День Перемоги (пісня)

«День Перемоги» ( інципіт «День Перемоги, як він був від нас далекий ...») - пісня композитора Давида Тухманова на слова Володимира Харитонова про день Перемоги .

Неодмінний знаковий атрибут урочистостей з приводу 9 травня - Дня Перемоги в Великій Вітчизняній війні не тільки в Росії, але і країнах СНД.

Стройова пісня в Радянській і Російської армії, парадний марш.

У березні 1975 року поет Володимир Харитонов звернувся до Давиду Тухманова з пропозицією створити пісню, присвячену Великій Вітчизняній війні. Країна готувалася до 30-річчя Великої Перемоги, і в Спілці композиторів СРСР був оголошений конкурс на кращу пісню про війну.

Буквально за кілька днів до закінчення конкурсу Харитонов передав свої вірші співавтору. Тухманов дуже швидко написав музику, і пісня встигла прозвучати на останньому прослуховуванні конкурсу. Її виконала дружина Тухманова, поетеса і співачка Тетяна Сашко .

Але ніякого місця пісня «День Перемоги» не зайняла. Прослуховування пісні викликало болісно гостру реакцію старших колег Тухманова, проти пісні прозвучали різкі висловлювання, про що незабаром стало відомо на Держтелерадіо .

За спогадами сучасників, причина була в музиці і її автора. Якщо поет Харитонов був фронтовиком, ветераном війни, пісні на його вірші ще в 1950-ті роки писали увінчані лаврами композитори ( Анатолій Новиков , Вано Мураделі та інші), то композитор Тухманов був молодим автором, відомим в першу чергу по естрадних шлягерів. В ті часи музичну політику держави визначало керівництво Спілки композиторів - в основному це були люди похилого віку (правда, тодішній голова правління Спілки композиторів РРФСР Родіон Щедрін , Висловився в тому дусі, що не можна співати про Перемогу під таку музику [ Джерело не вказано 2029 днів ], 1932 року народження, старше Тухманова всього лише на вісім років). Вік в 30 з невеликим років тоді вважався «незрілим». На думку керівництва Союзу композиторів, а також теле- і радіоначальніков, Тухманов не міг відповідати статусу учасника пісні державного масштабу. [ Джерело не вказано 2883 дня ] Хоча Тухманов уже створив хіти «Остання електричка», «Ці очі навпроти», «Білий танець», «Пісенька про шевця», «Я люблю тебе, Росія», «Гуцулочка», «Моя адреса - Радянський Союз», «Як прекрасний цей світ »і багато інших, у нього ще не було ніяких звань і регалій, крім премії Московського комсомолу. І тому Давид, закінчивши Гнесинськоє училище , Маючи диплом професійного композитора і написавши три десятка популярних пісень, тільки в 1973 році був прийнятий до Спілки композиторів.

Був і другий «мінус» - в музиці пісні «День Перемоги» були почуті синкопи і елементи не те танго , не те фокстроту . Чи не влаштовували і сучасні методи оркестровки (наприклад, використання бас-гітари) [ Джерело не вказано 2883 дня ]. В результаті пісню не пропускали в ефір - ні на радіо, ні на телебаченні.

Леонід Сметанников виконав пісню на зйомках передачі « Блакитний вогник " напередодні 9 травня 1975 року . Це виконання викликало масу захоплених листів, але довго так і залишалося єдиним виконанням в ефірі. За твердженням музичного журналіста Миколи Фандеева, першим телеефіром пісні стало виконання ВІА « Лийся, пісня ».

«День Перемоги» (   інципіт   «День Перемоги, як він був від нас далекий

Лев Лещенко виконує пісню
«День Перемоги», 2016 рік

Лише в листопаді 1975 року на концерті, присвяченому дню міліції , Лев Лещенко виконав «День Перемоги» в прямому ефірі. Публіка відразу прийняла пісню, і «День Перемоги» був виконаний ще раз на «біс». Після цього пісню стала співати вся країна. Пісня стала лауреатом фестивалю « Пісня-75 ». Після цього протягом всього 1976 року на Держтелерадіо приходило безліч листів з проханням повторити цю пісню, що і було зроблено на фестивалі « Пісня-76 ».

Серед інших виконавців «Дня Перемоги» - Йосип Кобзон , Муслім Магомаєв , Юрій Богатиков , Юрій Гуляєв , Едіта П'єха і навіть ВІА «Лийся, пісня" (Збереглася рідкісна концертний запис).

Існує також польська версія пісні ( пол. Dzień Zwycięstwa) в перекладі Віктора Максимкин (Wiktor Maksymkin), що виконувалася Центральним художнім ансамблем Війська Польського під час фестивалю солдатської пісні в Колобжег [1] . На цьому фестивалі, в 1981 році, також виконали польсько-російську версію [2] .

«День Перемоги» давно існує і у вигляді маршу, який виконують оркестри багатьох країн світу. У 2016 році пісня «День Перемоги» у виконанні Льва Лещенка стала переможцем XI Всеросійського фестивалю «Катюша» у спеціальній номінації «Зірка Росії», як найкраща пісня про Велику Вітчизняну війну [3] .

початок пісні

музика Давида Тухманова
слова Володимира Харитонова
День Перемоги, як він був від нас далекий,
Як в багатті недіючому танув уголек.
Були версти, обгорілі, в пилу, -
Цей день ми наближали як могли.
Приспів:
Цей День Перемоги
Порохом пропах,
Це свято
З сивиною на скронях.
це радість
Зі сльозами на очах.
День Перемоги!
День Перемоги!
День Перемоги!

У фразі «свято із сивиною на скронях» відображені одночасно почуття радості і гордості за витримку, стійкість, мужність країни і які пережили війну, яка сприймається як рана, і біль від втрат в ній, як і сивина, необоротна. Деякі фрагменти пісні використовуються в якості прецедентних [4] .

В результаті проведеного в 2015 році журналом « російський репортер »Соціологічного дослідження, текст« Дня перемоги »посів п'яте місце в хіт-параді найпопулярніших в Росії віршованих рядків, що включає, серед іншого, російську та світову класику [5] .

У пісні згадується мартенівська піч як символ важкої промисловості, яка була особливо важлива для СРСР під час Великої Вітчизняної війни .

Time Divizion - День перемоги (слова Харитонова Володимира Гавриловича) [6]

  • Тухманов Д. Ф. День Перемоги. Пісня для голосу і духового оркестру [des1-es2]. Слова В. Харитонова. інструментування Д. Браславського . Партитура. - М.: Радянський композитор, 1978. - 16 с. - 8830 екз.
  • День Перемоги. Збірник пісень про Радянської Армії. [Для співу (соло, ансамбль, хор) з супроводом фортепіано, баяна і для баяна з надписати текстом]. - М.: Музика, 1978. - 96 с. - 10 000 прим. Це нотне видання включає пісню «День Перемоги».

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация