Десятки палестинців загинули від ізраїльських куль в секторі Газа

  1. Як відреагували світові лідери?
  2. Чому почалися протести в секторі Газа?
  3. Зять з Вашингтона
  4. Що сталося в Єрусалимі?
  5. Чому перенесення посольства викликає такі розбіжності?

Ваш пристрій не підтримує відтворення

Зіткнення палестинців і ізраїльської армії

Кілька десятків палестинців загинули в результаті зіткнень з ізраїльською армією на кордоні сектора Газа в день відкриття посольства США в Єрусалимі.

Як повідомляють палестинські медики, щонайменше 55 учасників протестів загинули і 2700 чоловік звернулися за допомогою.

Жоден ізраїльтянин не поранило. Правозахисники нерідко дорікають армію Ізраїлю за застосування бойової зброї по відношенню до протестуючих.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху назвав дії військових самозахистом від радикального угруповання ХАМАС, яке контролює Газу і ставить собі за мету знищення Ізраїлю.

США заблокували запропонований Кувейтом проект резолюції Радбезу ООН із засудженням того, що відбувається і вимогою незалежного розслідування зіткнень.

У Білому домі звинуватили в зіткненнях ХАМАС, заявивши, що насильство спровокували бойовики палестинського угруповання.

Багато світових лідерів звинуватили ізраїльських військових в застосуванні вогнепальної зброї проти демонстрантів.

Представник збройних сил Ізраїлю заявив, що вогнепальна зброя застосовується не проти демонстрантів, які "розганялися звичайними методами, такими як сльозогінний газ", а проти присутніх в натовпі екстремістів.

У понеділок в Єрусалимі урочисто відкрилося посольство США в Ізраїлі, яке було перенесено з Тель-Авіва рішенням президента Дональда Трампа.

Палестинці обурені цим рішенням, так як з їх точки зору це означає, що США визнають суверенітет Ізраїлю над усім містом, в той час як палестинці хочуть встановити свою столицю в східній частині Єрусалиму.

З ранку в секторі Газа зібралися десятки тисяч протестувальників, які масово рушили до кордону, де були зустрінуті вогнем ізраїльських сил.

Демонстранти підпалювали покришки і жбурляли в сторону кордону каміння і запальні бомби. З ізраїльської сторони діяли снайпери.

Image caption Люті протести в секторі Газа тривають вже півтора місяці Image caption Ізраїльські військові заявляють, що діють у відповідності зі стандартними правилами

Представник керівництва Палестинської автономії Юсуф аль-Махмуд звинуватив ізраїльську владу в "жахливу різанину" і попросив допомоги у міжнародної спільноти.

Правозахисна організація "Міжнародна амністія" засудила подію, назвавши обстріл демонстрантів кричущим порушенням прав людини і міжнародного права.

Image caption Демонстранти підпалювали покришки і жбурляли в сторону кордону запальні бомби

За даними "Міжнародної амністії", більш ніж у 500 протестувальників - вогнепальні поранення.

"На наших очах відбувається жахливе порушення міжнародного права і прав людини. Загинули люди, в тому числі діти і підлітки, і близько двох тисяч осіб отримали поранення в секторі Газа. Багато повідомляють про поранення в голову і грудну клітку. Більше 500 поранені бойовими патронами. цей жах повинен негайно припинитися ", - пише Amnesty International в Twitter.

Ізраїльська армія заявляє, що близько 40 тисяч палестинців влаштували масові безлади і намагалися прорвати загороджувальні конструкції в 13 місцях уздовж кордону, а військовослужбовці діяли у відповідності зі стандартними правилами.

Як відреагували світові лідери?

У Раді Безпеки ООН США заблокували запропонований Кувейтом проект резолюції із засудженням дій ізраїльських військових і закликом провести незалежне розслідування зіткнень.

"Рада Безпеки висловлює своє крайнє невдоволення і засмучений вбивством мирних палестинських громадян, які скористалися правом на мирний протест", - цитує агентство Франс прес проект резолюції.

У понеділок світові лідери закликали сторони конфлікту до стриманості, а лідер палестинської автономії Махмуд Аббас засудив, як він висловився, "масову бійню людей", і оголосив триденний траур.

Президент Франції Еммануель Макрон засудив застосування зброї проти демонстрантів.

Турецький лідер Реджеп Тайіп Ердоган прирівняв вбивство палестинців до геноциду.

Верховний представник ЄС із закордонних справ Федеріка Могеріні сказала, що Євросоюз очікує, що всі сторони поводитимуться стримано для того, щоб уникнути подальшої загибелі людей.

Німеччина заявила, що в Ізраїлю є право на самооборону, але при цьому реакція Ізраїлю повинна бути пропорційною загрозу.

Комісар ООН з прав людини Зейд Раад аль-Хусейн засудив те, що відбувається на кордоні з Газою, назвавши це шокуючим вбивством Ізраїлем десятків людей.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров висловив позицію Росії з питання про перенесення американського посольства в Єрусалим. "Що стосується питання про відкриття посольства США в Єрусалимі, ми публічно неодноразово давали нашу негативну оцінку цьому рішенню", - сказав міністр.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху сказав: "У кожної країни є право захищати свої кордони. ХАМАС ясно заявляє, що його метою залишається знищення Ізраїлю, і саме тому цей рух направило тисячі людей для того, щоб ті прорвалися через кордон".

Що сталося на кордоні з сектором Газ а?

Ізраїльська армія заявляє, що тисячі агресивно налаштованих палестинців намагалися зруйнувати загороджувальні бар'єри на кордоні і проникнути в довколишні ізраїльські населені пункти.

ВПС Ізраїлю також заявляють, що завдали ударів по військовій базі ХАМАС, а також чотирьом іншим об'єктам ХАМАС в північній частині сектора Газа.

Раніше ізраїльська армія повідомила, що танк і бойовий літак відкрили вогонь по воєнізованих позиціях ХАМАС після того, як звідти був відкритий вогонь по ізраїльських позицій.

Image caption За медичною допомогою звернулися, як стверджується, не менше 2000 чоловік

Жоден ізраїльтянин не поранило. Правозахисники нерідко дорікають армію Ізраїлю за застосування бойової зброї по відношенню до маніфестантів.

В Єрусалимі відбулися зіткнення між поліцією і демонстрантами, які розмахували палестинськими прапорами і протестували проти відкриття американського посольства. Кілька людей були затримані.

Палестинські акції протесту, що отримали назву "марш повернення", тривають вже півтора місяці.

Чому почалися протести в секторі Газа?

Палестинці в секторі Газа вже деякий час проводять щоденні акції протесту напередодні 15 травня, коли палестинці відзначають так званий "День катастрофи": після створення держави Ізраїль в 1948 році сотні тисяч палестинців або втекли, або були вигнані зі своїх будинків.

З початку хвилі протестів було вбито десятки палестинців, кілька тисяч постраждали.

Угруповання ХАМАС, яка не визнає права Ізраїлю на існування, заявляє, що до вівторка 15 травня протести будуть ще більш інтенсивними. За словами представників руху, мета протестів - привернути увагу до вимоги палестинців мати право повернутися в рідні місця.

Image caption Ізраїльський патруль на кордоні

Понеділок став кровопролитним днем ​​ізраїльсько-палестинського конфлікту з 2014 року.

Зять з Вашингтона

Image caption У своїй промові Джаред Кушнер назвав Єрусалим вічним серцем ізраїльського народу

На урочистій церемонії відкриття посольства США в Єрусалимі Білий дім представляли дочка і зять президента Дональда Трампа: Іванка Трамп і її чоловік Джаред Кушнер, який обіймає посаду радника президента з близькосхідного врегулювання.

Після виходу почесної варти на сцену посол США в Ізраїлі Девід Фрідман офіційно оголосив посольство відкритим. "Ми відкриваємо посольство США в Єрусалимі. США першими зробили це, знову взявши на себе роль лідера".

Посол подякував президенту Трампа за мужність і моральну чистоту, проявлені при ухваленні рішення про перенесення дипломатичного представництва.

Президент Дональд Трамп звернувся до присутніх на церемонії по відеозв'язку, сказавши, що перенесення посольства в Єрусалим повинен був відбутися вже давно.

"Ізраїль - суверенна держава, і у нього є право самому визначити свою столицю, але протягом багатьох років ми не визнавали очевидне", - сказав президент.

Він також додав, що США як і раніше виступають за досягнення мирного договору між Ізраїлем і палестинцями.

Image caption Багато протестувальників використовували пращі і рогатки

За словами зятя Трампа, перенесення американського посольства не означає, що США відмовилися від своєї прихильності досягненню миру на Близькому Сході. "Провокації і насильство - це частина проблеми, але не частина її вирішення", - сказав він про протести на кордоні сектора Газа.

"Перекладом посольства в Єрусалим ми ще раз показали всьому світу, що Америці можна довіряти", - заявив Кушнер.

Що сталося в Єрусалимі?

У понеділок в крилі будівлі американського консульства в Єрусалимі розпочав роботу тимчасове посольство США.

Постійне місце в західній частині Єрусалиму, де буде зведено американське посольство, поки не знайдено. Після його будівництва всі посольство США переїде туди.

Церемонія відкриття посольства була організована з тим, щоб співпасти з 70-ю річницею незалежності Ізраїлю за західним календарем.

На церемонії були присутні Іванка Трамп і Джаред Кушнер, а також міністр фінансів США Стівен Мнучін і заступник держсекретаря Джон Салліван.

У своїй промові Джаред Кушнер сказав: "Коли президент Трамп щось обіцяє, то він тримає своє слово ... Ми продемонстрували всьому світу, що США можна довіряти. Ми стоїмо пліч-о-пліч з нашими друзями і союзниками".

Кушнер також схвалив рішення Трампа "вийти з небезпечного, непродуманого і однобокого угоди з Іраном", на що присутні відповіли оплесками.

Image caption Прем'єр-міністр Ізраїлю надзвичайно задоволений рішенням президента Трампа

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху сказав: "Який чудовий день. Запам'ятайте цей момент. Це історичний момент. Президент Трамп, визнавши історичний факт, ви робите історію. Ми всі дуже вам вдячні".

Європейський союз вже висловив невдоволення перенесенням посольства з Тель-Авіва до Єрусалиму.

Чому перенесення посольства викликає такі розбіжності?

Статус Єрусалима - одне з головних питань в конфлікті між Ізраїлем і палестинцями.

Суверенітет Ізраїлю над Єрусалимом не зізнається значною частиною міжнародного співтовариства. Згідно з домовленістю, укладеною в 1993 році в Осло між Ізраїлем і палестинцями, остаточний статус Єрусалиму буде вирішене на фінальній стадії мирних переговорів.

Ізраїль захопив східну частину Єрусалима, окуповану до цього Йорданією, під час Шестиденної війни 1967 року. Потім Ізраїль анексував цю частину міста, хоча значна частина міжнародної спільноти цього факту не визнає.

Після 1967 року Ізраїль побудував цілий ряд єврейських поселень у східній частині Єрусалиму, де тепер живуть близько 200 тисяч осіб.

У минулому у ряду країн були свої посольства в Єрусалимі, але майже всі були переведені в Тель-Авів після того, як в 1989 році Ізраїль прийняв закон, що проголошує Єрусалим його столицею.

Рішення президента Трампа перенести посольство в Єрусалим йде врозріз з давньою практикою США, яка займала нейтральну позицію з питання про статус Єрусалиму.

Слідкуйте за нашими новинами в Twitter і Telegram

Як відреагували світові лідери?
Чому почалися протести в секторі Газа?
Чому перенесення посольства викликає такі розбіжності?
Як відреагували світові лідери?
Чому почалися протести в секторі Газа?
Що сталося в Єрусалимі?
Чому перенесення посольства викликає такі розбіжності?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация