Депутат Держдуми розповідає про свою роботу

  1. Шлях до Держдуми
  2. депутатські будні
  3. Міфи про роботу депутатів
  4. Відносини з колегами
  5. дурні законопроекти
  6. Негативне ставлення до законотворцям
  7. Робота з виборцями
  8. Розробка законопроектів
  9. Заробіток, пільги і благодійність
  10. Як стати депутатом
Часто ми, сидячи перед телевізором, обурюємося: «За що тільки ці депутати в своїй Держдумі гроші отримують?» Кореспонденти Сібдепо взяли на себе відповідальність і поставили це (і не тільки) питання новому герою рубрики «У справі» - депутату Державної думи РФ від Кузбасу Олександру Фокіну. Він розповів, навіщо парламентарії розробляють дивні законопроекти, чому сплять на засіданнях і на що витрачають гроші.

Шлях до Держдуми

У мене досить багата біографія: я навчався на преподавате ля історії англійської мови в Б арнаульском державному педагогич еском інституті, потім закінчив М осковского академію держслужби при президенті РФ, був на дипломатичній службі в Канаді.

На батьківщину я повернувся в 90-і роки, коли відбувався розвал Радянського Союзу. Тоді я став працювати з відомим журналістом Юрієм Сенкевичем, він був автором телепрограми «Клуб подорожей ників». У нього був цикл передач про економіку, політику та культуру регіонів Росії. Аман Тулєєв запросив знімальну групу в Кузбас для зйомок фільму про те, як живе регіон. Завдяки цій поїздці, я багато дізнався про Кемеровської області і познайомився з губернатором. Саме він тоді запропонував мені участь у виборній кампанії в Державну думу від Кузбасу.

Олександр Фокін

Аман Гуміровіч доручив мені зайнятися питаннями екології, тому що на той момент це було однією з головних проблем в регіоні - люди тоді хотіли просто дихати свіжим повітрям. У той час Новокузнецьк входив до трійки найбільш забруднених міст країни. Саме тому моя передвиборча кампанія будувалася на питаннях екології. Я думаю, в рішенні цієї проблеми ми з командою досягли багато чого - повітря в області став набагато чистіше, зараз регіон вже вийшов з 30-ки найбільш забруднених в Росії.

Під час моєї роботи я приділяв велику увагу і безпеки кузбасівських шахтарів. Після трагедії на «Распадской» ми з колегами розробили закон, який зобов'язує керівництво підприємства проводити дегазацію шахт.

Ці та інші програми, реалізовані в Кузбасі, дозволили заслужити довіру виборців, які на виборах проголосували за мене в складі партії «Єдина Росія». Просто людям було зрозуміло, для чого я йду в Державну думу.

депутатські будні

Державна дума працює набагато інтенсивніше, ніж Рада Федерації. У понеділок ми відповідаємо на листи виборців і запити. Також в цей день проходять «круглі столи» або парламентські слухання.

У вівторок і середу в Держдумі проводяться пленарні засідання, зазвичай це проходить дуже довго: на порядку може бути 80 і більше питань.

У четвер ми засідаємо в комітетах, де обговорюємо закони, які потім рекомендуються на рада Держдуми.

Робочий тиждень депутата досить завантажена. Потрібно мати хороше здоров'я, пам'ять і увагу, щоб справлятися з таким навантаженням. Тому коли деякі непосвячені люди приходять на пленарне засідання і знаходяться там чотири години, у них різко погіршується самопочуття. При цьому потрібно не просто бути присутнім на всіх заходах, а й активно брати участь в дискусіях і висловлювати свою позицію.

Олександр Фокін

Напевно, ви помітили, що останнім часом наповненість залу Держдуми стала набагато більше, ніж раніше. Але хочеться відзначити ить, що депутат не може бути завжди «прив'язаний до стільця». Бувають різні ситуації, коли потрібно відлучитися. Наприклад, приїхала делегація із закордонного парламенту або прийшов виборець, якому терміново потрібна допомога.

Насправді Держдума влаштована дуже складно, тому депутату потрібно бути фахівцем в тих питаннях, які він хоче удосконалити. Сам процес прийняття закону проходить в кілька етапів.

Спочатку необхідно порівняти вже існуючі законодавчі акти і те, що ти збираєшся привнести. Головне, щоб ці позиції не суперечили один одному. Потім ініціативу розглядають в комітеті і міністерствах, зацікавлених в цьому законі. Потім його приймають у першому читанні, але на цьому робота не закінчується: документ редагується, в нього вносяться поправки. Після прийняття закону, він вирушає до Ради Федерації, де його також розглядають. Така ось складна система.

Міфи про роботу депутатів

Те, що депутати грають в «Енгрі Бердс» або хрестики-нулики під час засідань або інших важливих заходів - це неправда. Якщо ти береш участь в дискусії, знаєш обговорювану тему, то просто не зможеш відволікатися від роботи.

Інша справа, якщо депутат задрімав, адже бувають різні ситуації. Наприклад, він живе на Далекому Сході і недавно повернувся звідти. Там вже глибока ніч, а в Москві день. Депутати теж люди. Не можна думати, що ми - роботи і завжди повинні бути в напрузі. Звичайно, в ідеалі потрібно постійно бути в формі, але не завжди це виходить.

Те, що депутати не ходять на роботу - це міф. Наприклад, на ранкову політразмінку і голосування за законопроекти потрібно ходити обов'язково. Якщо є якісь важливі справи, ти повинен написати довіреність на ім'я голови Держдуми. Депутат, який просто не з'явився на голосування, повинен надати пояснювальну запи ську. Це все досить строго.

Відносини з колегами

Часто між депутатами трапляються конфлікти. Іноді в Держдуму за партійними списками попада ють непрофесійні люди, які далекі від теми законотворчості. Вони в момент дискусії на криках намагаються довести, що мають рацію. На цьому грунті виникають протиріччя між ч л е нами Держдуми. Т оли вони опускаються до образ і стають неприємні один одному. Але я вважаю, що це непрофесійно, і такого не повинно бути.

Я намагаюся зберігати поважні відносини з колегами. До ак депутат вже третього скликання, часто допомагаю менш досвідченим колегам, коли вони звертаються до мене за порадою.

дурні законопроекти

Я критично ставлюся до депутатів (особливо з опозиційних партій), які займаються піаром за рахунок законопроектів. Такі люди вибирають яскраву тему, яка точно ніколи не буде позитивно сприйнята членами Держдуми, і просувають її. Багато виборців, та й самі депутати думають: «А навіщо потрібен цей закон?».

Насправді окремі особистості роблять це не для того, щоб поліпшити ситуацію в країні, а для згадки свого імені в пресі. Таких вкидань дуже багато, і вони заважають роботі Держдуми.

Негативне ставлення до законотворцям

Звичайно, коли люди бачать законопроекти, які розроблені тільки для піару, виникає негатив п про відношенню до всіх депутатів. Інша справа, е сли член Держдуми вирішив питання про фінансування старого житла або будівництво доріг, виборцю стане ясно, що він працює.

Коли у депутата немає ніяких результатів, то у людини виникає справедливе запитання: «А що ти там, в Держдумі робиш?». Адже наша робота визначається не тільки законотворчою діяльністю, а й спілкуванням з населенням. Якщо до мене звернулися люди з будь-якою проблемою - тече дах або водопровід не працює, ніде жити, немає ліків, то я повинен їм допомогти.

Тоді вони будуть вдячні і побачать, що ти дійсно для них щось робиш.

Робота з виборцями

Я отримую багато звернень від виборців. Зазвичай люди йдуть до депутатів в останню чергу - коли пройшли муніципальних, регіональних органів влади та все одно не отримали необхідну допомогу. До мене приходять з абсолютно різними проблемами. Наприклад, громадян е з Донбасу, які не можуть знайти житло і роботу.

Олександр Фокін

Часто у мене просять допомоги в безвихідних ситуаціях. Якось прийшла жінка, впала до мене в ноги і каже: «У мене така проблема: за рішенням суду, мою сім'ю викидають на вулицю. Пристави виселяють з будинку. Чоловік лежить в лікарні з інсультом, а дочка народила тримісячного дитини. На вулиці -30, я не знаю, де нам жити. Допоможіть! ». Тоді я подзвонив меру і приставам, і ми змогли вирішити це питання.

До нас звертаються різні люди - деякі просто не розбираються в ситуації, а іноді трапляються зовсім неадекватні особистості з надуманими проблемами. Але я намагаюся відповісти всім. На жаль, депутат не може вирішити абсолютно будь-яке питання. Наприклад, за статусом я не маю права втручатися в слідство і не можу вплинути на рішення суду.

Розробка законопроектів

Всього мною було розроблено понад 30 законопроектів. В основному вони стосуються навколишнього середовища. Всі закони для мене як діти, і я ними дуже пишаюся.

Наприклад, зараз я працюю над законом, який спростить процес здачі макулатури. Зараз на звалища викидається багато книг і газет. Якщо ви, наприклад, захочете зайнятися доброю справою і здати макулатуру, то повинні будете взяти паспорт, піти в пункт збору цих відходів, зареєструватися, отримати гроші і заплатити ПДФО. Ніхто не хоче цього робити, і ми втрачаємо лісу. Адже всім відомо: чим більше перетравиться макулатури, тим менше дерев буде вирубано.

Заробіток, пільги і благодійність

І нформация про моїй зарплаті є в відкритих источни ках, її можна знайти в інтернеті. До речі, н едавно заробітки депутатів Держдуми скоротилися на 10 відсотків.

З пільг - безкоштовний проїзд в громадському транспорті, авіапереліт в регіони один раз на місяць. Все інше - харчування, лікування, відпочинок я оплачую сам. Те, що ми живемо за рахунок держави - просто казки якісь. Більш того, я знаю депутатів, яким просто не вистачає коштів на життя. Буває, людина потрапляє у скрутну життєву ситуацію - і ти дістаєш гаманець, даєш якісь гроші.

З тих грошей, що заробляю, багато віддаю на благодійність. Навіть в Б ібліі сказано: «Допоможи ближньому своєму». Я підтримую кілька кузбасівських дитячих будинків та Свято- Серафимо -Покровський жіночий монастир в Ленінську-Кузнецькому.

Олександр Фокін

З останнім мене звела доля. Чотири роки тому я поїхав на вст речу з виборцями. Б ил зимовий сніжний вечір, і водій не міг знайти дорогу. Я побачив монастир і вирішив зайти туди, щоб дізнатися, як дістатися до потрібного міс та. Тут як в казці відчинилися двері, і я побачив на порозі черницю. Вона сказала: «У мене було бачення, що ви сьогодні до нас приїдете». Виявилося, що монастир в той момент переживав важкі часи: батюшка виявився непорядним і знаходився в бігах, а черниці змушені були виживати без дров, одягу і їжі. Зараз в монастирі живуть 30 черниць і 14 дівчаток-сиріт, яким я кожен місяць допомагаю.

Як стати депутатом

Є два шляхи, щоб стати депутатом: або йти за партійними списками або по одномандатному округу. Тобто ти дієш в складі якоїсь партії або самостійно. В останньому випадку майбутньому депутату потрібно буде самому займатися своїм піаром, організовувати зустрічі з виборцями і розробляти концепцію своєї програми.

Я вважаю, щоб стати депутатом Держдуми, молода людина повинна пройти школу життя: попрацювати на підприємстві або стати помічником депутата. Насправді робота в Держдумі - дуже непроста. Законотворчий процес вимагає великої уваги, вміння спілкуватися з людьми, розуміння інтересів виборців і регіону в цілому. Люди повинні відчути, що ти - професіонал, який зможе принести конкретні результати, і подумати: «Я хочу за нього проголосувати!».

Текст: Анжела Сейтаніді. Фото: Юлія Дроздова.

Багато виборців, та й самі депутати думають: «А навіщо потрібен цей закон?
Коли у депутата немає ніяких результатів, то у людини виникає справедливе запитання: «А що ти там, в Держдумі робиш?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация