Дідівщина в радянській армії, як це було.

Важлива тема, про яку зараз пишуть багато ЗМІ - це дідівщина в білоруській армії, все обговорюють недавній випадок зі смертю солдата Олександра Коржич і ту позицію, яку зайняли влади - спершу оголосили, що Саша мовляв повісився сам, але після громадського резонансу все ж визнали, що це було вбивство і порушили кримінальну справу

Важлива тема, про яку зараз пишуть багато ЗМІ - це дідівщина в білоруській армії, все обговорюють недавній випадок зі смертю солдата Олександра Коржич і ту позицію, яку зайняли влади - спершу оголосили, що Саша мовляв "повісився сам", але після громадського резонансу все ж визнали, що це було вбивство і порушили кримінальну справу.
Дідівщина і в білоруській, і в російській армії має своє коріння в СРСР і збереглася з тих пір в фактично незіменном вигляді. Як і в багатьох інших сферах, у військовій сфері в СРСР було перевернуто все з ніг на голову - контрактні армії західних країн, куди йдуть служити підготовлені, мотивовані і професійні люди, які отримують за це гідні гроші, називалися чомусь "ганебними найманцями", зате призивне стадо з вчорашніх школярів, безкоштовно зі зброєю в руках "віддають борг батьківщині", вважали верхом розвитку. Загалом, все як у казці про Джельсоміно, де червоний сир називали зеленими чорнилами.
Отже, в сьогоднішньому пості ми спробуємо розібратися, як і чому виникла дідівщина в СРСР, що вона з себе представляла і як вона пов'язана з дідівщиною в сучасній армії.

1. З чого все почалося.
Фанати СРСР люблять розповідати про те, що дідівщина в радянській армії з'явилася тільки в Перебудову - мовляв, почитайте публікації тих років, скільки там оповідань про це явище! Але насправді дідівщина з'явилася значно раніше - просто в епоху Перебудови була оголошена гласність, і про такі випадки стало прийнято писати в пресі і розповідати по телебаченню.
Уже в 1940-1950-і роки в радянській армії існувало те, що зараз можна класифікувати як дідівщину, хоча "офіційно" такого назви тоді ще не було. Справа була в тому, що після закінчення Другої світової війни в 1945 році з лав збройних сил не були демобілізовані багато воювали солдати, що породжувало певні нестатутні відносини між повоювати старослужащими і "салаги-новобранцями". Думаю, і в ті роки в казармах траплялася всяка жесть, просто про неї було не прийнято говорити. Старший брат мого батька загинув у радянській армії в п'ятдесяті роки - за офіційною версією, зазначеної в похоронку - потонув, хоча що там сталося насправді - думаю я не впізнаю вже ніколи.
Друга хвиля нестатутних відносин почалася в 1967 році - саме тоді вийшов указ про скорочення термінів служби з 3 до 2 років в сухопутних військах і з 4 до 3 років у флоті. Зрозуміло, старослужащие стали відчувати гостру неприязнь до "салаги", що підуть на громадянку на цілий рік раніше, ніж вони. Мій батько якраз служив в СА в кінці 1960-х і дещо розповідав про ці нестатутні відносини - скажімо, цілком в порядку речей була ситуація, коли спав на нижньому ярусі ліжка "дідусь" будив спав нагорі "молодого" поджопнік через матрац. Втім, мій батько служив в ОСНАЗ, який вважався елітними військами, і дідівщина там була виражена слабо - туди набирали, в основному, людей із середнім або вищою технічною освітою і тільки з слов'янських республік, так що дідівщина там мала, швидше, символічний характер. Сама жесть творилася в мотострілкових частинах ( "махра"), будбаті, автомобільних військах, службах тилу та інше подібне, куди набирали вкрай різношерстий контингент з усіх радянських республік.
Масла у вогонь додало і те, що у свій час в радянську армію закликали і кримінальників - так сталося через демографічну провалу, що утворився після Другої світової війни, а Політбюро ЦК КПРС хотіло будь-що-будь тримати кількість солдатів в СА на рівні 5 мільйонів чоловік - це дозволило закріпити в казармах тюремні порядки.
Ще часто пишуть, що дідівщини не буває в бойових частинах - це не зовсім так. Я читав багато спогадів солдат "афганців", і дуже багато розповідаю про що панували в казармах нестатутні відносини.
Важлива тема, про яку зараз пишуть багато ЗМІ - це дідівщина в білоруській армії, все обговорюють недавній випадок зі смертю солдата Олександра Коржич і ту позицію, яку зайняли влади - спершу оголосили, що Саша мовляв повісився сам, але після громадського резонансу все ж визнали, що це було вбивство і порушили кримінальну справу
2. Що з себе представляла дідівщина в радянській армії.
Як я вже написав вище, в меншій мірі дідівщиною були вражені війська, що вважалися в СРСР "елітними" - ОСНАЗ, розвідка, війська спецпризначення, ВДВ і ракетники - сюди намагалися набирати освічених, підготовлених і більш-менш пристосованих до служби в армії людей, плюс сама специфіка військ не дозволяла сильно розвинутися нестатутних відносин - в ОСНАЗ і у ракетників в частинах було дуже мало солдатів і багато офіцерів, ВДВ і спецназ багато тренувалися і практично не розлучалися з бойовою зброєю. Була своя специфіка і у прикордонників - солдати часто ходили в дозори з бойовою зброєю, що теж мінімізувало "нестатутні відносини" - ніхто не хотів отримати в лісі кулю в спину.
Зате у мотострільців, в будбаті, автомобільних військах і всяких тилових службах дідівщина цвіла повним кольором, і в казармах багатьох частин панували майже кримінальні порядки. Ієрархія була наступною - "духом" називався солдат, який прослужив менше року. Це була сама принижувати і третирована каста, яка повинна була виконувати всі доручення, котрі служать (нерідко принизливі і безглузді). Прослуживши рік, "дух" перетворювався в "черпака" - це була середній прошарок між "духом" і "дідусем". "Дідами" ставали ті, хто прослужив півтора року і кому, відповідно, залишалося півроку до дембеля.
"Духи" повинні були робити в казармах всю брудну роботу, виконувати будь-які доручення "дідусів" (в тому числі і явно нестатутні); тих, хто намагався якось опирається цій системі - били і принижували, аж до "опускання" в тюремному сенсі цього слова. До Перебудови такі випадки рідко ставали відомими - нестатутні відносини намагалися не виносити за стіни казарм, а самого оповідача, чого доброго, могли звинуватити в "очорненні образу радянського солдата" - як сталося, наприклад, з Світланою Алексієвич після виходу її "Цинкові хлопчики". У пресу просочувалися лише зовсім одіозні випадки, на кшталт розстрілу Артуром Сакалаускас сімох старослужащих, що моторошно знущалися над ним.
Крім цього, в радянській армії існували ще й земляцтва. Земляцтва були слабо виражені у слов'ян (росіян, білорусів, українців), але зате були виражені дуже сильно у вірмен, дагестанців, чеченців і азербайджанців. Якщо в частині були 4-5 чеченців, то часто вони встановлювали в казармі свої порядки, заступаючись за "своїх" незалежно від терміну служби.

3. Кругова порука.
Ви можете запитати - а що ж офіцери, куди вони дивилися? Як же статут, офіцерська честь, ось це все? Скажу відразу, що гідні офіцери, припиняють нестатутні відносини, в армії були і є, але більшість офіцерів повністю влаштовувала ситуація з дідівщиною. Сама радянська армійська система була влаштована так, що жити по "букві статуту" було неможливо, так як це апріорі створювало нестерпні умови - адже за статутом старший за званням може змусити тебе робити взагалі все що завгодно, хоч рити цілу ніч канаву "від забору і до обіду".
Тому сама система, коли той, хто прослужив довше, користується деякими привілеями, вважалася цілком нормальною. "Старі" напружують дорученнями "молодих" і "стежать за порядком" в казармах, така ситуація цілком влаштовувала офіцерів і на "дідівщину" закривали очі. На відміну від солдатів (які через 2 роки підуть "на громадянку" і забудуть про армію), у офіцера існувала військова кар'єра, яку дуже легко можна було зіпсувати - і тому факти "нестатутних відносин" намагалися не виносити за стіни казарм, фактично між офіцерами і "дідами" існувала якась домовленість - ви "дивіться за порядком", ми закривамем очі на порушення.
Саме тому чимала частина смертей і каліцтв, отриманих в результаті "нестатутних відносин", в документах фігурують як якісь випадковості, травми на навчаннях, самогубства, виправдань в стилі "впав з дерева на сокиру". Навіть в разі прямого побиття "духу" старослужащими офіцер намагався всіляко вигородити останніх - мовляв, солдат сам винен, почав перший і так далі. В іншому випадку - спливає факт нестатутних відносин, і військова краьера офіцера могла піти під укіс.

4. Ехо радянської армії.
Як це не сумно усвідомлювати, але все вищеперелічене в практично незмінному вигляді залишилося і в Росії, і в Білорусі. В Україні після 2014 року, думаю, це поширене в меншій мірі. Буквально на днях в Білорусі сталася страшна історія, коли з військової частини в печах привезли труп Олександра Коржич з "офіційним поясненням" для рідних - "самогубство". 5 жовтня Міністерство оборони і Слідчий комітет дали свій коментар - "суїцид, ознак кримінального характеру не виявили".
Рідні Олександра почали бити на сполох і писати в усі ЗМІ - на тілі їхнього сина були виявлені численні травми і синці, після чого з ефектом сніжної грудки почали з'являтися публікації на фейсбуці і в ЗМІ. Мабуть, у військах зрозуміли, що в цей раз "кругової поруокой» не відбудешся, і справа почали розслідувати. Виявилося, що Олександра знайшли повішеним "зі зв'язаними ногами і з майкою на голові", після чого Слідчий комітет в результаті порушив кримінальну справу про дідівщину. При цьому "за ініціативою Міністерства Оборони" був заблокований сайт zvarot.by, на якому збиралися підписи про розслідування справи Олександра Коржич.
І я думаю - а скільки ж ще було таких смертей через нестатутних відносин, замаскованих в результаті під "самогубства, самостріли, випадковості на навчаннях"? Думаю, чимало - і про більшість з них ми ніколи не дізнаємося. Як не впізнаю ніколи і я, від чого насправді загинув мій дядько в радянській армії в п'ятдесяті роки.

А ви знаєте що-небудь про випадки дідівщини в СРСР або зараз?
Напишіть в коментарях, цікаво.

Максим Мирович

Сподобався наш сайт? Приєднуйтесь або підпишіться (На пошту будуть приходити повідомлення про нові теми) на наш канал в МірТесен!

Ви можете запитати - а що ж офіцери, куди вони дивилися?
Як же статут, офіцерська честь, ось це все?
І я думаю - а скільки ж ще було таких смертей через нестатутних відносин, замаскованих в результаті під "самогубства, самостріли, випадковості на навчаннях"?
А ви знаєте що-небудь про випадки дідівщини в СРСР або зараз?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация