Де північ, південь, захід, схід?

  1. Поняття і призначення сторін світла
  2. Методи визначення сторін світу
  3. замість післямови

Ноги підкошувалися від утоми. Дощ перетворив землю в непрохідне місиво з бруду і листя. А я безуспішно шукав найкоротший шлях з лісу. Ось так, вперше, по-справжньому, пролунав для мене питання: «Де північ, південь, захід і де схід?». Раптом моєю головною життєвою завданням стало визначення сторін світу. :) Ноги підкошувалися від утоми

Поняття і призначення сторін світла

Сторони світу - універсальні орієнтири для людини, який вибрався трохи далі меж своєї квартири, ну або печери, якщо заглибитися в минуле.)

Основні сторони світу:

  • північ - відповідає напрямку на Північний полюс Землі;
  • південь - сторона світла протилежна північ і відповідає напрямку на Південний полюс;
  • схід - відповідає перпендикуляру до напряму на південь і північ, і є напрямком, в якому обертається Земля навколо своєї осі;
  • захід - перпендикуляр до напрямку на північ і південь, протилежність схід.

Все гранично просто. Ще зрозуміліше - відкривши будь-яку карту: північ - зверху; південь - внизу; схід - справа; захід - слева.Но навіть тут, на папері, є свої казуси. Земля ж кругла, і рівна з усіх боків. Цей факт і використовують при створенні своїх карт, різні країни. Так карти Австралії, Перу або ПАР - «перевернуті». Відповідно північ і південь, як і захід зі сходом «змінюються» своїми місцями. Для чого все це? - запитаєте ви. Тут все просто. Ви, припустимо, житель Кейптауна, і шукати себе на карті світу будете десь внизу. Страшно незручно, та й самооцінка страждає. А так карту перевернули, і ви вже ставав усе більшим, та й не де-небудь, а по центру світу. Зручний фокус і ніякого обману.

Зручний фокус і ніякого обману

Методи визначення сторін світу

Є багато методів «відшукати» напряму на північ, південь, схід або захід. Оптимальний - за допомогою компаса. Ви дивіться на нехитрий прилад, і кінець намагніченою стрілки вкаже вам прямий шлях на північ. Але пам'ятайте, що стрілка показує не на географічний полюс, куди «встромлено» вісь Землі, а на магнітний полюс. Він трохи в стороні, на ньому «замикається» земна магнітосфера, ось і хилить туди нашу стрілку.

Сонце, як і стрілка компаса, теж вкаже сторони горизонту. Тут все просто і ясно. Схід - в сторону, власне, сходу сонця, захід - заходу. Але це вірно тільки в дні рівнодення. Зоряною ніччю Полярна зірка, сузір'я Малої Ведмедиці, вкаже шлях на північ. Але це в тому випадку, якщо ви в Північній півкулі. У Південному Полярної зірки не видно, її заступає Земля. Тут варто шукати напрямок на південь, орієнтуючись на сузір'я Південний Хрест і дві додаткові зірки.

Блукаючи по селу або місту можна теж з легкістю визначати сторони горизонту. Досить звернути увагу на деякі культові споруди. Так, дзвіниці лютеранських і православних церков зверненні на захід. У католицьких костелах вівтарі завжди на західній стороні. Якщо ви потрапите в монгольську степ і захочете дізнатися сторони світу, можна подивитися на юрти, вхід, як правило, з півдня.

замість післямови

Є ще багато порадників при визначенні сторін горизонту: комахи і лишайники, дерева і сніг. Всі методи пошуку гарні, але іноді недоступні, як в тому нещасливому осінньому лісі. Не втрачайте вірного шляху, його не так легко відшукати.

Для чого все це?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация