День святого Миколая Чудотворця

  1. Історична довідка
  2. встановлення свята
  3. Назви і походження дати
  4. Короткий житіє Миколи Чудотворця

Одним з найбільш сильних християнських подвижників благочестя був і залишається обранець Божий, якого віруючі ласкаво називають Ніколою. Його ім'я, як правило, вимовляють з обов'язковим додатком «чудотворець», вказуючи на чарівну допомогу, яку вони надають святим всім, хто звернеться до послідовника Христа з чистим серцем. Ви напевно вже здогадалися, що мова йде про святителя Миколая Мирлікійського - скоропослушніке і володаря доброї душі. Цьому святому в православній традиції присвячені три свята в році. Дата 22 травня позначена в християнському календарі як «Перенесення мощей святителя і чудотворця Миколая з Мир Лікійських в Бар». У народі ж дане торжество відомо під назвою «Микола весняний».


Зміст статті:


Історична довідка

Подія, покладене в основу установи релігійної дати, мало місце бути в 1087 році. Тоді купці з Венеції і Барі пішли в Антіохію, на зворотному ж шляху зробили зупинку в Мирах Лікійських. Ними рухало намір заволодіти мощами святителя Миколая, що зберігалися в зазначеному місті. Купці проникли в храм, зведений в ім'я обранця Божого, зв'язали ченців, які охороняли тіло святого, після розправилися з помостом, що утримує гробницю зі святинею, і витягли з саркофага останки подвижника. Занурившись на кораблі, торговці відпливли додому. У місті Барі вони виявилися 8 травня, а вже 9-го числа мощі Миколи Чудотворця були перенесені з почестями в храм св. Стефана, що розташовувався на узбережжі.


Весь шлях від вихідного пункту до церкви відбувалися чарівні знаки та чуда, в тому числі лікування хворих. Даний факт зміцнював людей у ​​вірі і викликав в душі їх побожне ставлення до святого. Через рік в цій місцевості звели церкву, яку потім освятили на честь Миколая чудотворця. Обряд здійснив папа Урбан II.

Сьогодні мощі Миколи Чудотворця знаходяться в італійському місті Барі, в базиліці Святого Миколая. Сюди постійно стікаються зі всіх кінців світу паломники, які потребують чудесної допомоги великого подвижника. Мощі Миколая Мирлікійського виділяють ароматне миро, яке зцілює всіх до нього торкаються.


встановлення свята

Після того, як мощі Миколи Чудотворця виявилися в Барі, релігійні урочистості, приурочені до вшанування перенесення нетлінного тіла подвижника, проходили довгий час виключно в зазначеному місті. Християни Сходу і Заходу не приєдналися до своїх братів і сестер з італійського містечка. Чи не зробила цього і грецька церква. Пояснюється такий стан речей зовсім не тим, що про перенесення мощей святителя не знали за межами Барі і Мир Лікійських, а, цілком ймовірно, через яку випробовують християнами з даного приводу печалі, адже за великим рахунком тіло Миколая чудотворця венеціанські купці викрали з місця його початкового зберігання. Зате на Русі до традиції святкування перенесення мощей Миколая Чудотворця в Барі охоче приєдналися. Церква постановила відзначати цю подію 9 травня (по с.ст.), і відбулося це за однією версією в 1091 році, за іншою - в 1092, за третьою - близько 1098. У будь-якому випадку очевидно одне: свято Перенесення мощей Миколая Чудотворця був заснований на офіційному рівні точно після 1087 року.


В даний час свято 22 травня Перенесення мощей Миколая Чудотворця відзначають не тільки російські, але й болгарські християнина. Греки ж і серби, які вважають Миколая чудотворця покровителем своїм і своїх держав, а також католики, крім жителів Барі, ігнорують вказаний свято.

Назви і походження дати

У релігійного торжества, присвяченого переносу мощей Миколая Чудотворця з Мир Лікійських в Барі, є безліч найменувань. Йдеться, звичайно, про народних назвах свята. Серед них особливо популярні сьогодні вже згадане «Микола весняний» і альтернативно йому «Нікола річний». Ці найменування зустрічаються в записах етнографів, датованих ще XIX-м століттям. Менш вживаються сьогодні, та й то хіба що в глухих селах, жителі яких свято бережуть вірність традиціям предків, позначення свята «Травний день», «Микула з кормом», «Нікола з теплом», «Нікола травний», «Нікола мокрий». Всі вони також присутні в тлумачному словнику Даля і пов'язані в більшій мірі з прислів'ями, що натякають на погодні прикмети.


Що стосується походження свята Перенесення мощей Миколая Чудотворця, то досить поширеною і правдоподібною є версія, висунута П.І. Мельниковим, яку він озвучив в 1874 році. Згідно з останньою, виникнення релігійної дати відбувалося аналогічно такому на Русі інших подібних святкових днів: в зв'язку з перенесенням шанування язичницьких божеств на шанування православних святих, перекладом рис персонажів слов'янської міфології на характер обранців Божих. Так, святкування Дня святого Миколая Чудотворця 22 травня було приурочено до свята матері Сирий Землі, Люблячої «Микулу і рід його» (10 травня по с.ст.). Звідси і «живучість» народних назв дати, згаданих вище.

Короткий житіє Миколи Чудотворця

Микола чудотворець народився в лікійському приморському місті Патри, якій на території сучасної Туреччини. Точна дата появи на світ подвижника благочестя невідома, вказується лише приблизна: ок. 270 м Його батьками були знатні християни Феофан і Нонна. У Патара святий прожив недовго, оскільки сім'я хлопчика незабаром переїхала в портове місто Світи. Ось тут і пройшло все життя чудотворця.


Знамення, що вказують на незвичність дитини, почалися відразу ж після народження святого. Він утримувався від вживання материнського молока в пісні дні, при хрещенні простояв дві години на купелі, а будучи отроком, довгий час проводив в молитвах. Коли батьки Миколи відійшли до Господа, праведник виявився багатим спадкоємцем. Але все майно і гроші він роздав убогим і знедоленим, причому найчастіше робить добре нещасних таємно, не бажаючи видавати себе. Святий Миколай вів благочестиве життя: цілими днями проводив у храмі, а ночами молився вдома і читав священні книги. Ще зовсім молодий, він за своєю мудрістю розуму походив на старця. Бог винагородив юнака за його щире служіння вірі Христовій. Одному єпископу після смерті архієпископа Мирлікійського привиділося уві сні, що новим пастирем необхідно вибрати молодого чоловіка на ім'я Микола, який першим вранці увійде до церкви. Цим богообраним юнаків виявився святий Миколай.


Багато при своєму земному житті подвижник зробив чудес. Він зціляв хворих від душевних і тілесних недуг, воскрешав мертвих, збуджував в душах грішників почуття щирого каяття, заспокоював молитвами морські бурі і урагани. Святий і сьогодні надає чарівну допомогу віруючим, які звертаються до нього з молитвами, і приходить на виручку скоро. Найбільше Микола Мирлікійський протегує морякам, мандрівникам, купцям, бідним, дітям і незаміжнім дівчатам.

Помер святитель в середині IV століття, близько 345 року. На той час він був уже древнім старцем. Треба сказати, що нетлінні мощі святого зберігаються не тільки в місті Барі - там знаходиться велика їх частина, але не всі. Є останки святого і в археологічному музеї турецького міста Анталія, і на венеціанському острові Лідо. Ну, а в російських церквах є маленькі частинки мощей Миколая чудотворця.

Ми сердечно вітаємо всіх християн зі святом 22 травня, з перенесення мощей Миколая Чудотворця!

Автор: Пономаренко Надія
Стаття захищена законом про авторські та суміжні права. При використанні та передруці матеріалу активне посилання на жіночий сайт www.inmoment.ru обов'язкова!

Теги: свято 22 травня , День святого Миколая Чудотворця , Микола весняний , Нікола річний

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация