Die Welt: чим дурніший уряд, тим ближче банкрутство

REUTERS

У статті Штефана Бойтельсбахера і Хольгера Цшепіца під назвою "Чим дурніші уряд, тим ближче банкрутство", опублікованій на сайті газети Die Welt , Пишеться про те, що на світових фінансових ринках можна виміряти все. Навіть дурість. По крайней мере, політичну. Правителі, які непередбачувано поводяться, безглуздо використовують сили, керуються не політичними здоровим глуздом, а власним его, і діють вкрай нерозумно - таких правителів карають інвестори. Як це відбувається, можна побачити на прикладі Саудівської Аравії.

В останні дні різко зросла вірогідність того, що Саудівська Аравія збанкрутує. До нового року вона становила 9,5% - тепер аналітики підвищили її майже до дванадцяти відсотків. Причина полягає в низькій ціні на нафту, яка загрожує зруйнувати країну? Або в державний борг, який ось-ось вибухне?

Інвестори ненавидять ненадійних політиків

Навряд чи. Перед вихідними ціна на нафту знову істотно впала, але ймовірність банкрутства стрімко зросла за кілька днів до цього, коли котирування тільки почали розгойдуватися. І новий бюджет королівства містить суворі заходи жорсткої економії - крок, який інвестори схвалили через банки.

У експертів є тільки одне пояснення раптового збільшення ймовірності банкрутства: непередбачувані, агресивні, ірраціональні дії держави. До них можна віднести страту відомого шиїтського проповідника Німра аль-Німра і ще 46 осіб. Німра аль-Німра був засуджений до смертної кари ще в жовтні 2014 року. Верховний суд постановив виконати вирок через рік і дав королю останнє слово. І той, очевидно, вирішив, що настав час привести вирок у виконання.

REUTERS

Фатальна політична помилка, як тепер виявилося. Саудівська Аравія, мабуть, нашкодила сама собі - не тільки політично, а й економічно. Про це свідчить "графік дурниці". Він змінився саме тоді, коли стало відомо про страту.

Навряд чи інвестори ненавидять когось більше, ніж ненадійних політиків. У ваххабитский Саудівської Аравії є принаймні один такий: Мохаммед бін Салман, син короля і міністр оборони. "Він неодмінно хоче зійти на престол. Це для нього важливіше, ніж інтереси країни", - говорить Ян Бреммер, що заснував в 1998 році Eurasia Group, яка стала однією з найважливіших аналітичних компаній Америки. На думку Бреммера, бін Салман хоче показати твердість, щоб довести, що готовий до влади. Але це говорить про зворотне: без імпульсивного принца Саудівська Аравія буде більш миролюбною.

Мова вже йде про ціну на нафту в 16 доларів

Ймовірно, кара є провокацією заклятого ворога - шиїтського Ірану. Вона привела в рух небезпечну спіраль. У Тегерані демонстранти напали на посольство Саудівської Аравії, що спонукало Ер-Ріяд розірвати дипломатичні відносини. Ескалація нервує інвесторів: наскільки вони можуть довіряти політичній еліті, яка діє так імпульсивно?

Якщо іноземні інвестори відвертаються, якщо вони рідше інвестують в компанії, купують менше акцій і більш обережно дають гроші, то можна спостерігати такий розвиток подій, як зараз: зростає ймовірність того, що країна збанкрутує.

Ціна на нафту за рік стрімко впала / fdlx.com

Тоді справи кепські і без політичних розбіжностей. Саудівська Аравія знаходиться в глибокій кризі. Ціна на нафту за рік стрімко впала, з рівня в $ 100 до приблизно $ 33 за барель. У королівської сім'ї закінчуються гроші. Розкіш принців, благодіяння для людей, дорогі військові сутички в Сирії і Ємені - все це обходиться в мільярди. Тепер Саудівська Аравія більше не може дозволити собі такий спосіб життя.

Тим більше, що ціна на нафту зросте ще не скоро. В кінцевому рахунку, холодна війна з Іраном побічно означає кінець нафтового картелю ОПЕК. Коли воюють двоє найбільш важливих членів колись потужної організації, перевиробництво на енергетичному ринку зникне ще не скоро. Аналітики RBS очікують спаду в ціні за барель до $ 26. Нафта може впасти навіть до $ 16, каже експерт RBS Ендрю Робертс.

Путін і Ердоган також небезпечні

Багато аналітиків вважають подальші кроки бін Салмана нерозумними. Віце-кронпринц хоче вивести на біржу частина державної компанії Saudi Aramco. Це найбільша нафтова компанія в світі, якій належить 12,5% світового виробництва. Зараз лідируюча публічна нафтова компанія Exxon видобуває лише п'яту частину обсягів Saudi Aramco.

Хоча продаж акцій дійсно створить найбільший концерн у світі, але при низьких цінах на нафту королівський будинок просто продасть за безцінь частину своїх коштовностей. Експерти вважають цей час неправильним, менеджери Saudi Aramco також були здивовані пропозицією молодого принца.

У непередбачуваності, яку зараз демонструє режим, Eurasia Group бачить один з найбільших ризиків для всього світу. Державні лідери, якими, в основному, рухає жага визнання і уваги, створюють політичну напруженість, каже Ян Бреммер. Крім бін Салмана, він зараховує до цієї небезпечної групи ще двох чоловіків: президента Росії Володимира Путіна і турецького лідера Реджепа Тайіпа Ердогана.

Наполеон і Гітлер здійснювали дурниці з жадібності

Всі троє додали занепокоєння на світових фінансових ринках в цьому році. Вірогідність банкрутства Росії в кінці грудня різко злетіла з 19 до більш ніж 20%. Для Туреччини, гравці оцінюють шанс суверенного дефолту в найближчі п'ять років в 18,7%, що на 2,2 процентних пункту вище, ніж раніше.

REUTERS

Графіки ймовірності банкрутства на фінансових ринках можуть відповісти на питання, яке не дає спокою сотням істориків. Як пояснити те, що "великі" люди неодноразово здійснювали фатальні помилки і губили свої країни. Наприклад, Наполеон у своїй Східної кампанії не звертав уваги на зиму в Росії, і Гітлер повторив помилки Наполеона.

Можливо, вони просто керувалися власною жадібністю і зробили катастрофічні помилки з дурості. За часів Наполеона і Гітлера ще не було графіків ймовірності банкрутства. Але вони, звичайно, злетіли б. Кармен Рейнхарт і Кеннет Рогофф в своїй книзі "Цього разу все по-іншому. Вісім століть фінансових криз" (FinanzBuch Verlag 2011) пишуть, що Наполеон в 1812 році підштовхнув Францію до державного банкрутства, а в 1939 році Гітлер припинив виплати кредиторам.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Причина полягає в низькій ціні на нафту, яка загрожує зруйнувати країну?
Або в державний борг, який ось-ось вибухне?
Ескалація нервує інвесторів: наскільки вони можуть довіряти політичній еліті, яка діє так імпульсивно?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация