Дебет-Кредит № 34 :: Як внести тендерне забезпечення

Дебет-Кредит № 34 (20.8.2007)
Суть справи :: Практика

Увага! архівна публікація

Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка в даний час, цілком можливо, втратила актуальність і може не відповідати чинним нормам бухгалтерського і податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua
або виберіть потрібний вам розділ ДК-порталу у верхньому рядку навігації.

У цій статті, розрахованій на учасників тендерних процедур, розглянемо основні питання, пов'язані з процедурою забезпечення тендерних пропозицій, а саме: способи тендерного забезпечення, що вказуються у тендерній документації замовника для участі учасника в тендері, їх документальне оформлення, а також бухгалтерський і податковий облік тендерного забезпечення.

Тендерне забезпечення

Забезпечення тендерних пропозицій, згідно зі ст. 1 Закону №1490, - це «надання учасником замовнику гарантій щодо забезпечення виконання ним зобов'язань, які виникають у зв'язку з поданням тендерних пропозицій». Крім того, відповідно до п. 1 ст. 23 Закону №1490, тендерне забезпечення є обов'язковим, якщо загальна вартість предмета закупівлі перевищує:

- 100 тисяч гривень - для товарів і послуг;

- 500 тисяч гривень - для робіт.

Відповідно до ст. 1 цього Закону:

замовник - це розпорядник державних коштів, який здійснює закупівлю в порядку, визначеному цим Законом. При цьому замовником вважається суб'єкт, тендерний комітет якого проводить процедуру закупівлі та який одночасно укладає з переможцем договір про закупівлю, крім випадків здійснення закупівлі товарів на засадах міжвідомчої координації;

учасник процедури закупівлі (далі - учасник) - фізична або юридична особа (резидент або нерезидент), яка підтвердила намір взяти участь у процедурі закупівлі та подає або подала тендерну пропозицію.

Внесення тендерного забезпечення

Учасник під час подання тендерної пропозиції одночасно вносить і тендерне забезпечення на підставі ст. 23 Закону №1490, оскільки тендерна пропозиція, не підтверджене тендерним забезпеченням, відхиляється замовником. Як правило, така вимога замовник вказує в тендерній документації, при цьому розмір забезпечення повинен становити:

- 1% передбачуваної вартості у разі проведення торгів на закупівлю робіт;

- 5% у разі проведення торгів на закупівлю товарів чи послуг на умовах, визначених тендерною документацією.

У разі якщо тендерні пропозиції подаються щодо частини предмета закупівлі (лота), розмір тендерного забезпечення встановлюється замовником виходячи з передбачуваної вартості предмета закупівлі по кожному лоту.

Способи тендерного забезпечення

Статтею 1 Закону №1490 передбачено такі способи тендерного забезпечення:

1) депозити;

2) банківська гарантія (первинне зобов'язання нестиме будь-який банк);

3) порука;

4) резервні акредитиви (первинне зобов'язання нестиме будь-який банк);

5) векселі;

6) чеки (первинне зобов'язання нестиме будь-який банк);

7) інші види забезпечення за вибором замовника.

Тобто замовник самостійно обирає спосіб надання тендерного забезпечення. Учасник може дізнатися про обраний замовником способі забезпечення тендерних пропозицій з оголошення про заплановану закупівлю товарів, робіт і послуг, що розміщується в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації та інформаційному бюлетені, що видає тендерна полата, і в мережі Інтернет.

Депозит

Відповідно до п. 1.2 Інструкції №242, депозитні рахунки - це рахунки, які відкриваються в органах Державного казначейства та / або установах банків за коштами, отриманими бюджетними установами на тимчасове зберігання (без права користування цими коштами, що знаходяться на таких рахунках) і з настанням відповідних умов підлягають поверненню або перерахуванню за призначенням. Депозитні кошти, в свою чергу, - це кошти, що надходять у тимчасове зберігання бюджетних установ і організацій та підлягають поверненню.

Документальне оформлення тендерного забезпечення у вигляді депозиту наведемо в таблиці 1.

Отже, якщо тендерне забезпечення вноситься у формі депозиту, то замовник повертає учаснику всю суму депозиту разом з нарахованими відсотками банку, в якому було розміщено депозит. Підставою є п. 3 ст. 23 Закону №1490. Однак якщо депозитний рахунок відкритий в Держказначействі, то відсотки учаснику нараховуватимуться за нульовою ставкою.

Банківська гарантія

Банківську гарантію регулює Положення №639, що передбачає, що гарантія - це спосіб забезпечення виконання зобов'язань, відповідно до якого банк-гарант приймає на себе грошове зобов'язання перед бенефіціаром (замовником торгів) сплатити кошти за принципала (учасника) у разі невиконання останнім своїх зобов'язань у повному обсязі або їх частину в разі пред'явлення бенефіціаром вимоги та дотримання всіх вимог, передбачених умовами гарантії. Правове регулювання гарантій як забезпечення здійснюється відповідно до статей 561 - 569 ЦК.

Банківська гарантія - досить зручний спосіб тендерного забезпечення, оскільки його використання не вимагає укладення договору між учасником і замовником.

При наданні тендерного забезпечення у формі банківської гарантії повинні виконуватися вимоги відповідно до Положення №639:

1) банківська гарантія є безвідкличної, якщо відсутня пряма застереження про її відкличні, тобто вона не може бути відкликана банком-гарантом на підставі заяви учасника без узгодження з замовником;

2) зобов'язання банку-гаранта перед замовником не залежить від основного зобов'язання учасника торгів.

Щоб отримати банківську гарантію, потрібно підготувати заяву (лист) 1 в двох примірниках, один з яких - оригінал, другий - копія в банк2, в якому відкритий основний поточний рахунок підприємства (див. Зразок 1), з підписами відповідальних осіб та відбитком печатки підприємства .

Як бачимо, зазначений строк проведення 21.06.2007 р (тобто день проведення тендера), оскільки банківська гарантія повинна бути виписана з дня (днем) проведення тендеру. Разом із заявою (листом) в банк обов'язково подається копія тендерної документаціі.3

Пам'ятайте, що термін дії банківської гарантії (календарні дні) може бути різний, тому потрібно уважно вивчити тендерну документацію, в якій це зазначено. Сума участі в тендері також різна і залежить від того, буде брати участь підприємство у всіх лотах, зазначених в специфікації, чи ні. Тому якщо учасник має намір взяти участь тільки в декількох лотах (але не менше трьох!), То перед тим як замовити банківську гарантію, потрібно попередити фахівців банку, що підприємство буде брати участь, наприклад, тільки в трьох лотах.

Зауважимо, що далеко не кожен банк і не кожному клієнту захоче дати гарантію. Тому підприємство або фізична особа - його працівник може покласти необхідну суму коштів на депозит в цій установі банку, і саме цим депозитом банк може скористатися як банківською гарантією. Після повернення замовником банківської гарантії депозит в банку можна закрити.

Якщо тендерна документація надана на іноземній мові, то і банківська гарантія обов'язково повинна бути виписана на іноземній мові (виписка банківських гарантій на іноземній мові банківськими установами передбачена). Відповідно до цього і сума в листі на замовлення банківської гарантії буде вказана в іноземній валюті (долар, євро, інше).

Якщо підприємство не виграє торги, то банківська гарантія повертається в бухгалтерію підприємства-учасника. У свою чергу, гарантія містить такі реквізити:

1) назву, номер, дату і місце складання;

2) повна або скорочена назва принципала (учасника) і бенефіціара (замовника) і їх місцезнаходження;

3) суму гарантії цифрами та буквами і валюту платежу (сума повинна відповідати сумі, зазначеній в заяві);

4) термін дії та термін дії гарантії;

5) інші реквізити.

порука

Тендерне забезпечення у формі поруки регулюється статтями 553 - 559 ЦК. При застосуванні цього способу замовник укладає договір поруки з експертною організацією, а учасник отримує копію договору. Щоб оформити поручительство, учасник надає гарантійний лист із зазначенням в ньому інформації про підприємство. При цьому за оформлення поручительства експертна організація виставляє учаснику рахунок в межах 5% вартості тендерного забезпечення. Наприклад, якщо вартість тендерного забезпечення складає 14500,00 грн, то оформлення поручительства учаснику обійдеться в 725 грн (14500 х 5%). Тендерне забезпечення порукою надається безпосередньо замовнику в день розкриття тендерних пропозицій, тобто учасник суму поруки не отримує.

повернення забезпечення

Відповідно до ст. 23 Закону №1490, замовник повинен вказати в тендерній документації вимоги щодо надання тендерного забезпечення, його розмірів, а також випадки, коли тендерне забезпечення не повертається. Відповідну суму замовник повертає учаснику протягом 10-ти календарних днів з дня настання підстави для повернення тендерного забезпечення. Які саме підстави існують для повернення або неповернення тендерного забезпечення, зазначено в таблиці 2

Звертаємо увагу: якщо грошові кошти, що надійшли як тендерне забезпечення, не повертаються учаснику, то замовник перераховує їх до доходів загального фонду відповідного бюджету.

Облік у замовника

Бухгалтерський облік за отриманим тендерного забезпечення та виконаним за нього зобов'язаннями ведеться на позабалансовому рахунку 06 «Гарантії та забезпечення отримані». Аналітичний облік потрібно вести окремо за кожною отриманою гарантії або забезпечення. У податковому обліку замовника надання та повернення тендерного забезпечення не відображається, оскільки відсутній перехід права власності на забезпечення, адже воно проходить транзитом через рахунки замовника (пп. 4.2.10 Закону про прибуток). Тому при відображенні суми тендерного забезпечення у бухгалтерському обліку завжди буде вказуватися одна сума - сума забезпечення.

У бухгалтерському обліку замовника тендерне забезпечення буде відображатися так, як показано в таблиці 3

Облік в учасника

Бухгалтерський облік за наданим тендерного забезпечення та виконаним за нього зобов'язаннями ведеться на позабалансовому рахунку 05 «Гарантії та забезпечення надані». У бухгалтерському обліку учасника тендерне забезпечення буде відображатися так, як показано в таблиці 4.

виконання договору

З підприємством-учасником, чию тендерну пропозицію було акцептовано, замовник укладає договір про закупівлю. Забезпечення договору здійснюється шляхом надання учасником замовнику гарантій виконання ним вимог договору, включаючи вищезгадані способи забезпечення. Умови щодо забезпечення виконання договору про закупівлю замовник вказує в тендерній документації. Розмір забезпечення виконання договору (не плутати з тендерним забезпеченням!) Про закупівлю, відповідно до ст. 25 Закону №1490, становить:

- 15% кошторисної вартості договору під час закупівлі товарів і послуг;

- 5% - для робіт.

Замовник повертає учаснику забезпечення виконання договору про закупівлю відповідно до умов, зазначених в цьому договорі. Зауважимо, що кошти, які надійшли в якості забезпечення виконання договору про закупівлю і які не повертаються учаснику, також підлягають перерахуванню до доходів загального фонду відповідного бюджету.

Таблиця 1

Документи, необхідні для тендерного забезпечення у вигляді депозитуДокументи замовникадокументи учасника1.

Заява учасника, в якому вказано поточний рахунок для повернення коштів.

2. Депозитний рахунок.

3. Платіжне доручення замовника на повернення депозитних коштів на поточний рахунок учасника.

1.

Договір між замовником і учасником, в якому вказуються умови перерахування, зберігання і повернення суми депозиту.

2. Платіжне доручення учасника на перерахування коштів замовнику на депозитний рахунок.

Таблиця 2

Підстави для повернення (неповернення) тендерного забезпеченняТендерне забезпечення не повертається відповідно до п. 5 ст.23 Закону №1490 у разі:Тендерне забезпечення повертається протягом 10-ти календарних днів з дня настання підстави для повернення згідно п. 6 ст.23 Закону №1490 у разі:1)

відкликання або зміни тендерної пропозиції учасником після закінчення строку її подання;

2) непідписання учасником, що став переможцем торгів, договору про закупівлю всупереч вимогам тендерної документації;

3) невиконання інших вимог, перед-бачених тендерною документацією

1)

закінчення терміну дії забезпечення тендерної пропозиції, зазначеного у тендерній документації;

2) укладення договору про закупівлю з учасником, що став переможцем торгів;

3) відкликання тендерної пропозиції до закінчення строку її подання, якщо це передбачено у тендерній документації;

4) закінчення процедур закупівлі без укладення договору про закупівлю з жодним з учасників, що подали тендерні пропозиції

Таблиця 3

Бухгалтерський облік тендерного забезпечення у замовника (який не є бюджетною установою)№ п / пЗміст господарської операціїБухгалтерський облікСума, грнД-тК-т

1. Замовник отримав тендерне забезпечення від учасника у вигляді банківської гарантії (депозиту, поруки, векселя і т.п.) 06 - 14500,00 І. На підставі п. 5 ст. 23 Закону №1490 тендерна забезпечення не повертається: а) неповернення тендерного забезпечення у вигляді банківської гарантії (депозиту, поруки тощо) 2. Відображено отримання тендерного забезпечення 311 686 14500,00 3. Відображено заборгованість перед бюджетом за сумою тендерного забезпечення 686 642 14500,00 4. Перераховано до бюджету суму тендерного забезпечення 642 311 14500,00 б) неповернення тендерного забезпечення у вигляді векселя 5. Відображено отримання тендерного забезпечення векселем 341 (35) 686 14500,00 6. Пред'явлено вексель до сплати і отримані кошти по нього 311 341 (35) 14500,00 7. Відображено а заборгованість перед бюджетом за сумою тендерного забезпечення 686 642 14500,00 8. Перераховано до бюджету суму тендерного забезпечення 642 311 14500,00 ІІ. На підставі п. 6 ст. 23 Закону №1490 повернуто тендерне забезпечення учаснику 9. Замовник повернув учаснику суму тендерного забезпечення у вигляді банківської гарантії (депозиту, поруки, векселя тощо) - 06 14500,00

Таблиця 4

Бухгалтерський облік тендерного забезпечення у учасника

№ п / пЗміст господарської операціїБухгалтерський облікСума, грнД-тК-т

1. Перераховано кошти на депозитний рахунок як банківська гарантія (депозит, порука, вексель і т.п.) 474 311 14500,00 2. Надана банківська гарантія (депозит, порука, вексель і т.п.) відображена на позабалансовому рахунку 05 - 14500,00 І. На підставі п. 6 ст. 23 Закону №1490 отримано тендерне забезпечення від замовника 3. Повернуто кошти з депозитного рахунку в зв'язку з виконанням умов тендера 311 474 14500,00 4. Списання наданої банківської гарантії (депозиту, поруки, векселя тощо) з позабалансового рахунку в зв'язку з виконанням гарантійних зобов'язань - 05 14500,00 ІІ. На підставі п. 5 ст. 23 Закону №1490 тендерне забезпечення замовник не повернув: 5. Замовник не повернув учаснику суму тендерного забезпечення у зв'язку з непідписанням договору про закупівлю 948 474 14500,00 6. - 05 14500,00

1 Вимоги щодо правильності складання заяви (листи) містяться в гл. 1 розділу ІІ Положення №639.

2 Крім підготовки листа на отримання банківської гарантії для участі в тендері потрібно також підготувати і інші листи на отримання довідок, які вказані в переліку документів тендерної пропозиції. Які саме - дивіться в «ДК» №6, 8/2006.

3 Але перед тим, як видати підприємству банківську гарантію, підписується договір про видачу банківської гарантії в двох примірниках і скріплюється печатками (п. 1 ч. 2 Положення №639).

Нормативна база

ЦК - Цивільний кодекс України.

Закон №1490 - Закон України від 22.02.2000 р №1490-ІІІ «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти».

Інструкція №242 - Інструкція по обліку грошових коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ, затверджена наказом Держказначейства України від 26.12.2003 р №242.

Положення №639 - Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р №639.

Світлана Щербина, «Дебет-Кредит»

Збір до ПФ при купівлі нерухомості   Суть справи :: Практика   Наше підприємство придбаває нерухомість Збір до ПФ при купівлі нерухомості
Суть справи :: Практика
Наше підприємство придбаває нерухомість. Як правильно визначити вартість майна для сплати збору в ПФ? Як відобразити таку операцію в податковому та бухгалтерському обліку? При купівлі нерухомого майна покупець сплачує збір до Пенсійного фонду в .....

Вчинку права вимоги «єдінніку»   № 22 (1 Вчинку права вимоги «єдінніку»
№ 22 (1.6.2015) :: Суть справи :: Практика
ТОВ на Загальній системе хоче поступитися право вимоги Боргу в 10 тис. Грн.
Поступається ТОВ на єдиному податку. Варіанта два: поступка за 3 тис. Гривень або
поступка безкоштовно. Який варіант вигідніший з точки зору оподаткування?
Коли виникає д ...

Кінцеві бенефіціари - продовження історії   № 22 (1 Кінцеві бенефіціари - продовження історії
№ 22 (1.6.2015) :: Суть справи :: Практика
Ажіотаж, який піднявся навколо надання держреєстраторам інформації про
кінцевих бенефіціарів власників (контролерів) юросіб, змусив
законодавців прийняти 21.05.2015 р Закон України №475-VIII «Про внесення
змін до деяких законів України у ...

Як правильно визначити вартість майна для сплати збору в ПФ?
Як відобразити таку операцію в податковому та бухгалтерському обліку?
Який варіант вигідніший з точки зору оподаткування?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация