День Росії: відродження після втрачених ілюзій

Рівне 27 років тому, 12 червня 1990 року, I З'їзд народних депутатів Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки (РРФСР) прийняв Декларацію про державний суверенітет Росії. Рівне 27 років тому, 12 червня 1990 року, I З'їзд народних депутатів Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки (РРФСР) прийняв Декларацію про державний суверенітет Росії

Молоде покоління росіян, яке народилося на початку 90-х років, тільки з матеріалів ЗМІ і розповідей своїх батьків знає про те, наскільки переломною виявилася та епоха в історії Росії і яке вирішальний вплив вона справила на подальші події в одній шостій суші і на планеті в цілому .

Декларація про державний суверенітет Росії була прийнята в атмосфері загального піднесення, викликаного очікуваннями революційних змін в радянському суспільстві.

У 1990 році економічна ситуація в СРСР різко погіршилася. Порожні прилавки магазинів і величезні черги в великих містах СРСР - все це свідчило про те, що бюрократична командно-адміністративна система управління економікою рухнула. Однак нової ринкової економіки ще не було. Ось чому народ з нетерпінням чекав реформ, які могли б поліпшити життя мільйонів простих радянських громадян.

90-ті роки - це період романтичних настроїв в суспільстві. Був прийнятий закон про ЗМІ, який скасував цензуру, була скасована стаття номер шість Конституції СРСР - про керівну роль КПРС, що відкрило дорогу багатопартійності. На державному телеканалі великою популярністю користувалася аналітична програма "Погляд" (провідні Любимов, Мукусев і Політковський), в якій порушувалися раніше заборонені політичні та економічні теми.

Одним словом, радянське суспільство жило в очікуванні кардинальних реформ.

Однак сценарій реформ зверху, підготовлений Генеральним секретарем ЦК КПРС Михайлом Горбачовим, був відразу зруйнований несподівано з'явилися феноменом "партійного бунтаря" Бориса Єльцина. Останній, опинившись на верхівці ЦК КПРС, несподівано здав свій партквиток і вступив на стежку ідеологічної війни з Кремлем.

У березні 1990 року, після скасування шостої статті Конституції СРСР, Михайло Горбачов був обраний на тільки що заснований пост президента СРСР. Однак радість батька перебудови тривала недовго: всього два місяці по тому - в травні 1990 року - міжрегіональна депутатська група і "Демократична Росія" домоглася обрання Бориса Єльцина на пост голови Верховної Ради Української РСР. На з'їзді народних депутатів РРФСР Єльцин переміг свого суперника - кандидата від КПРФ Олександра Власова (основний претендент Іван Полозков взяв самовідвід) з перевагою всього в кілька голосів: при необхідних 531 голосі за нього проголосувало 535 депутатів.

Як з'ясувалося пізніше, ці чотири скромних депутатських голоси змінили хід історії не тільки країни, а й планети. Єльцин, який очолив найбільшу з 15 республік СРСР, поставив собі за мету позбавити Горбачова реальної влади, і з цього моменту почалося свято непослуху. Керівництво Росії відмовилося підкорятися наказам з Кремля, де знаходився робочий кабінет Горбачова.

Саме в рамках цієї стратегії Єльцин виступив з ініціативою прийняття Декларації про суверенітет Росії.

12 червня 1990 року в урочистій обстановці I З'їзд народних депутатів РРФСР майже одноголосно прийняла Декларацію про державний суверенітет РРФСР. 907 депутатів проголосували "за" і лише 13 були проти, а дев'ять утрималися під час голосування.

Декларація фактично означала, що відтепер Єльцин міг не підкорятися наказам з Кремля. Перш за все декларація оголосила верховенство Конституції РРФСР і законів РРФСР на всій території Української РСР. Примітно, що "дія актів Союзу РСР, що вступають в протиріччя з суверенними правами РРФСР", не мали юридичної сили на території Росії.

Крім того, декларація проголосила "виняткове право народу на володіння, користування і розпорядження національним багатством Росії". Сенс цього положення зводився до того, що відтепер Єльцин, а не Горбачов наділявся правом користування величезним промисловим потенціалом і багатими природними ресурсами Росії.

Постановою Верховної Ради РФ від 12 червня була прийнята Декларація про державний суверенітет РРФСР, цей день був оголошений неробочим. А2 червня 1994 року президент Борис Єльцин своїм указом оголосив цей день святом, а через чотири роки запропонував назвати його Днем Росії.

У 2001 році президент РФ Володимир Путін оголосив 12 червня офіційним святом. За його словами, день прийняття Декларації про державний суверенітет Росії став початком нової історії великого демократичної держави, що грунтується на пануванні закону і громадянських свобод.

У 2002 році свято День Росії був закріплений в календарі: тоді ж був прийнятий новий Трудовий кодекс РФ, що визначає всі святкові і вихідні дні.

За традицією, в День Росії святкові заходи проходять в кожному місті країни - від Москви до Владивостока. Кожен громадянин, кожна дитина і дорослий беруть участь в святкових гуляннях, а нічне небо освітлюється світлом урочистого салюту.

А як сьогодні, через 27 років, відносяться росіяни до Декларації про державний суверенітет Росії і Дня Росії? Згідно з даними "Левада-центру", більшість росіян (56%) вважають, що прийняття цієї декларації зіграло позитивну роль в історії країни. При цьому 67% відчуває гордість за свою країну, а 75% пишаються тим, що вони росіяни.

Сьогодні, оцінюючи через чверть століття події драматичних 90-х років, можна зробити висновок: в той період більшість радянських громадян, втомившись від тоталітарних засад комуністичного минулого, наївно вважали, що злам старої системи і занурення в ринкову економіку відразу приведуть країну до процвітання.

Однак багатьох наших співгромадян чекало гірке розчарування: їх чекала шокова терапія Гайдара і ціле десятиліття поневірянь і злигоднів.

Лише у 2000 році, з приходом до влади Володимира Путіна, Росія встала на шлях економічного процвітання і відродження її ролі в світі в якості ядерної наддержави.

Читайте останні новини " Правда.Ру " на сьогодні

А як сьогодні, через 27 років, відносяться росіяни до Декларації про державний суверенітет Росії і Дня Росії?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация