День Конституції - чому не вихідний?

Курганська Дар'я Курганська Дар'я   Фотоархів Pravda

Фотоархів Pravda.Ru

12 грудня 1993 року в всенародному референдумі була прийнята діюча російська Конституція, яка до цього дня є основним джерелом права в РФ. Саме з того дня ця дата з'явилася в святкових календарях і полюбилася росіянам наявністю ще одного вихідного дня в році. Але 24 грудня 2004 Держдума прийняла поправки в Трудовий кодекс РФ, та 12 грудня 2005 жителі країни знову вийшли на роботу. Свято назад перетворили в трудові будні, День конституції зарахували до пам'ятних дат Росії, а більшість росіян просто забули про нього , Згадуючи лише напередодні завдяки телебаченню і радіомовленню.

У 2008 році до 15-річчя Конституції Президент Росії Дмитро Медведєв виголосив урочисту промову:

"12 грудня 1993 в нашій країні вперше за її історію був прийнятий принципово новий Основний закон - такий Закон, який визнав вищою цінністю людину, її права і свободи, який встановив основи демократичного ладу Росії і зобов'язав державу на ділі дотримуватися і захищати ці нові базові цінності ".

Але чому ж тоді більше половини росіян ніколи не читали Конституцію - більш того, навіть не можуть припустити про що там йде мова? Чому ніхто не знає про "реальних правах громадян і їх реальному здійсненні"?

Соціологи відзначають, що ставлення росіян до Основного Закону країни змінилося після скасування вихідної на День Конституції. А за даними Аналітичного центру Юрія Левади - менше 50% росіян вважають, що Конституція захищає їх права і свободи. Опитування було проведено більш ніж серед 1000 і присвячений прийдешньому Дню Конституції.

Традиція відзначати День Конституції в нашій країні зародилася ще в 1936 році, коли 5 грудня був прийнятий третій її варіант. У 1977 році свято було перенесено на 7 жовтня, а вже в 1993 на 12 грудня. Звичка відпочивати в це свято глибоко вкоренилася і велика частина колишніх радянських республік після розпаду СРСР її зберегла: День конституції - вихідний в Вірменії, Азербайджані, Україні, Узбекистані ... і навіть, наприклад, в Абхазії.

Для більшості країн по всьому світу цей день також має величезне значення. В Японії, наприклад, День Конституції вважається державним святом і відзначається в дні "Золотого тижня". У цей день будівля Парламенту Японії відкрито для всіх бажаючих. По всій стані проходять лекції про значення демократичної та пацифістської конституції для Японії. Газети в цей день цитують конституцію, нагадуючи громадянам про їхні права.

Фото: AP

У США День Конституції офіційно був прийнятий лише 9 років тому президентом Джорджем Бушем, але відзначається вже понад півстоліття. 17 вересня було офіційно оголошено Днем Конституції та Громадянства (Constitution Day and Citizenship Day), а період з 17 по 23 вересня визначено з 1955 року Тижнем Конституції. Багато громадян США - як уродженці, так і прийняли громадянство, незалежно від національності і віросповідання - відзначають це свято, хоча державним вихідним днем ​​він не є. Щорічно до цього дня Міністерство Освіти США розробляє спеціальні методичні посібники, мандати і рекомендації для школярів і студентів. У свято оратори публічно говорять багато натхненних промов про права і почесних обов'язки кожного громадянина.

Протягом Тижня Конституції на уроках проходять заняття з історії її створення, підписання, учні читають і цитують уривки. Забезпечені громадяни, як правило, в ці дні роблять пожертвування в благодійні фонди.

День Конституції в Норвегії - весняне свято: тут його відзначають 17 травня. У цей день по всій країні проходять дитячі паради і святкування. По всій країні барвисті ходи дітей з прапорами, прапорами і стрічками. Гуляння проходять як у віддалених прибережних районах, так і в столиці Норвегії - Осло, де королівська сім'я вітає проходять з балкона свого палацу.

Ще однією особливістю даного свята є гарні національні костюми, які в останні роки надягає все більше людей. Іноземні туристи, яким трапляється потрапити 17 травня в Норвегію, приходять в захват від цього барвистого видовища.

У Росії, на жаль, День Конституції відзначають в основному масовими акціями і мітингами. Хотілося б, щоб влада країни якомога більше уваги приділяли проблемам просвітлення сучасної молоді, і частіше нагадували наскільки важлива Конституція. Скромні урочистості з приводу Дня Конституції створюють підгрунтя для провокацій проти чинної влади. Рухи правозахисників в цьому році в День Конституції збираються провести Громадянський конституційний форум. На думку учасників: "12 грудня перестало бути святковим днем, тому що нашій владі не хочеться згадувати про Конституцію, тому що вони її не дотримуються".

А в Барнаулі в День Конституції у будівлі Алтайського крайового суду громадські рухи проведуть "похорон російських законів" в рамках акції "Реквієм по Конституції і законам РФ".

"Ми будемо урочисто ховати Конституцію і закони РФ навпроти головного місця в краї, де порушуються конституційні права громадян. Мета цієї акції - привернути увагу громадськості до того, що Конституція у нас не працює", - розповів пресі організатор заходу.

За словами учасників, узданія крайового суду оркестр гратиме похоронний марш, а організатори встановлять картонний труну, який стане символом смерті основного закону держави. За неофіційними даними, в заході візьмуть участь близько 100 осіб, серед яких буде багато незаконно засуджених.

Ось таким чином Росія знову залишиться без свята, який раніше був частиною суспільства і вважався всенародним. Але ж не так давно в День Конституції проходили паради і бив урочистий салют. Всі знали і пам'ятали це свято. Діти, бачачи такі масштабні урочистості, з раннього віку починали цікавитися - що ж таке конституція. І до людей приходило усвідомлення того що раз День Конституції - свято значить вона дійсно важлива для країни і для народу.

Думаю владі пора задуматися про те, щоб повернути все на круги своя. Адже у людей руйнуються всі уявлення про демократію - народ цілий рік відзначає абсолютно немислимі свята, а день, в який були прописані його права і свободи офіційно відзначити не може - парадокс.

Але чому ж тоді більше половини росіян ніколи не читали Конституцію - більш того, навіть не можуть припустити про що там йде мова?
Чому ніхто не знає про "реальних правах громадян і їх реальному здійсненні"?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация