«Демон революції»: Ленін теж людина

Телебачення не обійшло століття Жовтневої революції стороною: проектів, присвячених знакової дати, віз і маленький візок. 5 листопада на каналі «Росія 1» стартує восьмисерійний телефільм Володимира Хотиненко «Демон революції» . У проекту зоряний акторський склад: Євген Миронов , Федір Бондарчук , Пауліна Андрєєва , Вікторія Ісакова , Максим Матвєєв , Дарина Екамасова та інші. Що ж ще, крім всенародних улюбленців, запропонували нам творці проекту? Оглядач «Навколо ТБ» розкуштував «Демона революції» ще тепленьким, і поспішає поділитися, який він на смак.

«Демон революції», ммм, чесно кажучи назва насторожує. Адже використано занадто помітне слово з яскравою негативним забарвленням. Невже творці проекту зараз битимуть прямо в лоб і не залишать глядача ніякого простору для власних роздумів. Що якщо всі акценти розставлені як в літературі епохи класицизму - відразу ясно, хто чорний, хто білий, хто добрий, а хто злий? Або ж в серіалі занадто багато чорнухи - знову історичні події в безглуздий донцовський детектив перетворюють? А може бути це історія про теорії змови та ще й з національним питанням, а такий поворот вже оскому набив. Хочеться справжнього, хочеться людей побачити. Заявляємо - вони будуть, не хвилюйтеся. Просто назва, на наш погляд невдале - трохи затінює суть проекту і веде асоціації трохи не туди, ніби Іван Сусанін - поляків в темному лісі.

Так хто ж такий демон революції (крім того, що це метафора сомого Історична події)? Це головний герой серіалу, марксист Олександр Парвус (Федір Бондарчук). Комерсант він, звичайно, талановитий, але ось свій дар звертає не на благо. Жага наживи для нього на чолі кута. В одну мить Парвуса осінило, що революція в Росії - невичерпне джерело грошей! Ось тільки треба все фінансові потоки сконцентрувати навколо себе. Загалом герой схожий на Лернейскую гідру, з якої боровся Геракл - відрубують чудовиську одну голову, а на її місці дві нові виростають.

Загалом герой схожий на Лернейскую гідру, з якої боровся Геракл - відрубують чудовиську одну голову, а на її місці дві нові виростають

Федір Бондарчук в ролі Олександра Парвуса в серіалі «Демон революції»

На прес-конференції, присвяченій виходу «Демона революції» Федір Бондарчук зізнався, що його персонаж насправді був огрядним, але творці серіалу навмисно від цього відмовилися. В результаті Парвус вийшов якимось олов'яним солдатиком - з ідеальною поставою, витонченою фігурою, без сучка, без задирки, без самоіронії. Розкотистий гучний голос і просто звіриний оскал - в Парвуса, на наш погляд, трохи переборщили зі злочинницькими рисами. А якби він був на вигляд добродушним компанійським товстуном, сміявся б, похрюкуючи, над своїми ж вульгарними (персонаж був таким на думку творців серіалу) жартами, а на ділі був би лукавим пройдисвітом - було б багатогранніше.

Парвус в «Демона революції» той ще змій з брязкальцями - цяцьки і прикраси він любив. І тростину у нього була прямо що ні на є дизайнерська, і кільце з діамантом на мізинці. Ось це, як нам здається, вдалий хід. Підкреслює самовпевненість Парвуса - можу собі дозволити, я розумний і можу грубити. Ще варто похвалити Федора Бондарчука за вміння зобразити догідливість - коли Парвусу це було вигідно, він умів просто плющем стелитися.

Але хоч і заявлений Парус як локомотив серіалу, все одно, як пити дати, всі погляди будуть спрямовані на Володимира Леніна (Євген Миронов). Треба сказати, що образ вийшов багатогранним. І розумний, чи не лапоть якийсь, якого дурити можна. Леніну грошики потрібні - на одному популізмі переворот не "провернеш». А ось сам в оборот потрапиш. Ленін довіряє, але перевіряє. Вражаючі сцени його діалогів c Парвусом - при соратників майбутній вождь світового пролетаріату букального викидає комерсанта вон (що не дай бог ніхто не подумав, що спонсорами революції виступають прокляті імперіалісти). А насправді, ну хто ж при здоровому розумі від загального еквівалента відмовиться.

Євген Миронов в ролі Володимира Леніна в серіалі «Демон революції»

Справа Леніна живе, справа Ленін не прогавити. Але все ж даєш і любові вождям, це ж не кам'яна реліквія. Дааа, в серіалі ватажок більшовиків і цілується, причому не зі своєю дружиною, і на побачення ходить, як дитя на велосипеді катається і жартує над своєю супутницею Інессой Арманд (Вікторія Ісакова): «Що ти в кермо вчепилася, як Ніколашка в свій трон» . Окрилений, майбутній вождь повертається додому, а душа співає, не приховаєш. «Вінчались ми не в церкві ...» - затягує Ілліч.

До речі, про вінчання. У серіалі є сцена, де Володимир Ульянов і Надія Крупська постали перед вівтарем (Вважається, що головний більшовик країни і справді не ухилився від церковного обряду, як би не був атеїстом. Ленін з дружиною уклали священний союз, взявши в свідки Бога в 22 липня 1898 року в Шушенському. - Прим. ред.). Так ось, цей фрагмент якнайкраще розкриває особистість Леніна - в такий відповідальний момент свого життя він баламутить над традиційним церковним кліше «раб божий», будучи зупинений мамою нареченою.

Дарина Екамасова в ролі Надії Крупської в серіалі «Демон революції»

Надія Крупська в «Демона революції» здається зайво лагідної. Ми звикли знати її сильною жінкою, соратницею самого вождя, що йому до пари. Хоча, не будемо сперечатися, це рукотворний образ з радянської міфолоіі. У серіалі Наджеда Крупська - трагічна постать, вона чоловіком не любима. А ось сама вона любить і терпить, йде на приниження, береже виляє хвостом чоловіка. На наш погляд, образ Крупської надає суперечливості самої постаті Леніна, що безумовно, робить серіал цікавіше. Як же так, більшовики боролися за рівність чоловіків і жінок, і всі ми знаємо, на що здатна кожна кухарка. Тільки ось чия б корова мукала, адже сама жінка Ілліча мовчала.

Нам здалося, що в серіалі по-новому показані царські жандарми. Це зовсім не вишибали, які тільки те й роблять, що кирзовими чобітьми всіх по лобі б'ють і на допитах катують. У нашій свідомості вкоренилося, що служителі імператорського слідчого управління - душогуби, гірше останній людей. На такий портрет раніше теж було замовлення зверху. А зараз часи змінилися. Конттрразведчікам з «Демона революції» ми симпатизуємо. Вони теж тримають вдома котиків і хочуть, щоб їх після роботи зустрічала родина.

Дарина Екамасова і Євген Миронов в серіалі «Демон революції»

«Демон революції», звичайно, не документальне (такий завдання не стояло), але безумовно яскраве і нове прочитання історії. І самі творці проекту, що імпонує, критику передбачали, готові до неї. І Євген Миронов, і Володимир Хотиненко на прес-конференції проекту говорили, що серіал безумовно розберуть по кісточках. Тут же всім відомі персонажі, знайомі, як двічі два, зі шкільної лави. Чи не означає, що серіал поганий, просто у кожного з нас є своє бачення, Леніна-то вже точно. І кожен прагне зі своєї дзвіниці кидатися докорами: «Я то-то точно Леніна знаю. Сам йому руку тиснув ».

Ще знайдуться і ті, хто вважає, що проект про революцію обов'язково повинен бути освітнім і просвітницьким. Так розгориться з іскри полум'я дискусії - чи варто показувати творіння Володимира Хотиненко школярам. Так, варто. Адже з екрану можна побачити, як готувалася революція в 1915-1917 роках. Звичайно, ми не Міністерство освіти, щоб проект рекомендувати, і телепроект - не підручник. Та й підручник не істина в останній інстанції. Тим, же, хто вважає інакше, дивитися «Демона революції» не варто. Творці проекту вважали за краще відійти від завчених істин і міркувати-роздумувати-роздумувати.

Кадр із серіалу «Демон революції»

Читайте також:

Як знімали серіал «Демон революції» з Євгеном Мироновим у ролі Леніна

Серіали листопада 2017 року: що обов'язково варто дивитися

Федір Бондарчук назвав роль Парвуса в серіалі «Демон революції» найскладнішою у своїй кар'єрі

Євген Миронов розповів, як грав Леніна в серіалі «Демон революції»

Що ж ще, крім всенародних улюбленців, запропонували нам творці проекту?
Що якщо всі акценти розставлені як в літературі епохи класицизму - відразу ясно, хто чорний, хто білий, хто добрий, а хто злий?
Або ж в серіалі занадто багато чорнухи - знову історичні події в безглуздий донцовський детектив перетворюють?
Так хто ж такий демон революції (крім того, що це метафора сомого Історична події)?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация