Давньогрецький бог Зевс. Глава нового пантеону

  1. Зевс. Любовні історії
  2. Зевс і Каллісто
  3. Леда
  4. Європа
  5. Зевс і Ганімед
  6. Даная
  7. Громовержець і Егіна
  8. Зевс і Іо

Скинувши з трону свого батька Кроноса, боги підняли питання про те, як же поділити місця, що звільнилися Скинувши з трону свого батька Кроноса, боги підняли питання про те, як же поділити місця, що звільнилися. Кинули жереб між собою три брата - кому ж дістанеться небо, а заодно і верховна влада над усім сущим. Витяг «щасливу соломинку» Зевс і сів на троні Олімпу, прийнявши на себе майже безмежне тягар влади. Тільки над долею, яку уособлюють три сестри - Мойри, прядущим нитки людських життів він не має влади.

Глава олімпійської сім'ї богів так само звався Дием. Треба відзначити, що Зевс - споконвічно грецьке божество. У перекладі його ім'я, яке є ім'ям чисто індоєвропейських, переводитися як «світле небо». Тут бачать коріння з «deiuo» - «денний сяюче небо,« deus - «бог», dies - «день», dyaus - «небо» і т.д. За часів античності слово «Зевс» пов'язували з грецькими словами, в корені яких зустрічалися «життя», «зрошення», «кипіння», «то, через що все існує».

Отже, хоч і поділили боги між собою ареал проживання, але місцем їх зборів була гора Олімп, яка перебувала на півночі Греції. Дванадцять головних давньогрецьких богів назвали олімпійцями саме з оглядкою на цю гору. Втім, боги нерідко залишали Олімп і приходили на землю, до людей.

Давньогрецьке образотворче мистецтво представляло бога Зевса як зрілого чоловіка з густою, трохи кучерявою бородою і з хвилястим волоссям до плечей. Громи і блискавки були атрибутами цього бога - в результаті Зевс отримав безліч гучних епітетів - «громовержець», «тучегонитель», «тучесобіратель» і т.д. Епітет егідодержавний бог отримав після того, як знайшов зроблений богом Гефестом щит. За допомогою егіди викликав грецький бог Зевс бурі та зливи. Іноді поруч з Зевсом на зображеннях сусідить богиня перемоги Ніка, сам він тримає в руці скіпетр, а біля його трону сидить величезний орел.

З розвитком грецької цивілізації змінювалось у людей і уявлення про головне бога. У свою бутність полуварвари вони, перш за все, схилялися перед його могутністю і руйнівною силою, непередбачуваною, як удар блискавки. Згодом його образ став доповнюватися все більш позитивними якостями серця і розуму. І як апогей творіння людської фантазії, грецький бог Зевс постає як ідеальний образ небесного божества, сили мудрої і справедливої, чиїй владі покірні всі сфери життя.

Прояв його управлінських якостей, люди відчували під різними іменами, в той час як повне ім'я громовержця НЕ вимовлятися. Під ім'ям гірки, наприклад, бог з'являвся як охоронець і покровитель законів. З висоти свого трону він оберігає святість клятв, вимовлених людьми на землі, які зводять руки до небес і називають його ім'я.

У «іпостасі» Ксенія, грецький бог Зевс стежить за непорушним дотриманням законів гостинності, він надає заступництво послам і гінцями, прибульцям, хто просить про притулок і допомоги.

Зевс шанує благодійність і милосердя в людях. Бог стоїть на сторожі єдиного суспільства і від інших олімпійців вимагає того ж. Громовержець цінує людську працю. На золотих терезах зважує він долі смертних і, відповідно до значення, показаному вагами, посилає людині те, чого той заслужив - радість чи горе, щастя або біду. У кожному поселенні був «свій Зевс» - Герке, захисник огорожі, пильно стежить за дотриманням законів власності і безпекою. Грецький бог Зевс як Гелленій ставив перед собою мету об'єднати розрізнені племена в одне ціле.

Зевс фігурує в безлічі історій, міфів і легенд. Однак такий добрий і турботливий він аж ніяк не завжди. Будь-яке божество в будь-який релігії , На жаль, залишає за собою право карати й милувати людину на власний розсуд, не рівнозначно часом оцінюючи тяжкість проступків і міру покарання.

Однак не будемо про настільки сумне. Хочеться запропонувати увазі читача більш мирні легенди.

Зевс. Любовні історії

- Здорово, Гермес, - сказав новоприбулого Геракл.
- А де тато?
- Папа зайнятий, - сказав Гермес.
- Мабуть знову золотим дождемна кого-небудь проливається, - зауважив Сильний.
«Стрілець і Маг». С. Мусаниф

Як відомо, назви багатьох сузір'їв, які розташовуються сьогодні на небесних картах, беруть свою назву з міфів і легенд Стародавньої Греції. Зевс також відзначився в цих міфах , В основному - своїми безперервними любовними пригодами. Треба сказати, що Зевс підходив до питання більш ніж з креативом і незвичайною фантазією, не бажаючи слухати докори своєї дружини-сестри Гери.

Зевс і Каллісто

Немає такої людини, яка не могла б знайти на небі велику ведмедицю. Це - німфа Каллісто. Легенда про неї розповідається на різних півтонах і навіть з участю різних олімпійців. Зевс був підкорений красою і ніжністю Каллісто, але не дивлячись на всі його хитрощі, його дружина Гера дізналася про їхні зустрічі. Днями і ночами вона гадала, як провчити зухвалу дівчину, і, нарешті, придумала.

Витончена Каллісто обернулася несподівано в грубу ведмедицю в непрохідній гущавині, де їй тепер судилося скоротати свій вік. Довгий час безуспішно намагався Зевс відшукати подругу. Але, нарешті, це йому вдалося.

Одного разу син Каллісто і Зевса Аркад, що став неперевершеним мисливцем, бродив по частіше і раптово назустріч йому вийшла величезна ведмедиця. Навіть не підозрюючи про те, що це його мати, натягнув Аркад тятиву лука, випускаючи стрілу в ведмедицю.

Але Зевс встиг втрутитися - в останню мить відхилив стрілу, щоб та пролетіла повз. У той же момент він перетворив свого син в ведмедика. Чекати нових планів скривдженої дружини Зевс не став, вхопив ведмедицю і ведмежаті за хвости і помістив їх на небо. Так засяяли на небосхилі сузір'я Великої і Малої Ведмедиці. Зевс продовжував захоплюватися ними, спостерігаючи за їх рухом по небу з Олімпу. Жахливо злилася Гера, бачачи чоловіка, милуватися на своїх улюблениць. Звернулася вона до Посейдону, щоб не пускав той Велику Ведмедицю в свої води.

Лише частково почув її прохання владика морів, не бажаючи губити спрагою кохану свого брата. Тому при тому, що сузір'я Великої і Малої Ведмедиці - заходять в середніх і північних широтах нашої півкулі, але раз на добу опускаються низько над північною стороною горизонту, щоб торкнутися морської гладі і «вгамувати спрагу». Після чого знову піднімається вгору, змушуючи богів і людей піднімати погляди до неба.

Багатьом здається дивним: чому у ведмедиці - і такий довгий хвіст? Деякі зневажають, що це результат «замаху» Зевса, щоб уже напевно докинути ведмедицю до небес. Куди більш прозаїчною, але, тим не менш, реалістичною видається версія про те, що небесні картографи просто підмальовували в атласах цей хвіст - так здавалося красивішим.

Леда

"Зевс і Леда", Борис Вальєхо

міф про Леду і сузір'ї Лебедя має безліч різночитань. Одне незмінно - грецький бог Зевс в головних ролях. Запалився бог пристрастю до дружини спартанського царя Тиндарея. І обернувся лебедем, відшукавши довірливу Леду на берегах річки Еврот. Захопив її своїм білосніжним оперенням і вступив з нею в союз. В ту ж ніч Леда зійшла на ложе і до свого законного чоловіка. Тому версії, хто ж батько народжених дітей, розходяться.

До речі, міф про Леду і Зевса був популярний в наступні століття. З'явилися Зевс і Леда на римських саркофагах. Неоплатоникі говорили про Леду як про символі єднання з Абсолютом через Любов. А Рафаель вважав Леду символом життєвої сили, що змушує все навколо розквітати.

Європа

Європа, дочка Агенора і телефасса, жила в столиці Фінікії. Зевс був зачарований нею і вирішив викрасти. У супроводі подруг гуляла Європа по узбережжю, як побачила вона білосніжного бика з перламутровими рогами. Як овечка був лагідний звір. Захоплена його красою і зачарована нешкідливістю, Європа стала з ним грати, годувати квітами, прикрашати вінками. Опустився б перед нею покірно, і Європа забралася йому на спину. Цього йому і було треба. Рвонувся бик до моря, кинувся у вир і поплив геть від берега. Тільки й залишилося Європі дивитися, як ховається за горизонтом її батьківщина.

А бик-Зевс, діставшись до Криту, виконав задумане. Європу на Криті охороняв пес, згодом перенесений на небо. Сама ж вона народила головному богу трьох синів. Сам же грецький бог Зевс залишив на небі свою звірячу оболонку у вигляді сузір'я Телець. Забавно, але частина зоряного скупчення, покликана зображати голову бика, яскрава і цікава: тут і вогненний Альдебаран, і Гіяди, і Плеяди, ось інша частина сузір'я включає в себе тільки рідкісні зірочки зі слабким світлом. міф пояснює це тим, що тіло бика було під водою, коли він перепливав море.

Зевс і Ганімед

Юний Ганімед був сином першого царя Трої Троси. Повелитель богів і смертних, згідно давньогрецькою легендою, був захоплений красою юнака і наказав викрасти його, вважаючи, що земля - ​​мало гідне місце для його перебування.

Коли Ганімед пас на схилах Іди батьківські стада, прилетів посланий Зевсом орел і в пазурах забрав юнака на небо. Незважаючи на те, що вина боги не пили - лише нектар і амброзію - на Олімпі Ганімед отримав «посаду» виночерпия і безсмертя в додачу.

Цар Трос, дізнавшись про викрадення сина, впав у відчай, але Зевс милосердно показав йому сина, увійшов до сонму богів. А також підніс йому в дар золоту виноградну лозу, викувану богом Гефестом і пару чудових коней. Чутки про те, чи був Ганімед коханцем Зевса так і живуть на рівні чуток. Але пізніше, не інакше як знову намагаючись заховати іграшку від Гери, грецький бог Зевс помістив Ганімеда на небо в число зодіакальних сузір'їв під знаком Водолія.

Даная

Комерре Леон-Франсуа, "Даная"

Царю Аргоса Акриса, було передбачено, що він знайде він смерть від руки онука. У Акрисия була єдина дочка Даная, і цар вирішив убезпечити себе, заточивши її в мідну вежу. Однак для загорівся пристрастю громовержця було не так просто врятуватися. Зевс пробрався в вежу звідки не чекали - з неба, обрушившись в лоно Данаї золотим дощем.

Передбачення для царя збулося абсолютно випадково, під час спортивних змагань Персей, син Зевса і Данаї, потрапив в нього диском.

Громовержець і Егіна

Влюблива грецький бог Зевс справ в довгий ящик відкладав. Цього разу його пристрастю стала німфа Егіна, дочка річкового бога. Зевс перетворився в орла і буквально забрав дівчину на крилах любові. Батько Егіни намагався поміщати викрадення, але отримавши удар блискавкою в лоб, відстав. Пізніше він прийшов до тями, але з тих пір в водах його річки люди стали знаходити шматочки вугілля.

Зевс і Іо

Навіть те, що Іо була жрицею Гери, не врятувало її від любовних домагань Зевса. Гера, дізнавшись, що чоловік в черговий раз став жертвою пароксизму пристрасті, богиня перетворила свою жрицю в корову, охороняти її поставила стоглазий велетня. Зевс, томімий ​​любовної пристрастю, відправив Гермеса викрасти свою пасію. Однак навіть для покровителя злодіїв це виявилося непросто. Гермес спершу приспав пильність охоронця розповідями і грою на флейті, а потім убив.

Розлютилася Гера і на чоловіка, і на Іо. Не в силах вплинути на першого, вона зайнялася жрицею - напустила невпинно жалящего овода. У божевіллі мчала Іо по землі. Нарешті дісталася вона до Кавказьких гір, де їй було передбачене позбавлення на берегах Нілу. Збулося. В Єгипті Зевс зміг знайти момент і повернути Іо людську подобу. Іноді Іо бачать в сузір'ї Тельця.

А де тато?
Багатьом здається дивним: чому у ведмедиці - і такий довгий хвіст?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация