Делягін боїться залишитися без тепла і світла через фінів

Економіст Михайло Делягін запідозрив фінську енергетичну компанію Fortum в потенційну загрозу в епоху конфронтації Росії і Заходу, про що поспішив написати в "Российской газете". Гучні тези в виданні уряду РФ не залишилися без уваги в Фінляндії: з відповіддю виступив глава Мінекономрозвитку, а енергетичний концерн пригрозив судом. Економіст Михайло Делягін запідозрив фінську енергетичну компанію Fortum в потенційну загрозу в епоху конфронтації Росії і Заходу, про що поспішив написати в Российской газете

Михайло Делягін, фото - Христина Корміліцин / Коммерсант

«Якщо західні політики накажуть Fortum відключити тепло і енергію в російських містах, то зовсім не факт, що Fortum ці команди не виконає», - висловив свої побоювання «Фонтанці» автор нашумілого матеріалу , Де він описує всі ризики присутності в Росії великої іноземної енергетичної компанії. Шок і побоювання за долю батьківщини змусили виконавчого директора Інституту проблем глобалізації взятися за перо.

«Для мене було шоком дізнатися, що Fortum - державна компанія». Потім Fortum різко зміцнюється <...> і його міць всередині Росії різко зростає. Якщо раніше вони могли спокійно спілкуватися з цілими містами, то тепер їх можливості різко збільшуються, - висловив своє обурення економіст в коментарі «Фонтанці». - При цьому два роки тому була надія на те, що вся ця списку санкцій істерика не зачепить бізнес, що "холодна війна" - окремо, а бізнес - окремо, що санкції не будуть наростати. Зараз же зрозуміло, що це "холодна війна" на знищення ».

У своїй колонці Михайло Делягін з посиланням на якісь інтернет-ЗМІ написав, що до складу директорів фінської компанії входять вищі чиновники Суомі.

«Мене, дійсно, дуже сильно налякало це повідомлення, яке виявилося неправильним, про те, що у них міністр оборони і голова поліції безпеки (сидять в керівництві компанії. - Прим. Ред.)».

У фінському енергетичному концерні матеріал прочитали і пообіцяли звернутися з позовом до суду, але не до Делягін або «Российской газете», а до його джерел. "Стаття, опублікована минулого тижня в" Российской газете ", була авторським матеріалом. Частина цієї статті має відсилання до публікацій в неофіційних онлайн-ЗМІ, в яких переважає неточне та упереджене зміст. Fortum раніше без будь-яких результатів намагався їх виправити. Саме тому зараз ми звертаємося до суду для того, щоб внести корективи ", - заявила "Фонтанці" прес-секретар Fortum Паулііна Вуосіо.

Які це ЗМІ - в концерн не пояснили, проте трохи пізніше стало відомо, що Делягін брав інформацію з « загальною газети »І з сайту« Компромат.Ру ». «Я вказав« як повідомляють ЗМІ », тут все чисто. Я повідомляв не від свого імені », - вказує Делягін. Пізніше директор російського Інституту проблем глобалізації Михайло Делягін приніс вибачення фінської енергетичної компанії Fortum, ряду високопоставлених чиновників за іспользовніє неперевірених і неправдивих даних. Посилання на "Компромат.Ру", як і відсутність знань про структуру власності великої європейської компанії, ймовірно, не збентежили директора цілого інституту.

У російському відділенні Fortum не стали відповідати на творчість пана Делягина, зазначивши «Фонтанці» лише, що «головним коментарем до розгортається полеміці навколо Fortum може стати недавня зустріч керівництва концерну і його російського підрозділу з міністром енергетики РФ Олександром Новаком, який високо оцінив роботу фінської компанії в Росії, назвавши її однією з кращих енергетичних компаній і стратегічним інвестором російської енергетики ».

Енергетика - це політика

У Фінляндії ж позицію російського економіста, якого провідна газета Суомі помилково або незнання назвала «Головним радником Володимира Путіна по економіці», сприйняли як випад проти Суомі.

Дослідник університету Гельсінкі з питань енергетики, екології та сталого розвитку Вели-Пекка Тюнккюнен вважає, що для публікації матеріалу Делягина в "Российской газете" було кілька причин: "По-перше, це, звичайно, угода Fortum з Uniper (Fortum і німецька E. On в кінці вересня підписали угоду про покупку Fortum 47-відсоткової частки німецької Uniper за 4 млрд євро. - Прим. ред.), в результаті якої фінський енергетичний концерн помітно розширив свій вплив на російському ринку. А по-друге - це політична ситуація <...> Зараз спостерігається конфронтація з питань Сирії, британському справі Скрипаль, так що не можна виключати того, що це повідомлення Фінляндії - ми можемо втручатися в ваш російський бізнес ". Для Росії енергетика пов'язана із зовнішньою політикою, вказує фінський професор. Наприклад, в "Российской газете" серед іншого згадується позиція Фінляндії по НАТО, яка залишається відкритою, зазначає дослідник столичного вузу. за словами Тюнккюнена, Михайло Делягін представляє націоналістично налаштовані й табір, який негативно ставиться до іноземних компаній в Росії. Можливо, вважає він, це спроба непрямого впливу на фінську сторону. Подібна тактика "атаки з другого рівня", згадує професор, застосовувалася Росією і раніше, наприклад в питаннях, пов'язаних з дітьми, коли Фінляндію критикували різні фігури, проте перші особи в цьому участі не брали. Однак Вели-Пекка Тюнккюнен впевнений, що "атака на Fortum не має ніякого сенсу". "З боку Росії не дуже мудро залякувати Fortum, завдяки якому стало можливим проект будуєте льства АЕС "Ханхіківі-1", який в Суомі реалізує Росатом ", - вважає Тюнккюнен.

Ще в 2016 році Катрі Пюннёнінемі, помічник професора в Університеті Гельсінкі і Університеті національної оборони, серед інших авторів доповіді про безпеку попереджала Fortum про те, що у компанії можуть виникнути труднощі на російському ринку в разі погіршення геополітичної обстановки. У дослідженні вона застерігала від вкладень в сектора, які російська влада розглядає як стратегічні. "Нинішня ситуація гірша, ніж в 2016 році, - нові санкції США, конфлікт в Сирії, справа Скрипаля, - констатує Пюннёнінемі в коментарі« Фонтанці ». - Однак я б тлумачила статтю Делягина більше в контексті внутрішніх дебатів в Росії. <... > Я думаю, що стаття відображає точку зору, згідно з якою Росія повинна прагнути захистити свої стратегічні активи від шкідливого іноземного впливу ". Пюннёнінемі впевнена, що одна стаття, звичайно, не вплине на енергетичну політику цілої країни або країн, проте "може служити індикатором її зміни".

Делягін і «божевільні провінціали»

У фінському МЗС "Фонтанку" запевнили, що статтю Делягина вони прочитали і оцінили. "Міністерству нічого не відомо про мотиви автора і виборі часу для виходу колонки", - розповів Йакко Лехтовірта, керівник російського відділу у фінському зовнішньополітичному відомстві. Фінські дипломати з властивою їм стриманістю запевнили, що ніякого впливу на відносинах двох країн стаття не зробить. "Уряд Фінляндії обговорює фінляндської-російські ділові відносини з урядом Російської Федерації по офіційних каналах. Енергетичні відносини між нашими країнами складаються з ряду торгових актів і проектів, які включають роботу Fortum в Росії, торгівлю енергією в цілому, проект атомної електростанції" Ханхіківі ", який на фінській території реалізує Росатом ", - зазначив Лехтовірта.

Міністр економічного розвитку Суомі Міка Лінтіля в коментарі Helsingin Sanomat поспішив розвіяти слова Делягина про управління Fortum фінськими владою. "Завжди дратує, коли подається змінена правда про членах ради Fortum, - поскаржився Лінтіля. - Так, вони знають, як по-справжньому йдуть справи". Міністр зазначив, що Росія і Фінляндія не будуть конфліктувати з питань, пов'язаних з енергетикою. Лінтіля впевнений, що всі питання можуть бути вирішені на рівні керівництва. Крім того, 17 квітня міністерство економічного розвитку випустило звернення Мікі Лінтіля до якихось «довіреним особам», в якому спростовується, що фінське держава втручається в бізнес своїх компаній. «Держава як акціонер, скоріше, є посередником між приватним і державним капіталом», - підкреслюється в тексті.

Делягін трохи пізніше сам усвідомив, що його висновки, надруковані в урядовій газеті, «можуть бути використані для торгів проти російської сторони», наприклад на переговорах з приводу будівництва Росатомом АЕС у Фінляндії. «Допомагати фінам проти Росатома немає ніякого бажання», - резюмував економіст. Делягін особисто написав Лінтіля і в Fortum, зазначивши, що все написане - це його особиста позиція. «Божевільні провінціали», як економіст називає фінських політиків, «з піною у рота кричать, що уряд Фінляндії не займається операційним управлінням Fortum, але їм в голову не прийде, що уряд Російської Федерації також не займається операційним управлінням« Російської газетою ». За його словами, його колонка просто виявилася цікавою виданню, і не варто шукати таємних смислів.

Fortum - фінська державна енергетична компанія. Заснована в 1998 році. У Росії в 2008 році придбала ТГК-10, потім перейменоване у ВАТ «Фортум». Основні активи - вісім теплоелектростанцій в Челябінській і Тюменській областях, частка в петербурзькій ТГК-1. Виручка в 2016 році - 66 млрд рублів. Згідно з дослідженням «Фонтанки» « Найвпливовіші фінські компанії в Росії-2017 », Fortum займає перше місце серед фінських компаній, що працюють в Росії, за розміром виручки і інвестицій в російський бізнес. Інвестиції фінської компанії Fortum в російську енергетику досягли 4,5 млрд євро. В лютому стало ізвсетно , Що фіни стануть головним акціонером німецького Uniper, що робить Fortum найбільшої іноземної енергетичною компанією на російському ринку.

Євген Богданов, "Фонтанка.ру"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация