День святої Варвари: історія свята, традиції і прикмети. Обговорення на LiveInternet

День Святої Варвари відзначається щороку 17 грудня. Свята великомучениця Варвара в цей день понесла страждання в 306 році в царювання імператора Максиміана. Історія свідчить, що Свята Варвара народилася в місті Іліополі, що в Малій Азії. Мати Варвари рано померла, і маленька дитина залишився на вихованні у батька-язичника.

З дитинства Варвара замислювалася над християнськими істинами, і батько, побачивши відступницькі нахили дочки, передав її місцевій владі. Побачивши стійкість дівчата в поглядах, влада піддала її жорстоким тортурам, але на наступний день вранці Варвара прокинулася без ран на тілі. Розгнівавшись, імператор Максиміліан наказав її батькові вбити дочку мечем. Таким чином, великомучениця Варвара, що не відрікшись від своїх переконань, загинула від руки колись люблячого батька.

У IV столітті мощі святої великомучениці Варвари були перенесені до Константинополя, де зберігалися як святиня протягом багатьох століть. Візантійський імператор Лев Мудрий побудував на її честь знаменитий храм Св. Варвари. У 1108 р дочка імператора Олексія Комніна Варвара вийшла заміж за київського великого князя Святополка Ізяславича. Вона перевезла святі мощі Св. Варвари з Константинополя до Києва в Золотоверхий Михайлівський монастир. Там вони зберігалися до руйнування храму більшовиками в 1939 р Віруючі кияни врятували реліквію і перенесли її в кафедральний собор Святого Володимира, де вона спочиває нині.

Там вони зберігалися до руйнування храму більшовиками в 1939 р Віруючі кияни врятували реліквію і перенесли її в кафедральний собор Святого Володимира, де вона спочиває нині

У цей день існує безліч традицій, які варто дотримуватися.

День Варвари в Україні святкували тільки жінки. Він в слов'янській культурі разом з Савою (18 грудня) і Миколою (19 грудня) створював цілий ритуальний комплекс. У цей день освячують воду і служать панахиди за померлими.

У день Варвари було прийнято йти по воду до ополонки добре одягненими і причесаними, вітатися і розмовляти з нею, як з живою. На такій воді варили ритуальну кашу, залишали в котлі на ніч і по застиглій скоринці судили про благополуччя в родині і врожайності наступного року.

У цей день жінки традиційно моляться святий про посланні здоров'я дітям і захист від несправедливості з боку чоловіків і свекровей.Также починається підготовка до новорічних свят. Жінки готують солодощі: карамелізуются горіхи в цукрі, варять в меду ягоди та фрукти, печуть пряники, роблять льодяники. Чоловіки варять пиво за особливими рецептами. У багатьох країнах в цей день з черешневих дерев зрізають змерзлі гілочки і ставлять у воду, щоб вони розцвіли до Різдва.

Також 17 грудня, хто приходить поклонитися великомучениці Варварі, дарують кольорові стрічки, освячені на її мощах. За старих часів дівчата вплітали їх у коси, а мандрівники брали з собою, щоб повернутися додому.

В день Великомучениці Варвари гріх прати, білити і глину місити. У цей день заборонено прясти.

Можна тільки вишивати, оскільки народна легенда свідчить, що свята Варвара була вмілої умільці і вишила ризи самому Ісусові.

Примічали також і метеорологічні умови, тому що з цього дня визначали, якою буде погода на Різдво. Густий іній віщував майбутній урожай на фрукти. "Якщо в грудні на Варвари болото, то буде зима красна, як золото".

17 грудня вважається "поворотом на весну", але саме на цей день зазвичай припадає початок найсильніших морозів.

У православній традиції вважається, що Варвара є заступницею вагітних жінок або тих, хто молиться про здоров'я дітей. Тому щороку до Володимирського собору на день Святої Варвари стікаються тисячі паломників, які прийшли просити заступництва і допомоги в справах.

З давніх часів і до сих пір свята Варвара користується великою повагою не тільки в Україні, але і в інших країнах Європи. Представники важких і ризикованих професій завжди намагаються вшанувати великомученицю. Пілоти, водії, військові, перш ніж відправитися в подорож, обов'язково беруть із собою іконку святої Варвари.

Свята Варвара (або Барбара) також вважається покровителькою гірників усього світу. Ця свята в очах гірників є прикладом мужності, нескореності та твердості у вірі. Ці якості, які властиві і самим гірникам, зробили Варвару їх покровителькою і захисницею.

У Грузії свята Варвара вважається заступницею дітей.

У Грузії свята Варвара вважається заступницею дітей

Вже понад 900 років Київ - місто, де зберігаються мощі

великомучениці Варвари

джерело 1

джерело 2

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация