Де середина: чому різке зміцнення рубля погано впливає на економіку країни

Фото: ТАСС / Микола Галкін

За останні кілька тижнів курс рубля до основних валют значно виріс. Однак багато експертів вважають, що радіти рано і це теж не дуже добре для російської економіки. Економічний оглядач M24.ru Костянтин Циганков пояснює, в чому мінуси різкого зміцнення рубля.

Коли кілька місяців тому за один євро давали 100 рублів, все знали - слабкий рубль це однозначно погано! Судіть самі - весь імпорт, все, що закуповується за долари і євро (а це, за моїми підрахунками, в середньому 70% товарів) виріс в ціні. Навіть те, що виробляється в Росії, особливо за рахунок іноземної сировини на іноземному обладнанні (а щось і просто так, під шумок), додало в ціні до 20%. Не будемо забувати про санкції, контрсанкціі і ще мільярд проблем у вітчизняній економіці.

Складно знайти тих, хто не згадав незлим тихим словом ЦБ РФ і взагалі всіх, хто займається економікою в країні і допустили таку різку зміну курсу. Точка апогею на валютному ринку припала на лютий, коли деякі обмінники продавали євро по 100 рублів, а окремі категорії громадян займалися масовим скуповуванням валюти на останні заощадження. Однак саме це і стало поворотною точкою - рубль почав поступово зміцнюватися (дивись рис.1).

Малюнок 1. Динаміка долара проти рубля (за даними Quote.ru)

Можна довго розмірковувати, що допомогло рублю - дії уряду, заходи ЦБ (підвищення ставки і валютні інтервенції), поліпшення геополітичної обстановки, або просто спрацювали ринкові механізми, але факт залишається фактом: рубль почав зміцнюватися, шукати т.зв. "Нову точку рівноваги". Та й висновок все для себе зробили - слабкий рубль це погано і боляче.

Але що відбувається зараз? Кілька днів тому мій хороший друг в паніці подзвонив мені і сказав, що почув по радіо наступну фразу: "Уряд і ЦБ вживають заходів проти різкого зміцнення рубля, яке може нашкодити економіці країни". У людини стався розрив шаблонів і когнітивний дисонанс (дивись рис. 2) - два місяці тому слабкий кермо був ворог номер один, а тепер - будь ласка, сильний рубль став загрозою для економіки! Як так?

Постараюся пояснити. Дивіться. Щоб там не говорили про зміни в російській економіці, ми як були країною, яка продає сировину, так нею і залишилися. Продаємо ми цю сировину в інші країни за долари і євро. У липні 2014 року барель нафти коштував 112 доларів (дивись рис. 3). Курс долара був 33,60. За один барель ми отримували 3760 рублів. У лютому 2015 го нафту впала до 46,60 за барель, а рубль опустився до цифри 69,65 за долар. І виходить, що за одну бочку чорного золота ми стали отримувати 3245 рублів. Слабкий рубль зміг компенсувати падіння ціни нафти, і різниці склала всього 500 рублів. А що зараз? Нафта коштує $ 58 (округляється), за один долар дають 54 рубля (без копійок), і від одного бареля дохід зараз - 3132 рубля. Навіть менше, ніж в лютому! Так, це досить умовні значення, але приблизну картину вони створюють.

Малюнок 3: Динаміка цін на ф'ючерсний контракт нафти сорту Brent (за даними Quote.ru)

А як ви думаєте, які значення ціни нафти і курсу долара вказані в новому розрахунку бюджету країни? Бюджет розрахований з ціни нафти 50 доларів за барель при курсі в 61,50 за одиницю американської валюти. Це 3075 за барель, і проблем поки немає, але будь-яке зміцнення рубля і зниження ціни нафти - високий фактор ризику для російського бюджету, який, відверто кажучи, і так тріщить по швах. Ситуація ж з приватними експортерами трохи відрізняється. Справа в тому, що наш бізнес відрізаний від західних ринків капіталу - залучити кредити за кордоном не можна. У Росії кредити для корпоративного сектора можуть коштувати до 25% річних, що дуже дорого для будь-якого бізнесу. Тому для експортера слабкий рубль і доларова виручка - запорука виконання своїх кредитних зобов'язань.

Посилання по темі

Давайте відверто - якби не криза, якби не зниження цін на нафту і пішли за цим санкції і контрсанкціі, про імпортозаміщення ніхто б і не згадав. Про створення внутрішнього конкурентного продукту починають говорити тільки тоді, коли імпорт стає дорогим або недоступним. Ну правда, чи отримали б наші фермери і аграрії шанс пробитися на ринок, якби не санкції і дорогі євро з доларом? Вітчизняні аналоги не затребувані до тих пір, поки можна дістати або дешево купити імпортні товари (як промислового призначення, так і щоденного споживчого попиту).

Але, коли купувати на заході стає в 2-3 рази дорожче, особливого вибору у тебе немає. А це - такий-сякий поштовх до розвитку багатьох галузей господарства. Об'єктивно, нашому вторинному сектору економіки для виходу на світовий рівень номенклатури і якості потрібно ще мінімум років 10. І якщо рубль зміцниться, якщо долари і євро стане купувати дешевше, то подешевшає і імпорт. А знаючи нашого брата і його любов до всього іноземного, можна буде сказати "прости, прощай" ідеї імпортозаміщення. Так що, вибачте, дорогі, російській економіці і вітчизняному виробникові сильний рубль зараз не те що шкідливий, а категорично протипоказаний!

І це - тільки поверхню айсберга. Коли рубль почав падати, Уряд стало стрімко переформатувати вітчизняну економіку на нові умови. Починати це робити, правда, потрібно було років 10 тому, але це тема іншої розмови. Виходить, щоб в нашій країні з'явилося щось окрім нафти, щоб стали працювати заводи і нормально розвивалися сільське господарство з тваринництвом, нам потрібна криза. І тепер, щоб ця схема продовжила працювати, криза повинна тривати. Рубль повинен бути слабким. Тільки тоді росіяни не поїдуть відпочивати за кордон, а витрачатимуть свої відпускні на вітчизняних курортах. Тільки тоді росіяни почнуть думати про покупку вітчизняного автомобіля (єдиного, на який вистачає грошей).

Тільки тоді, ми будемо купувати наш, жирний і несмачний російський сир, а не імпортний генно-модифікований. Тільки тоді російська економіка реально зможе хоча б спробувати скинути тягар нафтового донора. Парадокс? Я так не думаю.

сюжети: думки , Просто про складне: економіка з Костянтином Циганкова , Авторський погляд: колумністи M24.ru , Тренди міста: все, що хвилює столицю

Але що відбувається зараз?
Як так?
А що зараз?
Ну правда, чи отримали б наші фермери і аграрії шанс пробитися на ринок, якби не санкції і дорогі євро з доларом?
Парадокс?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация