Дев'ять символів, зашифрованих в «Сікстинської мадонни»

«Богиня» - так сказав про «Сікстинської мадонни» Василь Жуковський. Пізніше Пушкін запозичив цей образ і присвятив його земної жінки - Ганні Керн. Рафаель теж писав мадонну з реального людини, ймовірно, з власної коханки

Рафаель теж писав мадонну з реального людини, ймовірно, з власної коханки

1. Мадонна. Деякі дослідники вважають, що образ Пресвятої Діви Рафаель писав зі своєї коханки Маргеріта Луті. На думку вітчизняного історика мистецтва Сергія Стама, «в очах Сікстинської мадонни застигли безпосередня відкритість і довірливість, гаряча любов і ніжність і разом з тим настороженість і тривога, обурення і жах перед людськими гріхами; нерішучість і в той же час готовність здійснити подвиг (віддати сина на смерть. - Прим. «Вокруг света») ».

2. Немовля Христос. За словами Стам, «його лоб не по-дитячому високий, і зовсім не по-дитячому серйозні його очі. Однак в їх погляді ми не бачимо ні повчання, ні всепрощення, ні примирного розради ... Його очі дивляться на що відкрився перед ними світ пильно, напружено, з подивом і страхом ». І разом з тим у погляді Христа читається рішучість виконувати волю Бога Отця, рішучість принести себе в жертву заради порятунку людства.

3. Сікст II. Про римському понтифіка відомо дуже мало. На святому престолі він пробув недовго - з 257 по 258 рік - і був страчений при імператорі Валеріана через відсікання голови. Святий Сікст був покровителем італійського папського роду Ровере (італ. «Дуб»). Тому на його золотий мантії вишиті жолуді і дубове листя.

4. Руки Сикста. Рафаель написав святого папу вказівним правою рукою на престольне розп'яття (нагадаємо, що «Сикстинська мадонна» висіла за вівтарем і, відповідно, за вівтарним хрестом). Цікаво, що на руці понтифіка художник зобразив шість пальців - ще одна шістка, зашифрована в картині. Ліва рука первосвященика притиснута до грудей - в знак відданості Діві Марії.

5. Папська тіара знята з голови понтифіка в знак поваги перед Мадонною. Тіара складається з трьох корон, які символізують царство Отця, Сина і Святого Духа. Її вінчає жолудь - геральдичний символ роду Ровере.

6. Свята Варвара була покровителькою П'яченци. Ця свята III століття потай від батька-язичника звернулася до віри в Ісуса. Батько катував і обезголовив дочка-відступницею.

7. Хмари. Деякі вважають, що Рафаель зобразив хмари у вигляді співаючих ангелів. Насправді, за вченням гностиків, це не ангели, а ще ненароджені душі, які перебувають на небесах і славлять Всевишнього.

8. Ангели. Два ангела внизу картини безпристрасно дивляться вдалину. Їх видима байдужість - символ прийняття неминучості божественного промислу: Христу визначений хрест, і долю він змінити не в силах.

9. Розкрита завісу символізує разверзнуться небеса. Його зелений колір вказує на милосердя Бога Отця, який послав сина на смерть заради порятунку людей.

Пушкін запозичив поетичну формулу у старшого сучасника і звернув її до земної жінки - Ганні Керн. Втім, це перенесення щодо закономірно: Рафаель, можливо, писав мадонну з реального персонажа - власної коханки.

***

На початку XVI століття Рим вів важку війну з Францією за володіння північними землями Італії. В цілому удача була на боці папських військ, і североитальянские міста один за іншим переходили на бік римського понтифіка. У 1512 році так вчинила і П'яченца - містечко в 60 кілометрах на південний схід від Мілана. Для тата Юлія II П'яченца була чимось більшим, ніж просто новою територією: тут знаходився монастир Святого Сикста - покровителя роду Ровере, до якого належав понтифік. На радощах Юлій II вирішив віддячити ченців (які активно агітували за приєднання до Риму) і замовив у Рафаеля Санті (на той час вже визнаного майстра) заалтарний образ, на якому Діва Марія є святому Сиксту.

Рафаелю замовлення сподобався: він дозволяв наситити картину символами, важливими для художника. Живописець був гностиком - прихильником позднеантичного релігійної течії, що спирався на Старий Завіт, східну міфологію та ряд ранньохристиянських навчань. Гностики з усіх магічних чисел ставилися з особливою пошаною шістку (саме на шостий день, за їх вченням, Бог створив Ісуса), а Сікст якраз перекладається як «шостий». Рафаель вирішив обіграти це збіг. Тому композиційно картина, як вважає італійський мистецтвознавець Маттео Фіцці, зашифровує в собі шістку: її складають шість фігур, які разом утворюють шестикутник.

Робота над «Мадонною» була закінчена в 1513 році, до 1754 року картину перебувала в монастирі Святого Сикста, поки її не купив саксонський курфюрст Август III за 20 000 цехинів (майже 70 кілограмів золота). До початку Другої світової «Сикстинська мадонна» перебувала в галереї Дрездена. Але в 1943-му нацисти сховали картину в штольню, де після довгих пошуків її виявили радянські солдати. Так творіння Рафаеля потрапило в СРСР. У 1955 році «Сикстинська мадонна» разом з багатьма іншими картинами, вивезеними з Німеччини, була повернута владі НДР і зараз знаходиться в Дрезденської галереї.

ХУДОЖНИК   Рафаель Санті ХУДОЖНИК
Рафаель Санті

1483 - Народився в Урбіно в сім'ї художника.
1500 - Почав навчання в художній майстерні П'єтро Перуджино. Підписав перший контракт - на створення вівтарного образу «Коронування св. Ніколи з Толентино ».
1504-1508 - Жив у Флоренції, де познайомився з Леонардо да Вінчі і Мікеланджело. Створив перше мадонн - «Мадонну Грандука» і «Мадонну з щегленком».
1508-1514 - Працював над розписами папського палацу (фрески «Афінська школа», «винищення апостола Петра з темниці» і ін.), Написав портрет папи Юлія II. Отримав посаду писаря папських указів.
1512-1514 - Писав «Сикстинську мадонну» і «Мадонну ді Фоліньо».
1515 - Був призначений головним хранителем старожитностей Ватикану. Написав «Мадонну в кріслі».
1520 - Помер у Римі.

Фото: BRIDGEMAN / FOTODOM.RU, DIOMEDIA

Матеріал опублікований в журналі «Навколо світу» № 7, липень 2014

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация