Дельта банк. Бійка на 3 мільярди гривень

Свіже рішення Верховного суду може бути поза увагою повз вашого погляду.
Абидно - занадто гарний розклад.
У боротьбі за 3 мільярди гривень зійшлися два гіганти: Ощадбанк і Фонд гарантування вкладів. Предмет бійки - гроші покійного нині "Дельта Банку".
Результат бійки: чиста перемога Фонду гарантування в трьох раундах.
Але найцікавіше - в історії поєдинку.

Колишній власник "Дельта Банку" Микола Лагун був членом елітарного "Клубу скарбників". У цей негласне співтовариство входили самі розумні і талановиті фінансисти ще з часів Леоніда Кучми. Лагун був серед них безперечною зіркою.
Йому дали гроші, і він створив "Дельта Банк". За часів "Сім'ї" Віктора Януковича банк почав отримувати величезні преференції. Скуповував інші банки і патрав їх портфелі. Користувався грошима НБУ і Ощадбанку.
Співпраця з "Ощад" було особливо епохальним. За часів глави НБУ Сергія Арбузова, а потім глави НБУ В'ячеслава Соркіна, головою Ощадбанку був Сергій Подрєзов - ще один учасник "Клубу скарбників". Подейкували, що "Дельта" - це проект чи то Валерія Хорошковського, то чи "Сім'ї". Було дуже схоже на другий варіант.
"Дельта" і "Ощад" брали участь в багатомільярдних фінансових схемах, в яких використовувалися державні облігації. Крім них, в операціях брала участь купа дрібних банків, ще пара "госов" і компанія ICU. На той момент ICU допомагала відмивати і вкладати капітали "Сім'ї" Януковича, а сьогодні надає ті ж послуги для Порошенка.

Читайте також: ВТБ Банку, Ощадбанку, Промінвестбанку та БМ Банку дозволили докапіталізацію в Україні

Облігації були ідеальним вибором. Цей інструмент розуміють тільки фінансисти, а значить, громадськість ніколи б не змогла контролювати нічого. Зате облігації дозволяли за день обертати мільярди! Цінні папери купувалися за однією ціною і продавалися за іншою. Купони по ним попадали в одну руки, забезпечуючи "відмивання" безготівкових доходів - а кеш в валізах переходив в інші руки. Ну і так далі.
У той прекрасний час Ощадбанк видав "Дельта Банку" багато грошей - близько 3 млрд грн. По курсу того часу - приблизно $ 250 млн.
3 мільярди "Дельта" отримала як міжбанківський кредит. У фінансових колах - звичайна справа. Під такі кредити не беруть застави, їх виділяють по знайомству. Є у тебе контакт з скарбником іншого банку - отримай.
Потім були євромайдан і втеча Януковича. В Ощадбанку змінилося керівництво, його очолив один Арсенія Яценюка - Андрій Пишний. Почалася епоха списання мільярдних збитків і вельми дивних "междусобойчиков" з деякими представниками "Народного Фронту". Ощадбанк став банком "Наркофронта".
Пишний вирішив повернути гроші, які його попередник видав Лагуну. Він чітко бачив звітність "Дельти" і розумів, до чого йде справа. НБУ незабаром очолила Валерія Гонтарєва, якої ні до чого був живий "Дельта Банк", який приховував у своїх шафах багато скелетів родом з ICU.


До попередникам ні у кого питань не було - Подрєзов на той час уже виїхав за кордон. Швидше за все, так само з часом зробить і сам Пишний, коли дійде справа до з'ясування, куди він подів вже ввірені ЙОМУ мільярди. Але це - потім.
Після Майдану виявилося, що Лагуну віддавати нічим. Часи "Сім'ї" пройшли, і настали нові - коли банк почали потроху готувати до банкрутства. Щоб Пишний відв'язався, а в гості в банк не прийшла чергова "самооборона", Лагун оформив заставу по міжбанківському кредиту.

Читайте також: Відсутність довіри до влади і до Нацбанку іноді має і позитивні сторони
Сама операція - щось небачене в банківській практиці. Банки видають міжбанківські кредити під своє ім'я. Це завжди найкраща гарантія, яка спирається на негласний кодекс честі скарбника. При найменшому запаху проблем, банк насамперед намагається не заплатити податки, не повернути депозити або рефінансування НБУ. Він намагається віддати міжбанківські кредити - бо банк помре, а скарбника доведеться шукати нове місце роботи.
Мабуть, Миколі Лагуну втрачати вже було нічого. І він вів банк до краху, виводячи з нього гроші і порушуючи одвічний кодекс честі скарбника. Застава він надав, очевидно, просто щоб Пишний відстав. Обидва розуміли, що перед самим банкрутством подібні угоди вважаються нікчемними. Тобто, будь-який суд визнає їх недійсними, тому що вони носять чіткі ознаки мародерства.
Але Пишний як досвідчений адвокат не погребував мародерством. Потім була тимчасова адміністрація і ліквідація "Дельти". А Ощадбанк пішов в атаку - через суди він спробував відібрати у тимчасовій адміністрації застави. Боротися було за що - земельні ділянки, які Ощад міг продати в потрібні руки, як продав майно "Креатива".
Тимчасова адміністрація, яку призначив Фонд гарантування вкладів, теж мала свій інтерес. Фонду належало виплачувати мільярди ошуканим вкладникам "Дельти". Тому застави потрібні були, щоб їх продати і заткнути частина фінансової "дірки", що залишилася після Лагуна.
Суди легко визнали угоду між Лагуном і Пишним нікчемною. Ощадбанк списав гріхи попередника на збитки. Здавалося б, розмова закінчена.
Але Пишний не дарма є гаманцем "Наркофронта". Вартість судів для нього невелика. Та й не хочеться мати зайвий раз справу з прокурорами, які намагаються пришити "до завдання збитків державі в особливо великих". Так почалася багаторічна метушня в судах.
В ході боїв, Пишний кілька разів отримував відмову і навіть заборона, але продовжував перти далі.
Але ось, нарешті, справа дійшла до Верховного суду. За кількома епізодами, "Ощад" програв. Фонд залишив "жирні" застави для продажу. Пишному доведеться поговорити з прокурором.
Мораль цієї байки яка?
Як не крути, 3 мільярди пропали назавжди. Добре, що залишилися застави. А застави - дуже хороші.
Після зміни влади ми можемо з подивом дізнатися про цікаві проекти самого Пишного. "Ощад" з дивовижною постійністю отримує з держбюджету все нові вливання в капітал - на мільярди гривень! І такими ж мільярдами списує на збитки старі кредити. Чого варті тільки кредити Андрію Клюєву на сонячні електростанції? Але колишній менеджмент "Ощад" спокійно сидить за кордоном, і ніхто їх не переслідує. Навіщо? Менше залучаєте уваги - тихіше підете самі.
Як завжди, за бортом опиняються нічого не відають вкладники. Ті самі, які потім мерзнуть під вікнами Нацбанку і Фонду гарантування, вимагаючи справедливості.

Ось для цих вкладників новина про рішення Верховного суду - це черговий шанс повернути хоч частину грошей, які вивели Лагун і компанія.

Підпісуйся на Сторінки UAINFO у Facebook , Twitter и Telegram

Мораль цієї байки яка?
Чого варті тільки кредити Андрію Клюєву на сонячні електростанції?
Навіщо?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация