Дані для руху по азимутах, вимір дирекційного кута

Сутність руху по азимутах полягає в умінні витримувати за допомогою компаса потрібний напрямок і точно виходити до наміченого пункту. Цей спосіб незамінний при русі на незнайомій місцевості, в горах, в лісі, в пустелі, і особливо вночі і в інших умовах обмеженої видимості.

Особливо необхідні вміння руху по азимутах в умовах бойових дій військ. За азимутах йдуть в розвідку і повертаються з неї. Витримується напрямок руху, атаки. Відбуваються марші військ на різній місцевості.

Як же готуються дані для руху по азимутах і що вони собою являють? Підготовка по карті даних для руху по азимутах полягає у вивченні та уточненні маршруту руху, виборі орієнтирів уздовж нього, особливо в місцях повороту. У визначенні магнітних азимутів і відстаней по кожній ділянці шляху - від одного орієнтиру до іншого. І нарешті, в оформленні цих даних так, щоб ними було зручно користуватися в дорозі.

Вибір орієнтирів і уточнення маршрутів проводиться по карті. Кількість орієнтирів і вибір маршруту руху визначаються в залежності від характеру місцевості, завдань і умов майбутнього руху.

Головне - вибрати маршрут, який би забезпечував швидкий вихід до призначеного пункту (об'єкту). Тому бажано, щоб він не мав зайвих поворотів, проходив по ділянках, найбільш зручним для руху , І по можливості обходив наявні на місцевості перешкоди.

Вибрані орієнтири з'єднують прямими лініями. Якщо вони не перетинають ліній координатної сітки на мапі , Необхідно їх продовжити до перетину, з тим, щоб легше можна було визначити дирекційні кути. Після цього на карті для кожної ділянки маршруту визначають дирекційний кут. Потім вводячи поправку напрямку, переводять його в магнітний азимут, який і записується на мапі проти відповідної ділянки маршруту.

Дирекційний кут заміряють за годинниковою стрілкою за допомогою транспортира або за допомогою компаса . Робиться це так. Поклавши карту з прокресленим маршрутом на стіл, орієнтують її якомога точніше по компасу з урахуванням поправки напрямку. Потім, не змінюючи орієнтування карти, прикладають компас на першу лінію маршруту так, щоб напрямок Північ - Південь збіглося з прокресленим напрямком маршруту. При цьому Північ повинен бути спрямований у бік руху.

При цьому Північ повинен бути спрямований у бік руху

Після того як стрілка заспокоїться, беруть відлік по лімбу компаса під її північним кінцем. Віднявши отримане число з 360 градусів, отримаємо магнітний азимут шуканого напрямку. Таким же чином визначають послідовно магнітні азимути всіх інших ділянок маршруту. Для нашого прикладу на першій ділянці магнітний азимут дорівнює 360 - 340 = 20 градусів, а азимут другої ділянки буде 360 - 30 = 330 градусів.

Для нашого прикладу на першій ділянці магнітний азимут дорівнює 360 - 340 = 20 градусів, а азимут другої ділянки буде 360 - 30 = 330 градусів

Визначивши і записавши магнітні азимути , Вимірюють по карті довжину кожної ділянки маршруту. При цьому, якщо рух буде відбуватися пішим порядком, метри переводять в пари кроків або підраховується час, необхідний для проходження кожної ділянки, наприклад, при русі на лижах.

При цьому, якщо рух буде відбуватися пішим порядком, метри переводять в пари кроків або підраховується час, необхідний для проходження кожної ділянки, наприклад, при русі на лижах

Всі ці дані оформляють на обрізі топографічній карті. Якщо карти з собою в дорозі не буде, то обов'язково складають якомога більш детальну схему маршруту або текстову таблицю.

За матеріалами книги «Карта і компас - мої друзі».
Клименко О.І.

Як же готуються дані для руху по азимутах і що вони собою являють?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация