Депозити: знімати чи не знімати

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

18 травня 2009, 7:36 Переглядів: 18 травня 2009, 7:36 Переглядів:   Фото з сайту VisualPhotos

Фото з сайту VisualPhotos.

Ситуація з достроковим вилученням вкладів з банків як і раніше залишається неясною. З одного боку, в п'ятницю було оприлюднено вступило в силу ще 12 травня постанову НБУ №282, яка скасовує пункт 2 іншої постанови - №413. Згідно оному, банки були зобов'язані "не допустити дострокового повернення внесків всіма необхідними заходами".

Правда, незабаром голова Нацбанку Володимир Стельмах спростував інформацію, що НБУ зняв мораторій на дострокову видачу депозитів. На думку Стельмаха, дозволити вкладникам вільний доступ до вкладів можна лише після того, як буде завершена рекапіталізація семи найбільших банків. А вона ще й не починалася.

Ситуацію в вихідні спробував роз'яснити директор дирекції з банківського регулювання і нагляду НБУ Василь Пасічник. По-перше, він сказав, що "ніякої заборони на дострокове повернення вкладів постанова №413 не містило". Отже - і скасовувати не було чого. У той же час він визнав, що постанова №282 пом'якшує режим роботи з депозитами фізосіб і додав, що це потрібно для того, щоб "не давати різні приводи для спекуляцій тим банкам, які не належним чином організували свою роботу".

Таке пояснення залишає дуже широке поле для трактування головного питання - чи можна вилучати депозити достроково чи ні (однозначно можна лише сказати, що з банків з тимчасовою адміністрацією вилучити вклади - як достроково, так і в термін, як і раніше не можна).

"Постанови НБУ, в якому б чітко звучала фраза про те, що клієнт має право достроково розірвати договір з банком, немає, - сказав" Сегодня "почесний президент" Укргазбанку "(він числиться в списку на рекапіталізацію) Василь Горбаль. - Зараз знімати мораторій було б несвоєчасно, тому що залишається небезпека нового сплеску відтоку депозитів ".

Однак юристи впевнені - тепер повернути вклади достроково буде набагато легше, ніж раніше. "Скасування Нацбанком п. 2 постанови №413 істотно підсилює позиції вкладника в суді, якщо він подасть позов про примусове розірвання договору достроково. Якщо раніше суд міг відмовити в позові, посилаючись на згадану постанову НБУ, тепер у нього такої можливості немає і він зобов'язаний винести рішення на користь позивача ", - вважає юрист Василь Мірошниченко.

До слова, тема зі скасуванням мораторію практично втратить свою актуальність вже до жовтня. Максимальний термін, на який українці відкривали депозити - рік. А як раз в жовтні 2008 року через обрушевшегося на Україну кризи люди депозити в банки нести перестали.

Капітали полинуть до СИЛЬНИМ

Відзначимо, що далеко не всі банкіри вважають, що дострокове вилучення депозитів - це погано. За це рішення - великі банки, особливо з іноземним капіталом. "Це позитивний сигнал для вкладників. Але постраждають банки, у яких проблеми з ліквідністю (мало вільних грошей. - Авт.), Тому що прискориться перетікання коштів вкладників в здорові банки", - сказав в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна" перший заступник голови правління банку ВАТ "Дочірній банк Ощадбанку РФ" Владислав Кравець.

А ось глава правління Кредобанку Іван Феськів вважає, що таке рішення може призвести до зростання попиту на кредити рефінансування НБУ з боку проблемних банків (вкладники почнуть масово забирати депозити) і навіть до клопотань про введення тимчасових адміністрацій (в цьому випадку вклади перестають видавати). А найбільше виграють іноземні банки, які мають "підживлення" з-за кордону - до них, на думку банкіра, потягнуться українці зі своїми кровними. Втім, швидше за все, ті банки, в яких ще не введена тимчасова адміністрація (ВА), але які вже мають проблеми з виплатою грошей вкладникам, просто відмовляться повертати депозити достроково. А від позовів до судів дійсно швидко сховаються під парасолькою ВА.

Вилучиш ВНЕСОК - втратив, НЕ вилучиш - ТЕЖ РИЗИК

У Нацбанку вважають, що "послаблення" по депозитах були введені тому, що повертається довіра до банків, а тому вкладникам побоюватися нічого і забирати вклади теж немає ніякого резону. Більш того, є сенс нести гроші в банки. Адже тепер їх можна вилучити в будь-який момент. Думки ж наших експертів розійшлися. Президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жалило не радить вкладникам достроково розривати депозитний договір з банком, особливо якщо до закінчення його терміну дії залишилося пару місяців. "Відсотки за вкладами хоча б частково компенсують втрати від інфляції, а якщо забрати гроші достроково, відсотки будуть мізерні. До того ж долар буде дешевшати до кінця літа, тому якщо навіть зробити валютну заначку сьогодні, все одно залишитеся в програші", - говорить Жалило . Незалежний експерт Андрій Оністрат радить все ж забрати депозити з проблемних банків (де ще немає тимчасової адміністрації) та перекласти їх в більш стабільні. А ось директор українського представництва Forex4you Владислав Плаксін каже, що скасування мораторію на депозити вже найближчим часом поверне курс долара до 8 гривням - люди будуть вилучати депозити і переводити їх в долари. Експерт радить все ж вилучити гривневі депозити, перевести їх у валюту, а валюту тримати в депозитних комірках банків. "Нехай ви недоотримаєте прибуток, але і не втратите: долар до осені зросте до 10 гривень. Адже багатьом структурам, в тому числі і банкам, доведеться виплачувати мільярди за закордонними позиками", - говорить г-н Плаксін.

ЗАБРАТИ, ЗАЛИШИТИ АБО перекласти

Що робити з вашими вкладами, якщо їх таки можна буде забирати достроково

Аргументи, щоб залишити

Відсотки по гривневих внесках, отримані по закінченню договору, хоч частково компенсують зростання цін через інфляцію, а при достроковому вилученні грошей відсотки втрачаються Банківська система пройшла пік кризи, відтік коштів з банків різко зменшився, банкрутств банків не буде Банки навряд чи віддадуть без бою вклади достроково. З ними потрібно буде судитися, а це великі витрати часу і грошей без гарантій позитивного вирішення питання

Аргументи, щоб забрати

Багато банків все ще знаходяться у важкому стані - їх акціонери і держава не може або не хоче їм допомагати фінансово, припливу депозитів практично немає, кредитування (на чому банки традиційно заробляють гроші) - заморожено. Значить, можливе введення тимчасової адміністрації (з мораторієм на видачу депозитів навіть по закінченню термінів) в нових банках, а потім - їх банкрутство У Фонді гарантування вкладів, на думку багатьох експертів, недостатньо коштів, щоб покрити втрати вкладників у випадку масового банкрутства банків. Нині впали ціни на нерухомість, автомобілі, ремонт житло і багато іншого. Невідомо, чи будуть вони дешевшати і далі, тому можна скористатися ситуацією і зробити покупку на кошти, зняті з депозиту

Аргументи, щоб перекласти

Якщо ваш банк перестав викликати довіру (ознака того, що з банком ненормальна ситуація - проблеми з видачею вкладів, термін яких закінчився або затримки платежів), але в ньому ще не введена тимчасова адміністрація - можна забрати з нього гроші і перекласти їх в більш надійний банк . Втрати від відсотків по старому вкладу можуть бути компенсовані більш високими ставками по нововідкритому депозиту (банки зараз дійсно пропонують дуже привабливі умови по вкладах)

Мінус цієї схеми - ситуація в банківській сфері нестабільна. Нині проблемний банк може незабаром знайти інвестора і видужати (як, наприклад, сталося з "Промінвестбанком"), а нині стабільний банк може стати проблемним.

Валютний курс і надійність банків

Складність в прийнятті рішень щодо дострокового зняття депозитів також обумовлено неясністю з базовими параметрами української економіки. Перш за все - з влютним курсом. Зрозуміло, що якщо курс гривні до долара або євро до кінця року впаде, то має сенс зараз зняти гривневі депозити і купити на них долар (поки ті дешеві). Якщо ж курс гривні буде зміцнюватися, то це аргумент, щоб гривневі депозити достроково не знімати (зате привід подумати про зняття валютних депозитів).

Ще більш важливий показник - це стабільність банків. У найближчі місяці, а то й рік, банківський бізнес буде продовжувати знаходиться в комі - він не кредитує економіку і населення, а громадяни і підприємства неохоче йому несуть депозити. Тому, впаде той чи інший банк чи ні залежить від того - чи будуть його акціонери, або держава поповнювати йому капітал для виконання своїх зобов'язань. Більш менш ясно з дочірніми банками іноземних фінансових груп (західних і російських) і з банками, які входять до найбільших українських ФПГ - їх акціонери рятувати будуть. А ось з іншими - повна неясність. Звичайно, банкам може допомогти врятуватися держава - взявши участь в їх рекапіталізації. Але поки справа не з рушило навіть по семи найбільшим банкам, вже відібраним для цієї процедури. Так що тут багато неясності. Єдино, що можна порадити - стежте за новинами і приймайте рішення. Але однозначно, потрібно спробувати відвести свої гроші з банків, які вже зараз зазнають труднощів з виконанням своїх зобов'язань, але в яких ще не введена тимчасова адміністрація. За ним ризик найбільший.

Джерело даних: експертне опитування "Сегодня"

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Депозити: знімати чи не знімати". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Олександр Панченко

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация