Державна альтернатива: навіщо Туреччина збирається прорити паралельний Босфору канал

  1. «Не поступитися Ататюрку»
  2. розширення транзиту
  3. обопільні ризики

Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган заявив, що найближчим часом може початися будівництво каналу «Стамбул», який стане альтернативою Босфору. Новий елемент інфраструктури дозволить збільшити транспортний потік між Чорним і Мармуровим морями. Однак експерти вважають, що реалізація «Стамбула» матиме не лише економічні наслідки. Аналітики нагадують, що міжнародні акти накладають обмеження на прохід через Босфор військових кораблів, проте ці норми можуть не поширюватися на новий канал.

Турецька республіка готова приступити до реалізації грандіозного інфраструктурного проекту - будівництва каналу «Стамбул», який доповнить собою Босфорську протоку. Про це заявив напередодні президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган , Виступаючи на з'їзді правлячої Партії справедливості і розвитку.

«Це найбільший проект в історії Туреччини, який має стратегічне значення для країни. Ми готові до його реалізації », - заявив турецький лідер.

Про плани зв'язати Мармурове і Чорне моря ще одним каналом Ердоган заговорив у 2011 році, коли займав пост прем'єр-міністра Туреччини. У 2013-му Міністерство транспорту республіки повідомило про готовність теоретичного обґрунтування проекту, проте старт будівельних робіт протягом останніх років постійно відкладався.

В кінці минулого року урядом було подано остаточний проект майбутньої споруди. Передбачається, що канал буде проритий на заході Стамбула, після чого місто буде розділений на три райони, при цьому історичний центр і ділові квартали перетворяться в острів.

«Не поступитися Ататюрку»

Завершити будівництво каналу «Стамбул» планується до 2023 року, коли країна відзначатиме сторіччя Турецької республіки. Протяжність водної артерії складе 43 км, ширина нового каналу - близько 400 м, а глибина - близько 25 м. «Стамбул» буде прокладений паралельно Босфору і стане його альтернативою. У добу по каналу зможуть проходити 150-160 вантажних кораблів - стільки ж, скільки зараз пропускає Босфор. Як пояснили раніше в турецькому уряді, ключовою метою будівництва є зниження навантаження на Босфорську протоку, який зараз насилу справляється з потоком йдуть через нього вантажів.

Новий канал буде вписаний в міську інфраструктуру: на його березі планується побудувати сучасні житлові комплекси, до яких буде проведено метро. За інформацією турецьких ЗМІ, нерухомість, розташована в районі майбутнього будівництва, вже значно зросла в ціні. В рамках проекту також планується побудувати новий порт.

На створення каналу «Стамбул» уряд Туреччини закладає близько $ 10 млрд без залучення іноземних інвесторів. Всього в будівництві візьмуть участь понад 5000 осіб.

Ідея побудувати дублер Босфорської каналу не нова, відзначають експерти. Вперше ця думка була озвучена ще в XVI столітті під час правління султана Сулеймана Пишного. Правитель навіть доручив відомому архітектору Османської імперії Мімара Синану розробити проект майбутнього будівництва. Однак на втілення задуму в життя тоді не вистачило ресурсів.

Поверталися до ідеї будівництва каналу і інші турецькі правителі, але кожен раз все обмежувалося лише обіцянками і планами. На початку 1990-х про необхідність розширити транзитні потужності Босфору заговорив лідер Демократичної лівої партії і колишній прем'єр-міністр Туреччини Мустафа Бюлент Еджевіт. Ердоган згодом підхопив цю ідею. Партія справедливості і розвитку (АКП), лідером якої є чинний президент Туреччини, почала вивчати перспективи цього проекту ще в 2009 році, а в 2011-му про намір побудувати канал «Стамбул» оголосив сам Ердоган, виступаючи на передвиборному мітингу.

Однак в країні є і противники будівництва каналу. Зокрема, екологи попереджають про те, що водна артерія може зруйнувати екологічний баланс в регіоні і привести до підвищення рівня сірководню в Мармуровому морі. Після того як солоні води Мармурового моря виявляться розбавлені водою з Чорного, Мармурове море може зацвісти, вважають фахівці.

Для жителів Стамбула це загрожує обернутися постійним неприємним запахом, а для екосистеми - загибеллю окремих видів морської фауни. Канал може вплинути навіть на впадають в Чорне море річки (Дунай, Дніпро і Дністер), так як море почне швидше втрачати свої води, попереджають вчені. Ще одна можлива проблема - скорочення джерел прісної води. Зокрема, на шляху майбутнього каналу лежить водосховище Сазлидере, постачає водою 13 районів Туреччини.

Однак експерти вважають, що доводи противників проекту не користуються великою популярністю в турецькому суспільстві. Навпаки, подібні ініціативи можуть послужити зміцненню авторитету діючої влади.

«У 1923 році Кемаль Ататюрк проголосив Турецьку республіку. Сьогодні Ердоган хоче продемонструвати, що він і його партія не поступаються Ататюрку і здатні подарувати народу великі проекти. Крім того, на інфраструктурні проекти покладаються великі економічні надії - розрахунок на те, що вони дозволять впоратися з безробіттям і підштовхнуть економічне зростання », - зазначив в інтерв'ю RT експерт Центру вивчення сучасної Туреччини Юрій Маваші.

Також по темі

Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган заявив, що найближчим часом може початися будівництво каналу «Стамбул», який стане альтернативою Босфору Будівництво «тюркського світу»: як Анкара посилює свій вплив на пострадянських територіях

Зустріч міністрів оборони Туреччини та Узбекистану завершилася підписанням протоколу про співпрацю двох держав в області військового ...

Будівництво каналу не єдиний грандіозний проект Ердогана. Так, у 2017 році стартувало будівництво підвісної Дарданелльського моста, довжина якого складе 3,7 км. До 2022 року міст з'єднає міста Лапескі і Геліболу і стане найдовшим підвісним мостом у світі.

Раніше вже були введені в експлуатацію залізничний і автомобільний тунелі під Босфором, обидва проекти включені в стратегію розвитку турецької економіки до 2023 року. Вартість будівництва залізничної підземної гілки склала близько $ 4,8 млрд, для зведення автомобільного тунелю було залучено $ 1,2 млрд приватних інвестицій.

Крім того, наближається до завершення будівництво третього міжнародного аеропорту - він буде введений в експлуатацію вже восени поточного року. Всього в рамках урядової «Стратегії-2023» заплановано реалізацію 30 великих інфраструктурних проектів.

розширення транзиту

На підтримку проекту нового каналу уряд наводить аргументи економічного характеру. Як заявив раніше міністр транспорту, мореплавства та зв'язку Туреччини Ахмет Арслан, до початку будівництва всі можливі наслідки були проаналізовані фахівцями. На думку турецьких властей, новий канал, навпаки, знизить ризик екологічної катастрофи в регіоні через можливе розливу нафти в Босфорській протоці. Дійсно, щільність вантажного потоку на Босфорі зараз настільки висока, що аварії не є великою рідкістю.

Наприклад, в квітні цього року суховантаж Vitaspirit довжиною 225 м, що йшов під прапором Мальти, врізався в берег і зруйнував історичну будівлю XIX століття. У 1979 році в Босфорі зіткнулися румунський танкер і грецький суховантаж, в результаті аварії загинули 42 людини. У 2003 році на мілині виявився танкер з нафтою - в море вилилося близько 500 тонн сировини.

Крім того, прихильники проекту розраховують на те, що канал «Стамбул» дозволить в майбутньому поповнити бюджет країни, ставши важливою транспортною артерією.

Зараз морське сполучення з Чорним морем здійснюється через протоки Босфор і Дарданелли, рух по яким регулюється турецькою стороною. Однак, згідно з Конвенцією Монтре від 1936 року, стягувати з кораблів плату за проходження по каналах Туреччина не може. Але ці правила не розповсюджуватимуться на «Стамбул» - прохід по ньому буде платним.

Проте введення в експлуатацію штучного каналу на руку всім чорноморським державам, включаючи Росію, вважають експерти. В першу чергу, це розширило б можливості для експорту товарів по морю - сьогодні приблизно половина видобутої у світі нафти перевозиться саме морським транспортом, а через Босфор і Дарданелли обсяг щоденного транзиту вуглеводнів становить близько 3 млн барелів.

Також по темі

У Туреччині прямував через Босфор танкер врізався в старовинний особняк

У турецькому Стамбулі танкер, що йшов через протоку Босфор, врізався в старовинний особняк. Про це повідомляє Hürriyet.

Як зазначив в інтерв'ю RT експерт Центру вивчення сучасної Туреччини Юрій Маваші, зараз щодо вантажних кораблів, що проходять через Босфор, діє ряд обмежень.

«Це, в свою чергу, накладає певні обмеження на вантажопотік. На каналі «Стамбул» буде можливо зняти ці обмеження, і в будь-якому випадку це дозволить розширити транзит », - вважає експерт.

Подібної точки зору дотримується директор Центру востоковедних досліджень міжнародних відносин і суспільної дипломатії Володимир Аватков. В інтерв'ю RT експерт нагадав про те, що через обміління Босфору ще в 1994 році Туреччини довелося ввести додаткові правила проходу торгових кораблів через протоку.

Зараз всі кораблі, довжина яких становить від 150 до 200 м, повинні за добу повідомляти владу Туреччини про своє наближення до чорноморських проток, а судна довжиною від 200 до 300 м і з осадкою, що перевищує 15 м, - за 48 годин.

«Через те, що протоку обмілів, судноплавство ведеться зараз в обмеженому форматі, і новий канал, звичайно, буде затребуваний. Наприклад, розширяться можливості для російського експорту в цьому напрямку », - вважає Володимир Аватков.

обопільні ризики

Будівництво Туреччиною штучної альтернативи Босфору може привести і до геополітичних наслідків, вважають експерти. Конвенція Монтре визначає порядок проходження в Чорне море не тільки торгових, а й військових кораблів. Нечорноморські держави можуть направляти через Босфор лише легкі надводні судна, тоннаж яких не перевищує 45 тис. Тонн.

Перебувати в Чорному морі такі кораблі можуть не довше трьох тижнів. За Анкарою зберігається право закрити протоки для будь-яких військових кораблів виходячи з міркувань національної безпеки. Якщо ж в регіоні почнеться війна без участі Туреччини, то Анкара повинна буде закрити чорноморські протоки для будь-яких військових кораблів.

Якщо «Стамбул» буде знаходиться повністю під юрисдикцією Туреччини і Анкара зможе самостійно вирішувати, в якому порядку пропускати по ньому судна іноземних держав, це може викликати стурбованість як США, так і Росії, вважає Володимир Аватков.

«Якщо штучний канал буде побудований, обопільні ризики можуть торкнутися і Росії, і США, адже Туреччина може як взагалі закрити прохід американським судам в Чорне море, так і, навпаки, відкрити його, - пояснив експерт. - Обидва варіанти виключати не можна. Туреччина, з одного боку, зближується з Росією, а з іншого - не відмовляється від членства в НАТО. У будь-якому випадку, проходження як торгових, так і військових кораблів цією протокою було б розумно врегулювати або міжнародними, або двосторонніми нормами ».

Виходячи з того, що Босфор з роками все більше міліє, не можна виключити, що Анкара в майбутньому просто перекриє протоку для серйозного судноплавства, припустив експерт.

«З огляду на зміцнення відносин Туреччини та Росії, дуже важливо, щоб ми знайшли варіанти, які задовольнять обидві сторони», - додав Аватков.

Трохи іншої точки зору дотримується Юрій Маваші. Як пояснив експерт, Туреччина може пропускати військові кораблі НАТО в Чорне море і зараз. І те, що ця практика має обмежений характер, пов'язано не тільки і не стільки з Конвенцією Монтре, скільки з іншими причинами військово-політичного плану.

Також по темі

Турецький арсенал: чи зможе Анкара стати одним з лідерів на світовому ринку озброєнь

На завершилася в Бангкоку міжнародній виставці озброєнь Defense & Security-2017 була широко представлена ​​продукція з Туреччини ....

«Немає підстав припускати, ніби запуск штучного каналу« Стамбул »несе якусь загрозу для чорноморських держав, це не змінить баланс сил в регіоні. Туреччина вибудовує конструктивні відносини з Росією, і навряд чи в Анкарі думають про те, щоб використовувати канал проти нас », - зазначив Маваші.

При цьому експерти впевнені в тому, що за рахунок зведення каналу «Стамбул» Туреччина хоче зміцнити свої позиції на міжнародній арені. На думку Володимира Аваткова, для Анкари цей проект важливий не тільки і не стільки з точки зору економічний рентабельності, скільки з точки зору геостратегічних інтересів і переходу з розряду регіональних в статус світових держав.

Цю точку зору поділяє і Юрій Маваші.

«Особливої ​​актуальності подібні проекти набувають на тлі помітного погіршення відносин Анкари з західним блоком. Побудувавши канал, Туреччина ще раз доведе і ЄС, і Вашингтону свою незалежність і здатність самостійно вирішувати завдання стратегічного масштабу », - підвів підсумок експерт.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация