Держпремія за масові вибухи

  1. Віталій КУПРІН
  2. Володимир ПІВЕНЬ
  3. Микола ІЩЕНКО
  4. Володимир НОСОВ

Редакція «2000» не могла залишити без уваги присвоєння Державної премії з науки і техніки за 2012 р віце-прем'єр-міністру Олександру Вілкулу з формулюванням «за розробку і впровадження в гірничорудній промисловості нової технології проведення масових вибухів із застосуванням безтротилових вибухових речовин».

Відповідний указ президент Віктор Янукович підписав 16 травня.

Наводимо повний список лауреатів:

- Олександр Вілкул, віце-прем'єр-міністр України;

- Микола Іщенко, президент Українського союзу інженерів-підривників;

- Валентин Монаков, голова правління ПАТ «Промислово-виробниче підприємство« Кривбасвибухпром »;

- Олег Макаров, кандидат технічних наук, головний технолог ПАТ «Промислово-виробниче підприємство« Кривбасвибухпром »;

- Олег Колтунов, начальник технічного відділу ПАТ «Промислово-виробниче підприємство« Кривбасвибухпром »;

- Микола Савченко, кандидат технічних наук, технічний директор ТОВ «Іст-Форт»;

- Володимир Носов, кандидат технічних наук, голова наглядової ради ПрАТ «Українська фінансова компанія»;

- Родерік КРИСІН, доктор технічних наук (посмертно).

Для людей, які проживають поблизу від підприємств, що займаються відкритими гірськими розробками (а це мешканці не тільки Кривого Рогу, а й багатьох інших населених пунктів, де є кар'єри з видобутку граніту та виробництва будматеріалів), застосування нових вибухових технологій - тема як там не є актуальна.

Адже раніше на українських кар'єрах використовували виключно тротилову вибухівку, яка виділяє в атмосферу велику кількість оксидів вуглецю та азоту, викликаючи різні захворювання.

А в останнє десятиліття тротил витіснили емульсійні вибухові речовини (ЕВР), які більш щадяще діють на навколишнє середовище і здоров'я людини.

Активно емульсійну промислову вибухівку почали застосовувати в середині минулого десятиліття. Якраз тоді, коли нинішній віце-прем'єр в Кривому Розі керував Центральним і Північним ГЗК Ріната Ахметова. Що і стало приводом для присвоєння Держпремії пану Вілкулу.

Але справедливості заради треба сказати, що застосовувати ЕВР в Україні стали на початку 2000-х - на Полтавському (PowerGel) і Інгулецькому ГЗК ( «Україніт») без його участі. Тому і список лауреатів, підписаний президентом, на наш погляд, не повний.

Особливо вдалим виявився проект створення першої української емульсійної вибухівки - «Україніт», в якому взяли участь вчені Українського державного хіміко-технологічного та Національного гірничого університетів (Дніпропетровськ), Інгулецького ГЗК (Кривий Ріг) та підприємства «Кривбасвибухпром».

«Україніт» в лічені роки довів свою практичну та економічну спроможність. І вже до кінця 2002 р обсяг застосування цього ЕВР на ІнГЗК становив майже чверть всіх виконаних вибухів.

Не дивно, що незабаром нові технології почали застосовуватися і на сусідніх комбінатах. А після об'єднання основних криворізьких ГЗК під керівництвом компанії «Метінвест» «Україніт» став основною вибухівкою Кривбасу.

Таким чином, лауреатами Держпремії за впровадження ЕВР цілком могли б стати і співвласники «Метінвесту» - Рінат Ахметов і Вадим Новинський. Тим більше що останній є співавтором патенту на «Водостійке вибухову речовину україніт-ГР і спосіб його виготовлення».

Як би там не було, вже в 2008 р, за даними криворізького управління екології, частка ЕВР на підприємствах міста досягла 81,5%, а в 2010 р - 99%. За цей час кількість шкідливих викидів в атмосферу скоротилася на 60%.

В даний час конкуренцію «україніту» намагається скласти ЕВР «ЕРА», розроблене держпідприємством «Павлоградський хімічний завод». Примітно, що в цю вибухівку додають компоненти утилізованого палива міжконтинентальних балістичних ракет.

А ось технологій австралійської корпорації Orica (PowerGel) так і не вдалося монополізувати ринок. Хоча розробки, адаптовані до України (ЕВР «Анемікс» компанії «Інтервибухпром»), продовжують використовуватися на Полтавському ГЗК, «Арселор Міттал Кривий Ріг» і кар'єрах інших підприємств.

Так що історія використання у нас безтротилові промислової вибухівки - це ще і сага про те, як вітчизняні капіталісти не віддали іноземцям досить ємний внутрішній ринок.

Адже вартість послуг з промислового підривання породи в Україні щорічно оцінюється в десятки мільйонів доларів.

Тому «2000» публікують свою версію кращих підривників країни.

Віталій КУПРІН

Віталій Павлович - відомий український вчений. Доктор хімічних наук, професор Українського державного хіміко-технологічного університету (УДХТУ). Співавтор «Україніту».

Під його керівництвом в УГХТУ була створена група, яка займалася не тільки теорією, а й відпрацюванням дослідно-промислового виготовлення першого українського ЕВР. Воно велося на базі колись секретного підприємства «Екоантилід» в Дніпродзержинську, де раніше знаходився найбільший в Європі комплекс з виробництва важкої води для атомної промисловості і ядерної фізики.

Колеги Віталія Павловича відзначають також його внесок у створення промислових композицій для знежирення металів, необхідних для якісного нанесення гальванічних покриттів.

Володимир ПІВЕНЬ

Володимир Олександрович - активний прихильник застосування нових технологій в гірничорудній промисловості. У 1998-2009 рр. очолював Інгулецький ГЗК, який став базовим підприємством в Україні для відпрацювання нових технологій підривання.

Саме під керівництвом Володимира Олександровича ІнГЗК почав пошуки постачальників технологій виробництва безтротилові вибухівки - спершу серед скандинавських і російських компаній, а після їх відмови співпрацювати - в Україні.

Микола ІЩЕНКО

Микола Іванович - президент Українського союзу інженерів-підривників (Кривий Ріг), що об'єднує півсотні підприємств і фізичних осіб. Один зі співавторів «Україніту».

У 2001 р Микола Іванович був гендиректором держпідприємства «Кривбасвибухпром», що забезпечував промислове застосування емульсійної вибухівки та безпеку при веденні гірських робіт.

В даний час займає посаду директора гірничодобувного дивізіону групи «Метінвест».

Леонід ШИМАН

Леонід Миколайович - гендиректор держпідприємства «Павлоградський хімічний завод» (ДП «ПХЗ»), який створив власну ЕВР «ЕРА» з використанням утилізованого ракетного палива.

Виготовлення мирної вибухівки та промислові вибухи стали для підприємства пана Шімана новим видом діяльності, яким ПХЗ займається практично по всій Україні.

Володимир НОСОВ

Криворізький бізнесмен Володимир Миколайович Носов - один із засновників українсько-американської компанії «Інтервибухпром», яка тісно співпрацює з найбільшим світовим виробником вибухівки - австралійської транснаціональною корпорацією Orica і є одним з основних гравців на ринку «вибухових» послуг в Україні.

В останні роки «Інтервибухпром» вів жорстку боротьбу спочатку з «україніту», а потім і з «ЕРА». Але не зумів отримати монополію на вибухи.

Нагородивши Володимира Миколайовича Держпремією за впровадження ЕВР, Віктор Янукович зазначив його внесок в розвиток прогресивних технологій і конкуренції на цьому непростому ринку.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация