День Іллі-громовика

2 серпня (20 липня по старому стилю) - свято старозавітного пророка Іллі - найбільшого пророка і першого незайманого Старого Завіту. 2 серпня (20 липня по старому стилю) - свято старозавітного пророка Іллі - найбільшого пророка і першого незайманого Старого Завіту

День Іллі-громовика

Він народився в Фесвіі Галаадської в коліні Левіїні за 900 років до Різдва Христового.

Святитель Єпіфаній Кіпрський повідомляє про народження пророка Іллі такий переказ: "Коли народився Ілля, батько його сов бачив у видінні, що вродливі чоловіки вітали його, сповивали вогнем і живили полум'ям вогненним".

Ім'я Ілія (що означає фортеця Господня), дане йому при народженні визначило все життя майбутнього святого. З малих років він оселився в пустелі, присвятив своє життя Богу і проводив її в суворому пості і молитві. До пророчого служіння Ілія був покликаний при ізраїльського царя Ахава і став полум'яним прихильником істинної віри і благочестя.

У той період ізраїльський народ відпав від віри своїх батьків, залишив Єдиного Бога і поклонявся язичницьким ідолам, шанування яких ввів нечестивий цар Єровоам. Особливо завзято підтримувала служіння ідолу Ваалу язичниця Єзавель - дружина царя Ахава, що призвело древніх ізраїльтян до повного морального занепаду. Бачачи реальну загрозу загибелі свого народу, пророк Ілля став викривати царя Ахава в лукавстві, переконуючи його покаятися і звернутися до Істинного Бога. Цар не послухався його.

Тоді пророк Ілля оголосив деспотові, що, в країні протягом трьох років не буде ні дощу, ні роси на землі, і посуха припиниться тільки за його молитвою. І дійсно, все сталося, як передрік Ілля. Народ страждав від нестерпної спеки і голоду. Господь по Своєму милосердю, бачачи страждання людей, готовий був пощадити всіх і послати дощ на землю, але не хотів порушити слова пророка Іллі, який горів бажанням звернути серця ізраїльтян до покаяння і повернути їх до істинного богошанування.

Цариця Єзавель весь цей час шукала можливість знищити пророка. Зберігаючи його Господь під час лиха послав Іллю в таємне місце біля потоку Хораф. Там хижим воронам Бог велів приносити їжу пророку, вселяючи йому тим самим жалість до стражденного народу. Коли ж потік Хораф висох, Господь послав пророка Іллю до Сарепти сидонської до бідної вдови, яка страждала разом з дітьми в очікуванні голодної смерті.

На прохання пророка вона приготувала йому калача з останньої жмені борошна і залишку масла. З тих пір по молитві пророка Іллі борошно і масло не виснажувалися в будинку вдови протягом усього голоду. Силою своєї молитви великий пророк створив інше диво - воскресив померлого сина цієї вдови.

По закінченні трьох років посухи доброго ока Господь послав пророка до царя Ахава для припинення лиха. Пророк Ілія зібрав на горі Кармел (Кармель) весь народ Ізраїлю і жерців Ваала. Там він запропонував спорудити два жертовники: один - від жерців Ваала, інший - від нього самого для служіння Істинного Бога. "На який з них спаде вогонь з неба, той буде вказівкою, чий Бог істини". - сказав Ілля. - "І все повинні будуть вклонитися Йому, а не визнають будуть конче забиті".

Першими приступили до жертвоприношення жерці Валла: вони волали до ідола з ранку до вечора, але марно - небо мовчало і вогонь не з'явився. До вечора пророк Ілія спорудив свій жертовник з 12-ти каменів - за числом племен Ізраїлевих, поклав жертву на дрова, наказав викопати навколо жертовника рів і звелів поливати жертву та дрова водою.

Коли рів наповнився водою, полум'яний пророк звернувся до Бога з гарячою молитвою й благанням кожного часу, щоб Господь послав з неба вогонь для напоумлення помиляються і ожесточившиеся ізраїльтян і звернув їх серця до Себе, Єдиному Богу. Вогонь по молитві пророка зійшов з неба, мокрі дрова загорілися, і жертовне всеспалення відбулося.

Народ, ласий на чудеса, упав на землю, волаючи: "Воістину Господь є Бог Єдиний і немає іншого Бога, крім Нього!" . Тоді пророк Ілля повбивав усіх жерців Ваалових і став молитися про дарування дощу. За його молитві небо розкрилося і випав рясний дощ, що напоїла спраглу землю.

Усвідомив свою помилку і цар Ахав, але його дружина Єзавель була сильно розгнівана, дихала жагою помсти і як і раніше загрожувала вбити пророка. Рятуючись, пророк Ілія втік з Ізраїльського царства в царство Іудейське. Висловлюючи жаль, що безсилий викорінити ідолопоклонство, він просив у Бога смерті. Але Ангел Господній зміцнив його їжею і повелів іти в далеку дорогу.

Сорок днів і ночей йшов пророк Ілія до гори Хорив (інші назви її - Синай і Божого гора, де Мойсей отримав від Господа скрижалі Завіту), де і оселився в печері. Там Господь звелів пророкові Іллі

День Іллі-громовика

помазати на пророче служіння молодого Єлисея.

На очах у нього за своє полум'яне служіння Славу Божу пророк Ілля був узятий на Небо живим у вогненній колісниці. Єлисею ж дістався дар пророчого духу, причому вдвічі більший, ніж мав сам пророк Ілія.

Примітно, що великий пророк, житіє якого описано в Біблії, під час Преображення Господнього розмовляв зі Спасителем на горі Фавор. У православ'ї пророк Ілія завжди шанувався особливо. Перша церква, побудована в Києві ще за князя Ігоря, була освячена в ім'я пророка Іллі.

Переказ про нього зберігається і у мусульман, щоб віддати йому похвалу в Корані. Сама гора Кармел арабами зазвичай називається Мар-Еліас, тобто Святий Ілля. За іншою традицією, гора зветься Керен Кармель, і її назва ототожнюють з «виноградником Божим» і «садом». На вершинах її росте багато дубів і сосен, а біля підніжжя - оливи і лаври. З гори стікають кілька потоків, найбільший з яких випливає з так званого джерела Іллі.

З давніх часів гора Кармел на Святій Землі була місцем паломництва для християн. На ім'я гори свою назву отримав один з найбільших католицьких чернечих орденів - босоногих кармелітів, який утворився тут в 1245 г. На території кармелітського монастиря на горі Кармел знаходиться і печера святого пророка Іллі - головне місце паломництва. Біля входу в монастир стоїть статуя Іллі-пророка, озброєного мечем.

Щорічно в день пророка Іллі кармеліти влаштовують традиційну ходу, відзначаючи день святого. З святковими піснями вони спускаються по горі, молитовно просячи у свого патрона скоїти черговий диво. Якщо при цьому на тлі блакитного в цю пору року хайфського неба з'являється хоча б невелику хмарку, шанувальники пророка вважають свою місію виконаною.

Майже тисячу років тому побував тут і російський ігумен Данило, який записав у своєму «Хожении»: «Прийшли до Хайфи, а звідти - до гори Кармільской. У цій печері знаходиться печера Іллі-пророка. Ми вклонилися їй ».

Через 800 років Російська духовна місія придбала на горі земельну ділянку, на якому побудувала православний храм в ім'я пророка Іллі, який в середині листопада 1913 року освятив патріарх Єрусалимський Даміан. Цей храм 18 липня 1997 роки завітав на Патріарх Алексій Другий.

Шанування пророка Іллі на Русі в той же час переплелося з язичницькими віруваннями і обросло прикметами. Не дивно тому, що з приходом на Русь християнства народ, зберігав багато якостей старих язичницьких богів, наділив Іллю прикметами свого самого шанованого божества - Перуна-громовика.

Вважається також, що на Ільїн день не можна працювати. Сіно возити - гріх, Ілля спалить його. Стогів на Ільїн дня не метають - спалить грозою. Єдиний виняток робилося для пасічників: вони могли підрізати стільники на пасіці і почистити вулики. Бджола - " 'божа пташка", що збирає віск Богу на свічку; Ілля чи не вдарить стрілою в вулик, хоча б навіть сховався за ним нечистий дух.

Ще в Ільїн день не можна купатися. Це заборонялося суворо, а заборона пояснювався так: Ілля-пророк їздить на конях по небу; від швидкого бігу в Ільїн день одна з коней втрачає підкову, яка падає в воду, і вода відразу стає холодною: "Ілля-пророк в річках воду каламутить".

Сьогодні на схилі гори Кармель розкинулася Хайфа - третє за величиною місто в Ізраїлі, після Єрусалима і Тель-Авіва. Його населення складає приблизно 250 000 чоловік. Він - морські ворота, головний порт Ізраїлю. У Хайфі розташований і найбільший в країні політехнічний інститут - Техніон. У місті багато театрів, свій симфонічний оркестр і навіть метро.

У нижній частині Хайфи розташовано кілька християнських церков, освячених в ім'я Іллі-пророка: греко-ортодоксальна, католицька та греко-католицька.

А ще Хайфа - всесвітній центр віри багаї. Тут в 1957 році збудований перший в світі бахаістскій храм.

Читайте ще в розділі "Культура".

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация