Дієта для сердечників

Серцево-судинні захворювання є найбільш поширеною причиною смертності та інвалідності населення України. І серцевий біль трапляється, на жаль, не тільки від нещасливого кохання. Головними причинами лікарі вважають неправильне харчування, куріння і малорухливий спосіб життя. Тому один з ефективних методів профілактики - дієта: низькокалорійне, збалансоване харчування, основу якого складають овочі і фрукти.

Про те, як підтримати свою серцево-судинну систему за допомогою продуктів, ми поговорили з Олексієм Башкирцева, лікарем-кардіологом, завідувачем інфарктного відділення та заступником головлікаря з медицини Олександрівської (колишньої Жовтневої) клінічної лікарні м.Києва.

ДВА КИТИ ДЛЯ СЕРЦЯ

Мікроелементи

Калій - головний мікроелемент серцево-судинної системи. Він регулює серцевий ритм, покращує діяльність серцевого м'яза, знижує кров'яний тиск і сприяє виведенню надмірної рідини з організму. Комори калію - абрикоси, чорнослив, курага, родзинки, плоди шипшини, практично всі крупи, картопля в мундирі, морква, капуста, гарбуз, редька, буряк, салат, свіжі печериці, сочевиця, горох, квасоля.

Кальцій. Цей мікроелемент входить до складу одного з білків, що регулюють кров'яний тиск. Крім того, кальцій виводить з організму поганий холестерин. Джерела кальцію - нежирне молоко, кисломолочні продукти, сир, риба і морепродукти.

Магній. Солі магнію мають судинорозширювальну дію, сприяють профілактиці спазмів судин і м'яко знижують тиск. Найбільше магнію в житньому і пшеничному хлібі з висівками, вівсяної, пшоняної, ячної, гречаної каші, в буряках, моркві, салаті, петрушці, гарбузі.

ВІТАМІНИ

Вітаміни групи В. Це головні вітаміни для людей із захворюваннями серцево-судинної системи. Так, вітамін В1 бере участь у регуляції скорочення серцевого м'яза. Вітамін В6 знімає спазми судин, нормалізує кровопостачання серця. Вітамін В12 і фолієва кислота перешкоджають утворенню гомоцистеїну (амінокислота, що циркулює в крові, що підвищує ризик закупорки судин). Кращі джерела вітамінів групи В - темно-зелені листові овочі і бобові (горошок і стручкова квасоля), риба, незбиране зерно, соя, фрукти і овочі.

Вітамін А. У формі антиоксиданту бета-каротину зміцнює стінки капілярів. Його багато в моркві, салаті, петрушці, зеленій цибулі, шипшині, абрикосах, обліписі.

Вітамін Е. Цей вітамін є антиоксидантом, який протидіє шкідливим наслідкам окислення деяких продуктів обміну, зокрема жирів. Він не дає поганого холестерину окислюватися і перетворюватися в форму, яка легко осідає на стінках судин. Крім того, вітамін Е перешкоджає згортанню крові, здатного викликати тромбозом.

Правда, джерел цього вітаміну, які не містять небезпечних жирів, не так вже й багато. Можна порекомендувати пророщену пшеницю, манго, спаржу, цільнозернові пластівці.

Вітамін D сприяє зниженню кров'яного тиску. Його джерела - кисломолочні продукти, сир (творог), печінку риб (тріски і палтуса, оселедця, скумбрії, тунці, макрелі), продукти моря.

ЗНАЙ ВОРОГІВ В ОБЛИЧЧЯ

Ворог №1 - сіль

Зміст великої кількості солі в раціоні сприяє затримці води в тканинах організму, а це веде до підвищення артеріального тиску. Це створює додаткове навантаження для серця. Норма солі - пів чайної ложки на добу. Але кожна людина їсть в 30! раз більше. Левову її частку ми отримуємо з готовими продуктами ( "прихована сіль") - газовані напої, ковбаси, копченості, майонез, кетчуп, сир, печиво, копчена риба і т. Д. Практично в усі рецепти готових страв входить "біла смерть". Контролювати її кількість в своєму раціоні щодня повинен самостійно. По-перше, відмовтеся від сільнички на столі і не соліть домашні страви під час приготування. Прибрати прісний смак страв можна за допомогою інших "родзинок" - лимонного соку, спецій, часнику, журавлини і т. Д. Абсолютно точно доведено, що відмовившись від солі, можна знизити тиск на 10 мм.рт.ст. за 3 тижні без таблеток.

Ворог №2 - "поганий" холестерин

Холестерин буває високою ( "хороший" холестерин) і низької щільності ( "поганий"). Хвороби серцево-судинної системи виникають, якщо в крові дуже багато "поганого" холестерину. Він пошкоджує оболонку внутрішньої стінки судини, накопичується в ній, в результаті чого утворюються атеросклеротичні бляшки, які потім "тверднуть" і закупорюють судину. Це може призвести до смерті. Така ймовірність знижується, якщо "хорошого" холестерину стає більше. Відновити холестериновий баланс можна за рахунок клітковини, якої багато в петрушці, кропі, селері, капусті білокачанної, брокколі, цибулі і бобових. Відмовтеся від "холестерину" м'яса (свинина, баранина) і яєць. Віддайте перевагу телятині і курятині (без шкірки - в ній багато холестерину). А ось риба корисна вся, особливо мешкає в холодних водах (лососеві, тунець, скумбрія). Вони містять омега-3-жирні кислоти, які знижують кров'яний тиск і уповільнюють згортання крові.

Ворог №3 - стимулятори

Виключіть з раціону продукти і напої, що збуджують центральну нервову систему і серце: міцний чай, кава, шоколад, какао, гострі приправи. Те ж саме стосується алкоголю у великих кількостях. У той же час для серцево-судинної системи навіть корисно 150 г сухого червоного вина в день. Причиною тому може бути частково спирт, який розширює кровоносні судини і високий рівень антиоксидантів, що захищають вистилання кровоносних судин.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация