликають воювати там (а також і в Сирії, і в Туреччині) до переможного. А це, звичайно, означає, що, з їхньої точки зору, суспільство повинно бути монолітно і ні про які протестах в умовах воєнного часу мови йти не може. За логікою націоналістів народ повинен затягувати паски, а не пред'являти претензії уряду. Громадяни, які рік тому молилися на Гіві і Моторолу, тепер всерйоз підозрюють далекобійників в «оранжизмом». З тієї причини, що серед співчуваючих водіям виявляється багато російських «заукраїнців».

Водії вантажівок хоча і не мають політичного досвіду, але не дуже вірять своїм супутникам і вождям, які прийшли від політичних організацій. Характерний момент: на великому мітингу під Єкатеринбургом далекобійники заявили про намір створити власну політичну партію або профспілка. З ненависним «Платоном» вони хочуть боротися законними засобами. Правда, за останні роки число цих законних засобів політичної боротьби, доступних для громадян, сильно скоротилася. Руку до цього доклали всі партії, що входять до складу 6-го скликання Думи, які тепер готуються самовіддано захищати народ.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация