Даші Намдаков в Ермітажі: Шаман, який розширює час

На виставці сучасного бурятського художника Даші Намдакова «Ностальгія по витоків. Всесвіт кочівників »показують чудові бронзові скульптури, графіки та ювелірні вироби. Герої - войовничі вершники і лучники, важливі вельможі, зарозумілі багаті нареченої, міфологічні істоти. Твори витончені і привабливі. Особливо якщо врахувати, що для самого художника творчість - аналог шаманської практики.

На виставці сучасного бурятського художника Даші Намдакова «Ностальгія по витоків. Всесвіт кочівників »показують чудові бронзові скульптури, графіки та ювелірні вироби. Герої - войовничі вершники і лучники, важливі вельможі, зарозумілі багаті нареченої, міфологічні істоти. Твори витончені і привабливі. Особливо якщо врахувати, що для самого художника творчість - аналог шаманської практики.

Намдаков - унікальна фігура: його мистецтво увібрало весь спектр світової мистецької спадщини. Від первісного художньої творчості і скіфського «звіриного стилю» - до середньовічної європейської пластики, від монгольської іконопису і скульптури - до японської гравюри і нецке . Всі ці традиції мирно співіснують в бронзі, золоті і на папері, оскільки художник не створює ілюстрацій до історичних подій або міфам, не імітує давні стилі і не відтворює зовнішність героїв минулого. Він ліпить власний світ, фантастичний і при цьому неймовірно достовірний.

На виставці сучасного бурятського художника Даші Намдакова «Ностальгія по витоків

Сувій з серії "Монгол" (2006)


Смак справжності виникає завдяки особливому світовідчуттям художника, його культурної пам'яті: Намдаков родом із Забайкалля. Люди в цих краях зберігають як прихильність буддизму, так і віру в духів природи. Батько займався буддистської скульптурою, вирізав з дерева релігійні символи, священиків-лам, ламаїстські божества, і всі шість дітей успадкували художні здібності. Даші був наймолодшим, в 15 років він серйозно захворів, медицина не допомагала, і батьки звернулися до шаманів, які сказали, що хлопчик вилікується, якщо сам почне шаманів. Йому вдалося отримати згоду на заміну шаманської практики творчістю. Смак справжності виникає завдяки особливому світовідчуттям художника, його культурної пам'яті: Намдаков родом із Забайкалля

"Спогади про майбутнє" (2001)

Намдаков закінчив Красноярський художній інститут, - і коли зайнявся графікою, а потім скульптурою, успіх і визнання прийшли дуже скоро. Перша його виставка відбулася в Іркутську в 2000 році, потім були Нью-Йорк, Пекін, Алма-Ата, Москва, тепер розкішну експозицію з сотні речей приймає Петербург.


Знакові речі Намдакова - бронзові скульптури, яким він здатний надати м'які, текучі форми, покрити патиною для більшого благородства: такі задумливі кентаври, грізні охоронці, величезні черепа, дивовижний ембріон «Народження генія» (2004), де тендітні члени проступають на поверхні, немов це податлива шкіра, а не твердий метал. А ще Намдаков може зробити свої скульптури декоративними і вигадливими - зібрати цілу армію шірокоскулое і вузькооких воїнів-лучників-лам- шаманів, які гарцюють на конях, стріляють з луків, хитромудро викрутившись і розпластавшись по землі, трясуть бубнами і литаврами.
Чудово різноманітні зображення коней: художнику вдається передати як стрімкий біг тваринного ( «Політ», 2007), так і обережне рух з дорогоцінною ношею - притиснути до спини дівою ( «Викрадення», 2007). На великих аркушах в техніці жікле (репродукція малюнка на полотні) красуються суворі монголи і витончені дівчата. Ювелірні вироби то повторюють давні форми (браслети у вигляді пантери, що кусає саму себе або оленя), то створюють сміливі зооморфні композиції - кільце з лемуром, водомір, жуки-павуки.

Намдаков з легкістю відмовляється від сучасних принципів роботи з дорогоцінними каменями: не піднімає діаманти над кастом, виявляючи гру світла, а поглиблює в метал, перетворюючи в сяюче подобу виїмчастою емалі. Віддає перевагу шліфувати каміння, а не гранувати, і ці округлі напівпрозорі кабошони відразу відсилають до старовини і східних культур, де майстри прагнули зберегти природну форму дорогоцінного мінералу, а не змусити його сяяти і переливатися. Золото теж виглядає незвично, ніби шматочок матового самородка з нерівною, як би м'ятою поверхнею.


Ермітаж розмістив роботи Намдакова на першому поверсі, де панують археологічні знахідки. Це дуже непроста і багатозначне сусідство - сучасне мистецтво поруч з причорноморськими і сибірськими старожитностями, - але куратори Ермітажу люблять подібні порівняння, що нагадують про вплив японського живопису на французьких імпресіоністів, африканської пластики на Пікассо, первісного мистецтва на сюрреалістів. Перша вітрина виставки показує кілька скіфо-сарматських старожитностей I тисячоліття до н.е., щоб недосвідчений глядач оцінив їх схожість з роботами Намдакова: проста і цілісна форма, відсутність пишності і деталізації, метафоричне зображення зв'язку між людським буттям і законами природи. Ермітаж розмістив роботи Намдакова на першому поверсі, де панують археологічні знахідки

Графіка з серії "Монгол" (2006)


Мистецтво Намдакова можна розглядати як художній аналог фентезі, літературного жанру, в якому з міфології, релігії, казок виникає особливий світ, який живе за своїми законами і дивно вітальний. Час тут не застрягло в минулому, а розширюється в нескінченність, що не вибудовує різні культури в сувору послідовність, а вбирає їх все в свій потік.
Ольга Лузіна
«Фонтанка.ру»
Про інших цікавих петербурзьких експозиціях читайте в рубриці « Виставки »

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация