День захисника України - що потрібно знати про свято

  1. Як День захисника України пов'язаний з козаками?
  2. Народження нової дати
  3. Кого можна і потрібно вітати?
  4. Як свято пов'язане з Національним банком України?
  5. Чому День захисника України викликав суперечності?

У суботу, 14 жовтня, вся Україна святкуватиме День захисника України. Він збігається з великим церковним святом Покрови Пресвятої Богородиці, яка перебувала в особливій пошані у українських козаків. У цей день прийнято вшановувати мужність і героїзм захисників української землі, а також військові традиції і героїчні подвиги українського народу. NewsOne.ua вирішив розібратися в традиціях і особливостях досить молодого свята.

Як День захисника України пов'язаний з козаками?

На 14 жовтня в Україні припадає цілих три свята - День захисника України, Покров Пресвятої Богородиці і День українського козацтва. Також в цей день була створена українська повстанська армія.

Українське козацтво має довгу прославлену історію. Перші офіційні згадки про козаків можна знайти ще в 1492 році. Саме тоді запорожці завдали нищівної поразки турецької військово-морської галері і звільнили з полону своїх побратимів. Вважається, що з цього і починаються літописі лицарськість і легендарні походи козаків.

Всі знають, що свято Покрови було на Січі великим. Козаки вважали Пресвяту Богородицю своєю заступницею і захисницею, і вірили в її силу. Саме 14 жовтня, а за старим календарем 1 жовтня проходив Великий Рада, або як його ще називали Козацька Рада. У цей день вибирали отамана і вирішували, як жити на наступний рік. Згодом свято дістало ще одну назву - Козацька Покрова. В Україні з 1999 року 14 жовтня офіційно відзначають як День козацтва. День Покрови - одне із знаменних християнських свят.

Народження нової дати

Повелося, що в усіх пострадянських країнах День захисника Вітчизни святкується 23 лютого, і Україна не була в даному випадку винятком. Однак в 2014 року президент Петро Порошенко оголосив про його скасування і перенесення цієї дати на 14 жовтня. Вперше глава держави сказав про це під час свого виступу з нагоди Дня незалежності України.

"У багатої подвигами літописі українського воїнства безліч битв і дат, гідних стати Днем захисника Вітчизни. Я підкреслюю, Україна ніколи більше не буде святкувати це свято по військово-історичному календарем сусідньої країни. Ми будемо вшановувати захисників своєї Вітчизни, а не чужого!", - зазначив український лідер.

14 жовтня 2014 року Порошенко підписав два укази - про встановлення в Україні Дня захисника і про скасування його святкування 23 лютого.

Вже 5 березня 2015 року Верховна Рада України прийняла відповідний закон, згідно з яким свято стало офіційним вихідним днем.

Вже 5 березня 2015 року Верховна Рада України прийняла відповідний закон, згідно з яким свято стало офіційним вихідним днем

Читайте також - У жовтні українців чекають три вихідних поспіль

Кого можна і потрібно вітати?

Навряд чи в українських реаліях День захисника України можна назвати Днем всіх чоловіків і вітати всіх, підносячи в подарунок шкарпетки і піни для гоління.

З огляду на те, що зараз відбувається на сході нашої країни свято і став саме Днем захисника рідної Батьківщини, тих синів, батьків і чоловіків, хто не шкодуючи себе захищає України від країни-агресора.

В даному випадку варто привітати всіх українських військовослужбовців, бійців Збройних сил України та інших підрозділів. При цьому не потрібно дарувати банальні подарунки, військових краще підтримати добрим словом і показати, що ми пам'ятаємо про них і дякуємо за чисте небо над головою і мирне життя вдалині від фронту.

Як свято пов'язане з Національним банком України?

12 жовтня 2015 року Нацбанк ввів в обіг пам'ятну монету "День захисника України" номіналом 5 гривень.

"Присвячена вшанування мужності і героїзму, нескореності та волелюбності борців за національну справу всіх поколінь і Дню захисника України. Це свято за історичною традицією відзначається 14 жовтня - в день Покрови Пресвятої Богородиці, за яким закріпилася ще й другу назву - Козацька Покрова, воно асоціюється з такими поняттями, як військова честь, доблесть, мужність і лицарство. Образ Божої Матері, яка тримає білу довгу покрову, став своєрідним оберегом України, символом її споконвічного прагнення до встановлення сОГ ласія і світу ", - вказала тоді в НБУ.

На аверсі монети на тлі орнаменту розміщено фігура Пресвятої Богородиці, під омофором якої - козаки і сучасні воїни-захисники. На реверсі монети на тлі камуфляжу стилізовано зображена тризуб - знак Княжої Держави Володимира Великого, вгорі написано півколом: "ЗА ЧЕСТЬ! ЗА СЛАВУ! ЗА НАРОД!". Монета випущена тиражем 50 тисяч штук.

Читайте також - В Україні з'явилося нове професійне свято

Чому День захисника України викликав суперечності?

Установа нового свята викликало досить багато протиріч в українському суспільстві і за кордоном. Практично всі вони були пов'язані з тим, що саме 14 жовтня 1942 року створили Українську повстанську армію. Зокрема, історик Віктор Пироженко заявив, що відзначати таке свято в цей день "блюзнірство і недоцільно".

У той же час в Інституті національної пам'яті нагадали, що спочатку УПА була реакцією на німецький терор і боролася за створення незалежної і вільної України. За допомогою бійців УПА були звільнені цілі райони від німецьких загарбників.

Марія Бабич


Як День захисника України пов'язаний з козаками?
Як свято пов'язане з Національним банком України?
Чому День захисника України викликав суперечності?
Як День захисника України пов'язаний з козаками?
Як свято пов'язане з Національним банком України?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация