ДЕ В НІМЕЧЧИНІ ЖИТИ ДОБРЕ

«Партнер» №6 (117) 2007 р. «Партнер» №6 (117) 2007 р

Відомий швейцарський Інститут економічних досліджень Prognos AG опублікував дані аналізу життєдіяльності всіх 439-ти округів Німеччини - т.зв. Zukunftsatlas. Це дослідження, за оцінкою провідного німецького економічного видання "Handelsblatt", з усіх аналогічних досліджень є найбільш повним. В його основу покладено 29 показників-індикаторів, в т.ч. дані про ринок праці та демографічному розвитку, інноваційні дані і соціальні характеристики. Вперше таку роботу інститут Prognos AG провів в 2004 році. Відмінність нового дослідження полягає в тому, що не тільки оцінюється нинішній стан справ в регіонах, а й проводиться аналіз тенденцій його розвитку.
Підсумок дослідження - це, в першу чергу, строката карта Німеччини, на якій різними кольорами позначені всі регіони країни відповідно до їх сьогоднішнім станом і перспективами розвитку. Встановлено умовна градація з 8 ступенів ( «квітів»): від найбільш перспективних ( «коричневих») зон до районів з найбільшим ризиком для інвестицій ( «синіх»). У дві вищі розряду занесені 43 регіону, приблизно вдвічі більше, ніж в 2004 році. Число найбільш проблемних знизилося до 108, тобто приблизно на 20% від загальної кількості. Це говорить про те, що Німеччина в цілому зробила крок вперед.

Що ж знаходиться між полюсами, які тенденції розвитку в різних регіонах? Впадає в очі, що межа між «коричнево-бежевими» і «синьо-блакитними» регіонами проходить як і раніше по кордоні між ФРН і колишньої НДР. Проте, не все так однозначно в русі Німеччини вперед.
Провідний експерт Prognos AG Петер Кайзер образно назвав сьогоднішню Німеччину «країною 4-х швидкостей». Південь і південний захід країни знаходяться, за його висловом, на «смузі обгону». На північ від Майна розташовується, за невеликим винятком, золота середина. У східних землях триває розшарування між бурхливо прогресуючими промисловими регіонами і все більш відсталими сільськогосподарськими регіонами зі слабо розвиненою інфраструктурою. «Різниця у розвитку всередині східних земель сьогодні більше, ніж різниця між Сходом і Заходом», - підкреслює Кайзер.

Отже, Баварія і Баден-Вюртемберг продовжують нарощувати свою перевагу перед іншими, займаючи все вісім най-най місць у федеральному рейтинг-листі.
З 35-ти регіонів другої групи - 60% з цих же земель. Беззаперечний лідер - Мюнхен, що займає відразу 3 перших місця: саме місто Мюнхен, Kreis Мюнхен і його найближчий сусід-сателіт Штайнберг. «Це продукт продуманої економічної політики, десятиліттями проводилася в Мюнхені», - каже Рольф Штернберг, професор економічної географії Ганноверського університету. Йому вторить П.Кайзер: «У змаганні топ-регіонів Мюнхен лідирує не в останню чергу тому, що Баварія - це всесвітньо відома марка».
Все зростаючий вплив надає потенціал Мюнхена на навколишні його регіони. Місбах, Еберсберг і Дахау увійшли в число 43-х регіонів, що мають вищі розряди.
Р.Штернберг відзначає в південних регіонах ще одну тенденцію: «Сьогодні вже не можна автоматично керуватися старим правилом, у яких ідеться, що периферійні райони економічно слабші центральних. Деякі сільськогосподарські регіони півдня зараз розвиваються швидше, ніж великі міста ».
На північ від Майна стало менше округів, які виділяються з «жовтої» середини. Тільки чотири регіони землі Північний Рейн-Вестфалія увійшли в топ-число 43-х, але навіть найкращий з них - Дюссельдорф - займає лише 14-е місце в країні, вперше пропустивши вперед місто на сході Німеччини - Дрезден.

Усередині золотої середини є своя тенденція - все нижче сповзають традиційні індустріальні регіони. Наприклад, 10 пунктів в рейтингу-листі втратив Кельн - одне з найбільших міст країни. Аналітик Prognos AG Крістіан Бёльхофер вважає, що причиною цьому послужила ломка структур, які складалися в цьому регіоні останні століття. Така тенденція дуже тривожна. Хоч би якими були причини цього явища, але кращі перспективи розвитку завжди мали країни, в яких є «прогресуючі сильні» регіони, а не «слабшає сильні».
Ну, а головна тема, яка приваблює найпильнішу увагу аналітиків, це значне прискорення перебудовних процесів в східних землях, їх успішність і, одночасно, суперечливість. Найочевидніше - поява трьох флагманів: Дрездена, Потсдама і Єни, стрімко піднялися на позиції, які зовсім недавно здавалися недосяжними.

150-тисячний Потсдам за 3 останні роки ступив зі 148-го місця на 15-е. Більше половини працюючих тут зайняті в самих високотехнологічних галузях. 17,5% жителів міста мають вищу освіту - показник, вдвічі перевищує среднефедеральний. Економіка Потсдама росла в останні роки в три рази швидше, ніж в цілому по країні. Близькість столиці приваблює сюди висококласних фахівців, особливо молодих. У місті успішно функціонують кілька науково-дослідних інститутів, тісно співпрацюють з промисловими підприємствами.
Дрезден і Йена - традиційно передові культурні, наукові та промислові центри - зуміли з успіхом використовувати і нові економічні умови, що склалися після об'єднання Німеччини, і подальші значні інвестиції. 13-е і 20-е місця - найкраще тому підтвердження.
Взагалі, на Сході знаходяться 8 з 10-ти округів з найкращого динамікою зростання, а вся десятка округів, які втратили більше інших пунктів, представляє захід Німеччини. Ця обставина стимулювало черговий спалах дебатів про багатомільярдної допомоги східним землям. Однак і Zukunftsatlas, і представники східних земель в урядових і політичних структурах застерігають від поспішних висновків. Успіхи Сходу, кажуть вони, носять «точковий характер». Країни, що розвиваються райони розташовуються на 2-х транспортних осях: Берлін - Ганновер і Дрезден - Йена - Ерфурт. «Світло і тінь лежать на Сході поруч», - каже К.Бёльхофер. Країни, що розвиваються міста - це добре, але їхні успіхи тільки підкреслюють неблагополуччя відсталих районів. Периферійні райони Сходу - як і раніше головна «головний біль» німецької економіки. Стагнує навіть Шверін - центр землі Мекленбург-Передня Померанія. 392-е місце з 439-ти і тверда позиція серед «темно-синіх».

Справедливості заради треба сказати, що і в західних землях є регіони, чиє відставання пов'язане з відсталою інфраструктурою. Це, наприклад, Біркенфельд на заході Рейнланд-Пфальца, Фогельсберг на півночі Хесс, Хольцминден в Нижній Саксонії.
До різниці в розвитку районів країна повинна звикати. «Регіональна диференціація буде рости», - застерігає Р.Штернберг. І ця проблема буде тісно пов'язана з іншою - демографічної. Виконавці Zukunftsatlas устами П. Кайзера стверджують: «Регіони в майбутньому повинні зважати на ще більшим зменшенням населення. Змагання за залучення робочої сили, особливо за кваліфікованих фахівців, тільки починається ».
Результати Zukunftsatlas - величезне поле діяльності для аналітиків. Те, що викладено вище, тільки побіжний погляд на кольорову карту Німеччини. Треба думати, що глибокий аналіз фахівців попереду, а ми будемо продовжувати стежити за їх висновками.
Більш детально з матеріалом можна познайомитися на www.prognos.com/zukunftsatlas/


Що ж знаходиться між полюсами, які тенденції розвитку в різних регіонах?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация