Держава східних слов'ян

  1. Держава східних слов'ян
  2. СХІДНІ СЛОВ'ЯНИ
  3. Тенденції розвитку історії Росії
  4. Як з'явилася держава у слов'ян? історичний суперечка
  5. Повернемося до критики норманської теорії.
  6. Що ми сьогодні зробили?

Добрий день, дорогі друзі музи Кліо. Хто це? Це одна з покровительки мистецтв і наук у древніх греків - муза Історії! А з Вами Коцар Євген Сергійович, кращий вчитель Росії, експерт ЄДІ. Сьогодні ми почнемо курс підготовки до ЗНО з історії з найкращим учителем Росії. Тема і питання заняття - як виникла держава східних слов'ян?

Держава східних слов'ян

Історія починається з моменту появи першого людини на землі. Але, ми сьогодні не будемо говорити, ні про первісних людей, ні про єгипетських пірамідах. На території Росії найдавніший людина з'явилася, за різними версіями від 1 млн. Років до 500 тис. Років тому. Але, про знайдених археологами стоянках в Якутії, Східній Європі, під Воронежем, ми сьогодні говорити теж не будемо. Що ми будемо вивчати?

СХІДНІ СЛОВ'ЯНИ

Відразу зазначимо, що ми вивчаємо тільки письмову історію Росії, визнали в якості офіційної нашим державою. Саме вона є предметом нашої підготовки до Єдиного Державного Іспиту з історії.

На початку кожного нашого заняття ми будемо позначати ключові дати, які Вам обов'язково треба вивчити:

ОСНОВНІ ДАТИ:

862 рік - покликання варягів (Рюрика) на князювання до Новгорода.
879 рік - Рюрик помер, передав владу Олегу, регенту при малолітньому Ігоря.
Початок XII століття (ок. 1116 роки) - Нестор створив літопис «Повість временних літ» (ПВЛ).

1116 роки) - Нестор створив літопис «Повість временних літ» (ПВЛ)

Для нашої країни достовірні письмові джерела з'являються лише з VII-VIII ст. н.е. Весь величезний попередній період вивчається археологами , Чиї матеріали стосуються майже виключно розвитку, еволюції сфери матеріального виробництва. Ці джерела теж для нас важливі, але не є пріоритетними. І звертатися ми до них будемо рідко. Наприклад, давайте подивимося на реконструйовані за методом археолога і скульптора М.М. Герасимова портрети стародавніх слов'ян .

Герасимова   портрети стародавніх   слов'ян

Давайте запам'ятаємо цей метод і його автора, він нам ще знадобиться. Фактично, це єдиний достовірний спосіб дізнатися, як виглядали історичні персонажі до епохи портретного живопису.

Історія Росії починається з історії східних слов'ян . Хто це? Це ціла група споріднених один одному племінних союзів, що відкололися від слов'янського етнічного пласта. До VIII-IX ст. , З яких і почнеться наша розмова, вони контролювали великі простори Східно-Європейської (Руської) рівнини, від Балтійського до Чорного морів, від Карпатських гір до верхнього Поволжя.

Основним джерелом з історії Стародавньої Русі для нас будуть літописі. Це погодні історичні записи, що розповідали події відбулися «від літа до літа», аналог європейських хронік.

«Звідки є пішла земля руська". Нестор, ПВЛ.

Так починається перша російська літопис. А якщо точніше - Повість минулих літ (ПВЛ). Це основне джерело з ранньої історії слов'ян, написаний бл. 1116 року монахом Києво-Печерської лаври (монастиря) Нестором.

1116 року монахом Києво-Печерської лаври (монастиря) Нестором

Ми заговорили про історичну карті. Давайте відразу домовимося, що як тільки мова заходить про географічні об'єкти, війнах, економічний розвиток і торгівлі, ми починаємо працювати з картою. Саме працювати, а не дивитися на неї. Самостійно наносити ті події і факти, про які ми говоримо, на карту. Ту карту, яку Ви намалювали власноруч, Ви не забудете. А це дуже стане в нагоді Вам при роботі із завданнями частини 1 до історичній карті і для кращого візуального закріплення матеріалу.

А це дуже стане в нагоді Вам при роботі   із завданнями частини 1   до   історичній карті   і для кращого візуального закріплення матеріалу

Отже, до IX століття ряд племінних союзів східних слов'ян - кривичі, в'ятичі, радимичі, древляни, сіверяни, уличі, тиверці займали Східно-Європейську рівнину, від Балтійського до Чорного морів. Позначимо їх на карті зеленим кольором.

Що об'єднувало їх? Не тільки загальний мова (давньоруський, старослов'янську), вірування (язичництво). Їх об'єднував основний торговий шлях, що проходив по території східних слов'ян - «з варяг в греки». Відзначимо його на карті синім кольором.

цей річковий шлях починався «з варяг», тобто з Балтійського (Варязького) моря, далі йшов по річці Неві в Ладозьке озеро. Звідти по річці Волхов до Ильменского озера (Новгород Великий), далі по річці лову. Потім суду тягли волоком по суші до верховий Дніпра (район сучасного Смоленська). Потім спускалися по Дніпру, обнося пороги, в Чорне море і, нарешті, досягали Константинополя, столиці Візантійської імперії.

Шлях виник на рубежі IX-X ст. і продовжував діяти аж до другої половини XII століття, в XIII столітті його остаточно перервали осіли в степах татари. з Візантії везли предмети розкоші - вино, прянощі, дорогі прикраси і зброя, тканини, книги, ікони. На південь відправляли сировину - хліб, ремісничу продукцію, ліс, хутро, мед, віск.

Ключовими пунктами на шляху були два найдавніших слов'янських міста - Київ в Середньому Подніпров'ї (заснований в VI столітті легендарним Києм) і Новгород на озері Ільмень, річці Волхов. Найсильніші союзи східних слов'ян до IX століття контролювали ці центри - галявині (центр Київ) і словени ільменські (центр Новгород). Позначимо їх червоних кольором.

Тепер позначимо ті племена, з якими були сусідами східні слов'яни. Північ і північний схід Європи населяли угро-фінські племена - це корела (предки нинішніх карелів), ести (естонців), предки фінів, марійців, мордви. У Середньому Поволжі розташовувалося держава Волзька Булгарія, величезні степові простори між Волгою і Дніпром, Кавказ контролювали їх союзники хазари. Тут вони створили могутню державу Хозарський каганат, столицями якого були степові міста Ітіль і Саркел. Позначимо сусідів східних слов'ян жовтим кольором.

Булгари, хозари, печеніги, половці - все це тюркомовні степові народи, які були постійною загрозою для східних слов'ян. Їхні напади, викрадення худоби і людей, грабежі змушували слов'ян постійно бути готовими до оборони. Селяни навіть у жнива виходили в поле зі зброєю, готові до відбиття ворога. Нестор повідомляє, що слов'яни платять дань хазарам, або хутром, або монетами.

Докладнішу інформацію можна знайти Щавелєв С.П. Слов'янська данину Хазарії: нові матеріали до інтерпретації. Питання історії, 2003 № 10.

Тенденції розвитку історії Росії

Отже, ми охарактеризували східних слов'ян та їхніх сусідів. Які важливі висновки ми можемо зробити? Відкритий характер рівнини, де розселилися східні слов'яни, диктував дві тенденції розвитку:

1. Постійну військову загрозу. Через величезні степові ворота від Уральських гір до Каспійського моря в південні степи постійно вторгалися кочівники. йшов процес великого переселення народів з Азії в Європу, і Русь завжди була в гущі цих подій.
2. Колонізаційні процеси. Сусідство з разноязикая племенами могло розвиватися і в дусі господарського взаємодії, етнічної та мовної асиміляції. Землі було багато, слабкі племена просто відступали. Ще одна риса історії слов'ян - розширення ареалу свого проживання на схід і північ, у бік Волги і Північного Льодовитого океану.

Що в результаті?

3. мілітаризованість російського суспільства. Русь (Росія) практично безперервно воює, відбиваючись від ворогів і розширюючи свої території сама.
4. Багатонаціональність держави. Східні слов'яни (їх предки три братні народи - росіяни, українці, білоруси) ядро ​​розвитку історії країни, яке втягувало в свою орбіту інші культури, племена, народи, переймало їх звичаї, змушувало приймати свої.
5. Сильна центральна влада. Контроль над такою разноязикой, різнорівневої і постійно оточеної ворогами країною могла забезпечити тільки сильна монархічна влада. демократичні тенденції в історії нашої країни тому завжди розвивалися слабо.

Історія східних слов'ян і їх державності багато в чому складається з взаємодії двох ключових центрів - Києва та Новгорода. Найсильніші союзи східних слов'ян до IX століття - галявині (центр Київ) і словени ільменські (центр Новгород). Давайте порівняємо їх розвиток, зрозуміємо, на що спиралося їх економіка, чому саме вони виділяються серед конгломерату східнослов'янських племен?

Перелогова (переліг) система - поширена в степовій місцевості у східних слов'ян система обробки землі, яка полягала в її розорювання і використанні кілька років до виснаження, потім в переході на іншу ділянку.

Всі інші союзи (кривичі, в'ятичі, сіверяни ...) жили, за словами Нестора, «зверіньскім чином», займалися підсік. Лісова територія вимагала, на відміну від степового Подніпров'я, додаткових зусиль для обробки землі (попередньої вирубки лісу, випалювання пнів - звідси і назва системи землеробства - підсічно-вогнева).

Як з'явилася держава у слов'ян? історичний суперечка

Ми бачимо, що і у словен, і у полян Нестор називає імена правителів - князів. Це, як мінімум, також, як і створення племінних союзів - укрупнення племен під загальною владою, говорить про зачатки державності у слов'ян IX століття. Ми підійшли до першої ключовий датою російської історії.

862 рік - початок історії Росії.

Словени закликали на князювання в Новгород Рюрика (з Синеус і Трувор).

Цей факт став підставою для написання норманської теорії (спирається на скандинавські саги), автори німецькі історики XVIII століття Баейрн, Міллер, Шльоцер. У свою чергу, на цій теорії багато в чому грунтується російська історія. Норманистами були всі класики російської державної школи історії XIX століття - Карамзін, Соловйов, Ключевський, ті люди, які і написали ту історію Росії, яку ми вивчаємо в школі.

Норманистами були всі класики російської державної школи історії XIX століття -   Карамзін,   Соловйов,   Ключевський,   ті люди, які і написали ту історію Росії, яку ми вивчаємо в   школі

Які основні положення норманської теорії?

  • Рюрик - скандинав (вікінг, варяг)
  • У новгородських словен не було влади
  • Рюрик заснував держава слов'ян
  • Слов'яни були здатні організувати держава в силу відсталості
  • Назва країни Русь - від руси, роси (етнонім вікінгів Скандинавії)

Рюрик - скандинав (вікінг,   варяг)   У новгородських словен не було   влади   Рюрик заснував   держава   слов'ян   Слов'яни були здатні організувати держава в силу відсталості   Назва країни Русь - від руси, роси (етнонім вікінгів Скандинавії)

Норманська теорія, написана без визнання і застосування російських літописів , До сих пір викликає серйозну критику. Як ми вже вказали раніше, спірне вже тезу про відсутність у слов'ян державності при наявності зафіксованої влади з іменами правителів. Нам потрібно знати аргументи критиків норманистов. А вони з'явилися відразу ж при створенні теорії. Наприклад, одним з них став геній російської науки М. Ломоносов.

Зробимо невелику паузу на історичний анекдот.

Повернемося до критики норманської теорії.

Повернемося до критики норманської теорії

Історики сьогодні враховують обидві версії. А ми повинні зрозуміти ще один урок - в гуманітарному знанні, в історії в першу чергу, немає неправильних думок. Є погано аргументовані версії.

У літописі Рюрик згадується мало. У 879 році Рюрик помер, передав владу Олегу (Хельгу), регенту - тимчасового правителя, при малолітньому Ігоря (Інгвар).

На цю подію ми і завершимо наш перший урок підготовки до ЄДІ з найкращим учителем Росії.

Отже, зробимо висновки.

Що ми сьогодні зробили?

1. Пропрацювали перші теми кодификатора ЄДІ з історії:

• Східнослов'янські племена і їх сусіди;
• Заняття, суспільний лад, східних слов'ян;
• Виникнення державності у східних слов'ян.

2. Визначили, коли і з чого починається історія Росії.
3. Позначили на історичній карті територію розселення східних слов'ян та їхніх сусідів.
4. Виявили особливості ранньої історії Русі.
5. Назвали ряд російських істориків - Нестора, Баейрна, Міллера, Шлецера, Ломоносова, Карамзіна, Соловйова, Ключевського , Герасимова, Рибакова і виявили їх думки, внесок в створення офіційної російської історії.
6. Виділили дві основні версії виникнення державності у східних слов'ян - норманську і антинорманнскую.
7. Запам'ятали ряд термінів - східні слов'яни, племінний союз, літопис, варяги, норманісти, антінорманісти, князь, династія, регент.

далі, дивимося розбір завдань ЄДІ до теми «Держава східних слов'ян», виконуємо домашню роботу, обговорюємо в нашій групі далі,   дивимося розбір завдань ЄДІ   до теми «Держава східних слов'ян», виконуємо домашню роботу, обговорюємо в нашій групі

Що ми сьогодні зробили?
Хто це?
Тема і питання заняття - як виникла держава східних слов'ян?
Що ми будемо вивчати?
Хто це?
Що об'єднувало їх?
Які важливі висновки ми можемо зробити?
Що в результаті?
Як з'явилася держава у слов'ян?
Які основні положення норманської теорії?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация