День Незалежності Польщі - 11 листопада

В закладки!

Національний День незалежності, який відзначається щороку на честь річниці здобуття Польщею незалежності (11 листопада 1918 року) після 123 років несвободи в умовах окупації Росією, Прусією та Австрією, є однією з найважливіших державних церемоній в Польщі.

Цей вільний від роботи день безліч поляків проводить з родиною або на активному відпочинку. Відзначається він з 1920 року, причому відзначався навіть таємно в окупованій Польщі під час Другої світової війни, в 1945 році він був замінений іншим святом, яке відзначалося 22 липня в річницю оголошення Маніфесту Польського Комітету Національного Визволення в 1944 році, який по суті ввів комуністичний режим в країні. У свій первісний вигляд свято було наведено лише після зміни режиму в 1989 році. Хоча державний статус 11 листопада отримала тільки в 1937 році, за часів II Речі Посполитої (II Rzeczypospolitа) цей день святкували дуже урочисто. Вулицями міст проходили паради святково одягнених військ, відібраних главою держави маршалом Юзефом Пілсудським (який вважається батьком незалежної Польщі).

Уже 24 роки як національний День незалежності поляки знову святкують дуже урочисто, а театром головних святкових заходів є площа Пілсудського, де, як і в роки II Речі Посполитої, проходять церемонії за участю вищих органани державної влади, а також нагородження бойовими орденами і підвищення по військовій службі. Для багатьох поляків це день роздумів про історію і можливість висловити патріотичні почуття. Свідки військового параду, розмахуючи прапорами, надягають капелюхи біло-червоних квітів зі словом «Польща», а дітям малюють на обличчях маленькі прапори. Безліч католиків відвідує в цей день костельні служби, які проводяться на честь батьківщини.

Поляки намагаються провести це свято також активним чином. Рік за роком все більшої популярності набирають щорічні забіги, такі як столичний Біг Незалежності, в якому бере участь більше десяти тисяч учасників, у тому числі учасники змагань по нордичної ходьби, люди, що пересуваються на інвалідних візках, а також катаються на роликах.

Після 1989 року національний День незалежності відзначався в урочистій обстановці. Протягом декількох років найвищі національні органи влади, в тому числі президент Польщі Броніслав Коморовський (*), заохочують поляків відзначати цей день хоч і з гідністю, але в той же час і радісно. Після століть боротьби за незалежність, рідна мова і власну ідентичність поляки можуть, нарешті, насолодитися свободою і пишатися своєю батьківщиною.

Крім Дня Незалежності, величезну роль в Польщі грають два національних символу: прапор і гімн

прапор Польщі

Це прямокутний шматок тканини в кольорах польського герба, білому і червоному, в пропорціях 5: 8. Використовується також варіант прапора з гербом посередині білої смуги. Білий колір відображає орла, а червоний - поле гербового щита.

У геральдиці білий колір традиційно символізує срібло, воду, чистоту і непорочність. Червоний є символом вогню, мужності і відваги. Спочатку польський національний колір представляв собою дорогоцінний кармазин - відтінок темно-червоного з нальотом синяви, також званий кольором венозної крові - як благородний з квітів, який є символом гідності і багатства. Виділяється з кошенілі, а саме з висушених і подрібнених комах польської кошенілі загону Клопи, він проте був дуже дорогим, і тільки найбагатші могли собі це дозволити.

Після здобуття Польщею незалежності в 1919 році в законі білий і червоний були встановлені як національні кольори, але два роки по тому Міністерство оборони випустило брошуру, в якій визначило червоний відтінок як Кармазін. У 1927 році колір прапора був змінений на кіновар (відтінок червоного, що переходить в оранжевий). Саме цей самий колір був використаний у визначенні прапора з 1955 року. Вперше білий і червоний кольори були визнані національними 3 травня 1792 року під час святкувань першої річниці прийняття Урядового акта (Конституції 3 травня), а правова регламентація польського прапора була прийнята в Постанові Сейму Польської Королівства від 7 лютого 1831 року. З 2004 роки 2 травня офіційно відзначається в Польщі як День прапора.

Прапори практично ідентичні польському мають або мали: Чехія (Богемія) як регіон, Чеська і Словацька Федеративна Республіка, Верхня Австрія, Кантабрія (альтернативний прапор), Тюрінгія (цивільний прапор) і Тіроль. Зворотний польському прапор, а саме червоно-білий, мають серед інших Монако, Індонезія і Відень.

Гімн Польщі

Польським національним гімном з 26 лютого 1927 року є Мазурка Домбровського (Mazurek Dąbrowskiego), патріотична пісня, написана Юзефом Вибіцкий (J ózef Wybicki) на польський народний мотив.

Вибіцкий, політик і солдатів, писав мазурку як пісню польських легіонів в Італії (
), Військових формувань, створених після третього поділу Речі Посполитої і билися пліч-о-пліч з французькими та італійськими військами в роки 1797 - 1807. Легіони, в яких воювало близько 35 тисяч поляків, і загинуло близько 20 тисяч, сформували чудовий офіцерський штаб і були школою патріотизму. Мазурка Домбровського, названа на честь генерала Яна Генріка Домбровського (gen. Jan Henryk Dąbrowski), творця легіонів, повинна була дати надію на незалежність.

Пісня виникла в проміжку між 16 і 19 липня 1797 року в містечку Реджо-нель-Емілія (Reggio nell'Emilia) в тогочасній Ціспаданской Республіці та в сучасній області Емілія-Романья в Італії. У перший раз вона була публічно виконана 20 липня 1797 року, а її текст вперше з'явився в газеті «Декада Легіонів» ( "Dekada Legionowa") в Мантуї в лютому 1799 року. Пісня була зустрінута цілковитим ентузіазмом з боку солдатів, і незабаром її наспівували на всіх трьох окупованих територіях. Співали її також під час тріумфального в'їзду генерала Домбровського і Юзефа Вибіцкий в Познань 3 листопада 1806 року, під час листопадового повстання, під час січневого повстання, співали її поляки у Великій еміграції, під час революції 1905 року і під час обох світових воєн. Польський гімн є також родоначальником інших гімнів і пісень слов'янських - словацької, чеської, словенської, сербської, хорватської і української.

Якщо посилання не працює, обов'язково прочитайте Як завантажити з сайту . Якщо це не допомогло, будь ласка, виділіть непрацюючу посилання і натисніть Ctrl + Enter.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация