День прапора України: історія походження символу держави

Кольори національного прапора використовувалися на Русі

Кольори національного прапора використовувалися на Русі. Їх порядок врегульовано на користь "синьо-жовтого" в період визвольних змагань 1917-1922 років

Ще кілька років тому частину громадян спантеличилася зміною українського гімну і розташуванням кольорів на прапорі. На думку ентузіастів, і прапор, і гімн потребують ребрендинг, щоб українці відчули гармонію національних символів. Однак професійні історики з цим не згодні.

У День українського прапора LIGA.net нагадує історію походження національного символу.

Дві імперії, народ і прапор - один

Історики згодні, що найпростіше пояснення походження кольорів на прапорі, де синій колір символізує небо, а жовтий - пшеничні колоски, є найбільш правильним.

Поєднання синього і жовтого кольорів вперше зафіксовано у використанні князями Київської Русі на сімейних гербах. Тобто, український прапор має багатовікову традиційними. І не тільки в межах центральної частини Київської Русі. Доведено, що галицькі дружини тримали в руках сині прапори з жовтим левом в Грюнвальдській битві в 1410 році.

Дискусія про український прапор в його сучасному розумінні почалася в 1848 році у Львові. Під час революційних подій в Австрійській імперії, українофіли, які називали себе русинами, скористалися повстанням і створили першу політичну організацію - Головну Руську Раду. Її очолив греко-католицький єпископ Григорій Яхимович.

Рада об'єднала 30 представників духовенства, а також галицьку і буковинську інтелігенцію в боротьбі за розширення прав вживання української (руської) мови. Вперше заявила, що галицькі українці є єдиним народом з жителями Наддніпрянської України.

Члени Ради також розглядали питання національних символів. Вони прийшли до висновку, що синій і жовтий кольори відображають українську ментальність. Складені разом вони повинні були стати національним прапором. Просте пояснення походження кольорів на прапорі знайшло відгук на східних українських землях, що перебували під владою Російської імперії.

Політичні організації українофілів в Росії виникли одночасно з Галичиною. Найвідомішим було Кирило-Мефодіївське братство, куди входив Тарас Шевченко. Унаслідок арештів царським режимом членів цих спільнот, активне поширення національного прапора почалося після революції 1905 року. Остаточні висновки про синьо-жовтому кольорі українського прапора були зроблені в публікаціях львівських і київських журналів в 1911-1912 роках.

Уже під час революції 1917 року, в період проголошення автономії, а потім і незалежності УНР, двоколірний синьо-жовтий прапор став символом українського національного руху.

Дискусія про розташування кольорів

У дореволюційний період українців не займало розташування кольорів на прапорі - використовувалися обидва варіанти. Синьо-жовті жовто-блакитні прапори використовувалися в різнобій, навіть після затвердження Центральною Радою тимчасового закону про флот УНР, де синьо-жовті прапори закріпили для військового і торгового флоту. Але протягом 1918-1921 років всі юридичні затвердження прапорів у тимчасових українських державах по обидва береги Дніпра були синьо-жовті.

До 1917 року використовували як синьо-жовтий, так і жовто-блакитний прапор (фото - iStock / Global Images Ukraine)

Обговорення про розташування кольорів на прапорі почалися в умовах польської окупації в Галичині 1920-1930 роки і продовжилася в діаспорі.

"Полеміка втратила сенс, коли в 1992 році синьо-жовтого прапора в незалежній Україні надали державний статус", - пише доктор історичних наук і глава Українського геральдичного товариства Андрій Гречило.

Міфи про прапор

геральдичний

Прихильники жовто-блакитного прапора стверджують, що порядок кольорів на українському прапорі якобі не відповідає геральдичним нормам.

За словами Гречило, прихильники жовто-блакитного (синього) варіанту постійно апелювали до "правилам геральдики", а їх опоненти - усталеною протягом 1917-1920 років історичної традиції частіше використовувати синій колір зверху.

Насправді геральдика вивчає і регулює норми складання гербів, а прапори ніколи не мали чітких критеріїв при створенні. Для прапорів з'явилася інша наука - вексилологія. Тому "геральдичний" аргумент не витримує критики.

Прапор-перевертень гетьмана Скоропадського

Прихильники жовто-блакитного прапора також стверджують, що саме такий варіант прапора затвердив в 1918 році сам Михайло Грушевський, а то, що прапор згодом став блакитно-жовтим - це вина гетьмана Скоропадського, який, прийшовши до влади розпустив Центральну Раду, і поміняв місцями кольори .

Насправді історики впевнені, що гетьман Скоропадський нічого не перевертав.

На думку Гречило, якби він дійсно поміняв порядок кольорів на прапорі, то "можна уявити, який би резонанс це мало в пресі". "І навряд чи республіканські війська підняли повстання проти гетьмана під його ж прапором", - пише він. Це ще один аргумент, що підтверджує, що українці використовували обидва варіанти прапора.

Встановити, при якій владі, який розфарбував прапора використовувався частіше, можливим не уявляється.

"Не по Фен-шую"

Деякі прихильники жовто-блакитного прапора звертаються до езотеричних вчень, таким як Фен-шуй. Вони стверджують, що жовтий колір є символом сонячного, активного, духовного начала. Тому повинен домінувати над синім - пасивним, холодним і матеріальним. Але ніхто з послідовників цієї позицій не перейнявся питанням, чому український національний прапор повинен відповідати китайської філософії.

Китайське вчення про гармонію людини і всесвіту ніяк не стосується українських символів та культури. В такому випадку, китайський прапор так само не відповідає Фен-шую, але це не заважає економіці цієї країни зростатиме на 6-7% десять років поспіль.

Сьогодні не існує заснованих на історичних дослідженнях аргументів для "перевертання" українського прапора. Зміна розташування кольорів не може бути відповіддю на безліч складних питань в Україні. Поява рідкісних заяв політиків, що "прапор потрібно перевернути", більше схоже на провокацію.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация