Датська крона

Королівство Данія - спільнота держав і самоврядних територій, об'єднаних під керівництвом конституційної монархії, яка складається з трьох автономних суб'єктів: Данії, Гренландії і Фарерських островів .

Данія (нерідко в різних джерелах вказується - Королівство Данія, данський варіант - Danmark) - держава в в Північній Європі, що займає весь півострів Ютландія та острова зеландські архіпелагу. Має спільні сухопутні кордони лише на півдні з Німеччиною. Крім цього має морські кордони з Швецією на сході і північному сході відповідно в протоках Ересунн і Каттегат, а так само на півночі з Норвегією в протоці Скагеррак. Походження назви держави Данія досі точно не відомо, в скандинавських джерелах V-VI століть зустрічаються згадки про німецькому племені, яке вікінги називали данами, з джерел так само відомо, що воно населяло півострів Ютландія та прилеглі острови. Латинська назва держави Danmark вперше було використано в IX столітті в державі Карла Великого в адміністративному зводі прикордонних земель, в той період на карті держави з'явилася Danmark, тобто Данський марка, що в перекладі означає «Данський межа».

Територія Данії є низинні заболочені рівнини півострова Ютландія, що омивається на заході водами Північного, а на сході - Балтійського морів. До складу території Данії входять острова зеландські архіпелагу: Зеландія, Фюн, Лолланн, Фальстер, Борнхольм, а так само частина Північно-Фризьких островів. Від півострова Скандинавія Ютландія і острова зеландські архіпелагу відокремлюються на півночі протокою Скагеррак, а на сході і північному сході - Ересунн і Каттегат відповідно. У свою чергу на півдні від континентальної території Німеччини острова зеландські архіпелагу відокремлені протоками Бельт, Фемарн-Бельт і Кадетрінне. Площа території Данії перевищує 43 тисячі квадратних кілометрів.

Площа території Данії перевищує 43 тисячі квадратних кілометрів

В даний момент на території Данії проживає близько п'яти з половиною мільйонів чоловік. В етнічному плані в Данії превалює корінний народ - данці, однак, крім них, в країні проживає досить багато німців, фризів, фарерцев, інуїтів гренландського походження, а також іммігрантів з країн Східної Європи, Азії та Африки. Державною мовою конституційно визначений датська, але в побуті досить часто зустрічається і німецький.

Столицею Данії є місто Копенгаген, розташований в східній частині острова Зеландія, а також на прилеглих островах Амагер і Слотсхольмен. В даний момент в столиці Данії проживає приблизно 1 мільйон 200 тисяч жителів. Крім Копенгагена до числа значущих і населених міст країни віднесені Оденсе, Ольборг, Нествед, Орхус і інші.

Перші люди на території Данії з'явилися, швидше за все, в період рісс-вюрмского межледниковья, а це приблизно 100-70 тисяч років тому). У самому кінці першого тисячоліття до нашої ери Ютландію заселили тевтони і кімври. На початку IV століття в Ютландію і на прилеглі острови прийшли англи і Юти (звідси і назва півострова), які переселилися на Британські острови, поступившись своїм місцем прийшли зі Скандинавії данам. У період з VIII по XI століття на території сучасної Данії панували вікінги, які здійснювали походи в Британія, Францію, Ісландію , Гренландію і навіть в Північну Америку. У цей період родо-племінні союзи данів переросли в державу, яка як існувало самостійно, так і входило в численні унії з Норвегією і Швецією . У середні століття Данія зміцніла, як держава, покінчивши з междуусобіцамі і приєднавши до своєї території землі Північної Німеччини. У 19 столітті Данія частково потрапляє під вплив Російської імперії, але після поразки її флоту від британців розриває з Росією і займає пробританська позицію. У 1864 році Данія зазнала поразки в Австро-пруссько-датської війні і втратила Шлезвіг і Гольштейн. У період Першої світової війни Данія зберігала нейтралітет, але у її берегів в період з 31 травня по 1 червня 1916 року відбулося ютландська битва, що стало самим грандіозним морським боєм за всю історію людства. На самому початку Другої світової війни десантні підрозділи Німеччини захопили Данію за один день, а король Данії тут же віддав наказ своїм військам скласти зброю. Німецька окупація Данії закінчилася 5 травня 1945 року звільненням британськими військами.

Німецька окупація Данії закінчилася 5 травня 1945 року звільненням британськими військами

В даний час Данія - це розвинене економічно держава з високим рівнем життя і стабільної політичної владою. Держава є членом Євросоюзу і НАТО, бере активну участь в інших міжнародних організаціях.

Держава є членом Євросоюзу і НАТО, бере активну участь в інших міжнародних організаціях

Гренландія (гренландський варіант - Kalaallit Nunaat) - автономна територія в складі Королівства Данія, розташована на однойменному острові і прилеглих островах, територіально віднесених до Північній Америці. Загальних сухопутних кордонів не має ні з одним з держав регіону, але має морські кордони з Канадою в районі острова Елсмір. Назва даного територіального утворення походить від назви найбільшого в його складі острова, яке, в свою, чергу, було дано вікінгами-першовідкривачами, яким острів здався чомусь зеленим, звідси і назва - «Зелена Країна».

Гренландія, як територіальне утворення, включає в себе однойменний острів Гренландія, який є найбільшим в світі за площею, а також безліч дрібніших островів біля узбережжя основного острова. Серед інших островів варто відзначити Диско, Шеннон, Сторе-Коллевей, Енс-Мунк, Клаверінг, Ховгор, Трейлл і інші. На північному заході Гренландія відокремлена від острова Елсмір протоками Робсон, Кейн-Бейсін і Сміт, на сході від острова Баффінова Земля - ​​Баффінова морем і Девисова протокою і на сході від Ісландії - Датським протокою. Велика частина поверхні острова Гренландія покрита льодовиком, і лише деякі ділянки узбережжя острова придатні для життя людей. Площа Гренландії (як територіального суб'єкта) перевищує 2,1 мільйона квадратних кілометрів.

В даний момент на території Гренландії проживає близько 59 тисяч осіб. В етнічному плані 90% від загального числа жителів становлять гренландци (ескімоси). Крім них, тут проживають вихідці з Європи і американські військові, які обслуговують свої бази на півдні і заході острова. Офіційною мовою визначено гренландський.

Адміністративним центром Гренландії є місто Нуук (Готхоб), розташований на південно-західному узбережжі острова Гренландія і населений приблизно п'ятнадцятьма тисячами жителів. Крім Нуука, за значимістю варто відзначити такі населені пункти як Юліанехоб, Корнок, Уманак, Фредерікстал, Готхавн (на острові Диско), Суккертопен і інші.

Судячи з археологічних розкопок, до відкриття Гренландії приблизно з 2400 року до нашої ери тут проживали народи палео-ескімоським культур. Поступово ці культури згасли, а люди з цих місць пішли, швидше за все, через клімат, який став суворішим. У 982 році Ерік Рауди (Рудий), будучи вождем племені вікінгів, яке до цього заселило Ісландію, за вбивство сусіда був вигнаний і попрямував разом з своєю сім'єю на захід, де і відкрив до цього невідомий величезний острів. З цього періоду і починається колонізація Гренландії вікінгами, які звідси приблизно в 1000 році досягли берегів Лабрадору і острова Ньюфаундленд в Північній Америці задовго до Христофора Колумба. У 1261 році Гренландія потрапляє під владу Норвегії , А після унії Данії та Норвегії - фактично під владу Датського Королівства. Поступово переселенці-вікінги пішли з острова, а на їх місце прийшли інуїти (ескімоси) з північних регіонів Канади . У 1940 році після окупації Німеччиною Данії, Гренландія була практично окупована США і Великобританією, які на її території почали створювати бази і аеродроми для захисту північних конвоїв. Колоніальний статус Гренландії було скасовано в 1953 році, але в той же час Гренландія продовжувала залишатися частиною Королівства Данії, але на правах широкої автономії.

В даний час автономна територія Гренландії в складі Королівства Данія економічно і політично стабільна територіальне утворення, економіка якого базується на рибної та переробної промисловості.

Фарерські острови (або Фарери ) - автономне територіальне утворення у складі Королівства Данія, розташоване на островах однойменного архіпелагу в Північному морі між Ісландією і півостровом Ютландія. Більш докладно про Фарерських островах і їх грошової одиниці написано в статті « Фарерські крона ».

Грошовою одиницею, яка в даний час знаходиться в обігу на території суб'єктів Королівства Данія, а саме Данії, Гренландії і Фарерських островів, є датська крона (DKK, код 208). Назва датської національної грошової одиниці «крона» відбувається з Центральної Європи від слова «корона».

Вперше датська крона, як грошова одиниця Датського Королівства, була введена на початку 1873 роки після розпаду Скандинавського валютного союзу, куди на деякий час увійшли ще Норвегія і Швеція . До цього на території Данії в зверненні перебував шведський ріксдалер, а потім крона валютного союзу, що є по суті справи шведської кроною . Датська крона, крім території Данії, мала ще також ходіння і в Гренландії, Ісландії і на Фарерських островах . У 1885 році в Ісландії ввели в обіг ісландську крону , Яка протягом двох років витіснила датську. В період німецької окупації Данії на її території в обіг перебувала німецька рейхсмарка, в той час, як Гренландія зберегла датську національну валюту, а Фарери ввели в обіг Фарерські крону , Використовуючи банкноти датської. У 1949 році Фарерські крона була прив'язана до датської в співвідношенні 1: 1, і в даний момент на Фарерах спостерігається паралельне ходіння датської та Фарерські крон . У 2009 році була зроблена спроба ввести в обіг гренландських крону, але від цієї затії відмовилися і відклали вирішення цього питання на невизначений термін. У 2009 році Національний банк Данії почав вводити в обіг грошові банкноти нової серії із зображенням на аверсі мостів, а на реверсі - артефактів.

В даний курс датської крони досить стабільний, і він такий, що при обміні за один долар США можна отримати приблизно 5,5 крон, за один євро - приблизно 7,5, за 10 російських рублів - близько 1,5, за 10 українських гривень - близько 5 данських крон.

1 датська крона складається з 100 ері. Назва дробової грошової одиниці Данії походить від назви давньоримської монети ауреус (aureus), що перекладається як «золотий».

Національним банком Данії, який відає на території суб'єктів Королівства Данія емісійною політикою, випущені і знаходяться в обігу банкноти номіналом в 50 (п'ятдесят), 100 (сто), 200 (двісті), 500 (п'ятсот), 1000 (одна тисяча) датських крон. Так само випущені і знаходяться в грошовому обігу і монети номінальною вартістю 50 (п'ятдесят) ері, а так само в 1 (одну), 5 (п'ять), 10 (десять) і 20 (двадцять) крон.

Банкноти датських крон серії 2009 року мають досить цікавий дизайн і художнє оформлення. На аверсі банкнот зображені мости, побудовані на території Данії в різні історичні періоди. Так, на банкноті номіналом в 50 крон зображено міст Соллінсгунд, в 100 крон - тарий Літл-Белт, в 200 крон - Кніппелс, в 500 крон - Королеви Олександрії, в 1000 крон - Великий Белт. Цифровий номінал банкноти зображений в лівому верхньому кутку банкноти, а прописом - в тому ж кутку тільки зі зміщенням вправо ближче до центру, а назва банку-емітента на данській мові - в нижній частині зі зміщенням вліво від центру. На реверсі датських банкнот зображені артефакти, знайдені в результаті археологічних розкопок на території Данії. Так, на реверсі банкноти достоїнством в 50 крон зображений знайдений в Хіммерленде глиняний посуд, в 100 крон - кинджал Хіндсгавл з глини, в 200 крон - знайдена в Ландструпе (Північна Зеландія) кремнієва пластина, в 500 крон - знайдений в Келдбі посудину з бронзи, в 1000 крон - знайдена в вересні 1902 року на острові Зеландія колісниця. Цифровий номінал банкноти зображений у верхньому правому кутку.

Банкноти датських крон друкуються на Королівському монетному дворі Данії в столиці країни місті Копенгаген.

Дизайн датських монет на перший погляд здається простим і одноманітним, але він не позбавлений частки оригінальності. Всі монети Данії мають правильну круглу радіальну форму, а монети гідністю в одну, дві і п'ять крон ще мають і центральний отвір. На аверсі монет та 5 крон включно карбується цифровий номінал монети з центральним орнаментальним малюнком. На монетах гідністю в 10 і 20 крон на аверсі карбується елемент державного герба Данії у вигляді щита з левами. На реверсі монет достоїнством до 5 крон включно карбується елемент герба Данії у вигляді королівської корони, на монетах в 10 і 20 крон - профільний портрет Королеви Данії Маргрете II. Монети номіналом в 50 ері, а також в 10 і 20 крон карбуються з латуні, а в 1,2 і 5 крон - з мідно-нікелевого сплаву.

Монети номіналом в 50 ері, а також в 10 і 20 крон карбуються з латуні, а в 1,2 і 5 крон - з мідно-нікелевого сплаву

Всі датські монети карбуються на Королівському монетному дворі Данії в Копенгагені.

Численним туристам і гостям суб'єктів Королівства Данія обміняти свої гроші на датські крони не представляє абсолютно ніяких труднощів. Це можна зробити в обмінних пунктах і відділеннях банків у всіх містах Данії і в великих населених пунктах Фарерських островів і Гренландії. Комісійний збір при обміні не проводиться, і державні податкові збори не стягуються. Крім цього варто відзначити, що в даний час практично вільно на території Данії початок звертатися і євро, яким зараз можна розплачуватися в готелях, магазинах і ресторанах.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация