Державний архів РТ представив номера газети «Республіка Татарстан» зі столітньою історією

(Казань, 28 жовтня, «Татар-інформ», Анна Тарлецкая). У Державному архіві Татарстану були надані документи, присвячені 100-річчю газети «Республіка Татарстан».

Працівники архіву продемонстрували підшивки газети з першого дня її заснування в 1917 році по теперішній час. Спочатку газета називалася «Робочий», перший її випуск вийшов 31 березня 1917 року. На зустрічі з читачами співробітники архіву представили цей номер.

На першій шпальті газети в статті «Казань, 31 березня 1917 г.» повідомлялося, що «революційний пролетаріат, підтриманий революційною армією, завоював батьківщині свободу». Також тут опублікований звіт про перших засіданнях Комітету партії, зборах вчителів, кооператорів, кацапів. Автори висували вимоги термінової реалізації завоювань революції, ставили питання про мир, землю, запровадження восьмигодинного робочого дня і загальної освіти.

Всього вийшло 40 номерів газети, після чого випуск видання тимчасово припинився за рішенням влади. Знову воно вийшло в світ вже після Жовтневого збройного повстання під назвою «Прапор революції» 29 жовтня 1917 року. У цьому номері розповідалося про Тимчасовому революційному штабі Казані, який ухвалив «конфіскувати Центральну друкарню з усім її майном і надати її в розпорядження представників Революційного штабу». Редакція розмістилася в колишньому губернаторському палаці Казанського Кремля.

Редакція розмістилася в колишньому губернаторському палаці Казанського Кремля

Надалі газета виходила під різними назвами. «У 1920 році газета тричі змінювала свою назву. 1 травня, після оголошення про перемогу над контрреволюцією в Громадянській війні, друкований орган перейменували в "Знамя труда". 30 червня того ж року - в "Известия Ревкома ТАРСР", а 28 вересня - в "Известия ТатЦІКа". Всі ці зміни оперативно відображали стрімко мінялася політичну обстановку в нашому краї. У 1924 році читачі побачили газету під новою назвою "Червона Татарія", яке залишалося незмінним 27 років! У 1951 році - знову перейменування. Газети російською і татарською мовами стали називатися "Радянська Татарія" і "Рада Татарстану" відповідно », - розповіла в інтерв'ю кореспонденту« Татар-інформ »головний архівіст відділу виставкової та публікаторськой діяльності Держархіву РТ Ільхама Альмухамедова.

Варто відзначити, що з цим, передостаннім назвою газети пов'язана найважливіша віха в її історії. У квітні 1967 року видання було удостоєно ордена Трудового Червоного Прапора, і тепер поруч із заголовком на першій шпальті ставилося значок із зображенням високої нагороди.

До середини 70-х років минулого століття тираж газети сягав 175 тисяч примірників. Останнє її перейменування сталося 17 серпня 1993 року, з тих пір газета незмінно називається «Республіка Татарстан».

Підшивки всіх років знаходяться в Держархіві РТ у відкритому доступі і активно використовуються істориками, політологами, журналістами в написанні наукових праць, а також викликають великий інтерес у студентів. Будь-, навіть столітній, номер газети можна взяти в читальний зал архіву. Крім того, в цьому році почалася оцифровка газет «Республіка Татарстан» за всі роки в рамках підготовки до святкування 100-річчя утворення Татарської АРСР. Завершити переклад видання в електронний вигляд планується в 2018 році.

Більше цікавого в стрічці медіа сервер - додайте «Татар-інформ» в обрані джерела.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация