Діагноз тижня: Емоційне збудження через виїзний мита в $ 100 «з носа»

Центр аналітичних ініціатив «Ліберального клубу» бере на себе невдячну функцію «санітарів лісу». Ми щотижня будемо уважно відслідковувати всі основні події в області політики, економіки, права, соціології та культури. І на їх основі ставити принциповий діагноз суспільному здоров'ю країни.

Як і будь-який профогляд, «Білорусь: аналізи» націлені на те, щоб вчасно виявити наявні громадські захворювання і вжити необхідних профілактичних заходів або призначити хворому необхідну лікування.

Відділення політики (Євген Прейгерман)

АНАМНЕЗ

Минулий тиждень відзначився одразу двома великими подіями з політичним змістом. спочатку відгриміли навчальні битви в рамках спільних білорусько-російських військових навчань «Захід-2013». А в другій половині тижня стартував черговий свято врожаю - «Дожінкі-2013» в Жлобіні.

Перша подія, як і личить стратегічним навчань, розставив стратегічні акценти в наших відносинах з Росією. А «Дожінкі» дозволили президенту за традицією зробити приємно частини свого електорату, а також озвучити деякі заяви , Які покликані зробити приємно тим, хто не є його електоратом.

ДІАГНОЗ

До початку навчань «Захід-2013» багато оглядачів ламали голову: чи приїде Путін в Білорусь, якщо до того часу з СІЗО КҐБ не буде відпущений глава «Уралкалія» Владислав Баумгертнер. Виявилося, що приїхав. І дуже навіть в штатному режимі спілкувався зі своїм білоруським колегою.

Баумгертнер, правда, за кілька годин до вильоту літака Путіна до Білорусі з СІЗО перевели на знімну 3-хкомнатную квартиру, «на прохання матері». Але за межі досяжності білоруського слідства так і не випустили. І на час військових навчань і спілкуванні президентів це, судячи з усього, ніяк не позначилося.

Через брак достатньої інформації про розвиток «калійного справи» не хотілося б спекулювати можливими змістами навколо окремих дій сторін. Відзначимо лише те, що «Захід-2013» в черговий раз розставив все по місцях: немає сильніше фактора в білорусько-російських відносинах, ніж стратегічне значення країн друг для друга. І не те щоб клини вбити нікуди: клинів в союзницьких справах хоч відбавляй. Але рано чи пізно при нинішніх розкладках все незмінно повертається на круги своя.

Все на ті ж кола неодмінно повертаються і розбурхують громадян історії на зразок нещодавньої про 100 доларів «з носа» . Спілкуючись з пресою під час «Дожинок», Олександр Лукашенко пояснив, що про введення виїзний мита для громадян Білорусі він сказав просто так, як би для прикладу. І в дійсності не мав нічого такого на увазі, просто переживав, що «під $ 3 млрд. Валюти вивозиться щорічно з країни» і турбувався, що тим самим підтримується економіка Європейського союзу ».

А ніхто, зрозуміло, і не сумнівався, що саме так справа і йшла. І ще менше можна було сумніватися, що на тлі шоку і обурення, які пішли за заявами президента, він не почав би відкручувати назад.

Цікаво в цій історії інше: як різного рівня чиновники взялися (чи то з власної ініціативи, чи то з чиєїсь наполегливій рекомендації) опрацьовувати це оригінальне побажання президента. І ось це вже до фундаментальних питань про наш держуправлінні.

ЛІКУВАННЯ

Дізнатися про те, як чиновники виконують волю президента і яке тут можливе лікування, можна буде на черговому заході «Ліберального клубу».

Відділення економіки (Антон Болточко)

АНАМНЕЗ

Міністерство фінансів і Національний банк своїми рухами тіла намагаються вирішити проблему з державними фінансами.

По-перше, Нацбанк дає чітко зрозуміти хто в домі господар комерційним банкаv, які бажають заробити на високому процентному доході по кредитах. По-друге, Мінфін безуспішно провів розміщення нового випуску валютних облігацій на внутрішньому ринку на суму $ 100 млн.

ДІАГНОЗ

Фактичні загрози Нацбанку посилити вимоги до нормативного капіталу тих банків, які видають кредити під високі відсотки, спрямовані на творення: обмежити розширення кредитної емісії. Однак треба розуміти, що першопричиною такої ситуації на кредитному ринку став сам Нацбанк, який проводив не жорстку грошово-кредитну політику в країні, як він це декларував, а, навпаки, м'яку, інфляційну. В результаті мисливець сам став жертвою.

Поки Нацбанк намагається замести сліди своєї діяльності, Мінфін метається в пошуках додаткових валютних ресурсів для золотовалютних резервів. Але не все так просто. Якщо на початку року випуски валютних облігацій розкуповувалися комерційними банками? як гарячі пиріжки, то зараз Мінфіну навіть не вдалося розмістити облігації на $ 100 млн. (викуплено лише $ 22,5 млн.).

Є думка, що низький попит на фінансовий інструмент пов'язаний з його низькою прибутковістю. Однак з цим можна посперечатися: ставка по нових облігаціях хоч і знижена з 7,25% до 6,85% річних, вона все ще залишається вище, ніж ставки по кредитах і депозитах в іноземній валюті. На додаток до цього, Нацбанк створив цілий список привілеїв для тих банків, які спрямовують кошти на покупку валютних облігацій Мінфіну.

Швидше за все низький попит на цінні папери Мінфіну пов'язаний з іншим. По-перше, c високими ризиками неповернення коштів. Мінфін має хорошу кредитну історію, проте ситуація в країні розвивається не в кращому напрямку. І валюти, щоб повернути борг банкам, може не вистачити. При цьому Нацбанк все ще повинен комерційним банкам майже $ 2 млрд. (Вимоги банків до Нацбанку на 1 вересня 2013 р склали $ 2,1 млрд.).

По-друге, направляючи валютні кошти в облігації, банки не напрацьовують клієнтську базу, яку вони могли б формувати в разі видачі цих грошей в кредит юрособам. А це важливий момент, якщо банк піклується про своє довгостроковому розвитку на ринку.

ЛІКУВАННЯ

Нові запозичення - це як 100 грам перед сном: проблеми не вирішать, але відчуття неспокою притуплять. Тверезість-запорука здоров'я.

Тверезість-запорука здоров'я

Відділення права (Микита Бєляєв)

АНАМНЕЗ

У середині вересня в Білорусі пройшла онлайн-конференція , Організована Мінпраці та соціального захисту. Серед інших питань учасники конференції торкнулися теми альтернативної служби в Білорусі. Особливий інтерес представляє заяву глави Мінпраці та соцзахисту про те, що проект Закону Республіки Білорусь «Про альтернативну службу» буде внесений Радою Міністрів в Палату представників Національних зборів в жовтні 2013 р

Чи означає це, що варто очікувати якихось змін у питанні альтернативної служби?

ДІАГНОЗ

Сформована навколо введення альтернативної служби в Білорусі ситуація - це своєрідний парадокс. Справа в тому, що, згідно з Конституцією, цей вид служби вже давно мав бути реалізований на практиці, а не перебувати в стадії законопроекту. Однак ось уже 18 років країна живе без закону, який би розставив всі крапки над «i».

Докладний законопроект про альтернативну службу був розроблений представниками громадянського суспільства ще на початку 2000-х, проте був відхилений Національними зборами Республіки Білорусь. З боку державних же органів успішних спроб змінити стан речей до сих пір не робилося.

Ускладнює ситуацію з прийняттям закону про альтернативну службу протидію з боку Міністерства оборони і Ради безпеки. Наприклад, в лютому 2013 року міністр оборони Юрій Жадобін відкрито заявив про те, що він категорично проти введення в країні альтернативної служби.

Судячи з офіційних заяв, військові не вважають, що альтернативною службою можна повноцінно замінити строкову військову службу. Крім того, впровадження інституту альтернативної служби призведе до того, що частина грошей, що виділяються Міністерству оборони з бюджету на солдатів-строковиків, буде виділятися інших інстанцій на альтернативну службу. Отже, чим більше можливостей у призовників буде вибрати альтернативну службу, тим більше грошей буде «йти» від Міноборони.

Таким чином, навіть якщо закон і буде прийнятий парламентом, незважаючи на опір військових, він буде мати обмежену дію. Швидше за все, перелік осіб, які зможуть служити суспільству альтернативно, буде обмеженим, а про вільний вибір між альтернативної або строковою службою не йтиметься.

ЛІКУВАННЯ

Керівництву Міністерства оборони необхідно переглянути свої погляди на альтернативну службу і перечитати Конституцію.

Навіть якщо говорити про «обов'язок служіння суспільству і державі», то і звичайний солдат, і «альтернативник» будуть його виконувати. Різниця полягає лише в способах.

Різниця полягає лише в способах

Відділення соціології (Василь Корф)

АНАМНЕЗ

На цьому тижні несподівано хороші новини нам приніс Белстат. Відомство опублікувало чергові дані по чисельності населення Білорусі. І, можна сказати, сталося диво: вперше за 20 років кількість білорусів збільшилася!

За підрахунками Белстата, на 1 вересня 2013 року в республіці проживало 9 млн. 464,4 тис. Осіб. А це значить, що за січень-серпень поточного року населення країни збільшилося на 545 осіб.

Природний спад населення за цей період зменшилася в порівнянні з аналогічним періодом 2012 року на 28,7%, склавши 6 тис. 286 осіб. Міграційний же приріст за ці місяці збільшився на 30,3% і склав 6 тис. 831 осіб. Хоча в цілому по країні, як і раніше вмирає більше людей, ніж народжується, високий міграційний приріст забезпечив збільшення населення Білорусі.

Примітний ще один факт, що фіксується соціологами. У різних регіонах спостерігається різна демографічна ситуація. Чисельність населення за вісім місяців цього року збільшилася тільки в Мінську і Мінській області, а в решті регіонів, навпаки, знизилася. Столиця продовжує стягувати ресурси з усієї країни.

ДІАГНОЗ

Те, що населення Білорусі зростає ось уже четвертий місяць поспіль, для багатьох стало несподіванкою. Адже останній раз подібне відбувалося в далекому 1994 р Тоді населення нашої країни досягло свого історичного максимуму - 10 243 500 осіб.

З тих пір народжуваність постійно скорочувалася, а смертність росла, які б спроби не приймало нове керівництво республіки. В середині 2000-х рр. щорічно вимирало приблизно 60-70 тис. білорусів, що можна порівняти з розмірами столиці нинішніх Дожинок міста Жодіно. Але з недавніх пір народжуваність стала дуже повільно, але зростати, а рівень смертності завмер на місці.

Як стверджує офіційна статистика, основним джерелом поповнення білоруського населення стала міграція. Наприклад, з початку року в країну з-за кордону приїхало жити 12 тис. Чоловік, а виїхало - всього 5 тис. Але що означають ці цифри?

Виявляється, в методології підрахунку білоруських мігрантів є серйозні недоліки. Якщо білорус при еміграції виписався зі своєї квартири, держава не вважає його емігрантом. Для іноземців же, щоб потрапити в статистику Белстата, необхідно всього-то придбати в нашій країні житло і зареєструватися в ньому. Постійно проживати в Білорусі для цього не обов'язково.

ЛІКУВАННЯ

Як видно, радість з приводу довгоочікуваного збільшення населення Білорусі може виявитися передчасною. Для початку варто грунтовно розібратися з цифрами і фактами. Але, будемо сподіватися, коли-небудь чисельність білорусів зросте не тільки в звітах Белстата.

Але, будемо сподіватися, коли-небудь чисельність білорусів зросте не тільки в звітах Белстата

Відділення культури (Вадим Можейко)

АНАМНЕЗ

На вихідних відбулася одна з головних офіційних культмасових подій - фестиваль трудівників села « Дожінкі-2013 ». На цей раз дожинай в столиці металургів - Жлобіні. Традиційно подія знаходиться у фокусі медіа, адже нагороди кращим Селянин вручає особисто Олександр Лукашенко.

Такі незначні на тлі «Дожинок» події, як виступ Білоруського вільного театру в шекспірівському «Глобусі» з виставою « Король Лір », В офіційній пресі свого місця не знаходять і увагою Мінкульту не наділені.

ДІАГНОЗ

Завжди цікаво читати чудові «культурні» огляди відбувається на «дожинки». Найкраще навіть не розбавляти коментарями офіційні описи: «На вулицях міста виступають самодіяльні колективи, а кожен район Гомельської області організував в місті власні« подвір'я », розважаючи гостей фестивалю танцями, піснями, виставками та конкурсами. У перший день свята в Жлобіні було визначено переможницю конкурсу «Міс« Дажинкі-2013 »... в Жлобіні продовжує роботу виставка сільськогосподарської техніки, подвір'я районів Гомельської області, свято дерунів« Дзеруни-фест ». На бульварі Металургів глядачі зможуть побачити циркову програму, виступи солістів обласної філармонії, учасників студентських клубів ... в Жлобінська державному металургійному коледжі пройдуть республіканські змагання «Королева фітнесу», на міському стадіоні відбудуться змагання з футболу «Золотий колос», турнір з легкої атлетики та інше » .

На жаль, саме цей треш знаходить своє відображення в офіційних прес-релізах, саме до таких культурних зразків прикута увага білоруської влади. При цьому суто з політичних причин в Білорусі на офіційному рівні не згадується виступ Білоруського вільного театру в «Глобусі». Хоча грати на шекспірівської сцені (та ще й ставити там вистави самого Шекспіра в своїй обробці) - це рідкість і велика заслуга для будь-якого театру в світі.

ЛІКУВАННЯ

Для багатьох людей культурний рівень «Дожинок» дійсно підходить, відповідає їх невисоким смакам. Так що слова про те, що держава робить те, що деякі люди і хочуть, мають сенс.

Однак зовсім незрозуміло, чому така безглузда демонстрація низькосортних культурних образів повинна відбуватися за рахунок бюджету, тобто платників податків. У тому числі і для викорінення таких ситуацій повинна бути прийнята державна політика в сфері культури.

При цьому виступ білоруського театру в «Глобусі» - це справжнє театральне досягнення, яким будь-яка нація може пишатися.

Політичні мотивації не повинні бути основними в культурі, інакше на офіційному рівні ми і отримуємо «Дожінкі» замість «Глобуса».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Якщо на початку року випуски валютних облігацій розкуповувалися комерційними банками?
Але що означають ці цифри?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация