Дебет-Кредит № 13 :: Повернення товару оформлюємо правильно

  1. Нормативна база

Дебет-Кредит № 13 (28.3.2005)
Суть справи :: Практика

Увага! архівна публікація

Ця сторінка містить давню архівну публікацію бухгалтерського тижневика "Дебет-Кредит", яка в даний час, цілком можливо, втратила актуальність і може не відповідати чинним нормам бухгалтерського і податкового обліку.
Для роботи з актуальними матеріалами журналу перейдіть до ONLINE.dtkt.ua
або виберіть потрібний вам розділ ДК-порталу у верхньому рядку навігації.

Не новина, що клієнти роздрібних магазинів нерідко відмовляються від придбаних товарів. У цьому матеріалі мова піде про те, як правильно оформити цю неприємну операцію для підприємств, які використовують реєстратори розрахункових операцій, а також про те, як відобразити повернення товару покупцем в КОРО і в звітності по РРО.

Порядок повернення товару та видачі коштів покупцям залежить перш за все від моделі РРО. Пунктом 4.7 Порядку №614 встановлено, що повернення коштів покупцеві здійснюється шляхом реєстрації від'ємної суми тільки в разі забезпечення алгоритмом роботи РРО окремого накопичення у фіскальній пам'яті від'ємних сум розрахунків. При цьому підприємство зобов'язане видати покупцеві розрахунковий документ 1, яким в даному випадку буде фіскальний касовий чек видачі коштів (видатковий чек) за формою №ФКЧ-2 2. Обов'язкові реквізити, які повинен містити цей розрахунковий документ, наведені в п. 4 Положення №614 , зразок - в додатку 2 до цього Положення.

Якщо ж РРО не забезпечує такого накопичення від'ємних сум розрахунків, то дозволяється реєструвати видачу коштів за допомогою операції "службова видача".

Нагадаємо, що реєстрацію повернення коштів покупцеві заборонено проводити операцією "сторно" 3. Також видача коштів покупцеві з каси підприємства без посередництва РРО у разі повернення буде порушенням порядку проведення розрахункових операцій.

У разі якщо сума коштів, що підлягає видачі покупцеві, перевищує 100 грн, матеріально відповідальна особа або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів. Обов'язкові реквізити акта встановлені п. 4.8 Порядку №614. В акті слід вказати:

- дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар (відмовляється від послуги);

- відомості про товар (послугу);

- суму виданих коштів;

- номер, дату і час видачі розрахункового документа, який підтверджує купівлю товару (отримання послуги).

Однак ми б радили доповнювати обов'язкові реквізити акта додатковими. Це значно спростить роботу бухгалтерії підприємства. Адже повернення коштів відбувається шляхом проведення операції "службова видача" і надалі у бухгалтера можуть виникнути труднощі. Справа в тому, що суми, повернуті покупцями, відображаються в графі 8 "Видано при поверненні товару" Книги обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) однією сумою, без окремого зазначення суми ПДВ. При великій кількості операцій повернення коштів та при торгівлі товарами, як оподатковуваними, так і не обкладаються ПДВ, можуть бути помилки в обліку товарних запасів і ПДВ. Пояснюється це тим, що в графі 8 КОРО "Видано при поверненні товару" передбачено ставити суму з урахуванням ПДВ. Також серед обов'язкових реквізитів акта повернення коштів відсутній реквізит "сума ПДВ". Тому радимо скористатися другим абзацом п. 7.7 Порядку реєстрації та ведення КОРО і РК №614: "За бажанням СПД у графах 5 - 8 розділу 2 книги ОРО, зареєстрованої на РРО, можна вводити додаткові графи для зазначення сум розрахунків, суми ПДВ та виданих при поверненні товару коштів ... "і ввести додаткову графу 8.1 до графи 8 розділу 2 КОРО, назвавши її, наприклад," в тому числі ПДВ ", і відображати в ній суми ПДВ, що входять у вартість повернутого товару. Підставою для заповнення цих граф книги будуть такі "модернізовані" акти.

Крім того, з метою контролю за матеріально відповідальними особами (продавцями-касирами, працівниками торгового залу, працівниками складу) і знову ж для контролю за обліком ПДВ, на нашу думку, обов'язкові реквізити акта слід доповнити наступними:

- зазначенням в акті даних про суму ПДВ у продажній ціні повернутого товару (за умови, що він підлягає обкладенню ПДВ) або про відсутність ПДВ у продажній ціні товару (пільгові чи звільнені від оподаткування товари і послуги);

- розпискою покупця про те, що кошти за повернутий товар їм отримані;

- розпискою відповідної матеріально відповідальної особи про те, що повернутий покупцем товар їм отримано.

Акт засвідчує своїм підписом не тільки особа, яка здійснила повернення коштів покупцеві, а й ще одна, призначена керівництвом підприємства, наприклад старший продавець і т. П. Рекомендована форма акта і додаткову кількість осіб, які беруть участь в складанні акта і підписують його, дозволить попередити можливі зловживання, які в іншому випадку могли б бути виявлені тільки під час інвентаризації. Також з урахуванням згаданих вище аргументів радимо складати акт про повернення коштів незалежно від вартості повернутих товарів.

Розглянемо це на прикладі.

Приклад Покупець (громадянин - не СПД) повернув підприємству роздрібної торгівлі придбані меблі вартістю 600,00 грн, в т. Ч. ПДВ 20% - 100,00 грн. Покупцеві повернено кошти через РРО операцією "службова видача". Крім того, протягом робочого дня були здійснені наступні операції:

1. Перед початком роботи внесена в касу РРО розмінна монета в кількості 20,00 грн.

2. Денний виторг становив 7862,32 грн, зокрема:

- по товарах, оподатковуваним ПДВ, - 6344,12 грн, в т. Ч. ПДВ 20% - 1057,35 грн.

- по товарах, що звільнені від оподаткування: 1518,20 грн.

3. Проведено інкасація 7262,32 грн.

Повернений товар оприбутковано. За умовами прикладу акт буде мати такий вигляд, як у наведеному нижче зразку.

зразок

Складання акта у разі повернення товару

Складання акта у разі повернення товару

У розділі ІІ КОРО необхідно в кінці дня здійснити такі записи:

У графі 3 "службове внесення" - 20,00 грн.

У графі 4 "службова видача" - 7262,32 грн.

У графі 5 "Сума розрахунків загальна" - 7862,32 грн.

У графі 6 "Сума розрахунків за ставкою ПДВ 20%" - 6344,12 грн.

У графі 7 "Сума ПДВ" - 1057,35 грн.

У графі 8 "Видано при поверненні товару" 600,00 грн.

Як бачимо, суми, видані при поверненні товару, ні в якому разі не впливають на показники граф 5, 6 і 7 навіть в тому випадку, якщо продаж і повернення відбулися протягом одного дня. Додатково роз'яснимо показник графи 4 - 7262,32 грн. Ця сума розрахована таким чином: 7862,32 грн (загальна денна виручка) мінус 600,00 грн (кошти, повернені покупцю протягом дня). Підсумок графи 8 розділу ІІ КОРО за календарний місяць переноситься в графу 7 Звіту за формою № ЗВР-1.

У наступних публікаціях ми продовжимо розглядати тему повернення товарів як у роздрібній, так і в оптовій торгівлі. Зокрема, зупинимося на бухгалтерському і податковому обліку цих операцій та їх правильному документальному оформленні.

1 Відповідно до ст. 1 Закону про РРО, розрахунковий документ - це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо. П.), Що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

2Фіскальний касовий чек видачі коштів (видатковий чек) - це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків у разі видачі коштів покупцеві при поверненні товару, рекомпенсації послуги, прийнятті цінностей під заставу, виплати виграшів у державні лотереї та в інших випадках.

3Операція "сторно" - реєстрація через РРО від'ємних сум, які зменшують суму виторгу, що заноситься до фіскальної пам'яті РРО.

Нормативна база

Закон про РРО - Закон України від 06.12.95 р №265 / 95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Порядок №614 - Порядок реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затверджений наказом ДПАУ від 01.12.2001 р №614.

Положення №614 - Положення про форму та зміст розрахункових документів, затверджене наказом ДПАУ від 01.12.2000 р №614.

Олег КОРУЖИНЕЦЬ, «Дебет-Кредит»

Насамперед   Життя :: Практика   Відрядження для участі у національних експозиціях за кордоном - до одного року Насамперед
Життя :: Практика
Відрядження для участі у національних експозиціях за кордоном - до одного року ...

Поступка права вимоги «єдиннику»   № 22 (1 Поступка права вимоги «єдиннику»
№ 22 (1.6.2015) :: Суть справи :: Практика
ТОВ на загальній системі хоче поступитися право вимоги боргу в 10 тис. Грн.
Поступається ТОВ на єдиному податку. Варіанта два: поступка за 3 тис. Гривень або
поступка безкоштовно. Який варіант вигідніший з точки зору оподаткування?
Коли виникає д ...

ПДФО за справедливості   № 22 (1 ПДФО за справедливості
№ 22 (1.6.2015) :: Суть справи :: Практика
ВРУ продовжує міняти оподаткування фізосіб, маючи на меті «відбілювання»
доходів населення і одночасно зниження податкового навантаження. черговий
Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо
справедливого оподаткування в розрізі окремих ...

Який варіант вигідніший з точки зору оподаткування?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация